Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2007., 11:46   #1
Exclamation MAMOGRAFIJA

Upravo čula da mi je dobroj kolegici dijagnosticiran karcinom dojke u ranoj fazi.

Pričajući sa drugom kolegicom reče mi svoje iskustvo u toj prevenciji na način da je ona još u kasnim dvadesetim prvi put otišla na pregled.

Malo me to iznenadilo jer eto ja u ranim tridesetim još nisam otišla.

Drage moje da li ste vi bili već na mamografiji? Kakvo vam je to iskustvo? Da li je istina da to boli?

Da li smatrate da žene neovisno o godinama (iako je obavezna za one iznad 60) trebaju ići na mamografiju....
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 12:07   #2
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
Malo me to iznenadilo jer eto ja u ranim tridesetim još nisam otišla.

Drage moje da li ste vi bili već na mamografiji? Kakvo vam je to iskustvo? Da li je istina da to boli?
ja sam otišla prije koju godinu, u svojim ranim tridesetima
nije baš da boli ali svakako nije ugodno
otišla sam samoinicijativno jer sam napipala kvržicu, a nije mi se dalo po uputnice, čekati...
uglavnom, kad sam došla pita me taj mamograf - operater; imate samo 30 godina, tko vas je poslao?
odgovorim; ja, samu sebe
njemu se odgovor nije svidio te je obavio pregled samo zato što sam ga već bila platila jer, kao, 30 godina je prerano za mamografiju

no, uputno je da ginekolog tu i tamo ispipa dojke, te po potrebi napravi UZV
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 12:11   #3
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
no, uputno je da ginekolog tu i tamo ispipa dojke, te po potrebi napravi UZV
da, za zene mladje od 40 godina preporucljiviji je ultrazvuk.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 12:40   #4
Bila sam samo jednom prije par godina na pregledu dojki kod specijalista.. Samo ultrazvuk i pipanje... Tada sam bila u kasnim dvadesetima.
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 13:06   #5
Nisam bila na mamografiji ali sam bila kod onkologa i na ultrazvuku jer sam imala jednu kvržicu prije godinu i pol. To je nekakav čvorić tako da ništa strašno.

Inače, imam 22 godine.
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 13:31   #6
Meni ginekologica kod svakog godišnjeg pregleda napravi i UZV dojki i prepipa ih, pa nekako mislim da je to dovoljno i da ne trebam (još) na mamografiju.
Imam 30 godina.
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 13:39   #7
nisam bila, u tridesetima sam, ali bih rado otišla, čisto prevencije radi

ne znam zašto je granica toliko kasna ako se tom metodom mogu na vrijeme otkriti promjene, makar su mogli staviti neki vremenski period, recimo nakon tridesete pregled jednom u pet godina, ili sl.
mayabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 13:39   #8
nisam se o tome informirala jer imam 2o tek, ali, šta nije da se mamografija u mlađoj dobi ne radi jer je tkivo pregusto i teško se šta može vidjeti?
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 13:40   #9
Bila sam jednom na nekom pregledu kad mi je bilo dvadeset godina, jer sam bila napipala nesto pa sam uspanicila i sebe i mamu. Ispostavilo se da imam izrazene zlezde i da je sve okej. Nije me bolelo, ali nije prijatno. Medjutim, nisam sigurna da li je to bila mamografija ili samo ultrazvuk.

Sada trazim od ginekologa prilikom redovnih pregleda da mi prepipa dojke jer nisam sigurna da li cu ja sama moci da odredim sta je zlezda, pa da ne bih opet panicila.
U svakom slucaju, treba se redovno pregledati, bez obzira na godine.
__________________
Pisaljke vetra na mapi mojih lutanja beleže pesmu.
AlBali is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 13:47   #10
eto, sad mi je lakše jer vidjeh da ni vi niste isle na mamografiju....

nekako smatram da je možda za to prerano... iako medicina je stava da je i rak dojke između ostalog i nasljedan (te znači ako je majka ili baka umrla od raka dojke postoji velika mogućnost da će i kćer dobiti rak dojke)
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 16:19   #11
prije godinu dana na mamografiji... otkrili mi kvržicu.. Išla sam na punkciju na institut za tumore i nalaz - tumor benignih stanica.

Imam 28 godina. Što li reći? Mislim da rak nema veze sa godinama, obrazovanjem, klimom, pušenjem, alkoholom... ako ti sudbina podijeli karte - onda ih igraš kakve dobiješ.

Operirali su me. Poslije toga nastala je nova kvržica. Ponovnom citoskopijom i punkcijom usvrdili ovaj put - maligan oblik.

I procedura išla dalje. Osjećaj kada se gledaš poslije operacije je nešto najgore na svijetu: Fali ti onaj atribut ženstvenosti. Teško sam to podnosila.

E onda su uslijeile kemoterapije te stalni stalni osjećaj umora. U početku su bile prisutne i glavobolje a i povraćanje ali umor nije jenjavao.

Pošto se nisam mogla više smisliti a niti pogledati u ogledalo gola, otišla sam staviti implatant (ali anatomsku protezu) čak su mi i bradavicu dobro korigirali.

Vidjeti ćemo što će nadalje biti.

Ne zapuštajte se cure, molim vas!
__________________
ALAN FORD JE ZAKON...
Modesty-Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 16:23   #12
Quote:
Modesty-Blaise kaže: Pogledaj post
prije godinu dana na mamografiji... otkrili mi kvržicu.. Išla sam na punkciju na institut za tumore i nalaz - tumor benignih stanica.

Imam 28 godina. Što li reći? Mislim da rak nema veze sa godinama, obrazovanjem, klimom, pušenjem, alkoholom... ako ti sudbina podijeli karte - onda ih igraš kakve dobiješ.

Operirali su me. Poslije toga nastala je nova kvržica. Ponovnom citoskopijom i punkcijom usvrdili ovaj put - maligan oblik.

I procedura išla dalje. Osjećaj kada se gledaš poslije operacije je nešto najgore na svijetu: Fali ti onaj atribut ženstvenosti. Teško sam to podnosila.

E onda su uslijeile kemoterapije te stalni stalni osjećaj umora. U početku su bile prisutne i glavobolje a i povraćanje ali umor nije jenjavao.

Pošto se nisam mogla više smisliti a niti pogledati u ogledalo gola, otišla sam staviti implatant (ali anatomsku protezu) čak su mi i bradavicu dobro korigirali.

Vidjeti ćemo što će nadalje biti.

Ne zapuštajte se cure, molim vas!


Hvala što si to podijelila s nama.
Ja ti želim puno sreće i nadam se da će nadalje sve biti u redu. Čuvaj se.
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 16:38   #13
Quote:
Modesty-Blaise kaže: Pogledaj post
.....!
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 17:41   #14
Quote:
Elektra kaže: Pogledaj post


Hvala što si to podijelila s nama.
Ja ti želim puno sreće i nadam se da će nadalje sve biti u redu. Čuvaj se.

a što ću?! naslov me jednostavno natjerao da otvorim temu a odgovori napisani da progovorim.
čudi me da je ova tema tako malo izazvala zanimanja. Ah, uostalom što se imam čuditi kad sam i ja spadala u one kojih ne zanima bolest dok im se ne dogodi.

Sve je to tako mučno a iz razloga ne samo medicinskih već onih najsuptilinje prirode.

Pa znate i same cure što li u ženskoj psihi znače i kako žene doživljavaju svoje vlastite grudi?!
To je atribut ženstvenosti, to je atribut požude svakog muškarca, to je izvor života čime se tvoje dijete hrani od trena kada ugleda svijet, to je ono nešto što ti pomaže da ti svaki badić dobro stoji, što ti pomaže da ti svaka haljina ima divan dekolte (a nije stvar u haljini već u grudima).

I onda jedan dan netko ti ih nakaradi. Osjećaš se tako grozno, jednostavno uzme ti tvoju ženstvenost, uzme ti tvoj identitet osjećaja one putenosti kao žene.

Ovo gore navodim onaj psihološki osjećaj šoka! Koji te svaki dan iznova, pa iznova, pa iznova podsjeća.

A gdje je tu još i zračenje!

To u nekom drugom postu.

Cure, nemojte se zapuštati
__________________
ALAN FORD JE ZAKON...
Modesty-Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 17:51   #15
Quote:
mayabela kaže: Pogledaj post
nisam bila, u tridesetima sam, ali bih rado otišla, čisto prevencije radi

ne znam zašto je granica toliko kasna ako se tom metodom mogu na vrijeme otkriti promjene, makar su mogli staviti neki vremenski period, recimo nakon tridesete pregled jednom u pet godina, ili sl.
da se ne zracis bezveze.

osim toga, ultrazvuk je modernija metoda.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 18:12   #16
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
nisam se o tome informirala jer imam 2o tek, ali, šta nije da se mamografija u mlađoj dobi ne radi jer je tkivo pregusto i teško se šta može vidjeti?
kurac.


nije s 20 prerano, očito
__________________
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 18:26   #17
Quote:
Modesty-Blaise kaže: Pogledaj post
a što ću?! naslov me jednostavno natjerao da otvorim temu a odgovori napisani da progovorim.
čudi me da je ova tema tako malo izazvala zanimanja. Ah, uostalom što se imam čuditi kad sam i ja spadala u one kojih ne zanima bolest dok im se ne dogodi.

Sve je to tako mučno a iz razloga ne samo medicinskih već onih najsuptilinje prirode.

Pa znate i same cure što li u ženskoj psihi znače i kako žene doživljavaju svoje vlastite grudi?!
To je atribut ženstvenosti, to je atribut požude svakog muškarca, to je izvor života čime se tvoje dijete hrani od trena kada ugleda svijet, to je ono nešto što ti pomaže da ti svaki badić dobro stoji, što ti pomaže da ti svaka haljina ima divan dekolte (a nije stvar u haljini već u grudima).

I onda jedan dan netko ti ih nakaradi. Osjećaš se tako grozno, jednostavno uzme ti tvoju ženstvenost, uzme ti tvoj identitet osjećaja one putenosti kao žene.

Ovo gore navodim onaj psihološki osjećaj šoka! Koji te svaki dan iznova, pa iznova, pa iznova podsjeća.

A gdje je tu još i zračenje!

To u nekom drugom postu.

Cure, nemojte se zapuštati

nerazumin puno što si napisala ali razumin samo da ti je jako teško! Ža mi te je iskreno, onako od srca.

Ako ti kako mogu pomoć (oko dotura pola zagore je u zagrebu na funkcijama od dotura do sabora) reci. Ako ti moren pomoć oko para, reci. Piši mi pismo na ovi nik.

nemoj bit tako tužna, ima judi kojima nije bitno da li imala sisu kao Pamela ili nemala sisu. bitno je srce i duša. Oni muški kojima je samo sisa bitna to nisu judi to su zviri i beštimje
RAMBO IZ ZAGORE is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 18:33   #18
rambo!!!

pa ti si pravi dečko.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 19:43   #19
Nisam imala ni 20 kada sam napipala kvrzicu.Isla sam redovno na UZ,i onda su me poslali na mamogram.Nije bolno uopste.Posle dve godine sam ponovila snimak.Upitanju je bila cista,koju i danas dan kontrolisem,mada redje(hmmmm,nisam vec dve godine otisla na uz)U svakom slucaju,bolje je taj snimak uraditi nego da se nedaj boze nesto zapusti.Zene se samo ne treba da plase,i trebaju zdravlje da stave na mesto br.1.
Cosmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 19:49   #20
jebate ti u 20-toj?

Fakat je modesty imala pravo bolest ne bira. treba se kontrolirati.

Pojma nemam koliko ta pretraga košta ali mislim da ću ići na nju
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:17.