Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2018., 12:58   #2721
a tko s kim mjenja?
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 13:02   #2722
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
a tko s kim mjenja?
Ja (fizička osoba) sa vlasnikom drugog stana (fizička osoba).
Nijedan stan nema tereta.
Moj stan je manji, mijenjam za veći uz nadoplatu.
MisterYes is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2018., 02:12   #2723
Quote:
Tamara Ria kaže: Pogledaj post
Itekako su ti potrebni papiri od kuće koju kupuješ.

1. Vlasnički list - da je nekretnina bez tereta, tko su vlasnici i eventualni pokušaji upisa kroz povijest zemljišta. Ima li kakvo pravo služnosti na zemljištu npr.
2. Građevinska dozvola - ako je kuća građena poslije 1968. (mislim), potrebna je valjana građevinska dozvola sa plaćenim komunalnim doprinosima. Ako je građena poslije '68. a bez građevinske, jesu li vlasnici pokrenuli postupak legalizacije?

Za banku ne znam, ali vlasnički i građevinska su ti osnovne stvari kod kupovine kuće, kupovao za gotovinu ili preko kredita.
Da li banka prilikom odobravanja kredita traži građevinsku dozvolu sa ili bez priloga, tj. je li dovoljan samo textualni dio građevinske dozvole ili treba prilagati i njene priloge kao što su tlocrti / skice i sl.
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2018., 18:12   #2724
pozdrav, može li mi netko dati odgovor vezan za plaćanje poreza. Kupio sam stan, recimo da je ugovorena cijena 80, a procjena od banke je da vrijedi 60. Porez je stigao na 4% od 80k. Ima li porezna kakav katalog cijena, kao što sam čuo da primjerice ima za vozila, i da li postoji ikakva šansa da se smanji vrijednost nekretnine?
Realno stan vrijedi 60 jer je stara gradnja, neuređivan itd.. doduše, može takav stan biti vrijedan i 100k ali smatram da je realna procjena ona od banke, čiji su procjenitelji izašli na teren i napravili uvid.

Žalba ne odgađa izvršenje što znači da porez svakako moram platiti, no probao bih sa žalbom pa ako netko ima nekakav savjet cijenio bih odgovor..neku smjernicu, možda odgovor da li postoji takav katalog ili ako netko ima iskustvo iz istog.
Hvala
spooky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2018., 18:43   #2725
Quote:
spooky kaže: Pogledaj post
pozdrav, može li mi netko dati odgovor vezan za plaćanje poreza. Kupio sam stan, recimo da je ugovorena cijena 80, a procjena od banke je da vrijedi 60. Porez je stigao na 4% od 80k.
mislim da mozes biti sretan da ti nisu naplatili 4% od 100k
gmit is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2018., 18:32   #2726
spooky


Žalba je korisna čim više imaš rezultate vještačenja banke koja se izjašnjava o 60. nekad je vrijednost nekretnine procjenjivala komisija
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2018., 00:56   #2727
Imala bih pitanje:
Naime od fizicke osobe kupujem stan, putem stambenog kredita banke. Banka je pripremila ugovore o kreditu ( ugovor od puno stranica, svim detaljima kreditiranja,sa otplatnim planom za iducih 20 godina..). Otisla sam kod javnog biljeznika sa gospodinom prodavateljem ugovore solemnizirati. Iz kojeg je razloga prodavatelj dobio primjerak ugovora o kreditu?? Ponio je kuci uvjete koji sa njime veze nemaju! Jel to uobocajena praksa ili je biljeznik pogrijesio sto mu je dao primjerak solemniziranog ugovora o kreditu?
Jasno mi je da kupoprodajno ugovor dobivamo i on i ja, ali za stambeni mi je cudno.
Molim ukoliko tko zna siguran odgovor!
Hvala puno unaprijed
m@rty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2018., 00:57   #2728
Imala bih pitanje:
Naime od fizicke osobe kupujem stan, putem stambenog kredita banke. Banka je pripremila ugovore o kreditu ( ugovor od puno stranica, svim detaljima kreditiranja,sa otplatnim planom za iducih 20 godina..). Otisla sam kod javnog biljeznika sa gospodinom prodavateljem ugovore solemnizirati. Iz kojeg je razloga prodavatelj dobio primjerak ugovora o kreditu?? Ponio je kuci uvjete koji sa njime veze nemaju! Jel to uobocajena praksa ili je biljeznik pogrijesio sto mu je dao primjerak solemniziranog ugovora o kreditu?
Jasno mi je da kupoprodajno ugovor dobivamo i on i ja, ali za stambeni mi je cudno.
Molim ukoliko tko zna siguran odgovor!
Hvala puno unaprijed
m@rty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2018., 17:53   #2729
Zato jer on je još uvijek vlasnik stana i daje ovlaštenje da se upiše teret na još uvijek njegov stan.
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2018., 09:03   #2730
Quote:
decec kaže: Pogledaj post
Zato jer on je još uvijek vlasnik stana i daje ovlaštenje da se upiše teret na još uvijek njegov stan.
Da. Na toj točki sam ja imala tjedan dana kašnjenja u realizaciji kupoprodaje jer je bivši vlasnik odbio (su)potpisati ugovor. Na kraju ga je ipak potpisao, nakon dva kruga razgovora sa svojim odvjetnikom, ali bila sam u nekom trenutku ovak
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2018., 09:10   #2731
Quote:
spooky kaže: Pogledaj post
pozdrav, može li mi netko dati odgovor vezan za plaćanje poreza. Kupio sam stan, recimo da je ugovorena cijena 80, a procjena od banke je da vrijedi 60. Porez je stigao na 4% od 80k. Ima li porezna kakav katalog cijena, kao što sam čuo da primjerice ima za vozila, i da li postoji ikakva šansa da se smanji vrijednost nekretnine?
...
Pročitaj zakon, koliko se sjećam porez ti je 4% od ugovorene cijene ili od procijenjene ako PU zaključi da je iskazana cijena manja od tržišne. U prijevodu dobiješ minimalno 4% od onog sto je ugovoreno a potencijalno i vise...

Vidi članak 9 stavak 6
http://www.agenti.hr/sadrzaj/info-ag...tekst-2014.pdf

Quote:
Ako je fer vrijednost nekretnine manja od naknade iz isprave o stjecanju, tržišnom vrijednošću nekretnine smatra se naknada iz isprave o stjecanju.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2018., 13:32   #2732
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Da. Na toj točki sam ja imala tjedan dana kašnjenja u realizaciji kupoprodaje jer je bivši vlasnik odbio (su)potpisati ugovor. Na kraju ga je ipak potpisao, nakon dva kruga razgovora sa svojim odvjetnikom, ali bila sam u nekom trenutku ovak
U (pred)ugovor o kupoprodaji treba staviti klauzulu po kojoj se prodavatelj obvezuje u svojstvu založnog dužnika potpisati ugovor kojim banka kupcu odobrava kredit (te poduzeti sve potrebne radnje), a kojim dopušta zasnivanje založnog prava na nekretnini koja je predmet kupoprodaje.
U slučaju da prodavatelj odbije potpisati ugovor s bankom, tad se raskida (pred)ugovor o kupoprodaji, a prodavatelj vraća kupcu dvostruku iznos primljene kapare....
tomislav1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2018., 14:53   #2733
Quote:
tomislav1979 kaže: Pogledaj post
U (pred)ugovor o kupoprodaji treba staviti klauzulu po kojoj se prodavatelj obvezuje u svojstvu založnog dužnika potpisati ugovor kojim banka kupcu odobrava kredit (te poduzeti sve potrebne radnje), a kojim dopušta zasnivanje založnog prava na nekretnini koja je predmet kupoprodaje.
U slučaju da prodavatelj odbije potpisati ugovor s bankom, tad se raskida (pred)ugovor o kupoprodaji, a prodavatelj vraća kupcu dvostruku iznos primljene kapare....
Je, lako je sad i meni bit pametna. Ali tad niti agencija niti moja odvjetnica niti banka nisu komentirali predugovor niti ugovor da to tako sastavimo, nego je samo pisalo da će dati banci da upise hipoteku zbog realizacije kredita prije isplate ali nije pisalo točno na koji način tj da će morati supotpisati ugovor o kreditu a on je htio potpisati samo davanje založnog prava u odvojenom dokumentu. I tak... finese

Pred 15g kad sam kupovala prethodni stan banka je imala odvojeni ugovor s kupcem a odvojeno s prodavateljem dozvolu upisa hipoteke.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2018., 15:11   #2734
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Je, lako je sad i meni bit pametna. Ali tad niti agencija niti moja odvjetnica niti banka nisu komentirali predugovor niti ugovor da to tako sastavimo, nego je samo pisalo da će dati banci da upise hipoteku zbog realizacije kredita prije isplate ali nije pisalo točno na koji način tj da će morati supotpisati ugovor o kreditu a on je htio potpisati samo davanje založnog prava u odvojenom dokumentu. I tak... finese

Pred 15g kad sam kupovala prethodni stan banka je imala odvojeni ugovor s kupcem a odvojeno s prodavateljem dozvolu upisa hipoteke.
To nije stvar naknadne pameti, nego strucnosti nekoga koga si platila da to profesionalno odradi...
tomislav1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2018., 15:23   #2735
Quote:
tomislav1979 kaže: Pogledaj post
To nije stvar naknadne pameti, nego strucnosti nekoga koga si platila da to profesionalno odradi...
Pa ne bih se složila. U predugovoru je jasno bilo napisano da mora dati tu suglasnost, nije pisalo u kojoj formi - prema tome pravno sam bila posve pokrivena. Da nije htio potpisati dokument, koji je pravno upravo to, imala bih pravo na odustatninu. Ali on je zamislio da će forma biti malo drugačija. Uostalom - potpisao je
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2018., 10:14   #2736
Quote:
spooky kaže: Pogledaj post
pozdrav, može li mi netko dati odgovor vezan za plaćanje poreza. Kupio sam stan, recimo da je ugovorena cijena 80, a procjena od banke je da vrijedi 60. Porez je stigao na 4% od 80k. Ima li porezna kakav katalog cijena, kao što sam čuo da primjerice ima za vozila, i da li postoji ikakva šansa da se smanji vrijednost nekretnine?
Realno stan vrijedi 60 jer je stara gradnja, neuređivan itd.. doduše, može takav stan biti vrijedan i 100k ali smatram da je realna procjena ona od banke, čiji su procjenitelji izašli na teren i napravili uvid.

Žalba ne odgađa izvršenje što znači da porez svakako moram platiti, no probao bih sa žalbom pa ako netko ima nekakav savjet cijenio bih odgovor..neku smjernicu, možda odgovor da li postoji takav katalog ili ako netko ima iskustvo iz istog.
Hvala
Porez se plaća na ugovorenu cijenu, a ako je ugovorena cijena sumnjivo niska, tada se plaća prema procjeni porezne. Procjena banke je nešto sasvim drugo i najčešće je niža od ugovorene cijene.
__________________
Zagreb Max is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2018., 18:07   #2737
Procjena nekretnine - trajanje samog postupka

Pozdrav, evo samo jedno kratko i praktično pitanje, ispričavam se ako postoji neka tema u kojoj bi ono bilo prikladnije.
Koliko otprilike traje postupak procjene nekretnine za kredit, tj sam pregled stana od ovlaštene osobe, te što se pritom najviše gleda i uzima u obzir?
__________________
"Awake, arise, or be forever fallen."
Tyet is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2018., 18:31   #2738
ne znam da li je nekretnina kuća ili stan....mi smo u kući i striček je obišao okućnicu, naravno da je neke podatke već imao, vrsta gradnje/izolacije, prozori, podovi (da li je i na katu parket u svim sobama?) stupanj dovršenosti, način grijanja, vrsta bojlera....to je otprilike to
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2018., 20:03   #2739
Može tri do pet dana zavisi od banke (svaka ima svog vještaka )
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2018., 22:42   #2740
Parkirno mjesto i stan

Zna li netko što točno znači kad je uknjiženo:
Vlasništvo stana površine xx m2 neodvojivo povezano s vlasništvom vanjskog parkirališnog mjesta površine yy m2

Što je potrebno da se parking izdvoji i zasebno proda?
__________________
O kad biste podnijeli nešto malo bezumlja mojega! Da, podnesite me! (2. Korinćanima 11,1)
Opulentus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:46.