Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2017., 12:09   #61
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Postovanjem.
Evo recimo, moja mama nije podnosila laganje. Ja se nisam nikad usudila nesto slagat jer sam mislila da bih ju uzasno razocarala. Ni njoj, ni drugima. To je sad mislim cak pretjerano jer je izrec neku bezveznu laz normalno i koji put korisno.
Pozitivnim ocekivanjem.
Kod nas su novci stajali u jednoj ladici. Vec u nizim razredima osnovne ak sam nesto trebala kupit, rekli su mi; uzmi iz ladice. Sitne stvari sam mogla kupit bez da pitam. Nikad me nisu provjeravali ,ni pitali koliko sam uzela, a ja sam nekako znala koliko smijem i nije mi palo na pamet da uzmem vise.
Nikad me nisu pitali jesam ucila i napisala zadacu jer se podrazumijevalo da cu sve napravit i tako je bilo.

Naravno, nisu u svemu bili Ok, ovdje sam navela one primjere koji su bili pozitivni i dali dobre rezultate. U onim drugim aspektima su i stvari ispale losije.
to to, mali popizdi i počme razbijat sobu, a ti mu veliš da poštuješ njegovu odluku
ozenjen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:11   #62
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ali nije to tako uvijek, niti postoji univerzalan "recept". Klinac koji je išao u školu s mojim sinom bio je najveći bully u razredu. A mama mu je bila profesionalni psiholog i specijalizirala se za rad s djecom! Odgajala ga je sve u stilu 'by the book'. A njen mali bully.

S druge strane, moja prijateljica (kuma) je svoje troje znala po guzi i šibom. I djeca kulturna, odgojena, doslovno 5.0, najbolje škole, faks... nikad nikakav izgred nisu napravili.

Mi smo svoje odgajali bez batina, ali njezina djeca će bolje proći u životu i to se već sad jasno vidi.

Tvoje iskustvo nije univerzalno iskustvo ni univerzalni "recept". Primjera ima raznih.
Dobar odgoj se ne ocituje samo u nepravljenju izgreda, pa ni u dobrom prolazenju u zivotu.
Primjera ima raznih, da, ali generalno smatram da je kaznjavanje losa metoda.
mantisa is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:12   #63
Quote:
ozenjen kaže: Pogledaj post
to to, mali popizdi i počme razbijat sobu, a ti mu veliš da poštuješ njegovu odluku
Sorry, ali ovo je besmislica! Postovanje ne znaci dopustiti sve.
mantisa is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:13   #64
Realno na mene kažnjavanje nije imalo nikakvog utjecaja pozitivnog. Sečam se da me profesorica često znala slat u kut učionice da piljim tamo. Nije bilo nikakve koristi od toga.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:14   #65
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Dobar odgoj se ne ocituje samo u nepravljenju izgreda, pa ni u dobrom prolazenju u zivotu.
Primjera ima raznih, da, ali generalno smatram da je kaznjavanje losa metoda.
Ne znam, po njenom primjeru i po primjeru one psihologinje bi se reklo da je obrnuto. Ali u svakom slučaju, ono što se iz toga vidi jest to da ne postoji univerzalan 'recept'.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:16   #66
Quote:
josuha kaže: Pogledaj post
Realno na mene kažnjavanje nije imalo nikakvog utjecaja pozitivnog. Sečam se da me profesorica često znala slat u kut učionice da piljim tamo. Nije bilo nikakve koristi od toga.
A je, to je skroz glupava metoda. Sto si radio?
mantisa is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:19   #67
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne znam, po njenom primjeru i po primjeru one psihologinje bi se reklo da je obrnuto. Ali u svakom slučaju, ono što se iz toga vidi jest to da ne postoji univerzalan 'recept'.
Ne mora znacit nista sto je psihologinja. Netko bolje zna po osjecaju, nego netko drugi iz knjige. Najvazniji je ionako emotivni odnos.
Kako mozes znati sto ta djeca osjecaju? I gdje ce se neke eventualne traume ispoljiti? Ne tvrdim da je to nuzno ako je dijete par put u zivotu dobilo po guzici.
Ali je uglavnom nepotrebno.
mantisa is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:19   #68
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
A je, to je skroz glupava metoda. Sto si radio?
Pa nisam se slagao sa njenom metodom predavanja. Smatrao sam da nije dovoljno kvalitetna da bi bila učiteljica pa sam joj rekao da se ja nikada ne bi spuštal na njen nivo. Od tad do kraja srednje škole često sam prije kraja sata moral bit u kutu.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:21   #69
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Sorry, ali ovo je besmislica! Postovanje ne znaci dopustiti sve.
lijepo ga zamoliš da prestane? s poštovanjem za njegovu osobnost naravno?
ozenjen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:22   #70
Quote:
josuha kaže: Pogledaj post
Pa nisam se slagao sa njenom metodom predavanja. Smatrao sam da nije dovoljno kvalitetna da bi bila učiteljica pa sam joj rekao da se ja nikada ne bi spuštal na njen nivo. Od tad do kraja srednje škole često sam prije kraja sata moral bit u kutu.
Stoo? U srednjoj skoli u kut? Ja se tog sjecam samo iz nizih osnovne.
Koji ti je predmet predavala? To je sad cista znatizelja.
mantisa is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:24   #71
Quote:
ozenjen kaže: Pogledaj post
lijepo ga zamoliš da prestane? s poštovanjem za njegovu osobnost naravno?
Prvo ga zaustavis i sprijecis, a to mozes jer si jaci.
Ali, ak je doslo do tog da ti dijete razbija po kuci .... moras se ozbiljno zapitat zasto.
mantisa is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:25   #72
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Stoo? U srednjoj skoli u kut? Ja se tog sjecam samo iz nizih osnovne.
Koji ti je predmet predavala? To je sad cista znatizelja.
Da da bila je psihički nestabilna. Nije bila za taj posel. Iz nižih razreda se sam sečam profe matike koja me s ravnalom znala po rukama. ALi nikaj strašnoga. Bila mi je draga jako iako su je svi smatrali strogom. No osečal sam pravičnost kod njenih postupaka. Nije djelila djecu na miljenike. A ova je predavala meni uvjerljivo najmrži predmet svih vremena. Hrvatski.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:25   #73
Studija na preko 160 tisuća djece

http://www.iflscience.com/brain/span...iant-children/
Tempion is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:28   #74
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Prvo ga zaustavis i sprijecis, a to mozes jer si jaci.
Ali, ak je doslo do tog da ti dijete razbija po kuci .... moras se ozbiljno zapitat zasto.
ti OČITO nemaš djecu, a pitam se jesi ikad vidjela dijete
ozenjen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:29   #75
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Ne mora znacit nista sto je psihologinja. Netko bolje zna po osjecaju, nego netko drugi iz knjige. Najvazniji je ionako emotivni odnos.
Odgajala ga je u skladu sa suvremenom literaturom, bez kazni... ali činjenice govore da je mali ispao bully.

Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Kako mozes znati sto ta djeca osjecaju? I gdje ce se neke eventualne traume ispoljiti? Ne tvrdim da je to nuzno ako je dijete par put u zivotu dobilo po guzici.
Djeca od te prijateljice (kume)? Nitko nije Nostradamus. Kako ti znaš za svoje, što će sve oni činiti u životu? Ta njena djeca su stabilna, dobro odgojena, imaju dobar odnos s prijateljima i uspješna su. Za razliku od ovog kojeg je odgajala mama psiholohinja, bez kazni i koji je ispao bully. To je konkretna činjenica iz mojeg okružejna, iz kvarta.

Primjera ima raznih. Univerzalan recept ne postoji.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:34   #76
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Odgajala ga je u skladu sa suvremenom literaturom, bez kazni... ali činjenice govore da je mali ispao bully.
Pa očito knjige ne pale na sve jednako. Jedno je teorija,a drugo praksa. Uostalom možda se i genetika tu umiješala. Neki vele da i geni utječu na razvoj deteta.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:36   #77
...pa jasno da je puno faktora u igri... a generaliziranja nisu baš pametna jer ih, kao što to obično biva, konkretni primjeri znaju pobijati...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:37   #78
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
...pa jasno da je puno faktora u igri... a generaliziranja nisu baš pametna jer ih, kao što to obično biva, konkretni primjeri znaju pobijati...
Pa pričamo. Nema generaliziranja ovdje. Šeramo iskustva.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 12:38   #79
Quote:
ozenjen kaže: Pogledaj post
ti OČITO nemaš djecu, a pitam se jesi ikad vidjela dijete
Na pocetku teme sam rekla o tom. Nemam, ali sam cuvala sestrinu. 8 sati dnevno svaki dan u periodima od mjesec, dva.
A ti?

A ti mislis da je uobicajeno da dijete krene razbijat po stanu?
Naravno, ne mislim na one od 2-3 godine.
mantisa is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 13:02   #80
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
...pa jasno da je puno faktora u igri... a generaliziranja nisu baš pametna jer ih, kao što to obično biva, konkretni primjeri znaju pobijati...
Praktično je nemoguće postaviti univerzalno pravilo, osim možda onog da cilj uvijek treba biti odgoj a ne niti pretjerano puštanje niti treniranje strogoće. U praksi može jako varirati pouzdanost bilo koje metode, i zapravo zavisi od osobe do osobe.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:37.