Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2017., 03:12   #41
Snaga mu bila u kosi?!
Mora se priznati da kršćani imaju dobrog premca za takmičenje u besmislu.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 14:41   #42
Tko je pisao alegoriju o Samsonu i Dalili bez ikakve dileme spojen na božanski talas.

No alegorije su i danas problem očito a đe neće u ono doba.Kad jedna alegorija prođe trista bukava pocrkne.
XPangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 18:57   #43
Quote:
XPangel kaže: Pogledaj post
Tko je pisao alegoriju o Samsonu i Dalili bez ikakve dileme spojen na božanski talas.

No alegorije su i danas problem očito a đe neće u ono doba.Kad jedna alegorija prođe trista bukava pocrkne.
Je, al mora se napisati nešto što se drugima ne svidi, u protivnom koji smisao teme. Zbog Dalile ostao bez kose, zbog Dalile oslijepio, zbog Dalile izbačen iz starješinstva, zbog Dalile ovo zbog Daline ono , što na koncu alegorija reče ko kako reče skoro pa svako muško 'žene su krive za svesvagda'.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 20:58   #44
Ta priča nije prošlo svršeno vrijeme nego se ponavlja u ciklusima prirode.
XPangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 21:22   #45
po cirkusima svi lavovi padaju od ruku Samsona
https://www.youtube.com/watch?v=LkeoiiGQGek
reče on jedan po jedan... da bi na koncu pao on sam
rečeno je, tko misli da dobro stoji neka pazi da ne padne

To je taj smisao postojanja, da ja ne budem ko Samson, a ti da ne budeš ko Dalila.

Zadnje uređivanje Pravi Život : 30.12.2017. at 21:37.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 09:51   #46
Aspekat Sunca i Mjeseca se prenosi na Solomona i Shebu kao ujedinjenje u onome što priča Samson i Dalila nemaju.
Možda se tko ugleda bude Solomon a neke žene dođu pred Solomona mudrog i donesu darove umjesto da ljubomorno pušu za Solomonom.
XPangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 04:23   #47
Samson, a ne Salomon.

Salomon je doživio udarac zbog mnogo žena, a Samson zbog samo jedne.

Poanta, ne.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 09:50   #48
Priče su povezane no neki vide neki ne vide,nije svima dato da vide.
XPangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 14:41   #49
Kako ne vide, aspekat Sunca i Mjeseca, samo što nikog ne zanima.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 20:52   #50
Quote:
mystic kaže: Pogledaj post
puno pitanja to sam i čekao

pogani su svi ljudi, pogan znači nečist a svi ljudi su se zaprljali od grijeha i samo ih krv Sina Božjeg može od grijeha očistiti, Izraelci su vjerovali u Sina Božjeg a Filisteji nisu i zato ih nazivamo 'poganima' eto...što ne znači da nije bilo pojedinaca od Filistejskog naroda koji su povjerovali da će doći Mesija i da ih On jedini može očistiti od njihovih grijaha i takvi više nisu pogani.

pa moglo bi se reći, glede teme, ovaj Samsonov primjer je pouka za sve nas

uvijek postoji opasost da jedna od strana bude neiskrena zato je najsigurnije ne ženiti se (šalim se)

vidiš problem i je bio taj što se i sam Samson nije ponašao kao pravi vjernik ili kršćanin, nego je pio i bludničio ali sve ga je to jako gorko koštalo i jedva je spasio svoju sopstvenu dušu a mogao je tako puno da učini za svoj narod i da ih oslobodi od Filisteja.

svako grijeh čovjek skupo košta, i u ovom svijetu a kamo li na dan konačnog obračuna.


Pogani su ljudi politeističkih religija. Izraelci nisu vjerovali u Sina Božjeg nego u jednog Boga.



Filistejci su bili tkzv. pomorski narodi koji su došli sa strane mora, sredozemlja itd. Sa njima su došli i Grci. Samson je Židovski Herkules a njegov narod su Danajci koji su zapravo Grčko pleme. Dan je jdan od dvanajst Izraelovih sinova, ali oni su bili grci što nam dokazuje da su 12 sinova i 12 plemena zapravo savez plemena. Pretpostavka je da se pleme Dan ujedinilo sa Izraelom protiv Filistejaca, odnosno da su se ujedinili sa Izraelom jer su bili ugroženi.

Inače Riječ Palestina dolazi od riječi za Filistejce.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 20:56   #51
Quote:
johnny londo kaže: Pogledaj post
m bajke kako može čovjek srušit hram puno laži ima u tim biblijskim pričama
Čovjek može srušiti Hram. Nije problem jer je znamo Herkules polubog, a Samson je zapravo Herkules.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 21:00   #52
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Snaga mu bila u kosi?!
Mora se priznati da kršćani imaju dobrog premca za takmičenje u besmislu.
Od Grka potjeće i priča o Ahilu ili Ahilova peta. Ja tu vidim sličnost. Ahil je bio nepobjediv dok nije pogođen u petu. Kao što je i Samson bio nepobjediv dok nije ošišan.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 11:21   #53
Muzički predah.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 11:51   #54
Quote:
XPangel kaže: Pogledaj post
Ta priča nije prošlo svršeno vrijeme nego se ponavlja u ciklusima prirode.
Nije prošlo svršeno, već sadašnje svršeno vrijeme.

konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 12:37   #55
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Snaga mu bila u kosi?!
Mora se priznati da kršćani imaju dobrog premca za takmičenje u besmislu.
klasičan primjer nerazumijevanja svetopisamskog teksta, za što autor čak i nije toliko kriv sam po sebi; takva su naime vremena, takav je obrazovni sustav, takva je opća suvremena paradigma...

nerazumijevanje dolazi iz nerazumijevanja konteksta što se svakako odnosi čak i na jezični, a kamoli na značenjski kontekst

iako; ovdje je kontekst lako uočljiv...

Samson je bio nazirej Božji, odnosno britva mu nije smjela prijeći preko glave kao vidljivi znak njegovog nevidljivog posvećenja Bogu (Suci 13,5) u skladu s odredbama o nazirejatu (Br 6,4)

dakle, snaga mu nije u kosi samoj po sebi, snaga mu je u Božjem posvećenju, točnije snaga mu je u Božjoj suverenoj volji da kroz njega djeluje
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 12:55   #56
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Nije prošlo svršeno, već sadašnje svršeno vrijeme.

Mogao ju je bar oprat.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 16:14   #57
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Od Grka potjeće i priča o Ahilu ili Ahilova peta. Ja tu vidim sličnost. Ahil je bio nepobjediv dok nije pogođen u petu. Kao što je i Samson bio nepobjediv dok nije ošišan.
Baš, sličnosti. Atletičar ozljedom noge ispadne iz olimp-igre discipline, a nakrivo ošišan u frizeraju ispadne iz... mode?

Od starina se pričalo narast će kosa, al hoće li i duh, to je već teže pitanje.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 05:58   #58
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Snaga mu bila u kosi?!
Mora se priznati da kršćani imaju dobrog premca za takmičenje u besmislu.
klasičan primjer nerazumijevanja svetopisamskog teksta, za što autor čak i nije toliko kriv sam po sebi; takva su naime vremena, takav je obrazovni sustav, takva je opća suvremena paradigma... nerazumijevanje dolazi iz nerazumijevanja konteksta što se svakako odnosi čak i na jezični, a kamoli na značenjski kontekst iako; ovdje je kontekst lako uočljiv... Samson je bio nazirej Božji, odnosno britva mu nije smjela prijeći preko glave kao vidljivi znak njegovog nevidljivog posvećenja Bogu (Suci 13,5) u skladu s odredbama o nazirejatu (Br 6,4) dakle, snaga mu nije u kosi samoj po sebi, snaga mu je u Božjem posvećenju, točnije snaga mu je u Božjoj suverenoj volji da kroz njega djeluje
Ako je tako kako pišeš, ako je Samson bio baš toliko odan slovu Zakona, baš toliki vjernik, zašto se onda odlučio na samoubijstvo, ukoliko se zna da je samoubojstvo grijeh po židovskoj vjeri? Nije li time pogazio svoj status kod Boga?


Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Mogao ju je bar oprat.
da, baš je zamašćen.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 06:53   #59
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ako je tako kako pišeš, ako je Samson bio baš toliko odan slovu Zakona, baš toliki vjernik, zašto se onda odlučio na samoubijstvo, ukoliko se zna da je samoubojstvo grijeh po židovskoj vjeri? Nije li time pogazio svoj status kod Boga?
Nisi shvatio SZ zapis.

Al zato smo mi shvatili da se M po kosi pokušalo poistovjetiti sa S :

https://www.youtube.com/watch?v=9vWiJ3tNTTg



E Samsone, niko ti po grivi ravan pa ni muhamed.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 09:12   #60
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ako je tako kako pišeš, ako je Samson bio baš toliko odan slovu Zakona, baš toliki vjernik, zašto se onda odlučio na samoubijstvo, ukoliko se zna da je samoubojstvo grijeh po židovskoj vjeri? Nije li time pogazio svoj status kod Boga?
to je između njega i Boga, mi tu nismo kvalificirani suditi...

nije bio toliko odan slovu Zakona, bio je čovjek grješnik kao i svaki čovjek na ovome svijetu - nesavršeno, nedovršeno biće, ali biće koje traži Gospodina ...

Upravo u činu davanja posljednje snage potrebne za razaranje Dagonova hrama možemo vidjeti taj čin pokajanja, poniženja pred Gospodinom i stavljanja svog života i sudbine u Božje ruke...

Morate uzeti u obzir ne samo kontekst, nego i vremenski diskurs, to je upravo bila poanta moga posta...

a zatim morate uzeti u obzir i činjenicu da bogoštovni kult tada nije bio ni razrađen ni razvijen, to je doba ranog židovstva...

naime, put k Bogu i prepoznavanje onoga što Bog želi od nas, dug je i trnovit. Izrael je tada bio rana teokracija, nije bio poput susjednih naroda, nije imao ustrojene organe ni svjetovne ni duhovne vlasti, štoviše upravo u Knjizi o sucima u kojoj se spominje Samson, na više mjesta i to baš na početku i na kraju pasusa je rečeno "U to vrijeme ne bijaše kralja u Izraelu i svatko je živio kako mu se činilo da je pravo" (Suci 21, 25)...

ovu rečenicu treba shvatiti upravo tako; zakon nije bio zaživio.
A samo mjesto rečenice u tekstu na kraju, odnosno na početku pasusa, vodi čitatelja baš na to da u svojoj (strogoj) prosudbi ima to na umu... da je "svatko živio kako mu se činilo da je pravo" ...

U to doba uobičajeno je bilo da ljudi Kanaana žrtvuju vlastitu djecu, te djevojke, mlade djevice naročito, svojim božanstvima, Dagonu, Baalu, Arštati, Moleku (osobito njemu) za žrtveni prinos

Dakle, kad mjerimo nečiji crimen, moramo uzeti u obzir neku referentnu točku "pravednosti" toga vremena ...

u tom smislu, Samsonov crimen bio je zaista bezazlen, štoviše nije ga niti bilo
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:09.