Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2017., 17:00   #1
Psihotropni lijekovi i vozačka dozvola

Pozdrav svima!

Ima li netko tko bi znao kakva je sudska praksa prema osobama koje su na terapiji psihotropnim lijekovima a imaju vozačku.

Da li automatski gube pravo na vozačku ili to lječničko povjerenstvo odlučuje individualno?

Naime, nedavno me zaustavila policija (nikakav prekršaj nisam napravio), i nakon što sam im rekao da uzimam lijekove, odbio sam odlazak na vađenje krvi.

I sad sam u dilemi kakvu strategiju da zauzmem kad mi dođe ročište na Sudu

Svaka pomoć je dobrdošla!
pero perica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 19:05   #2
Sjebao si se, ako se na tebi nije vidjelo, nisi trebao ništa reći, ne bi niti skužili.

Po kojem propisu su ti pisali prekršaj?

Jesi baš siguran da ti bi ti nešto našli?
Je li to što uzimaš baš na listi zabranjenog za vožnju?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2017., 20:39   #3
Nisam ja njima samoinicijativno rekao, nego su me zaustavili i podvrgli testu sline koji je reagirao pozitivno... tek nakon toga sam spomenuo lijekove (koji jesu na listi kontraindiciranih)

Napisali su mi kaznu zbog odbijanja testiranja - mislim da je to čl. 282/9 ZSPC - konkretno 5000kn i 6 mjeseci bez vozačke..uzeli mi vozačku, te pustili da se odvezem, jer su "vidjeli da nisam omamljen".

Vjerovatno to nisam odigrao najbolje, ali da sam išao na vađenje krvi utvrdila bi se prisutnost legalnih lijekova, ali i odsutnost ilegalnih droga... nisam siguran koje je manje zlo....

...jer se ovako mogu braniti da mi nikad u 20 godina niti jedan doktor nije rekao(što je istina) da nisam u stanju voziti , ili na ročištu mogu prešutiti lijekove i probati nešto muljati, ali nisam siguran da me svejedno neće poslati na liječnički pregled???
pero perica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2017., 15:26   #4
Zao mi je da ti doktori nisu rekli ali tesko ces to dokazati. Svakako ubuduce procitaj upute svakog lijeka kojeg dobijes i ravnaj se prema njima jer se za to ocito ne mozes osloniti na svoje lijecnike.

Sto se tice policajaca koji su ti oduzeli vozacku i onda te pustili da se odvezes ne znam uopce otkud da pocnem. Ali svakako ucini drugim ljudima uslugu i prijavi ih zbog toga pa im mozda netko ocita bukvicu, a mozda i dobe otkaz. U slucaju da dobiju otkaz lako ce naci bolje placeni posao jer se ocito radi o vrhunskim strucnjacima koji u tren oka, na licu mjesta, mogu bez problema procijeniti kada mogu ostaviti osobu pozitivnu na droge/lijekove za volanom, a kada ne mogu.
sumrak200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 13:57   #5
Quote:
pero perica kaže: Pogledaj post
Nisam ja njima samoinicijativno rekao, nego su me zaustavili i podvrgli testu sline koji je reagirao pozitivno... tek nakon toga sam spomenuo lijekove (koji jesu na listi kontraindiciranih)

Napisali su mi kaznu zbog odbijanja testiranja - mislim da je to čl. 282/9 ZSPC - konkretno 5000kn i 6 mjeseci bez vozačke..uzeli mi vozačku, te pustili da se odvezem, jer su "vidjeli da nisam omamljen".

Vjerovatno to nisam odigrao najbolje, ali da sam išao na vađenje krvi utvrdila bi se prisutnost legalnih lijekova, ali i odsutnost ilegalnih droga... nisam siguran koje je manje zlo....

...jer se ovako mogu braniti da mi nikad u 20 godina niti jedan doktor nije rekao(što je istina) da nisam u stanju voziti , ili na ročištu mogu prešutiti lijekove i probati nešto muljati, ali nisam siguran da me svejedno neće poslati na liječnički pregled???
Je li testiranje bilo iz čista mira, postoji li mogućnost da si krivudao po cesti, usporeno reagirao kad su te zaustavili?
U svakom slučaju, bolje legalni lijekovi, nego narkotici(iako je to de facto prilično slično, razlika je jedino u legalnosti).
Teško ćeš sad smuljati, ako policajac dođe na ročište, reći će da su mu rekao za lijekove, pa si u dvostruko većem sranju. Uvijek možeš tvrditi da nisi znao da se ne smije voziti s tim lijekovima, vjerojatno ti neće puno pomoći, ali možeš pokušati.
Izvanredni liječnički ti ne gine, ali to ti je manji problem, ako prođeš na njemu, imaš argument za žalbu na visinu kazne i slično.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 10:21   #6
Quote:
pero perica kaže: Pogledaj post

Vjerovatno to nisam odigrao najbolje, ali da sam išao na vađenje krvi utvrdila bi se prisutnost legalnih lijekova, ali i odsutnost ilegalnih droga... nisam siguran koje je manje zlo....
lakše bi spustio kaznu i zaštitnu mjeru.

Quote:
sumrak200 kaže: Pogledaj post

Sto se tice policajaca koji su ti oduzeli vozacku i onda te pustili da se odvezes ne znam uopce otkud da pocnem. Ali svakako ucini drugim ljudima uslugu i prijavi ih zbog toga pa im mozda netko ocita bukvicu, a mozda i dobe otkaz. U slucaju da dobiju otkaz lako ce naci bolje placeni posao jer se ocito radi o vrhunskim strucnjacima koji u tren oka, na licu mjesta, mogu bez problema procijeniti kada mogu ostaviti osobu pozitivnu na droge/lijekove za volanom, a kada ne mogu.
možeš mislit da će dobit otkaz
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 23:02   #7
Nisam nikakav ispad u vožnji napravio, nego je taj vikend bila u tijeku nekakva preventivna akcija protiv droge...

Dakle, na tom liječničkom pregledu, hoće li netko provjeravati moje aktualne psihofizičke, motoričke i perceptivne sposobnosti; ili to ide logikom tipa:
"ako osoba A troši npr. Plivadon, onda osoba silom automatike gubi pravo na upravljanje vozilima"?

malo sam to probao proguglati, i kao laiku, čini mi se kao vrlo siva zona zakona, a ne mogu pronaći nekoga tko je prošao sličnu stvar
pero perica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 23:11   #8
Nije ni ovima u medicini rada cilj ti oduzeti vozačku tek tako, ako zbog ničeg drugog, ne žele riskirati žalbu, pa da ih uvališ u papirologiju, ako išta nađu da ti daju vozačku, dati će ti je. Vjerojatno će ti skratiti rok, na 3-5 godina.

Provjeravati će trenutno stanje kad dođeš na pregled, s obzirom na lijekove koje koristiš(pitati će te).
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 21:52   #9
Nadam se da si u pravu JohnDoe. U svakom slučaju, hvali ti na odgovoru
pero perica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 22:06   #10
Smatram da jesam, ali svakako javi krajnji rezultat.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 11:47   #11
Quote:
pero perica kaže: Pogledaj post
Nisam nikakav ispad u vožnji napravio, nego je taj vikend bila u tijeku nekakva preventivna akcija protiv droge...

Dakle, na tom liječničkom pregledu, hoće li netko provjeravati moje aktualne psihofizičke, motoričke i perceptivne sposobnosti; ili to ide logikom tipa:
"ako osoba A troši npr. Plivadon, onda osoba silom automatike gubi pravo na upravljanje vozilima"?

malo sam to probao proguglati, i kao laiku, čini mi se kao vrlo siva zona zakona, a ne mogu pronaći nekoga tko je prošao sličnu stvar
Potraži se
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...11_01_1_4.html
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 14:57   #12
Hvala ti na linku Sivkić.

Laik sam u pravnim pitanjima, ali koliko sam shvatio u zakonu je navedeno jako puno bolesti i stanja, ali u većini slučaja liječnik daje konačnu odluku individualno, od slučaja do slučaja.

Iznenadilo me je da su npr. depresija, PTSP, anksionzni poremećaj... označeni kao stanja koja utječu na sposobnost upravljanja vozilom...za psihoze još nekako razumijem, ali neuroze?

Ako se tu još zbroje šećerna bolest, tlakaši, srčane bolesti, pa ljudi koji su na terapiji zbog alergija..... ispada da, na papiru, pola Hrvatske nije u stanju voziti!

Pretpostavljam da su u nadležnim ministarstvima sigurno toga svjesni, ali ne žele forsirati provedbu zakona do kraja jer se to ne bi svidjelo ni općoj populaciji, ni interesnim lobijima (farmacija, auto-industrija).
pero perica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 08:52   #13
Kad jednom dobiješ vozačku móžeš bolovat od svega ako te ne natjeraju na izvanredni.(obični vozači)
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 10:38   #14
Za sada mogu potvrditi tvoju tvrdnju. Naime, Sud mi nije odredio mjeru oduzimjanja vozačke, a i novčana kazna je bitno smanjena!
pero perica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:10.