Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2018., 01:12   #61
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Znam za Hrvatski komitet, ali njihova realna snaga je bila nikakva. Borojevića i Sarkotića su doslovno protjerali iz nove države.
Pa radi se o alternativnoj povijesti, a sam si rekao da je sve dopusteno .Hrvatski komitet se raspao i bio je slab jer se na samome pocetku rascijepio na dvije struje: republikansku okupljenu oko Ive Franka i monarhisticku oko ex-casnika.Medutim uspjeli su oformiti Hrvatsku legiju, cija snaga nije dans poznata, ali prema obavjestajcima iz KSHS imali su 250 casnika i 50 visih casnika (sto je itekako dovoljno za stvaranje vojske), podrsku madarskih legitimista i spijunsku mrezu s bazom u Novome Sadu.

Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Horthy je imao savez protiv sebe baš radi Karla. Zato su i bili monarhija bez kralja.
Za ovo treba opstanak krnje AU, ali on je definitivno propao 1917. kada je Karlo odlučio držati leđa Njemačkoj do samog kraja.

Kažem, bilo je par mogućnosti, ali a svaku od njih treba slijed događaja.
Pa gledaj, stvari su se mogle drugacije odigrati.Horthy je mogao prihvatiti Karlov povratak i uspostavila bi se monarhija s Habsburgovcem na celu.Mala Antanta bi sigurno napala Madarsku, ali to bi itekako moglo dovesti do nereda u samoj Jugoslaviji.Mislis da bi Hrvati, veterani A-U, s veseljem napadali Madarsku?Dodaj k tome faktore kao sto su Hrvatski komitet i da Albanci, Crnogorci i Makedonci sigurno ne bi mirno sjedili, imas dobar gulas koji mirise na krvavi gradanski rat unutar same Juge.Nemoj zaboraviti da su se 1919. god. hrvatski vojnici pobunili u Zagrebu, Varazdinu, Nasicama i Mariboru, za sto je Hrvatski komitet preuzeo odgovornost.Pobune su trebale izbiti i drugdje, ali su na vrijeme sprijecene. Pobuna u Varazdinu je imala boljsevicki predznak, ali njezin voda Vladimir Copic (valjda jedini partizan Hrvat-pravoslavac ) organizirao ga je u dogovoru s Josipom Metzgerom.Takoder, u tom razdoblju i u Austriji i u Madarskoj postoje slicne para-vojne organizacije koje bi mogle postati saveznicima.Sve su to bivsa braca po oruzju.

Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Po tebi, kada je najrealnija hrvatska nezavisnost?
Odmah nakon zavrsetka rata.Vec je netko napisao (ne znam je li na ovoj temi ili slicnoj) kako je upravo vojska bila jedan od stupova koji su drzali A-U na okupu.Jednostavno, visoki casnici su trebali istoga trena izvrsiti vojni udar i svrgnuti samo-nametnuto Narodno vijece SHS.Svetozar Boroevic je ponudio Karlu da ce marsirati na Bec i sprijeciti protu-vladinu pobunu.Karlo sam brzojav nije dobio i Boroeviceva ponuda je odbijena u njegovo ime, te je odgovoreno s demobilizacijom vojske.Boroevic je isto tako mogao zatajiti naredbu o demobilizaciji i napraviti se lud, te umarsirati s odanim trupama u Zagreb.Tu je i Stjepan Sarkotic, koji je bio guverner BiH, te drzao svu vojnu i civilnu vlast u rukama.Kad je doslo do raspada, mogao je ne povuci se i dalje zadrzati svu vlast u BiH te proglasiti ujedinjenje s Trojednicom.Vojne snage je svakako imao, tu su i Suckori, koji su jedno vrijeme brojili oko dvadeset tisuca ljudi.Na kraju krajeva, Ivan Sustersic je u razgovoru s predstavnicima vrhovnog zapovjednistva talijanske ratne mornarice rekao da se u slucaju borbi protiv Jugoslavije moze racunati na potporu "Frankove partije, jednog dela Radiceve, tri cetvrtine klera i Muslimana" (poveznica).

Znaci, vojska preuzima vlast, uvodi se izvanredno stanje, a grupica marginalaca koji su u stvarnome zivotu izveli "ujedinjenje" ostaje upravo to - grupica marginalaca.Kako bi se odvijali daljnji dogadaji, bi li i u Hrvatskoj se desilo nesto slicno kemalizmu u Turskoj, kada bi bila suocena s napadima Talijana i Srba, da li bi se pojavio neki voda iz vojnih krugova ili bi citava stvar lezala na grupi casnika i pravasa, otvoreno je za diskusiju.U svakom slucaju potencijalni saveznici su Madari i pro-habsburski krugovi u Austriji, te kosovski Albanci i makedonski Bugari.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 12:21   #62
Što bi bilo da je Slobodni teritorij Trsta postao posve neovisna država?



Dakle država od Trsta do Kopra i Buja te Novigrada u današnjoj Hrvatskoj?

Da li bi građani Jugoslavije mogli živjeti i raditi u tom kapitalističkom Trstu?

Ako da, po meni to bi bio grad sa duplo više stanovnika nego danas, i sa gotovo 50% stanovnika sa prostora bivše države, ako ne i više.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 16:20   #63
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Što bi bilo da je Slobodni teritorij Trsta postao posve neovisna država?

Dakle država od Trsta do Kopra i Buja te Novigrada u današnjoj Hrvatskoj?
Da li bi građani Jugoslavije mogli živjeti i raditi u tom kapitalističkom Trstu?
Ako da, po meni to bi bio grad sa duplo više stanovnika nego danas, i sa gotovo 50% stanovnika sa prostora bivše države, ako ne i više.
Bio bi veći grad, miješan, a lako bi mogao postati i "europski Singapur" ?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 16:56   #64
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Bio bi veći grad, miješan, a lako bi mogao postati i "europski Singapur" ?
I Zagreb i Beograd su rasli kao ludi u 20. stoljeću
Godine 1910. su zajedno imali manje stanovnika od jednog Trsta, a danas su oba grada mnogo veća. Evo ti popisi.

1910.
Trst 229.510
Beograd 89,000
Zagreb 79.038

1931.
Trst 250.170
Beograd 238,775
Zagreb 185.581

1971.
Trst 271.879
Beograd 899,094
Zagreb 602.205

2001.
Trst 211.184
Beograd 1,119,642
Zagreb 779.145

Jednostavno, Trst je odsječen od svoga zaleđa, politički-upravno je bio nebitan grad, i nije rastao tim tempom.
No kao glavni grad neovisne države, i kao ekonomski prihvatljiv grad ljudima iz susjedne države, to je nešto drugo.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 19:07   #65
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Znam za Hrvatski komitet, ali njihova realna snaga je bila nikakva. Borojevića i Sarkotića su doslovno protjerali iz nove države.

Horthy je imao savez protiv sebe baš radi Karla. Zato su i bili monarhija bez kralja.
Za ovo treba opstanak krnje AU, ali on je definitivno propao 1917. kada je Karlo odlučio držati leđa Njemačkoj do samog kraja.

Kažem, bilo je par mogućnosti, ali a svaku od njih treba slijed događaja.

Po tebi, kada je najrealnija hrvatska nezavisnost?
1945 pavelić,tito,subašić...sva 3 hrvata i praktički su tada samo oni krojili budućnost,nitko drugi im nije bio ni približno po važnosti
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 20:17   #66
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
I Zagreb i Beograd su rasli kao ludi u 20. stoljeću
Godine 1910. su zajedno imali manje stanovnika od jednog Trsta, a danas su oba grada mnogo veća. Evo ti popisi.
1910.
Trst 229.510
Beograd 89,000
Zagreb 79.038
1931.
Trst 250.170
Beograd 238,775
Zagreb 185.581
1971.
Trst 271.879
Beograd 899,094
Zagreb 602.205
2001.
Trst 211.184
Beograd 1,119,642
Zagreb 779.145
Jednostavno, Trst je odsječen od svoga zaleđa, politički-upravno je bio nebitan grad, i nije rastao tim tempom.
No kao glavni grad neovisne države, i kao ekonomski prihvatljiv grad ljudima iz susjedne države, to je nešto drugo.
Imaš pravo
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 00:57   #67
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Pa radi se o alternativnoj povijesti, a sam si rekao da je sve dopusteno .Hrvatski komitet se raspao i bio je slab jer se na samome pocetku rascijepio na dvije struje: republikansku okupljenu oko Ive Franka i monarhisticku oko ex-casnika.Medutim uspjeli su oformiti Hrvatsku legiju, cija snaga nije dans poznata, ali prema obavjestajcima iz KSHS imali su 250 casnika i 50 visih casnika (sto je itekako dovoljno za stvaranje vojske), podrsku madarskih legitimista i spijunsku mrezu s bazom u Novome Sadu.



Pa gledaj, stvari su se mogle drugacije odigrati.Horthy je mogao prihvatiti Karlov povratak i uspostavila bi se monarhija s Habsburgovcem na celu.Mala Antanta bi sigurno napala Madarsku, ali to bi itekako moglo dovesti do nereda u samoj Jugoslaviji.Mislis da bi Hrvati, veterani A-U, s veseljem napadali Madarsku?Dodaj k tome faktore kao sto su Hrvatski komitet i da Albanci, Crnogorci i Makedonci sigurno ne bi mirno sjedili, imas dobar gulas koji mirise na krvavi gradanski rat unutar same Juge.Nemoj zaboraviti da su se 1919. god. hrvatski vojnici pobunili u Zagrebu, Varazdinu, Nasicama i Mariboru, za sto je Hrvatski komitet preuzeo odgovornost.Pobune su trebale izbiti i drugdje, ali su na vrijeme sprijecene. Pobuna u Varazdinu je imala boljsevicki predznak, ali njezin voda Vladimir Copic (valjda jedini partizan Hrvat-pravoslavac ) organizirao ga je u dogovoru s Josipom Metzgerom.Takoder, u tom razdoblju i u Austriji i u Madarskoj postoje slicne para-vojne organizacije koje bi mogle postati saveznicima.Sve su to bivsa braca po oruzju.



Odmah nakon zavrsetka rata.Vec je netko napisao (ne znam je li na ovoj temi ili slicnoj) kako je upravo vojska bila jedan od stupova koji su drzali A-U na okupu.Jednostavno, visoki casnici su trebali istoga trena izvrsiti vojni udar i svrgnuti samo-nametnuto Narodno vijece SHS.Svetozar Boroevic je ponudio Karlu da ce marsirati na Bec i sprijeciti protu-vladinu pobunu.Karlo sam brzojav nije dobio i Boroeviceva ponuda je odbijena u njegovo ime, te je odgovoreno s demobilizacijom vojske.Boroevic je isto tako mogao zatajiti naredbu o demobilizaciji i napraviti se lud, te umarsirati s odanim trupama u Zagreb.Tu je i Stjepan Sarkotic, koji je bio guverner BiH, te drzao svu vojnu i civilnu vlast u rukama.Kad je doslo do raspada, mogao je ne povuci se i dalje zadrzati svu vlast u BiH te proglasiti ujedinjenje s Trojednicom.Vojne snage je svakako imao, tu su i Suckori, koji su jedno vrijeme brojili oko dvadeset tisuca ljudi.Na kraju krajeva, Ivan Sustersic je u razgovoru s predstavnicima vrhovnog zapovjednistva talijanske ratne mornarice rekao da se u slucaju borbi protiv Jugoslavije moze racunati na potporu "Frankove partije, jednog dela Radiceve, tri cetvrtine klera i Muslimana" (poveznica).

Znaci, vojska preuzima vlast, uvodi se izvanredno stanje, a grupica marginalaca koji su u stvarnome zivotu izveli "ujedinjenje" ostaje upravo to - grupica marginalaca.Kako bi se odvijali daljnji dogadaji, bi li i u Hrvatskoj se desilo nesto slicno kemalizmu u Turskoj, kada bi bila suocena s napadima Talijana i Srba, da li bi se pojavio neki voda iz vojnih krugova ili bi citava stvar lezala na grupi casnika i pravasa, otvoreno je za diskusiju.U svakom slucaju potencijalni saveznici su Madari i pro-habsburski krugovi u Austriji, te kosovski Albanci i makedonski Bugari.
Ok, to je veliki broj, ali opet je pitanje funkcije i realne moći tih časnika.
Ovo za Novi Sad pretpostavljam da su bili mađarski obavještajni krugovi.

Mislim da se varaš za Horthyja. Mađarska je tada raspadnuta država. Napad Čehoslovačke, Rumunjske i Jugoslavije ne bi izdržali i bili bi vjerojatno još više odkrajcnuti.

Habsburgovci su svoj put završili u samoj Austriji gdje su već bili masovni prosvjedi i gdje su socijalisti i republikanci postali većina. Ljudima je bilo dosta rata, monarhije, nastupila je glad, došla je španjolska gripa i to je bio smrtni udarac za monarhiju čija moć je nezaustavljivo padala sve od Napoleona.

Habsburgovci su se pokazali nedoraslim carevima, Franjo Josip je bio dinosaurus koji nije uopće shvaćao vrijeme niti prostor u kojem živi, čovjek 18. stoljeća, sve lojalne elemente je svojim kretenizmom odbacio od sebe, izgubio dva velika i važna rata. Karlo je pak bio mekušac koji s bojao Tisze i ostalih mađarskih krugova, mislio je o nekakvoj reformi, ali pre, prekasno. Ta dinastija se na kraju pokazala kao dinastija koja nije shvaćala sociodruštvena kretanja u Europi i kao takva je morala neminovno otići u povijest.

AU vojska 1918. je pogođena dezerterima, imamo Čehoslovačku legiju, Zeleni kadar, revoluciju u Rusiji, Poljaci se priključuju novoformiranoj poljskoj vojsci, a domobranima je dosta mađarskih ''prijatelja'' poput Tisze i ostalih koji sanjaju o Mađarskoj od Karpata do Jadrana. Mađari tada ne da nam nisu prijatelji, nego su nam izraziti neprijatelji koji nam otimaju Međimurje.

Situacija sa Ataturkom nije identična, njega opskrbljuju Sovjeti i ima Lenjinovu podršku.
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 00:57   #68
Quote:
sidrun kaže: Pogledaj post
1945 pavelić,tito,subašić...sva 3 hrvata i praktički su tada samo oni krojili budućnost,nitko drugi im nije bio ni približno po važnosti
Fino su nam skrojili.
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 11:05   #69
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post


Hm. Stvarno misliš, da nije bilo talijanskog uplitanja, u (Vardarskoj) Makedoniji bi sve bilo mirno, tamošnje stanovništvo bi veselo prihvatilo srpski nacionalni identitet, u Crnoj Gori bi svi postali "bjelaši", Albanci bi veselo prihvatili srpskoga kralja?

Mislim da je logika obrnuta: država ima ozbiljne unutarnje probleme, a onda, naravno, njeni neprijatelji nastoje te probleme iskbih oristiti.
Nije šija, nego vrat.

Prisustvo drugih naroda na državnoj teritoriji nije samo po sebi ozbiljan unutrašnji problem, kako ti kažeš.
Pred državom je uvek izazov kako to stanovništvo integrisati.

Nekako sam dojma, da vi ovde pokušavate tadašnju situaciju u Makedoniji prikazati kao da je iz svake kuće, sa svakog prozora pucano na srpsku vojsku i klicalo se Goce Delčevu, Darku Pančevu ili šta ti ja znam kome...
To uopšte nije bilo tako.
Da ne ulazim sad u detalje i nacionalnu samosvesnost stanovništva u Makedoniji u to vreme, činjenica je da je problem na tadašnjoj teritoriji Makedonije bilo delovanje nacionalističke bugarske agende iz Pirinske Makedonije, oličene u VMRO.
Oni u to vreme nemaju podršku ni bugaske vlade, pa su sponzora našli u Italiji.

Da li su 15-20% Srba na teritoriji Hrvatske sami po sebi problem za Hrvatsku?
Pa i nisu, dok ih Beograd ne instrumentalizuje.

Quote:
Bespredmetno je, da mi sada nakon 100 godina raspravljamo i natežemo se o tadašnjim sporovima i političkim odlukama.
Pa zašto da ne?
Ne košta ništa.
Ovo je podforum Povijest. Od povijesti kažu valja učiti, da nam se greške ne bi ponavljale.
Pa o čemu bi ovde polemisali, ako ne o povijesnim greškama?

Quote:
Kako su stvari tekle tada, predstavnici Narodnoga vijeća SHS su došli u Beograd i ponudili regentu Aleksandru da im bude kralj. I to bez političkog uvjetovanja. Teško je zamisliti vladara koji bi takvu ponudu odbio.
Da. Doista je teško zamisliti takvog vladara.
Ja sam i rekao već da je greška koju su tad Srbi načinili oličena u ličnosti kralja Aleksandra, njegovom samoljublju i megalomaniji.

Ono što on nije video ili nije hteo da vidi je da je to bila iznudjena odluka Narodnog Vijeća, jer političkog uvjetovanja od strane istog je bilo sve dok ih situacija na terenu nije naterala da odu u Beograd i pristanu na srpske uvjete.

Brak iz iznude, u kojem će se prihvatiti svi uslovi samo jednog partnera je loš brak.
Slažeš li se?

Quote:
Narodno vijeće je i dalje imalo presudan utjecaj i kontrolu nad Slovenijom i Sjeverozapadnom Hrvatskom, što su područja bitno bogatija od onih koje je Sribja već imala ili mogla naprosto vojnički zauzeti. Čini mi se da taj važan ekonomski čimbenik zaboravljate u tim kalkulacijama.

Također je onda tu i prometni, jer preko tih teritorija idu prometni pravci iz područja istočno i jugoistočno prema ekonomski daleko naprednijim predjelima Austrije i Njemačke, što je bitno za ekonomije tog područja. (Čak i danas, to je golemi ograničavajući čimbenik za "Republiku Srpsku". Puno Srba iz Zapadne Bosne je u vrijeme moje mladosti dolazilo u Zagreb na studij i na rad.) Sama Srbija može održavati prometni pravac prema Njemačkoj preko Mađarske, ali i to opet može biit ugroženo ako se pogoršaju odnosi s Mađarskom.
Ekonomska struktura i odnosi u Jugoslaviji su jedno posebno pitanje o kojem bi se moglo polemisati na nekoj drugoj temi, ako je takva otvorena.

S pravom se ekonomski čimbenici ne uzimaju u ove kalkulacije, jer su oni kao motiv za stvaranje Jugoslavije bili minorni.
Severozapadna Hrvatska i Slovenija su pre svega mala područja i premda po industrijskom kapitalu iznad tadašnjeg jugoslovenskog područja, ipak u odnosu na ostale delove AustroUgarske privredno zaostala. Takodje, veoma bitna ja činjenica da su industrijski kapital i novčani zavodi ostali u rukama Beča i Pešte.
To će doći do izražaja naročito kod onog posleratnog ubacivanja ogromne količine bezvrednih kruna u Kraljevinu.

Postoji rad Mije Mirkovića na temu ekonomske strukture u Kraljevini Jugoslaviji.
U suštini, Slovenija, Hrvatska (bez Dalmacije i Slavonije) i Vojvodina su nakon rata bitno iznad proseka ako se posmatra početni industrijski kapital.

Ekonomija je samo još jedan od čimbenika koji pokazuju protivrečne odnose sa kojim se ušlo u zajednicu.
Jer sa jedne strane imaš ratom netaknute bivše austrougarske krajeve, a sa druge strane ratom devastiranu i uništenu Srbiju.
I umesto da se naplati ratna odšteta, ulazi se u zajednicu u kojoj se navodno prečanski krajevi više oporezuju u odnosu na krajeve pogodjene ratom, a to se onda u hrvatskim nacionalističkim krugovima prikazuje kao nepravda i eksploatacija Hrvata.





Quote:
No, zanima me kako ti to osobno doživljavaš, nakon sto godina. zar stvarno misliš, da je ideja o "dualističkoj federaciji" bila tako grozna, da bi pametnije bilo jednostavno prekinuti pregovore i odreći se gorenavedenih relativno bogatih teritorija, plus drugo, koliko bi već bila prisiljena prepustiti?

Verovatno si do sada primetio da ja mislim kako je i unitaristička Jugoslavija pod srpskom dinastijom bila greška i promašaj.


I dok na neki način mogu razumeti unitarističku Jugoslaviju, kao plod kraljeve megalomanije, pristanak na dualističku federaciju nikako ne bih shvatio.

Zbog čega bi na to pristali?
Zbog bogatih severozapadnih krajeva?
Ti krajevi nikad Srbiji ništa nisu značili.
Ni u unitarističkoj Jugoslaviji, a kamoli u nekakvoj dualističkoj federaciji.

Praviti dualističku federaciju u ono vreme, za Srbe je značilo kao kad bi ti sad otkupio komšijine dugove i hipoteku na kuću, a onda se dogovorili da je i dalje svako vlasnik svoje kuće, ali kao živite u nekoj zajednici dok komšiji ne dosadi i otcepi se.
WarrenYoung is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 11:11   #70
Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
Već sam nešto slično bio napisao na onoj drugoj temi, pa bih ovdje ponovio istu misao. Naime, dok je za Hrvate izbor bio Velika Srbija ili Jugoslavija (a ne Hrvatska ili Jugoslavija), za Srbe izbor NIJE bio Velika Srbija ili Jugoslavija.
Aleksandar i Pašić jesu prihvatili stvaranje Jugoslavije, ali na način na koji je za srpske nacionalne/nacionalističke interese bio najpogodniji. Zato je ujedinjenje na federalističkoj osnovi bilo veliki no-no i zato je, nažalost, bila torpedirana Ženevska deklaracija.
Tako da mislim da nema baš nikakvog smisla kad se Srbi žale da su bili zakinuti ujedinjenjem 1918.g.
Tačno je da Srbi nisu zakinuti ujedinjenjem 1918 godine, jer su isterali po svom.

Ali nije tačno da izbora izmedju Srbije i Jugsolavije nisu imali.
WarrenYoung is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 08:41   #71
Quote:
WarrenYoung kaže: Pogledaj post
Tačno je da Srbi nisu zakinuti ujedinjenjem 1918 godine, jer su isterali po svom.

Ali nije tačno da izbora izmedju Srbije i Jugsolavije nisu imali.
Razlika je samo u imenu.

ALi vrtimo se u krug.

Što misliš o Trstu-u kao Hong Kongu?

Znam da i danas ima radnika iz Srbije tamo, bi li bilo dosta ljudi i iz istočnih republika u tom gradu?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 20:42   #72
Quote:
WarrenYoung kaže: Pogledaj post
Tačno je da Srbi nisu zakinuti ujedinjenjem 1918 godine, jer su isterali po svom.

Ali nije tačno da izbora izmedju Srbije i Jugsolavije nisu imali.
Takvo je gledanje ahistorično jer nije postojala ni jedna relevantna politička sila u Srbiji koja bi podržavala takav rasplet. Uostalom još je Niška deklaracija 1914. rekla u kojem će se smjeru ići. Da se htjela neka ekskluzivno srpska politika, moglo se slobodno ostati na obrenovićevštini. Uostalom, pošto i sam kažeš da stvaranjem Jugoslavije Srbi nisu bili zakinuti, čemu nezadovoljstvo?
rustaveli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 16:40   #73
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Bio bi veći grad, miješan, a lako bi mogao postati i "europski Singapur" ?
Nekako se mi čini da bi u tom slučaju prije postao šverc-komerc zona, mentalitet i navike su ipak jači Ako ih nitko ne bi vojno čuvao vjerojatnije je da bi im Tito ili Talijani poslali "pomoć"
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 22:27   #74
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Nekako se mi čini da bi u tom slučaju prije postao šverc-komerc zona, mentalitet i navike su ipak jači Ako ih nitko ne bi vojno čuvao vjerojatnije je da bi im Tito ili Talijani poslali "pomoć"
Gradske republike u europi obično imaju kratko trajanje
Iznimka su one koje su korisne svima ostalima....
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 08:30   #75
Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
Takvo je gledanje ahistorično jer nije postojala ni jedna relevantna politička sila u Srbiji koja bi podržavala takav rasplet. Uostalom još je Niška deklaracija 1914. rekla u kojem će se smjeru ići. Da se htjela neka ekskluzivno srpska politika, moglo se slobodno ostati na obrenovićevštini. Uostalom, pošto i sam kažeš da stvaranjem Jugoslavije Srbi nisu bili zakinuti, čemu nezadovoljstvo?
Čovek koji puno jede i ne pazi šta jede, jer je tako u mogućnosti, nije zakinut na hrani.
Ali kad nabaci 200 kg i strefi ga infarkt...onda je obično nezadovoljan.

Tako nekako posmataram i srpsku politiku u vezi stvaranja Jugoslavije 1918 godine.
WarrenYoung is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 11:55   #76
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Gradske republike u europi obično imaju kratko trajanje
Iznimka su one koje su korisne svima ostalima....
Mislim da bi u tom slučaju vrlo brzo gledali JNA kako dolazi "u pomoć" gradnskoj republici.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 13:37   #77
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Mislim da bi u tom slučaju vrlo brzo gledali JNA kako dolazi "u pomoć" gradnskoj republici.
Yup
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 19:06   #78
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Nekako se mi čini da bi u tom slučaju prije postao šverc-komerc zona, mentalitet i navike su ipak jači Ako ih nitko ne bi vojno čuvao vjerojatnije je da bi im Tito ili Talijani poslali "pomoć"
Ne zaboravi da bi ta država bila dio Marshallova plana, avjerovatno bi imala i NATO zaštitu.

No špijuna sa svih strana bi sigurno bilo po gradu, kao i disidenata, azilanata i sl.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 18:19   #79
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Razlika je samo u imenu.

ALi vrtimo se u krug.

Što misliš o Trstu-u kao Hong Kongu?

Znam da i danas ima radnika iz Srbije tamo, bi li bilo dosta ljudi i iz istočnih republika u tom gradu?
Hm, ovo otvara zanimljivo pitanje, imamo li onda raspad SFRJ?

Bi li Slovenija išla za nezavisnosti bez mora?

Štoviše, možda bi ostali u nekoj federaciji sa nama, odvojenoj od ostatka Jugoslavije?
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 22:35   #80
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Hm, ovo otvara zanimljivo pitanje, imamo li onda raspad SFRJ?
Bi li Slovenija išla za nezavisnosti bez mora?
Štoviše, možda bi ostali u nekoj federaciji sa nama, odvojenoj od ostatka Jugoslavije?
Ak mogu Češka i Slovačka (ok Slovaci imaju Dunav) biti neovisne, onda...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:13.