Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2017., 17:29   #21
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Naravno.

Btw, zašto misliš da nisam namjerno bukvalna?
ma ne mislim. uvijek pišem i sebi u stvari. hoću reći, kada god pišem, preispitujem se.
pisanje ima i meditativnu narav. što se mene tiče barem.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 17:36   #22
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
ma ne mislim. uvijek pišem i sebi u stvari. hoću reći, kada god pišem, preispitujem se.
pisanje ima i meditativnu narav. što se mene tiče barem.
Dobro, gajto, ne moraš biti toliko ozbiljan, samo sam se šalila...

U svakom slučaju, pomoći je lijepo ako čovjek ne očekuje nešto pretjerano zauzvrat.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 17:41   #23
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Dobro, gajto, ne moraš biti toliko ozbiljan, samo sam se šalila...

U svakom slučaju, pomoći je lijepo ako čovjek ne očekuje nešto pretjerano zauzvrat.

uopće nisam ozbiljan. samo što to ne vidiš.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 17:51   #24
Quote:
AlessandraB kaže: Pogledaj post
Pre par dana me je neki prosjak zamolio da mu kupim sendvic, kaze gladan je, naravno da nisam htela da se oglusim na tu molbu, svejedno da li je clan te bande ili ne. Kupila sam mu nekoliko sendvica, neko voce i dala sam mu to i jos par evra. Nisam primetila da me posmatra jedan policajac. Pridje on meni i pita me, da li znam da je prosnja zabranjena. Ja kazem, da znam, ali da ni jedan zakon ne moze da mojoj savesti zabrani da kupim hleb gladnom coveku. Kaze mi policajac, trebao bih da vas prijavim, jer vi krsite zakon, zato sto podupirete ono sto je protivzakonito. Kazem ja njemu, u redu, idemo u stanicu da napravite prijavu. Sutra ce sve novine da bruje o tome, kako se pogresno interpretira i primenjuje ovaj zakon i kako se od ljudi traze da budu nehumani.
Izvrsno si se (po mojim kriterijima) snašla, mislim da bih i ja u takvom kontekstu učinio isto što i ti. Ne pokoravam se (glupim) policajcima samo tako, a u životu nemam prekršaja osim par prometnih, sitnijih.

Čak i da te pokušao kazniti, kako bi on dokazao da ti i ta osoba niste npr. prijatelji? A tvoje je pravo i u tom susretu na ulici nekoga doživjeti i priznati za prijatelja, čak i da nemate povijest prijateljevanja koju on ne bi imao čime pobiti.

Pomogla si čovjeku i otkantala si parazita (neka hvata kriminalce, neka zaradi svoju plaću). To su dvije dobre stvari. Prva je veća, ali ni druga nije zanemariva.

Zadnje uređivanje - Sizif - : 21.12.2017. at 18:02.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 18:05   #25
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
uopće nisam ozbiljan. samo što to ne vidiš.
Dobro, bilo mi je već malo čudno.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 18:05   #26
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Uvijek možemo nekome pomoći, al radimo to samo ponekad. Zanima me zašto to baš tada radite?

Recimo da vidite 10 prosjaka i jednom od njih nešto poklonite. Zašto ste baš njega odabrali?

Jel suosjećate s tom osobom jer ste iskusili nešto slično?
Jel vidite neku dobru osobinu ili vrijednost u toj osobi?
Jel mislite da toj osobi najviše treba pomoć?
Ili pomognete kada se vi super osjećate?

Kod mene najviše ovisi koliko sam prisutan. Ako previše brinem i analiziram, ne doživim toliko ljude jer imam osjećaj da prvo moram riješiti vlastite probleme. Al kad sam ok sa sobom, više pomažem drugima.

A najviše me motivira tuđa želja. Čim više netko želi promjenu, više mu i ja želim pomoći.

Raspišite se što vas motivira i ograničava da pomažete drugima.
Empatija je pokretač, a razum je 'filtar' (kojim se može eliminirati prevarante).
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 23:59   #27
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
nije poremećaj. već zrcalni neuroni. imaš zanimljivih knjiga o neuroznanonsti na tu temu.
no čini mi se da bi pravilnije bilo reći imitacija a ne automatizam.

s druge strane, filozof kant, dao je, meni privatljivu formulaciju.
ne čini nešto zbog osobnog motiva nego zbog dužnosti. mislim, nisam bio potpuno doslovan u interpretaciji kategoričkog imperativa ali nije važno. uostalom, nije ni tema.

čovjek bi uvijek trebao imati neku referentnu točku izvan sebe.koja nije sadržana u apstraktnoj imenici poput boga. ali da funkcionira slično. često spominjem na forumu nikomahovu etiku. i njenu prvu rečenicu - svaka stvar na svijetu teži nekom dobru. tako se nekako ravnam. činim nešto jer vjerujem u dobro. bez očekivanja nagrada. premda postoji mogućnost da se lažem.
Zašto imitacija a ne automatizam?

Sukob nastaje između ljubavi prema sebi/sebičnosti/potrebe da utažim želju da ne gledam patnju (opet-sebičnost) budući da nisam navikla "gledati na drugu stranu".

Kad postane mirna procjena bez negativnih pozadinskih emocija (krivnja zbog pomaganja, uzvisivanja sebe ili krivnja zbog ne-pomaganja, ne nametnuta nego "logična") prestat će biti "poremećaj"
__________________
Don't linger, it's only words.
Verdadera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 01:47   #28
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
ja sam znao dati 10-20 kuna nekome tko skuplja boce iako ništa od mene nije tražio, a odbijam dati nekim prosjakinjama koje se unose u lice, praktički otimaju od tebe (novac).
također ovisi kakav sam emotivno raspoložen u tom trenutku.
I ja sam jednom starome dao 20kn. Nije me ništa tražio.
A kad vidim ispod prozora da kopaju po kontejnerima usred dana dođe mi da im bacim nešto love sam da ne moraju to raditi.
Da osvojim recimo 230 milijuna kuna na eurojackpotu, vjerojatno polovicu toga nebih nikad potrošio pa bi davao onima koji nemaju ništa.
Da tako političari pomažu običnim ljudima ehh... nema ko nebi glasao za njih.
Don Michael is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 03:30   #29
Quote:
Don Michael kaže: Pogledaj post
I ja sam jednom starome dao 20kn. Nije me ništa tražio.
A kad vidim ispod prozora da kopaju po kontejnerima usred dana dođe mi da im bacim nešto love sam da ne moraju to raditi.
Da osvojim recimo 230 milijuna kuna na eurojackpotu, vjerojatno polovicu toga nebih nikad potrošio pa bi davao onima koji nemaju ništa.
Da tako političari pomažu običnim ljudima ehh... nema ko nebi glasao za njih.
Kerum je bio dao 50kn jednom gradaninu.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 14:41   #30
Quote:
Verdadera kaže: Pogledaj post
Zašto imitacija a ne automatizam?

Sukob nastaje između ljubavi prema sebi/sebičnosti/potrebe da utažim želju da ne gledam patnju (opet-sebičnost) budući da nisam navikla "gledati na drugu stranu".

Kad postane mirna procjena bez negativnih pozadinskih emocija (krivnja zbog pomaganja, uzvisivanja sebe ili krivnja zbog ne-pomaganja, ne nametnuta nego "logična") prestat će biti "poremećaj"
zašto imitacija? imaš izvrsnu knjigu ramachandrana 'pričljivi mozak' koja govori o tome.
ili pitanje, zašto zijevaš kada vidiš nekog drugog da zijeva?
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 16:21   #31
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
zašto imitacija? imaš izvrsnu knjigu ramachandrana 'pričljivi mozak' koja govori o tome.
ili pitanje, zašto zijevaš kada vidiš nekog drugog da zijeva?
Da, tako sam i mislila...nije imitacija. Nisam imala što imitirati. Bio je otpor, dišpet, usprkos svakom od društva do članova obitelji.
U početku bijaše samo naivna crta karaktera a s vremenom se pretvorilo u pomiješanost inata.
Danas se vratilo na "naivnu" crtu karaktera ali je napunjeno s negativnošću koje se rješavam malo po malo.
Mene se učilo drugačije od ovoga kako se ponašam, i primjerom i riječima. Moji potezi se ne-odobravaju.

Nisam čitala nijednu od preporuka. Ponekad kažem da hoću ali...uvijek nekako zalutam u vlastitim mislima
Iznimno sam neobrazovana u tom pogledu i vjerojatno će tako ostati, imam problema s koncentracijom na takve teme...a da nisu u mojoj vlastitoj glavi ili aktivno sudjelovanje...
__________________
Don't linger, it's only words.
Verdadera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 10:40   #32
Vise nista. Nekad jesam, ali nemam vise snage ni za sebe a kamoli za pomoc drugima. Tu i tamo tutnem nekom prosjaku koju kunu ako imam, ali nemam ni ja puno pa di bi dosla da svakome dajem novce.
miss Minnie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 13:37   #33
Quote:
Verdadera kaže: Pogledaj post
Da, tako sam i mislila...nije imitacija. Nisam imala što imitirati. Bio je otpor, dišpet, usprkos svakom od društva do članova obitelji.
U početku bijaše samo naivna crta karaktera a s vremenom se pretvorilo u pomiješanost inata.
Danas se vratilo na "naivnu" crtu karaktera ali je napunjeno s negativnošću koje se rješavam malo po malo.
Mene se učilo drugačije od ovoga kako se ponašam, i primjerom i riječima. Moji potezi se ne-odobravaju.

Nisam čitala nijednu od preporuka. Ponekad kažem da hoću ali...uvijek nekako zalutam u vlastitim mislima
Iznimno sam neobrazovana u tom pogledu i vjerojatno će tako ostati, imam problema s koncentracijom na takve teme...a da nisu u mojoj vlastitoj glavi ili aktivno sudjelovanje...
mislim da to nije takva imitacija koju ti misliš. puno onoga što nas čini nije samo naše. mi se učimo bivati sobom. to je zapravo izvornost. kada naučiš što si ili tko si.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 14:43   #34
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
mislim da to nije takva imitacija koju ti misliš. puno onoga što nas čini nije samo naše. mi se učimo bivati sobom. to je zapravo izvornost. kada naučiš što si ili tko si.
Da, ne oblikujemo se isključivo sami.

Kakva izvornost? Čija? Zajednička? Sve mi se više čini tako...
Međutim, možeš li mi to povezati, molim te, s konceptom "dobra"...?
Ili barem napisati koju rečenicu više
Znam da si im vičan.
__________________
Don't linger, it's only words.
Verdadera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 19:43   #35
Quote:
Verdadera kaže: Pogledaj post
Da, ne oblikujemo se isključivo sami.

Kakva izvornost? Čija? Zajednička? Sve mi se više čini tako...
Međutim, možeš li mi to povezati, molim te, s konceptom "dobra"...?
Ili barem napisati koju rečenicu više
Znam da si im vičan.
volio bih da ne zvučim previše filozofično. vičan sam im zato što sam naučio da se riječima ne služim da bih uvjerio nekoga. želim uvjeriti sebe. u mišljenje. i uspijevam samo katkad. rijetko.
riječi nisu samo komunikacijska sredstva. prvenstveno su stvaranje. poietika. ona biblijska rečenica - u početku bijaše riječ - korespondira s onim što mislim. tako se i odnosim prema njima. uglavnom.

dobro je apstraktan pojam koji se razumijeva uglavnom kroz dihotomiju sa zlom. tada postaje konkretniji. no ne mislim ga kroz takvu dihotomiju dok percipiram dobro.
dobro koje mislim, zapravo je vjera u smislenost življenja. vjera u kretanje prema boljem sebi. najkraće rečeno.

mada ja pretpostavljam da ti misliš na onu vrstu dobra odnosno dobrote koja se može svesti pod empatiju?
a mogu li ja tebe nešto upitati?





'
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 16:08   #36
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
volio bih da ne zvučim previše filozofično. vičan sam im zato što sam naučio da se riječima ne služim da bih uvjerio nekoga. želim uvjeriti sebe. u mišljenje. i uspijevam samo katkad. rijetko.
riječi nisu samo komunikacijska sredstva. prvenstveno su stvaranje. poietika. ona biblijska rečenica - u početku bijaše riječ - korespondira s onim što mislim. tako se i odnosim prema njima. uglavnom.

dobro je apstraktan pojam koji se razumijeva uglavnom kroz dihotomiju sa zlom. tada postaje konkretniji. no ne mislim ga kroz takvu dihotomiju dok percipiram dobro.
dobro koje mislim, zapravo je vjera u smislenost življenja. vjera u kretanje prema boljem sebi. najkraće rečeno.

mada ja pretpostavljam da ti misliš na onu vrstu dobra odnosno dobrote koja se može svesti pod empatiju?
a mogu li ja tebe nešto upitati?
Ne zvučiš previše filozofično.
Jako volim riječi...one su ritam svijeta
A osjećaj je potpun tek onda kad su dva (ili više) ritma u harmoniji, ne volim raspravljanje s nametanjem stajališta. Razumijevanje, s druge strane, oplemenjuje.
Mada se ponekad zaboravim i riječi samo teku
Moram ovladati vještinom sažimanja.
Ne zvučiš ni uvjeravajuće. Zato mi i odgovara "rasprava" s tobom jer je iznimno pogodna za naučiti nešto a ne za provokaciju ega.

Da vidim da li sam razumjela.
Dobro koje opisuješ nije "konstantno" već je više ideja, "ideal" osobnog tebe kamo stremiš kroz osobni razvoj? Dok je dobro koje ja opisujem trenutno, djelo upućeno empatijom.
Čini mi se da je oboje povezljivo, jedno kao koncept a drugo kao efektivno djelo koje dovodi do koncepta. Mada mi nekako zvuči da se taj koncept ne ostvaruje isključivo "dobrim djelima", ta djela su samo dio?

Ono što sam se pitala je da li je u samoj srži tog "trenutnog" dobra nešto drugo, ne dobro kao dobro nego opet ljudska sebičnost? Da li je i sama moja ideja samo-razvoja sebična...ili je sebičnost neophodni aspekt čovjeka? Da li je i sama empatija zapravo oblik sebičnosti?
I ono što me možda i najviše zanima je povezivanje "dobra i zla" zajedno, da li su ta dva pojma odvojena "uvijek" ili funkcioniraju zajedno, jedno naprijed a drugo u zaleđini uz izmjene?

Pitaj slobodno što god želiš...volim pitanja
__________________
Don't linger, it's only words.
Verdadera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 15:12   #37
Quote:
Verdadera kaže: Pogledaj post
Ne zvučiš previše filozofično.
Jako volim riječi...one su ritam svijeta
A osjećaj je potpun tek onda kad su dva (ili više) ritma u harmoniji, ne volim raspravljanje s nametanjem stajališta. Razumijevanje, s druge strane, oplemenjuje.
Mada se ponekad zaboravim i riječi samo teku
Moram ovladati vještinom sažimanja.
Ne zvučiš ni uvjeravajuće. Zato mi i odgovara "rasprava" s tobom jer je iznimno pogodna za naučiti nešto a ne za provokaciju ega.

Da vidim da li sam razumjela.
Dobro koje opisuješ nije "konstantno" već je više ideja, "ideal" osobnog tebe kamo stremiš kroz osobni razvoj? Dok je dobro koje ja opisujem trenutno, djelo upućeno empatijom.
Čini mi se da je oboje povezljivo, jedno kao koncept a drugo kao efektivno djelo koje dovodi do koncepta. Mada mi nekako zvuči da se taj koncept ne ostvaruje isključivo "dobrim djelima", ta djela su samo dio?

Ono što sam se pitala je da li je u samoj srži tog "trenutnog" dobra nešto drugo, ne dobro kao dobro nego opet ljudska sebičnost? Da li je i sama moja ideja samo-razvoja sebična...ili je sebičnost neophodni aspekt čovjeka? Da li je i sama empatija zapravo oblik sebičnosti?
I ono što me možda i najviše zanima je povezivanje "dobra i zla" zajedno, da li su ta dva pojma odvojena "uvijek" ili funkcioniraju zajedno, jedno naprijed a drugo u zaleđini uz izmjene?

Pitaj slobodno što god želiš...volim pitanja
tvoja pitanja su složena. natjerala su me da počnem čitati jednu doktorsku dizertaciju i nekoliko znanstvenih članaka.
slična su pitanju, je li čovjek samo monogaman ili samo poligaman. čovjek odnosno njegova priroda nisu fiksirani. hipostazirani u vremenu i prostoru. oni su u stalnom dijalektičkom procesu pitanja.

meni je prilično uvjerljivo tumačenje da altruizam i egoizam ne treba promatrati isključivo kao suprotnosti nego kao nerazdvojive polove proturječnog odnosa koje svaki čovjek zauzima prema sebi i prema drugima. te je on i jedno i drugo. a kada je jedno a kada drugo, ovisi o položaju kojeg zauzimaš u određenim odnosima. svijesnost o sebi nije uvijek dovoljna da te odredi u tom smislu. jer postoji i nešto što nazivamo samobmanjivanje.

ovo je bilo najkraće moguće jer sam želio izbjeći ulazak u evolucijska i biologijska objašnjenja i teorije nastanka morala i pojmova altruizma i egoizma u kojima nema konsenzusa. pa jedni tvrde da je naša moralna sposobnost evolucijska adaptacija, a drugi da je spandrel ili nuspojava evolucije. drugi važan razlog kratkoće, moje je neznanje. čitajući ove članke shvatio sam koliko malo razmišljam i znam o tome pa ću svakako morati korigirati neka razmišljanja i stavove.

moje pitanje? čini mi se da se nadovezuje na ovu temu. na motive koje nas pokreću. što misliš jesu li i tvoje želje, baš samo tvoje?
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 15:41   #38
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
tvoja pitanja su složena. natjerala su me da počnem čitati jednu doktorsku dizertaciju i nekoliko znanstvenih članaka.
slična su pitanju, je li čovjek samo monogaman ili samo poligaman. čovjek odnosno njegova priroda nisu fiksirani. hipostazirani u vremenu i prostoru. oni su u stalnom dijalektičkom procesu pitanja.

meni je prilično uvjerljivo tumačenje da altruizam i egoizam ne treba promatrati isključivo kao suprotnosti nego kao nerazdvojive polove proturječnog odnosa koje svaki čovjek zauzima prema sebi i prema drugima. te je on i jedno i drugo. a kada je jedno a kada drugo, ovisi o položaju kojeg zauzimaš u određenim odnosima. svijesnost o sebi nije uvijek dovoljna da te odredi u tom smislu. jer postoji i nešto što nazivamo samobmanjivanje.

ovo je bilo najkraće moguće jer sam želio izbjeći ulazak u evolucijska i biologijska objašnjenja i teorije nastanka morala i pojmova altruizma i egoizma u kojima nema konsenzusa. pa jedni tvrde da je naša moralna sposobnost evolucijska adaptacija, a drugi da je spandrel ili nuspojava evolucije. drugi važan razlog kratkoće, moje je neznanje. čitajući ove članke shvatio sam koliko malo razmišljam i znam o tome pa ću svakako morati korigirati neka razmišljanja i stavove.

moje pitanje? čini mi se da se nadovezuje na ovu temu. na motive koje nas pokreću. što misliš jesu li i tvoje želje, baš samo tvoje?
Znači da je to jedno "vječno" pitanje i možda se baš u toj vječnosti pitanja i krije odgovor?
To su oni detalji meni još neuhvatljivi na opipljivoj mislenoj razini, samo plutaju tu negdje.

Da, slažem se, vrlo uvjerljivo objašnjenje. Povezuje se sa svime u mnogo varijanti. Mane-vrline kao jedna od. Zašto je to tako da je naša najveća vrlina istovremeno naša najveća mana? Jedno bez drugoga se ne pokreće, stoji na mjestu. Jedno nadopunjuje drugo.

Onda mi se nameće da funkcioniraju "uvijek" istovremeno, dakle, opet, prezentirano je poprilično uvjerljivo objašnjenje.

Sad me zanima- zašto? Koja je krajnja svrha? Ako se jedno potisne nauštrb drugoga, da li to uopće može biti "ispravan" put? Kako ih naučiti da djeluju zajedno? Kroz samo-kritičnost?
Koliko samo-kritičnost pokreće, koliko sputava?

Mislim da mi skoro ništa u glavi nije konačno definirano uz sva racionalna postavljanja. Mislim da je to zbog svjesnosti protoka godina. Za 10 godina moje misli će biti nadopunjene, za 20 ću stvoriti kostur, za 40 nabaciti meso...a tamo negdje pri kraju "dovršit" ću svoju iluziju
(možda zato bića i umru, jednostavno se "dovrše")

Tema monogamije-poligamije je još jedna točka interesa, popriličnog.
Kao i tema samoobmanjivanja. Ta tema još i više.

Odgovor na tvoje pitanje (koje me, obradovano, poprilično zamislilo)
Ne, ne mislim da su želje samo moje zbog toga što moja djela direktno utječu na druge. U svijetu "morala" kakav želim stvoriti barem u svom balončiću, nema mjesta negativnom utjecaju svojim željama na druge. Što naravno, gotovo pa nije moguće, ali je točka polazišta. Zbog toga su moje želje dijelom oblikovane i željama drugih. Bazična misao je ugoditi sebi, pomiješana s prikrivenom krivnjom koja izaziva želju ne košenja s drugim. Tu želju mislim da sam najviše stekla iz osobnog iskustva, naučila sam da ne želim povrijediti drugoga, prva.
Što je opet krajnja sebičnost jer sam najjače osjetila tek na svojoj koži da bih mogla "pogodno" ući i u tuđu.
__________________
Don't linger, it's only words.
Verdadera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 00:47   #39
- vlastito negativno iskustvo i posljedice (tog iskustva)

- nepotrebnost i apsurdnost navedenog

- mogucnost(i) za boljim i sretnijim zivotom
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 12:32   #40
Da pomognem drugima tjera me prvenstveno mazohizam i izražen ego.
Mazohizam jer imam običaj leđa podstaviti za druge naravno za nula kuna naknade, a ego jer mislim da sam tako bolji i vredniji od drugih i svojom milostinjom sperem osjećaj krivice što netko pati...

Naravno imam ja i svojih dobrih dana pa činim dobro jer sam svjestan kako pozitivan primjer i nesebičnost čine čitav svijet boljim..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:34.