Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2005., 18:56   #1
Bunjevci i Šokci

Odakle poticu Bunjevci? Ja sam ih uvijek smatrao Hrvatima sve do prosli tjedan kad sam cuo verzije o njihovoj asimilacije sa Hrvatima zbog slicnosti ( citaj religije) i da njihov Y cromozom se dosta razlikuje od slavenskih.
Neko zna vise o tome ili ima neku knjigu za preporuciti ?
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 21:10   #2
http://p087.ezboard.com/fistorijabalkanafrm31
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 08:13   #3
Quote:
Odakle poticu Bunjevci? Ja sam ih uvijek smatrao Hrvatima sve do prosli tjedan kad sam cuo verzije o njihovoj asimilacije sa Hrvatima zbog slicnosti ( citaj religije) i da njihov Y cromozom se dosta razlikuje od slavenskih.

Kod Hrvata se 2/3 haploptipa razlikuje od tipično slavenskog, a tipično protohrvatski još nije otkriven, a i kad bude teško da će u populaciji iznosti do koji sitni postotak. No što bi na to rekli naša braća Srbi u čijoj krvi ne teče ni 1/6 slavenske krvi.

Bunjevci imaju sličnu genetsku kartu s bosanskim katolicima, Hvaranima, Bračanima, Korčulanima i ostalim Dalmatincima, a nešto manje sličnu sa Istranima, Slavoncima i Bošnjacima. Najviše se razlikuju od Srba.

Odakle su Bunjevci:

http://p200.ezboard.com/fimotacaffef...picID=89.topic


Genetika samo pokazuje da narodi nastaju kulturalnim i političkim putem obično preko tkz. elita, a ne velikim premještanjima stanovništva. Cijela Europa pokazuje da i dalje stari paleolitski tipovi prevladavaju na mjestima svog nastanka. Jedino su se dvije populacije u novije doba uspjele probiti i to mediteranska s Bliskog Istoka te sjeverne Afrike i ugrofinska iz Sibira.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2005., 22:58   #4
Ono što bunjevce čini posebnim je njihova ikavica.
Nadam se da neću lupiti ali područje srednjde Bosne je do navale Turaka bilo cijelo ikavsko i mislim da se tu radilo o štokavskoj ikavici a ne o ćakavštini.

Čuo sam nečije tvrdnje da su i Bunjevci porijeklom iz Bosne, ali ne bih se ja sam usudio to tvrditi.

Znam jedan napjev Bunjevaca:
Ja cura ti divojka svadismo se oko momka...

btw bunjevačke igre su prelijepe, a neki smatraju da su njihovi koraci porijekolm iz dinarske zone prilagođeni panonskoj zoni. Navodno zato su im koljena blago savijena i korak im nije toliko lepršav kao recimo mađarski čardaši
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 20:28   #5
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post

Čuo sam nečije tvrdnje da su i Bunjevci porijeklom iz Bosne, ali ne bih se ja sam usudio to tvrditi.
Točnije bi možda bilo reći da su Bunjevci porijeklom Hercegovci, a Šokci Bosanci.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 07:51   #6
Pa skoro da bi, kad Livno, Kupres, Bugojno, a za neke i Duvno ne bi bili Bosna a to su bunjevačka mista.

Hercegovina po starijim domaćim terminima počinje jugozapadno od Studeni vrila, granica Tomislavgrada i Posušja.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 07:58   #7
Možda bi bilo najbolje ovako. Bunjevci su oni katolici i ikavci čiji su preci izgonili ovce na Prenj, Bijakovu, Zavelim, Čvrsnicu, Blidinje, Vran, Ljubušu, Cincar, Kupres, Kamešnicu, Dinaru i Šator planinu. Prva i zadnja su rubne planine, a ako sam koju između zaboravio stavite je u niz.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 14:40   #8
Quote:
Zavelim kaže: Pogledaj post
Pa skoro da bi, kad Livno, Kupres, Bugojno, a za neke i Duvno ne bi bili Bosna a to su bunjevačka mista.

Hercegovina po starijim domaćim terminima počinje jugozapadno od Studeni vrila, granica Tomislavgrada i Posušja.
jugoistočno konju, jugoistočno
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 11:33   #9
Napad rasističko-nacionalistički raspoloženih Bunjevaca na neke ličnosti 1886 godine u Subotici iz legitimnih poriva koji se nalaze u jednoj epskoj pesmi!

http://img34.imageshack.us/img34/3935/bunjevacarapi.jpg
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2005., 23:06   #10
koliko se ja sjećam, i bunjevci i šokci su iz bosne migrirali na sjever nakon velikog turskog rata... mislim tamo negdje iz jugozapadne bosne...
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 22:27   #11
Nedavno sam i ja cuo za to da Bunjevci nisu Hrvati vec poseban narod koji se u Jugoslaviji pod pritiskom komunista morao izjašnjavati kao Hrvati,ali mislim da je to još jedna Srpska podvala
kako bi razjedinili Hrvate u Vojvodini i ojacali svoj položaj zbog straha od autonomizacije Vojvodine,jer Kosovo i Crnu Goru su izgubili pa im sad jedino ostaje Vojvodina ako ne misle ostati samo na beogradskom pašaluku.
badday is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 22:40   #12
hrvaćenje vojvodine u doba sfrj.... yet another urota protiv golorukog srpskog naroda
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2005., 20:25   #13
Bunjevac=Hrvat , kome se ne sviđa nek se pojede.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 11:20   #14
Quote:
juanpablom kaže:
Bunjevac=Hrvat , kome se ne sviđa nek se pojede.
Ovdje nije rasprava kako se Bunjevci osjecaju... Ovdje se govori o tome odakle su dosli Bunjevci.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 12:23   #15
Mislim da su došli iz Bosne, zapadne Hercegovine i dalmatinske Zagore.
Moram reagirati na srpske podvale koje vječito podmeću o Bunjevcima.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 06:51   #16
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
Mislim da su došli iz Bosne, zapadne Hercegovine i dalmatinske Zagore.
Moram reagirati na srpske podvale koje vječito podmeću o Bunjevcima.
Pa ponovno tako gledajući oni su Hrvati jer je u to vrijeme najezde turaka sve bila Hrvatska...

Ali stvar je u tome da gledajući y kromosom i sve gene ne možeš reči tko je bunjevac, tko srbin, tko čeroki.... To su naslijeđa otaca još iz doba tralaalala, a prije se nitko nije izjašnjavo
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 08:45   #17
Quote:
Aryan kaže: Pogledaj post
Pa ponovno tako gledajući oni su Hrvati jer je u to vrijeme najezde turaka sve bila Hrvatska...

Ali stvar je u tome da gledajući y kromosom i sve gene ne možeš reči tko je bunjevac, tko srbin, tko čeroki.... To su naslijeđa otaca još iz doba tralaalala, a prije se nitko nije izjašnjavo
Ipak je Čerokije po y kromosomu lako razlikovati i od Bunjevaca i od Srba
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 10:02   #18
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ipak je Čerokije po y kromosomu lako razlikovati i od Bunjevaca i od Srba
Dobro njih je, ali kad se govori o ovom području... Ispada da su svi narodi istog (sličnog) genetskog naslijeđa još od neolitika, a ipak svi se jasno razlikujemo jedni od drugih po mnogim stvarima. Ispada da su za sve krivi ti famozni proto-Hrvati/Srbi/Makedonci... koji su došli na ovo područje, nametnuli svoja imena mnogobrojnijem stanovništvu koje je povjerovalo da su oni ti koji su im i nametnuli ime te nastavili s nametnutim čarkama.
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2005., 19:59   #19
Problem je sto smo se mi juzni Sloveni podelili po verskoj osnovi.Dosli smo do toga da svaki pravoslavac mora biti Srbin(zato sad mi imamo problema sa Crnogorcima i Makedoncima),a svaki katolik mora biti Hrvat(sem Madjara i Slovenaca,jer poseduju nacionalnu svest).Inace Bunjevci imaju pravo da se izjasne kako god zele,njih u Srbiji ima 19.766 po poslednjem popisu.Slicna je situacija sa Makedoncima u Srbiji,njih 26.000 se izjasnilo kao Makedonci,a oko 40.000 se izjasnilo da su Srbi.
 
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 01:37   #20
Blago rečeno zaboli me za tih 20000 "Bunjevaca". Ako ne žele bit Hrvati ne moraju. Bitno je spasiti preostale Hrvate od odnarođivanja
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:41.