Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2009., 22:51   #101
bas sam se neki dan konsultovo sa doktorom u vezi ovoga sto me bole koljena i kicma i on kaze da je to od ubrzanog rasta i da nista ne trebam brinut,i reko sam mu da se istezem i pijem neke minerale i bavim se sportom i on mi je reko da je to dobro i da mozemo dobit koji cm uz pravilnu ishranu,sport i istezanje(kad je reako pokoji cenat nije mislio 1-2cm neg 3-4 barem)te mi je rekao da u vezi s visinom genetika ima veliki utjecaj al ne skroz...
Dinooo is offline  
Old 31.07.2009., 00:58   #102
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
bas sam se neki dan konsultovo sa doktorom u vezi ovoga sto me bole koljena i kicma i on kaze da je to od ubrzanog rasta i da nista ne trebam brinut,i reko sam mu da se istezem i pijem neke minerale i bavim se sportom i on mi je reko da je to dobro i da mozemo dobit koji cm uz pravilnu ishranu,sport i istezanje(kad je reako pokoji cenat nije mislio 1-2cm neg 3-4 barem)te mi je rekao da u vezi s visinom genetika ima veliki utjecaj al ne skroz...
nemoj tog doktora gledat ko boga,jer vjerujem mi znam mnoge koji su imali vrlo loša iskustva u njihovim dijagnozama.
Čak i da se krene od pretpostavke da jedan 15godišnjak kojem je ostalo cirka 10cm u normalnom slučaju to uspije istezanjem,sportom,mineralima povećat za 40posto,znači na 14cm,koliko bi onda onaj dječak od recimo 4godine i kojem je u normalnom slučaju ostalo 100cm rasta to uspio povećat,za 40cm(isto 40posto),znači umjesto 190 ostvarit će sportom i istezanjem 230cm,ovo naravno svi znanstvenici opovrgavaju,jer među braćom jednojajčanim blizancima koji su živjeli posve drukčijim stilovima nije nikad bilo više od nekoliko centimetara razlike.
Jolac is offline  
Old 31.07.2009., 01:15   #103
Quote:
schtrucl kaže: Pogledaj post
kriva kičma se donekle može ispraviti vježbama koje vam doktor zada, korzetom i hirurškim zahvatom..sve zavisi od stepena i vrste problema koje imate sa kičmom..ne znam sad da li se može i potpuno ispraviti nisam stručan za to..

gore sam takođe mislio da jednostavnim ispravljanjem - pravilnim stavom dobijamo par cenata. ako inače imamo apsolutno ispravan stav naravno da daljeg ispravljanja nema..

a za istezanje..valjda se mogu istegnut ta vezivna tkiva između kostiju ili šta već..pojma nemam..samo prenosim ono što sam pročitao..navodno su naučnici dokazali da se pravilnim istezanjem u toku dana može dobiti nekoliko centimetara
samo spavanje ima efekat istezanja pa se ljudi bude 1-2cm višlji nego prije spavanja,to vezivno tkivo između kostiju se može izdužit istezanjem,ali ne trajno,jer se pod naporima vraća u prvobitan položaj i čim se prekine sa tretmanom istezanja sve se brzo vraća u staro stanje,istezanje nema efekat na rast.Nebi bilo ni zdravo da tetive nekim slučajem dođu u trajno neprirodno izrazito izdužen položaj.
Jolac is offline  
Old 31.07.2009., 12:54   #104
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
bas sam se neki dan konsultovo sa doktorom u vezi ovoga sto me bole koljena i kicma i on kaze da je to od ubrzanog rasta i da nista ne trebam brinut,i reko sam mu da se istezem i pijem neke minerale i bavim se sportom i on mi je reko da je to dobro i da mozemo dobit koji cm uz pravilnu ishranu,sport i istezanje(kad je reako pokoji cenat nije mislio 1-2cm neg 3-4 barem)te mi je rekao da u vezi s visinom genetika ima veliki utjecaj al ne skroz...
iako ne tvrdim da tvoj doktor nije u pravu. ni ja nit iko ovdje nije stručnjak da 100% tvrdi nešto, al jednu stvar moraš shvatit. većina doktora ne zna šta priča. ja sam iz bosne i kod nas je situacija malo reć kritična. vjerovatno zato što pola doktora preko štele završi fakultet i dobije posao. vjeruj mi iz ličnih iskustava ti govorim da 90% onog što ti kažu nije tačno. možeš se i sam uvjerit tako što ćeš otić kod 5 doktora i dat im da ti pregledaju nešto i svaki će tvrdit drugačije. u bosni ko god posumnja da ima neki ozbiljniji problem ide u sloveniju na pregled ili eventualno zagreb. znam da ima dosta dobrih doktora i ordinacija u zagrebu, ali pitanje je kakva je situacija u manjim mjestima. da ti počnem nabrajat kakve su se meni stvari dešavale s doktorima ne bi vjerovao..od toga da mi je doktor rekao da ne smijem čitavo ljeto na sunce izać, a ja sam odma sutra to uradio i sunce mi je odma izvuklo alergiju koju sam imao, do toga da sam trebao ići na operaciju zbog prehlade..i to nije smao slučaj s doktorima. neko je gore rekao da mu je trener dao neke upute i da bi trener trebao znat o tome jer je završio te škole..po mom iskustvu ti treneri su najsmješniji. ako bilo ko misli da ima stvarnu potrebu ili problem u vezi visine treba se manit interneta, trenera i nedokazanih doktora, skupiti pare i otići na pregled kod nekog zajebanog doktora, debelo ćete platit, al ćete mirno spavat..na kraju krajeva zdravlje je najbolja investicija, za to ne treba žalit pare..
schtrucl is offline  
Old 31.07.2009., 14:19   #105
dobro kazes,ali ja nisam iso kod tog doktora,neg doso on kod mene kuci ,prijatelj mi s ocem i ja ga to pito usput i on mi tako reko...
Dinooo is offline  
Old 26.08.2009., 23:25   #106
i sta sto se tice visine genetika il ne sta mislite?
Dinooo is offline  
Old 29.08.2009., 23:21   #107
Imam 14 godina i visok sam 148..Mozeli mi ko rec da li mogu odrast il imam problema sa hormon rasta...HELP HELPP>...brzo odgovorite
jack123456 is offline  
Old 30.08.2009., 01:23   #108
tebi jarane pod hitno bi preporucio sto prije da ides hormon rasta uzimat kod doktora i na pregled...
ovo je drugo mi se prepiremo da li se nacinom ishrane npr moze dobit nekoliko cenata,ali mi ipak imamo ok visinu,dok bi u tvom slucaju isao doktoru dok jos nije prekasno....
Dinooo is offline  
Old 30.08.2009., 13:46   #109
Quote:
jack123456 kaže: Pogledaj post
Imam 14 godina i visok sam 148..Mozeli mi ko rec da li mogu odrast il imam problema sa hormon rasta...HELP HELPP>...brzo odgovorite
Terapiju uzimanja hormona rasta dobiju samo oni kod kojih se dokaže da imaju manjak hormona rasta u krvi,tj. da postoji poremaćaj lučenja tog hormona,hormon rasta nije jedini faktor koji utječe na rast(mogu ga uzimat i odrasli u ogromnim količinama pa neće ništa rast u visinu) i ako ne postoji poremećaj njegovog lučenja u organizmu,tada njegovo uzimanje može imat štetne posljedice.Moguće je da poremećaj postoji,ali nemora bit.To može samo lječnik odredit.Znam neke koji su imali sličnu visinu u toj dobi kao ti pa su izrasli kasnije preko 170 što je već neka normalna visina.
Jolac is offline  
Old 30.08.2009., 17:53   #110
hvala... Moj Brat J bio visok u 8 razredu 139 sad je,182.....Posljednja 3 mjeseca sam odrasto 7cm....Jel to neki napredak il ne.???
jack123456 is offline  
Old 31.08.2009., 01:21   #111
ja bi tebi ipak preporucio da odes doktoru,jer da ti se nebi desilo da ostanes mali,a i sam doktor ce ti reci da li treba da uzimas hormon rasta,dok uostalom ti jos moze uticat na visinu...
Dinooo is offline  
Old 31.08.2009., 12:32   #112
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
ja bi tebi ipak preporucio da odes doktoru,jer da ti se nebi desilo da ostanes mali,a i sam doktor ce ti reci da li treba da uzimas hormon rasta,dok uostalom ti jos moze uticat na visinu...
Joj daj pusti klinca na miru, to je čisto normalna visina za nekog tih godina. Samo širiš paniku bezveze.

Nedostatak hormona rasta je jako rijetka pojava i koliko znam uočava se već i puno ranije.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Old 31.08.2009., 21:05   #113
Quote:
tvuk kaže: Pogledaj post
Joj daj pusti klinca na miru, to je čisto normalna visina za nekog tih godina. Samo širiš paniku bezveze.

Nedostatak hormona rasta je jako rijetka pojava i koliko znam uočava se već i puno ranije.
pa Moji prijatelji su svi visoki oko 165-182..Tako da...neznam dal je normalna visina..
jack123456 is offline  
Old 01.09.2009., 01:27   #114
ne shirim paniku neg mu jednostavno preporucujem da ide doktoru,jer ce mu doktor mnogo bolje rec nego iko ovde na forumu...
Dinooo is offline  
Old 01.09.2009., 17:29   #115
danas sam se mjerio i porasto sam 1.5 cm u odnosu na juni,sad sam 176.5,al sam i dalje ipak zabinut...
Dinooo is offline  
Old 02.09.2009., 09:40   #116
OK, ova tema je fakat postala bolesna. Dinooo osim običnog doktora mislim da možeš polako stavljati i psihijatra na popis.

Lock.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:42.