Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2009., 00:42   #81
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
to jest tako sto se tice kosarke,ali evo svudje gdje sam gledo pise da visina zavisi od prvenstveno genetike,a zatim i okolinskih faktora(sport,ishrana i tako),a i ne ide mi glavu da covjek ne moze na to utjecati,bas sam gledo na youtubeu neke vjezbe za istezanje kicme a samim time i mozes porast koji cm,a i svi strucnjaci kazu da svaki sport utice na poboljsano lucenje hormona rasta,ali evo nije stvarno moguce jer kad sam trenirao 2 godine imao sam pojacan rast,pa onda pola godine-godinu nisam nista radio i rast nije bio pojacan kao dok sam treniro i sad kad sam poceo uzimat tablete,riblje ulje,vitamine i minerale,istezem se i igram fudbala i odkad to radim ponovno sam poceo rast vise nego inace...
nije da ja sada forsiram cinjenicu da covjek moze uticat na visinu,nego ja pricam stvari iz vlastitog iskustva,jer sam i ja prije mislio da je sve genetika,ali gotovo svi kazu da je tu genetike 70-80%...
moguće da ti se činilo da je rast ranije bio pojačan,ujutro su svi 1-2cm višlji nego navečer pa je to možda napravilo privid,nemoguće je da je došlo do vidljivog ubrzanja rasta uzrokovanog sportom i prehranom,jer u godini uz podake znanstvenih istraživanja to je red veličine pokojeg milimetra kolko sport i ishrana može utjecat u tako kratkom periodu.

Da svi sportovi potiču lučenje hormona rasta?
Možda i je istinito,ali od popularnijih sportova samo nogomet i plivanje uspijevaju napravit vidljivu razliku,ako se krene od malih nogu,dok košarka nemože,ako i može to je red veličine milimetara.Kosti nisu materijal koji se istezanjem može izdužit,ali istezanjem ko je pogrbljen može si izravnat kičmu i tako možda dobit koji centimetar,međutim ko je prirodno ravan nemože istezanjem dobit visine.
Po meni koji sam ipak upućen u neka znanstvena istraživanja i negovorim napamet
genetika=98.5posto
sport=0.6posto(ako je nogomet ili plivanje)
prehrana=0.9posto
pod uvijetima da se radi o usporedbi Nesportaš sa obilnom i raznovrsnom tipično evropskom prehranom vs sportaš sa istom tom prehranom samo uz nešto više hrane sa proteinima i stvarima koje navodno pomažu rastu.

Znači ako se normalno hraniš i nebaviš se sportom imačeš 98.5posto visine koju bi imao da se baviš sportom i uzimaš dodatke prehrani i to pod uslovom da to konzumiraš od malih nogu.
A sad kako je to moguće?
Organizam koji neprima dovoljne količine potrebnih sastojaka za rast odgovara kasnijim pubertetom,i tada se raste sporije ali dulje,ipak na koncu postoji razlika u visini u korist obilne i raznovrsne prehrane,ali organizam ima taj svoj način da makar približno nacilja visinu zapisanu u genima(koji se mogu nasljedit od predaka,a ne samo roditelja) makar neprimao dovoljnu količinu potrebnih sastojaka.
Jolac is offline  
Old 15.07.2009., 12:07   #82
ti i jolac sta to rekli ali na drugim forumima svi kazu da je genetike 70-80%...
Dinooo is offline  
Old 15.07.2009., 15:37   #83
Ja imam dva brata. Srednji brat se dugo vremena baš aktivno bavio nogometom, ja sam se nešto malo bavio sportom (karate i slično), najmlađi brat ne radi niš. Sva tri smo jednako visoki (plus/minus par milimetara) kao stari.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Old 15.07.2009., 21:45   #84
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
ti i jolac sta to rekli ali na drugim forumima svi kazu da je genetike 70-80%...
svi kažu,ali dali iko od tih koji to kažu ima uvid u znanstvena istraživanja?
Ko nema uvid u to nije uopće kompetentan o tome govorit,to mišljenje je ravno nuli,jer niko osim znanstvenika i statističara skupa nemože na temelju svojih par primjera iz okoline izvuć pozdano točne činjenice oko efikasnosti nečega na rast,već su to onda obična babska nagađanja.
I ključna stvar su testovi na jednojajčanim blizancima od kojih nisu svi bili sportaši?
Prvo trebaš opovrgnut znanstvena istraživanja,a ne odma vjerovat mišljenju utemeljenom na nečem što ide mimo logike.

Zadnje uređivanje Jolac : 15.07.2009. at 21:55.
Jolac is offline  
Old 15.07.2009., 22:19   #85
Quote:
tvuk kaže: Pogledaj post
Ja imam dva brata. Srednji brat se dugo vremena baš aktivno bavio nogometom, ja sam se nešto malo bavio sportom (karate i slično), najmlađi brat ne radi niš. Sva tri smo jednako visoki (plus/minus par milimetara) kao stari.
neznas koliki bi svi bili da se niste bavili sportom....
Dinooo is offline  
Old 16.07.2009., 15:41   #86
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
neznas koliki bi svi bili da se niste bavili sportom....
Tebi se fakat niš ne da dokazati... onda odi, bavi se sportom, pali svijeće svecima, moli krunicu u crkvi i možda izrasteš još centimetar.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Old 17.07.2009., 09:37   #87
Quote:
tvuk kaže: Pogledaj post
Tebi se fakat niš ne da dokazati... onda odi, bavi se sportom, pali svijeće svecima, moli krunicu u crkvi i možda izrasteš još centimetar.
na svakom mogucem forumu na temu visine se kaze da sport pozitivno utice na lucenje hormona rasta,a ti me uvjeravas da nije tako...
Dinooo is offline  
Old 17.07.2009., 10:11   #88
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
na svakom mogucem forumu na temu visine se kaze da sport pozitivno utice na lucenje hormona rasta,a ti me uvjeravas da nije tako...
Postoji tu još dosta faktora koje treba uzet u obzir i zbog čega nijedan sport nije tako močan.To su:
1.sposobnost organizma da po potrebi odgovori uranjenim i ubrzanim ili zakašnjelim i izduženim pubertetom kako bi približno naciljiljao visinu zapisanu u genima.Pojačana proizvodnja hormona rasta na to ima utjecaj.
Tako da i nekakva značajnija prednost u visini u djetinjstvu se kasnije gubi na neke zanemarive vrijednosti jer organizam reagira bržim prestankom rasta,teško se može protiv genetike.
2.Organizam koji se bavi sportom luči i testosteron koji utječe na raniji prestanak rasta,teretana tome pridonosi najviše,a ostali sportovi kako koji.

Zbog ta dva razloga neki sportovi imaju čak i negativan utjecaj na rast,a većina ima zanemariv utjecaj,samo nogomet i plivanje može pridonijet pokojem centimetru pod uslovom da se krene od ranog djetinjstva.

Svi imaju pravo,ali takve rasprava nema nikakvog smisla ako se nekaže o kakvom je redu veličine riječ,da li je to pokoji cm,ili pokoji dm?
A večina govori o tome napamet bez osvrta na znanstvena istraživanja.
Jolac is offline  
Old 18.07.2009., 22:10   #89
hvala za odgovore...
sta mislite jeli mi dobra visina (sa 15 god imam 175)...
Dinooo is offline  
Old 19.07.2009., 04:40   #90
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
hvala za odgovore...
sta mislite jeli mi dobra visina (sa 15 god imam 175)...
zasad iznadprosjećno za tvoje godine,taman i da ne narasteš više ni cm opet je OK,jer ipak velika većina žena je ispod te visine.
Jolac is offline  
Old 20.07.2009., 11:37   #91
ma meni samo da je od 180 do 190 i super,ne bi volio ni da budem preko 190...
Dinooo is offline  
Old 24.07.2009., 16:59   #92
sta mislis bi li trebo dobit tu visinu...
Dinooo is offline  
Old 26.07.2009., 12:44   #93
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
sta mislis bi li trebo dobit tu visinu...
moguće,ovisno u kojoj si fazi puberteta,ako je pubertet gotov tada je i rast gotov i kao što rekoh ima ih koji ne rastu iza 15e godine,dok neki izrastu preko 20cm iza 15e,neki prosjek je 8cm iza 15og rođendana ili ti 3-4cm iza 16tog rođendana.I nema smisla da se ravnaš po starcima,jer gene nemoraš pokupit samo od staraca.
Jolac is offline  
Old 27.07.2009., 11:42   #94
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
hvala za odgovore...
sta mislite jeli mi dobra visina (sa 15 god imam 175)...
Ja s 15 i pol imam 195 , prvenstveno zbog genetike, nitko od muškaraca u mojoj familiji (stari, djedovi, ujaci itd.) nije ispod 180......
A žene su sve 175+.....
Naravno bavio sam se košarkom neš malo, tenis već 10+ godina, karate 5 godina i tako......
Bih li ja mogao do 210?
BTW, svake godine narastem barem 7-9 cm.
Maky993 is offline  
Old 27.07.2009., 21:54   #95
mislim da bi svakako trebo ic preko 2.00,a i da tako ostanes super ti je,meni da je 188 super, se a ne 195..
Dinooo is offline  
Old 29.07.2009., 23:00   #96
shta ti mislis da li mi treniranje fudbala moze pomoc u visini,jer dosad jest bar po mom misljenju (golman sam),a i sta mislis kolko bi ja mogao narast...
Dinooo is offline  
Old 30.07.2009., 16:12   #97
genetika je definitivno ključna za rast! međutim iako su tebi starci po 180 ne znači da ćeš i ti biti 180. znam bruku slučajeva gdje je visinska razlika među braćom po 20-30cm, a davno su prevazišli pubertet. neki ne dostignu ni blizu visinu roditelja dok je neki dramatično prevaziđu. tu je vjerovatno caka u genima koje pokupite (neko je već gore naveo da to može biti od nekog pretka koji je bio visok npr), a može biti i do nekih zdravstvenih problema kao što su oslabljeno lučenje hormona rasta (za hormone sam čitao na netu i da se mogu uzimati u vidu tableta, a i da se moraju primati u vidu inekcija ispod kože jer se u želucu jednostavno raspadne?).
takođe ako niste izašli iz puberteta nikad ne znate kada ćete naglo izrast. ja sam prestao rasti još u 6 razredu dok su neki od mojih drugova tek izrasli u 3. srednje i to po 20-30cm!
ishrana, sport i SPAVANJE su sigurno važni za rast međutim uzeću sebe za primjer. od malena sam imao problema sa spavanjem tako da spavam možda po 4-5 sati dnevno, ishrana mi je do prije par godina bila kritična, navikao sam se da samo večeram i to neki junk food i sportom se nisam bavio tek do nedavno. i pored svega toga bez problema sam dostigao očevu visinu još u 6 razredu kada sam naglo izrastao.
čitao sam da se pravilnim jutarnjim istezanjem može dobiti i do 3-4 centimetra? ali vi niste porasli 3-4 centa nego se istegli i to ćete morati svaki dan da radite.
ne znam je li tačno da se tim sportovima dobija po tih nekoliko centi, ali ako je tačno vjerujem da je zanemarljivo jer je dovoljno da se ispravite i dobićete tih cenat dva..
takođe znam momke koji se čitav život bave košarkom, a visina im je 170cm ako ne i manja. imate i slučaj najnižeg košarkaša u NBA koji je bio 165cm. ako kažete da košarka povećava rast jel onda znači da hrvanje usporava ili prekida rast? naravno da ne, u hrvanju imaju prednost niži ljudi kao što u košarci imaju viši. i mene je u srednjoj dosta tih košarkaša prešišalo i mislio sam da je to do sporta, ali se ispostavilo da su oni jednostavno kasnije dostigli visinu svojih očeva dok sam je ja dostigoa jako rano.
i još vrijedi navest da je veliki problem za visinu danas kičma! nevjerovatno je koliki broj omladine ima problema sa kičmom iako većina ne obraća pažnju na to. mojoj prijateljici je rečeno da je zbog iskrivljene kičme (iako to i nije toliko primijetno ako ne obratite fino pažnju) izgubila čitavih 10cm visine. ako kažemo da je doktor pogriješio i prepolovimo to, 5cm je opet puno..
schtrucl is offline  
Old 30.07.2009., 16:33   #98
potpuno se slazem s gore navedenim
Dinooo is offline  
Old 30.07.2009., 17:10   #99
Quote:
schtrucl kaže: Pogledaj post
genetika je definitivno ključna za rast! međutim iako su tebi starci po 180 ne znači da ćeš i ti biti 180. znam bruku slučajeva gdje je visinska razlika među braćom po 20-30cm, a davno su prevazišli pubertet. neki ne dostignu ni blizu visinu roditelja dok je neki dramatično prevaziđu. tu je vjerovatno caka u genima koje pokupite (neko je već gore naveo da to može biti od nekog pretka koji je bio visok npr), a može biti i do nekih zdravstvenih problema kao što su oslabljeno lučenje hormona rasta (za hormone sam čitao na netu i da se mogu uzimati u vidu tableta, a i da se moraju primati u vidu inekcija ispod kože jer se u želucu jednostavno raspadne?).
takođe ako niste izašli iz puberteta nikad ne znate kada ćete naglo izrast. ja sam prestao rasti još u 6 razredu dok su neki od mojih drugova tek izrasli u 3. srednje i to po 20-30cm!
ishrana, sport i SPAVANJE su sigurno važni za rast međutim uzeću sebe za primjer. od malena sam imao problema sa spavanjem tako da spavam možda po 4-5 sati dnevno, ishrana mi je do prije par godina bila kritična, navikao sam se da samo večeram i to neki junk food i sportom se nisam bavio tek do nedavno. i pored svega toga bez problema sam dostigao očevu visinu još u 6 razredu kada sam naglo izrastao.
čitao sam da se pravilnim jutarnjim istezanjem može dobiti i do 3-4 centimetra? ali vi niste porasli 3-4 centa nego se istegli i to ćete morati svaki dan da radite.
ne znam je li tačno da se tim sportovima dobija po tih nekoliko centi, ali ako je tačno vjerujem da je zanemarljivo jer je dovoljno da se ispravite i dobićete tih cenat dva..
takođe znam momke koji se čitav život bave košarkom, a visina im je 170cm ako ne i manja. imate i slučaj najnižeg košarkaša u NBA koji je bio 165cm. ako kažete da košarka povećava rast jel onda znači da hrvanje usporava ili prekida rast? naravno da ne, u hrvanju imaju prednost niži ljudi kao što u košarci imaju viši. i mene je u srednjoj dosta tih košarkaša prešišalo i mislio sam da je to do sporta, ali se ispostavilo da su oni jednostavno kasnije dostigli visinu svojih očeva dok sam je ja dostigoa jako rano.
i još vrijedi navest da je veliki problem za visinu danas kičma! nevjerovatno je koliki broj omladine ima problema sa kičmom iako većina ne obraća pažnju na to. mojoj prijateljici je rečeno da je zbog iskrivljene kičme (iako to i nije toliko primijetno ako ne obratite fino pažnju) izgubila čitavih 10cm visine. ako kažemo da je doktor pogriješio i prepolovimo to, 5cm je opet puno..
Jasna stvar da se kičma može istezanjem izravnat i tako dobit pokoji centimetar,ali šta sa onim ko je prirodno ravan?
Inače istezanjem se nemogu produžit ni kosti ni kralješnica.
Jolac is offline  
Old 30.07.2009., 18:55   #100
kriva kičma se donekle može ispraviti vježbama koje vam doktor zada, korzetom i hirurškim zahvatom..sve zavisi od stepena i vrste problema koje imate sa kičmom..ne znam sad da li se može i potpuno ispraviti nisam stručan za to..

gore sam takođe mislio da jednostavnim ispravljanjem - pravilnim stavom dobijamo par cenata. ako inače imamo apsolutno ispravan stav naravno da daljeg ispravljanja nema..

a za istezanje..valjda se mogu istegnut ta vezivna tkiva između kostiju ili šta već..pojma nemam..samo prenosim ono što sam pročitao..navodno su naučnici dokazali da se pravilnim istezanjem u toku dana može dobiti nekoliko centimetara
schtrucl is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:09.