Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2017., 23:19   #881
Quote:
syntr kaže: Pogledaj post
Pitanje za iskusnije... Sutra trebam u bolnicu a u srijedu laparaskopski operirati kronicno upaljen crvuljak. Posto inace bolujem od panicnih napada, mozete zamisliti kakve mi misli plutaju glavom. Da li mogu, smijem traziti, na sat-dva prije operacije neku veselicu, nesto sto bi me umirilo, razveselilo ili nesto slicno? Prije godinu, moj dijete je vadilo mandule i znam da su mu prije operacije dali neku tabletu od koje je u op.salu otisao kao nadrogiran, sve mu je bilo smjesno i nije znao nista gdje ide, niti se sjeca toga uopce...
Smiješ...štoviše, dobiješ to i pred spavanje večer prije....dobiješ i premedikaciju nekih pol sata prije op...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 23:20   #882
Quote:
zemljanin80 kaže: Pogledaj post
Zasto danima drogiraju ljude pred operaciju? normalno bi bilo da dodes, daju ti lijekove te ides na operaciju najkasnije drugi dan. U Zg te danima drze tamo i trpaju lijekovima i svaki dan lazu da ce sutra biti operacija.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 23:30   #883
Quote:
barbsy kaže: Pogledaj post
Molim, ako ovdje ima neki anesteziolog da mi stručno specijalistički objasni što znači da je npr.adrenalin razrijeđen u ampuli u omjeru 1:1000? Konkretno, koliko je to adrenalina (i u kojim mjernim jedinicama) razrijeđeno sa 1000 kojih mjernih jedinica fiziološke, aquae (?)
Također kada kažemo da se adrenalin razrjeđuje u omjeru 1:10 000 , znači li to da ako imamo npr. 3 mL adrenalina da ga razrjeđujemo sa 7 mL fiziološke u šprici od 10 mL, ili npr.1 mL adrenalina s 9 fiziološke?

Hvala!
Adrenalin u ampuli je u pravilu 1mg/1ml....to je 1:1...to diže iz mrtvih...da je Imhotep imao to ne bi se u Mumiji zajebavao sa čaranjima kod Anck-Su-Namun...

Tu ampulu, sa 1 ml volumena dakle, navučemo u špricu do 10 ml ( dakle 1 ml + 9 ml fiziološke....to je 1:10....to je isto reanimatološka doza...

Iz šprice 1:10 adrenalina uzmemo 1 ml i navučemo opet do 10 ml fiziološke ( opet 1 + 9 ml )....to je 1:100....to je tak-tak....u titraciji tlaka nakon zahvata recimo...

Iz šprice 1:100 adrenalina uzmemo 1 ml i opet do 10 ml fiziološke ( opet 1+9 )....to je 1:1000....može oko titracije tlaka ili kod anafilaksije....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 17:06   #884
Ja sam na svaku op došla dan ranije i sve što sam od tableta dobila su bile navečer (za spavanje) i prije op (za smirenje).
Ove za smirenje me nisu šupile kako neke znaju.
Nisam bili niti posebno happy niti sam se smijala. Bila sam i dalje nervozna, ali znatno manje nego prije tablete.
Možda je i bio placebo... Tko će znati
Brego is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 00:25   #885
Opet ja, kao da sam imao predosjecaj da ce nesto poci krivo. Naime, uspavan (u venu data injekcija ne znam cega) i poslije laparaskopski zavrsene apenikotomije, doziva me neko i otvaram oci. Budan sam i gledam. Neki glas me zove imenom i kaze disi. Tad nastaje pakao koji meni izgleda vjecan. Ne mogu disati. Pokusavam ali vidim da udahnuti ne mogu, pokusavam im pokazati rukom da ne disem, ali ne uspjevam pomaknuti ni prst. Poslije toga osjetim da mi iz grla izvlace neku cijev (pretpostavljam ono cime su me intubirali) te kada je bila napolju, pocinjem disati normalno. Tijelo, noge, ruke, osjetim, ali nemam snage da ista uradim i pomaknem se. Sve se vraca u normalno stanje nakon 20 min. Sta se meni ustvari desilo? Kirurg mi kaze da je to normalno, dok anesteziologa nisam ni vidio. Zasto nisam mogao disati, pa ako sam intubiran zasto kroz tu cijev nisam mogao udahnuti vazduh? Kako su oni procjenili kada cijev treba ici van? I naravno zasto me bude pa onda ekstubiraju zar nebi trebalo biti obrnuto? Sve je ovo ostavilo traumu na mene. Ima li molim vas neko iskusniji da mi pojasni mozda je ovo i uredu ovako...
syntr is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 14:37   #886
to ti je normalno, ali anesteziolog je prisutan, ne brini on, ona gleda. Ansteziolozi su nevidljivi ali prisutni. Treba se prije probuditi da se procijeni učinkovitost anstezije
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 21:53   #887
Evo da i ja navedem svoje iskustvo, transplantacija jetre. Stiže poziv hitno u ZG imamo jetru za vas, ja helikopterom u ZG , Rebro, jetra iz Amsterdama. dođem u 03 sata, obavim laboratorijske nalaze, i kažu mi odmori, ja odem spavati, dođu u 06:30, idemo! Krenemo u operacijsku, pješice ja i dežurni, preskočim preko pulta, skinem sve sa sebe, bacim dežurnom,okrenem se i vidim cijeli kirurški pribor i alate posložene, osoba u bijeloj kapi mi pokaže stol, lezi ovdje tu ćemo raditi, legnem, a on mi priključi infuziju u braumilu. Budim se u 21 sat, vezan za ruke i noge izgubljen u prostoru i vremenu. Kasnije su mi rekli, da sam bio agresivan i galamio, prilikom buđenja. Od tada, sanjam sve u živo, kao na filmu, uglavnom lijepe snove, već 8 godina.
ivan_29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 23:41   #888
Drago mi je, živimo život
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 20:01   #889
Thumbs up Neki doktor ovdje?

Pozdrav svima! Trebam na artroskopiju koljena, pa me zanimaju neke stvari vezano za anesteziju, odnosno imam nekoliko pitanja
Ima li ovdje mozda neki anesteziolog ili ortoped ?

Hvala unaprijed
great is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 19:24   #890
pozdrav, da li ovdje ima nekoga s iskustvom pneumokoka koji je doveo do upale pluća, sepse, zatajenja srca i bubrega? kakve su sanse za život i koje su posljedice? nazalost, u ovom trenutku, bliski član obitelji nam ovo proživljava i jako strepimo. ima 54godine, prethodno potpuno zdrav čovjek koji je nikad do rijetko bilo bolestan. naprosto smo u šoku. nalazi se na intenzivnom, prima adekvatnu terapiju al nema poboljšanja ((
darkilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2018., 18:03   #891
Quote:
syntr kaže: Pogledaj post
Opet ja, kao da sam imao predosjecaj da ce nesto poci krivo. Naime, uspavan (u venu data injekcija ne znam cega) i poslije laparaskopski zavrsene apenikotomije, doziva me neko i otvaram oci. Budan sam i gledam. Neki glas me zove imenom i kaze disi. Tad nastaje pakao koji meni izgleda vjecan. Ne mogu disati. Pokusavam ali vidim da udahnuti ne mogu, pokusavam im pokazati rukom da ne disem, ali ne uspjevam pomaknuti ni prst. Poslije toga osjetim da mi iz grla izvlace neku cijev (pretpostavljam ono cime su me intubirali) te kada je bila napolju, pocinjem disati normalno. Tijelo, noge, ruke, osjetim, ali nemam snage da ista uradim i pomaknem se. Sve se vraca u normalno stanje nakon 20 min. Sta se meni ustvari desilo? Kirurg mi kaze da je to normalno, dok anesteziologa nisam ni vidio. Zasto nisam mogao disati, pa ako sam intubiran zasto kroz tu cijev nisam mogao udahnuti vazduh? Kako su oni procjenili kada cijev treba ici van? I naravno zasto me bude pa onda ekstubiraju zar nebi trebalo biti obrnuto? Sve je ovo ostavilo traumu na mene. Ima li molim vas neko iskusniji da mi pojasni mozda je ovo i uredu ovako...
Pa kako to, zar zbilja to može da se desi?
Evo ja čitam ovu temu i ne mogu da vjerujem što sve nisam pročitala
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 11:29   #892
Molila bih pomoć.

Bliska osoba (64 godine, pušač do prije 15-20 godina) je prije 5 dana operiran u bolnici u Zagorju: zamjena mitralnog zaliska (ugradnja mehaničkog) + 2 bypassa. Prva ili druga operacija pod općom anestezijom u životu, trajala oko 8 sati.

Još uvijek se nije probudio kako treba: nakon inicijalnog buđenja iz narkoze je bio jako nemiran pa je sediran. Prvo nam je rečeno da pacijentima treba 5-7 dana da dođu k sebi, da se čeka. U redu.
U međuvremenu je dobio temperaturu 38 pa preventivno antibiotik. Bio je povišen bilirubin, a jučer su spominjali nekakvo propuštanje u plućima. Tretiraju to kao difuznu ozljedu mozga (što to znači, koliko znam to je širok pojam?).

Svaki dan je pokušaj buđenja i provjere sposobnosti samostalnog disanja radi ekstubacije, no očito ne ide; još je intubiran. Rečeno nam je da, ako ne bude poboljšanja, sutra ili u četvrtak slijedi traheotomija i vađenje tubusa.

Dva dana nakon operacije je rečeno da će se, ako ne bude bolje, pristupiti neurološkoj dijagnostici (CT mozga), ali očito se odustalo od toga, između ostalog i zbog drenova (kakve veze imaju drenovi s CT-om?). Rečeno je i da bi put do CT-a – očito bi ga morali prevoziti u Krapinske ili ZG – mogao imati veći rizik od koristi.

Na pitanje je li moguće da je doživio moždani udar tijekom operacije, dr. je rekao nešto tipa „ne pravi moždani, to vam je kao mrvice na onoj mrežici na pipi, kao kamenac“. „To je kak biste vi rekli, inducirana koma.“ Drugi anesteziolog je dan prije na pitanje je li pacijent u induciranoj komi odgovorio, ne.

Jedan anesteziolog je rekao da je to komplikacija koja se događa u 1 od 100 slučajeva, drugi da se radi o nerijetkom događaju. Jedan kaže, on će se sigurno probuditi, vidjet ćete, drugi da je preko puta rehabilitacijski centar pa će se ako treba pristupiti učenju i vježbama (gutanje, disanje itd.). Dakle dobivamo oprečne informacije.

Koliko sam shvatila, liječnici vjeruju da je mozak oštećen, da se ne radi samo o težem buđenju iz opće anestezije? Ne znam što da mislim. Ne sumnjam ni ja da će se probuditi, no u kojem stanju? Iz obitelji liječnika sam i znam da se ništa ne može predvidjeti, pogotovo kad se radi o oporavku nakon ovako ozbiljnih operacija. Ne tražim protokol operacije ni da me informiraju o svakom dijagnostičkom i terapijskom koraku, no mislim da bi bio red da se obitelj obavijesti o planiranim koracima.

Ne možemo do njega (naravno, na JIL je), informacije se daju telefonski dva puta na dan. Glavna mantra dežurnih anesteziologa je „strpljenja, vremena, sve će biti O.K.“.
Molila bih komentare i mišljenja iz iskustva.
Mirnix is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2018., 17:55   #893
Bronhoskopija

Pozdrav!
Clan obitelji mi uskoro treba obaviti bronhoskopiju kontrole radi jer je posjednji put istu obavio prije devet godina. Prosli put se radilo o pretrazi pod narkozom ali ovaj put je izabrana verzija sa lokalnim anestetikom koliko sam shvatila pa ce sve biti transparentno I svjesno jel 😱. Moze li mi netko reci ako ima iskustva, dal je pacijent sposoban normalno izaci hodajuci iz bolnice i treba li pripaziti na neke stvari, javlja li se naknadna bol?
Brine me koliko to sve zdrma covjeka.
Hvala vam na odgovoru
__________________
Success is like reaching an important birthday and finding you're exactly the same
Audrey Hepburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2018., 21:58   #894
Ne znam gdje da postavim pitanje, pa ću probati ovdje. Naime, bila sam prošli tjedan na operaciji nosa. Inače već 10 godina imam bolove u leđima, točnije umjereno uznapredovalu degenerativnu diskopatiju segmenta L4/L5. Ugl teško mi je bilo ulaziti u auto i neki određeni položaji (dugo sjedenje ili stajanje) su boljeli ili znati zaboljeti itd. Nakon operacije svi bolovi su nestali, ne kužim i nije mi jasno, ali jednostavno me više ništa ne boli. Postoji neko racionalno objašnjenje?
crystalmaiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2018., 12:31   #895
Moje iskustvo - Vinogradska bolnica
Prije 11 dana sam operirala žuč u općoj anesteziji. Inače to mi je prva operacija u općoj anesteziji. Bila sam prije na par manjih zahvata pod lokalnom anestezijom.
Večer pred spavanje dobiješ injekciju protiv tromboze i dobiješ tabletu za spavanje. Nisam bila živčana niti me bilo strah operacije.Jednostavno znam da moram to obaviti i da mi nema druge.
Ujutro te dovedu u salu,legneš na stol, dođe anest.tehničar i anesteziolog i predstave se,pitaju za visinu,kilažu,dali piješ lijekove kakve. Lijevu ruku ispružiš ,desnu ti svežu za stol i stave ti ono za mjerenje tlaka. Zatim je rekla idemo početi,dajte Dormicum,to sam vidjela da su mi ubrizgali u venu i nakon toga mi je stavila masku i rekla da nek to udišem . Možda 5-6 puta sam udahnula i više ničega se ne sjećam do buđenja,čak sam nešto sanjala za vrijeme operacije. Sljedeće što sam čula da me netko budi i pita dali me čujete,otvorite oči. Rekla sam da i otvorim oči i pita me kako sam,ja kažem dobro,jedino me boli grlo,kaže to je normalno od tubusa. I pitala sam ih jesu li me rezali ili laparaskopski. Zatim su me odvezli do sobe,nuspojava nije bilo osim bolova u grlu,jedva sam govorila i kad sam navečer išla na wc,malo mi se vrtilo u glavi i to je to. Doslovno kao da ni nisam bila na operaciji.
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2018., 19:34   #896
Svijetle sjene medicinske znanosti
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2018., 20:54   #897
Pozdrav!

Dugo nisam imala pitanja na ovoj temi.
Zanima me ako neko zna iz iskustva, kod operacije tumora na mozgu, hipokampus tocnije, postupak, odnosno ocekivano budjenje i sl.
Naime, radi se o kcerinoj prijateljici, 36 godina, danas je operirana na Rebru, receno je da jos spava, ne dise samostalno, na respiratoru je, sestri je receno da nazove kasnije veceras, ako dr bude tu.
Da li je uobicajeno nakon op.mozga da je pacijent na respiratoru i nakon koliko se vremena ocekuje budjenje

Zahvaljujem ako neko stigne odgovorit, nervoza nas pere vec. Nadamo se da je sve to u normali, najbitnije je da je stabilno u ovom trenu.
zd64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2018., 12:39   #898
Bog!
Od sinoc skinuta sa respiratora, i povremeno se budi, sve ok za sada
Idemo dan po dan dalje.
Pozdrav svima!
zd64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2018., 10:00   #899
Pozdrav!Imam pitanje za anesteziologa!U srijedu(za 4 dana)sam narucena na operaciju kolesteatome!U proslu srijedu sam dobila neku blagu prehladu(par puta kihnula,malo kasljem,nos skroz malo curi,pila sam dekongestiv,prohodan je,mogu disati na njega,nemam temperaturu,inhalirala sam ga i ispirala,nikakvih bolova)Zanima me da li trebam odgoditi operaciju,ili ne?Help!
Racica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2018., 20:43   #900
Nemoj ali imaš tri dana i ozdravi
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:47.