Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2006., 13:53   #21
znaci mala djeca su unaprijed kriva jer ce i sami vjerojatno usvojiti taj obrazac ponasanja? tko si ti da znas unaprijed neciju krivicu?

osim toga, zna se da neki usvajaju taj obrazac ponasanja, a drugi razviju odbojnost prema tome i postaju suprotni... (ne znam tocne postotke)
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 13:55   #22
važno je razvijati svijest i kod djece da se mogu i imaju kome požaliti...

i da učitelji (učiteljice) imaju i svijest i obvezu prijavljivati kad vide zlostavljanu djecu.

ali kako je krenulo...djeca su se počela braniti... nasiljem nad još manjom djecom...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 14:28   #23
generalizacija...

kao rezultat nasilja su uvijek nastajali ljudi skloni nasilju, iskompleksirani/istraumatizirani ili sl... uvijek se znalo koji je rezultat nasilja, nista sto se danas vidi nije postojalo jucer ili prekjucer


sto se tice razvijanja svijesti kod djece - do 18-te godine se po svim mjerilima ne smatraju zrelima do tada, tako da pokusaj senzibiliziranja djece nije najbolje rjesenje. ti ocekujes od malog klinca od 7-8-10 god da prijavi svoju mamu/tatu radi zlostavljanja?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 14:33   #24
Quote:
Taroth kaže:
generalizacija...

kao rezultat nasilja su uvijek nastajali ljudi skloni nasilju, iskompleksirani/istraumatizirani ili sl... uvijek se znalo koji je rezultat nasilja, nista sto se danas vidi nije postojalo jucer ili prekjucer


sto se tice razvijanja svijesti kod djece - do 18-te godine se po svim mjerilima ne smatraju zrelima do tada, tako da pokusaj senzibiliziranja djece nije najbolje rjesenje. ti ocekujes od malog klinca od 7-8-10 god da prijavi svoju mamu/tatu radi zlostavljanja?
Nisi čitao neki dan u novinama da je klinac od 3 godine nazvao policiju i rekao im da tata tuće mamu
Drago mi je da su konačno i klinci informirani o svojim pravima (zahvaljujući prvenstveno TV-u a i u osnovnoj školi uče o pravima djeteta) i da i oni znaju da imaju nekoga kome se mogu obratiti u takvim slućajevima.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 15:19   #25
to su iznimke

jedna lasta ne cini proljece
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 15:23   #26
Da ali je i to pomak na bolje. Pokazatelj da se uspjelo u informiranosti djece u njihovim pravima a to je ono što djetetu treba u slućaju ako je svjedok nasilju ili ako je sam napadnut.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 15:34   #27
pa, praksa se vani oslanja na druge mehanizme...

sorry, al je**es sustav koji se oslanja na 3-godisnjake ili klince koji sami moraju prijaviti nesto...

ako je mali klinac mogao prijaviti policiji to, gdje je njegova mama? vjerojatno to nije bilo prvi put da je ona bila napadnuta... ona nije prijavila, ona se moze pozivati na strah od muza i sl, a ocekuje se onda od malog klinca da obavi posao zastite svoje mame, a u zivotu bi trebalo biti suprotno...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 15:43   #28
Nitko nije napisao da ona očekuje od maloga da on prijavi
Ali pozitivno je to što je mali znao da može dobiti zaštitu za mamu i sebe.
Takav bi malac vjerojatno prijavio i mamu ili tatu da ga tuku i to je OK !
Da nije bilo kampanje o tome da djeca zanju koja su njihova prava klinac bi mislio da ono što rade roditelji mora biti ispravno (jer djecu učimo da roditelji znaju što je dobro za djecu i da sve što rade rade za njihovo dobro) i vjerojatno bi godinama trpio batine.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 15:45   #29
pa nije bas tako...
jer postoje fizicko i psihicko nasilje...
a svako fizicko nasilje (nad djecom) se uvijek objasnjava kao opravdano/zasluzeno...
i sad kako da mali klinjo zna kada je zasluzeno a kada nezasluzeno dobio batine?

ispada da se ocekuje od klinaca da budu moderatori odgoja vlastitih roditelja... ajme...

kak to da se onda desava da zene budu maltretirane godinama prije nego prijave nasilje od strane muza, a od djece se ocekuje da se znaju obraniti? osim toga, ako je npr. dijete maltretirano od strane jednog roditelja, jedini koji moze odma to prijaviti je onaj drugi... ako nije prijavljeno, znaci da je on to ili odobravao ili sjedio sastrane i sutio... a to je presutno odobravanje... u tom slucaju mali jedino moze zakljuciti da je zasluzeno dobio.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 15:52   #30
Quote:
Taroth kaže:
pa nije bas tako...
jer postoje fizicko i psihicko nasilje...
a svako fizicko nasilje (nad djecom) se uvijek objasnjava kao opravdano/zasluzeno...
i sad kako da mali klinjo zna kada je zasluzeno a kada nezasluzeno dobio batine?
Niti jedno nasilje ne može i ne smije biti opravdano /zasluženo !

A za ovo drugo što ti pišeš to nitko pa ni ja nije trvdio tako da ne znam zašto se stalno vraćaš na to
Ja sam protiv svakog oblika nasilja nad svakim čovjekom. I ako je nasilje usmjereno prema odraslom čovjeku nije ništa manje niti više za osuditi nego ako je prema djetetu. I to je to !
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 15:55   #31
ma je...
da mi je vidjeti koji roditelj nikada nije barem niti izgrdio dijete...
a sto je tek kad sa nesto godina dodje u situaciju da se pocne inatiti?
po toj logici svaki put kad mali bude izgrdjen ili sl. ima materijala za zvati policiju... super sustav.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 15:59   #32
je... ali... sustav mora biti taj koji stiti slabije... ne da se oni sami moraju braniti
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 16:00   #33
Ma nemoj sada pretjerivati
Izgrditi dijete ili odraslog čovjeka ne znaći zlostavljati ga. Po tebi bi znači svađa dva odrasla čovjeka bila zlostavljanje. Ako djetetu kažem povišenim tonom da obuće šlape jer je pod u kupaoni hladan onda sam ga izgrdila ali nisam ga zlostavljala (ovisno što ti smatraš pod "izgrditi")
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 16:03   #34
e pa to kazem... ako bi malo dijete bilo to koje bi zvalo policiju ili sl. onda bi dosli u suprotnu situaciju da bi klinci zvali njih svaki put kad bi zasluzeno dobili bibera... to je lose jednako kao sto je lose da je klinac taj koji zove policiju kada tata tuce mamu...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 23:59   #35
Lightbulb POZIV NA ZDRAV RAZUM

Halo ljudi pa da li među Vama ima roditelja? Po onome što vi pišete ili nema ili u kući imate klince koji su lumeni, mirni i ne ponašaju se kao djeca (čast izuzetcima koji su iznjeli otvoreno da nekad ipak podviknu na svoju djecu). Dajte sada svi stanite malo na loptu i dobro razmislite i sebi odgovorite na pitanje ili pobite tvrdnju "(Jesu li) I mene su moji zlostavljali ? " ovo postavljam na na razmatranje svakome od vas jer ja sam mišljenja da nema nikog kome roditelji nisu prijetili prutom ili nećim sličnim kad baba roge i ostali strašni likovi nisu imali učinka, a kad smo pretjerali u konačnici su svoju prijetnju morali obistiniti čisto da bi mi (djeca)vidjeli da negdje ipak postoje granice prihvatljivog i ne prihvatljivog ponašanja. To vam je isto kao kad dijete ide prema upaljenoj sijalici i ma koliko mi govorili da se odmakne i da će se opeći ono ne posustaje i što onda preostaje nakon sati i mnogobrojnih pokušaja pojašnjavanja ili ga pustiti da se dobro opeće ili mu dati po guzici, ali ne krvnički i životinjski, pa kad vidi da su naše prijetnje stvarne i razložne slijedeći put neće čekati da se ostvare. Barem je moje iskustvo takvo, a imam ga mislim dosta jer sam silom prilika morao odgajati mlađu sestru te sad svoja dva sina (5,5 god. i 2,5 god.).
Ljudi pa ako ukinemo onu stari izreku da je batina iz raja imati ćemo samo veće zlo, ali opet kažem ta batina smije zaboliti tek toliko da se vidi odn. osjeti granica koju ne bi trebali prelaziti, jer ona (sila) se kroz povijest pokazala kao nužno zlo ili po vaše conditio sine qua non ( nadam se da je dobro napisano).
Da znam da će sad neki reć " Sila silu rađa." ali ja sam pristaša onog prvog kao nužnog zla i krajnje mjere u odgoju djeteta .

Sad ono drugo što me jednako boli i dira na još otvorenu ranu, a to je da majke( čitaj: žene) nemaju hrabrosti prijaviti SILEĐIJE. Ma jeste li vi čitali moj post pod imenim direktor_1 koji se nalazi na početku ove teme, ako niste sažetak cijele priče je taj da je moja mama u 27 godina braka prijavila (ne)čovjeka nebrojeno mnogo puta, ali ni milicija ni policija,a boga ni itko drugi nije ništa poduzeo niti danas kad je konačno razvedena a zlostavljanje psihičko se nastavlja. Ljudi pa tu je problem jer se žene boje ne toliko izači u javnost sa svojim problemom nego da se ništa neće poduzeti i da nakon izlaska u javnost i nikakvih protumjera slijedi samo odmaza i veće batine i ništa više. Ovo treba riješiti ili će sve majke proći kao Ana Magaš u RH,a to pak nije fer.

Jedino ne dajem majkama za pravo kad kažu da se nisu razvele i otšle zbog djece, pa one nisu ni svjesne toga da smo upravi mi (djeca) ti koji najviše trpe (naravno uz njih) i pate, te kasnije imaju veće posljedice nego što bilo tko ko nije prošao torturu, ali mislim stvarno proživio to i osjetio, može i zamisliti.

Evo ovo je moje viđenje,a vi se još jednom zapitajte, mislim po načinu pisanja i vašem sadašnjem razmišljanju jesu li i vaši roditelji bili zlostavljači vas i ako jesu još vam nije kasno da ih tužite.
dir_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 08:52   #36
Quote:
Taroth kaže:
e pa to kazem... ako bi malo dijete bilo to koje bi zvalo policiju ili sl. onda bi dosli u suprotnu situaciju da bi klinci zvali njih svaki put kad bi zasluzeno dobili bibera... to je lose jednako kao sto je lose da je klinac taj koji zove policiju kada tata tuce mamu...
Nikako se ne slažem s tobom. Dobro je da klinci više ne toleriraju nikakvo nasilje niti prema sebi a niti prema drugima jer će na taj način jednog dana biti odrasli ljudi koji neće tolerirati niti prakticirati nasilje. Za nasilje nad bilo kime (pa niti prema životinjama) nema opravdanja, bez obzira o kakvom se nasilju radilo.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 09:53   #37
klinci ne trebaju tolerirati nasilje... ali primarno, oni trebaju se znati obraniti od onih njihovih godina, jer su im oni ravnopravni, jednako jaki, jednako slabi...
sto se tice nasilja u kuci (psihickog/fizickog) tu trebaju biti institucije koje trebaju obavljati posao, te senzibilizirana javnost, susjedi...
vani su socijalne sluzbe i djecji pravobranitelji uvijek spremni provjeriti stanje u nekoj obitelji. To ide dotle da u sad-u na prijavu o zlostavljanju dolazi policija i socijalni radnik koji prvo oduzima dijete, te provjerava odmah cijelu situaciju... tek nakon toga se vraca dijete nazad. Znaci, cak i na sumnju se radi na tome da se dijete ukloni iz loseg okruzenja.

Zatim tu moraju biti susjedi, prijatelji, rodbina... kod nas je klasika da na nasilje u obitelji svi kazu "to nije moja stvar". Kako ocekivati od klinaca koji nemaju izgradjene stavove da se bore za sebe ako im ljudi oko njih odobravaju neke stvari?

Tek zadnji u svemu tome su klinci, jer oni ne mogu biti mjerodavni kada je neki ukor bio prekomjeran, a moramo uzeti u obzir da vecinu toga ne predstavlja fizicko, nego psihicko nasilje...

iako, po ovome sto ti kazes, ja ne shvacam zasto se zene toliko bune radi nasilja u obitelji... po toj logici, svatko se treba znati sam brinuti o sebi... ako se ocekuje od klinaca da se znaju brinuti o svojim pravima, sto je tek sa odraslima?
nadalje, dijete je uvijek zlostavljano od strane jednog roditelja, ne obadva... to znaci da je drugi svjedok i da to tolerira... te time salje poruku da su neke stvari dobre ili dopustene...
da li to znaci da treba preodgajati starije ili mladje?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 10:01   #38
Ja sam uopće protiv toga da se primjenjuje bilo kakvo nasilje nad bilo kime jer da nema nasilja ne bi bilo potrebe da se netko i brani protiv njega.
Nas dvoje se očito ne razumijemo jer ja govorim o tome kako uopće prevenirati nasilje (a to je samo odgojem djece bez nasilja u obitelji i školi) a ti govoriš o tome da treba diferenciarati nasilje po spolu, dobi, jačini udarca, mjestu udarca itd. i o diferencijaciji kazni za razne oblike nasilja.
Nas dvoje uopće ne govorimo o istoj temi tako da nema potrebe da više niti diskutiramo. Pozdrav !
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 10:05   #39
istina... da nema nasilja, ne bi trebalo da se puno toga radi...
npr. da imas pravosudje, policiju, zatvore, djecje i zenske pravobranitelje...
zamisli kolike institucije postoje radi svega toga... a ti bi ga sad preventirala tako da bi klincu od 7 god objasnila njegova prava... super..

taj svijet bez nasilja je jedan svijet za koji je Isus mislio da postoji, a svakih parsto godina ga neki Marx i Engels pokusaju ostvariti...
a stvarnost je nesto drugo...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 09:47   #40
Nasilje u obitelji

Molim vas savjet!
Radi se o dugogodišnjem psihičkom zlostavljanju oca obitelji nad članovima iste obitelji. Zanimaju me brojevi telefona ustanova na koje se može prijaviti "čovjeka" koji godinama psihički zlostavlja obitelj i na koji način dokazati da se radi o tome. Dakle, fizičkih obračuna s njegove strane je bilo (svega par puta), ali ga se nije prijavilo zbog sramote i nepopvjerenja u čitav sustav i time straha od još gore situacije. Pokušavalo se na miran način rješavati probleme, ali s njim to nikada nije bilo moguće. Radi se o "čovjeku" koji je psihički labilan, s kojim nema dogovora, koji neprestano laže, ne plaća svoje obaveze (režije, hrana i sve ostalo), krade novac, prijeti se, konstantno se dere, viče i sl. Ima totalno krivu percepciju svega, svi su loši, samo je on dobar. Neupitno je da je bolestan. U više navrata mu se nudilo da mu se pomogne da ode na liječenje, ali je svaki takav razgovor završavao vikom i prijatnjama članovima obitelji da će ih sve pobiti, da je sve njegovo,a njega nitko ne cijeni i da ga svi hoće napraviti ludim. ........ Situacija u kući je konstantno pod naponom zbog njegovog nepredvidljivog ponašanja.
Molim savjet.
bambi101 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:42.