Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2007., 20:22   #261
Iz Križevaca. 200kn.

Ravnao sam se po cijenama s ove stranice:
http://www.gregicpromet.hr/katalog.php?kateg=9&sub=4
Zmus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 21:21   #262
Quote:
Zmus kaže: Pogledaj post
Iz Križevaca. 200kn.

Ravnao sam se po cijenama s ove stranice:
http://www.gregicpromet.hr/katalog.php?kateg=9&sub=4
a MOGA si
KRADE KRADEEEEEEE
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 21:53   #263
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
a MOGA si
KRADE KRADEEEEEEE
Ne kužim
Termometar sam dođe 160kn, a valjda je jednom izvađen iz kutije. Po ovom bih ga dao za 120kn.
Univerzalni indikator je 117kn, ali ga malo fali pa se može računati oko 70kn. Erlenmayerova 100ml dođe 28kn, prema ovome 10kn.

Ne znam kakve ste vi cijene očekivali, možda nisam dovoljno upoznat s crnim tržištem
Pa evo, ako mogu čuti vaše prijedloge oko cijene.
Zmus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 22:06   #264
mislim da su ti cijene ok samo endi je implicirao da si lab rat koji sve to krade
__________________
there is no satisfaction... whatever ..at any time ...there is only a queer divine ..dissatifaction a blessed
unrest that keeps us marching and makes us more alive than the others ...
Goachild is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 22:09   #265
Quote:
Zmus kaže: Pogledaj post
Ne kužim
Termometar sam dođe 160kn, a valjda je jednom izvađen iz kutije. Po ovom bih ga dao za 120kn.
Univerzalni indikator je 117kn, ali ga malo fali pa se može računati oko 70kn. Erlenmayerova 100ml dođe 28kn, prema ovome 10kn.

Ne znam kakve ste vi cijene očekivali, možda nisam dovoljno upoznat s crnim tržištem
Pa evo, ako mogu čuti vaše prijedloge oko cijene.
pa što te tako skupo došao indikator? mislim, za termometar još i ok, ipak nije onaj standardni -10°C-110°C.

hm, možda ti se i javim.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 22:10   #266
Aha, očito sam krivo shvatio...
Inače, sad u srednjoj imamo profesoricu kod koje je dost teško nešto ukrast, ali u osnovnoj je bilo dosta toga
Zmus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 22:12   #267
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
pa što te tako skupo došao indikator? mislim, za termometar još i ok, ipak nije onaj standardni -10°C-110°C.

hm, možda ti se i javim.
Ma nisam to ja kupovao, to sam dobio besplatno na državnom. Univerzalni ndikator je dosta skup, još se sjećam kak su nam govorili da trgamo manje komadiće. Tj. da se već sad navikavamo jer ćemo bankrotirat kad budemo imali svoj lab
Zmus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 00:26   #268
Off Topic

Nema smisla zapocinjati novu temu zbog ovog
Moze li samo jedan brzinski odgovor?
Je li tocno da cisti NaCl nije higroskopan?
Thnx
Bajumbadum_00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 00:50   #269
Quote:
Bajumbadum_00 kaže: Pogledaj post
Nema smisla zapocinjati novu temu zbog ovog
Moze li samo jedan brzinski odgovor?
Je li tocno da cisti NaCl nije higroskopan?
Thnx
točno je. higroskopnost kuhinjskoj soli daju druge soli, mislim da su magnezijeve najodgovornije.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 21:40   #270
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
točno je. higroskopnost kuhinjskoj soli daju druge soli, mislim da su magnezijeve najodgovornije.
Vidim da svijet nije propao, dobio sam nasljednika
Nekad davno. tamo početkom 80-tih bio sam zaluđen kemijom, išao po natjecanjima, dok me papci iz Titivog fonda nisu sj......! Uglavnom najveći domet mi je bio izrada nitro-glicerina, naravno u školskom laboratoriju. Sa kompićem (Bog mu daj laku zemlju),sam izrađivao barut,bengalke,rakete... Jedna od jačih stvari je bila prodaja recepta,(prilagođenog), u časopisu Sam svoj majstor. Naravno pohodila nas murija, ali nam niš nisu mogli jer je sličan recept postojao i u školskoj knjizi. Sad sam se sjetio;vidio sam plamen od izgaranja čiszog vodika, eksploziju akomulatora iz vlastite proizvodnje i kasnije nove traperice. Nakon što više nisam išao na natjecanja iz kemije prebacio sam se na elektroniku i radio-amaterizam. Uglavnom danas nemam veze sa kemijom ali u životu vrlo uspješno kemijam. Nasljedniče, samo pazi da eksplozivnije pokuse na radiš doma, jer je starcima došta teško objasniti od tolika šteta u kući, a u školi si glavna faca!
domar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 22:02   #271
Quote:
domar kaže: Pogledaj post
Vidim da svijet nije propao, dobio sam nasljednika
Nekad davno. tamo početkom 80-tih bio sam zaluđen kemijom, išao po natjecanjima, dok me papci iz Titivog fonda nisu sj......! Uglavnom najveći domet mi je bio izrada nitro-glicerina, naravno u školskom laboratoriju. Sa kompićem (Bog mu daj laku zemlju),sam izrađivao barut,bengalke,rakete... Jedna od jačih stvari je bila prodaja recepta,(prilagođenog), u časopisu Sam svoj majstor. Naravno pohodila nas murija, ali nam niš nisu mogli jer je sličan recept postojao i u školskoj knjizi. Sad sam se sjetio;vidio sam plamen od izgaranja čiszog vodika, eksploziju akomulatora iz vlastite proizvodnje i kasnije nove traperice. Nakon što više nisam išao na natjecanja iz kemije prebacio sam se na elektroniku i radio-amaterizam. Uglavnom danas nemam veze sa kemijom ali u životu vrlo uspješno kemijam. Nasljedniče, samo pazi da eksplozivnije pokuse na radiš doma, jer je starcima došta teško objasniti od tolika šteta u kući, a u školi si glavna faca!
nitroglicerin, je li ti si lud, pa znaš da si mogao najebati.
a starcima odavno više ne moram ništa objašnjavati, a ne idem više niti u školu, belj
a odakle tebi sve te silne kemikalije? odakle ti oksidans za pirotehniku?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 22:27   #272
Imam jedno pitanje.

Imam sljedecu situaciju:

Kontejner velicine skladista u kojem se nalaze 1700 buradi cistog alkohola. Devet od tih buradi su probusene i dolazi do isparavanja (metanol i etanol). Recimo, dolazi do manje iskre ili nesto drugo uzrokuje zapaljivanje plinova. Eksplozija ne bi trebala unistiti nista ali bi itekako uzdrmala kontejner. Sad me zanima, kakvi bi efekti otprilike bili i kojeg trajanja? Kako bi to izgledalo sudionicima koji se nalaze na tom kontejneru (koji je dosta velik, naravno) ?
Jackrabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 23:07   #273
Quote:
Jackrabbit kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje.

Imam sljedecu situaciju:

Kontejner velicine skladista u kojem se nalaze 1700 buradi cistog alkohola. Devet od tih buradi su probusene i dolazi do isparavanja (metanol i etanol). Recimo, dolazi do manje iskre ili nesto drugo uzrokuje zapaljivanje plinova. Eksplozija ne bi trebala unistiti nista ali bi itekako uzdrmala kontejner. Sad me zanima, kakvi bi efekti otprilike bili i kojeg trajanja? Kako bi to izgledalo sudionicima koji se nalaze na tom kontejneru (koji je dosta velik, naravno) ?
ovisi o tome kakav je kontejner, kakva je smjesa, je li zatvoreni ili otvoreni prostor...
ako je kontejner pritvorenih vrata, najvjerojatnije će samo pare jako brzo izgorjeti, ali ne bi trebalo doći do prave detonacije.
ako je kontejner zatvoren, raznijet će ga. ne u komade, ali će ga definitivno otvoriti proširivši postojeće rupe, ili će izbiti jednu ili više stranica.
a ako je hermetički zatvoren kontejner, efekt će biti jači, ovisno o čvrstoći. u svakom slučaju, osim oštećenih bubnjića, osobe bi unutra poumirale zbog nedostatka kisika, koji bi se potrošio na oksidaciju goriva.
toplinski efekti bi bili slabašni. ne bi odmah nastala velika vatra nego tek kad tekućina koja gori na rupi spremnika ne zagrije spremnik a on počne zbog toga ispuštati sve više tekućine. ipak, ako nema više kisika, ne bi ni to gorjelo.
spremnici alkohola se ne bi trebali eksplozivno raspasti, nije to hollywood.
uglavnom, ne bi to bila prava eksplozija. probaj nešto manje od pola decilitra acetona uliti u kantu za smeće koja na dnu ima recimo nešto vate, pričekaj pola minute, a onda ubaci goruću šibicu. izgledat će (a niti pola sekunde) kao ispuh mlaznog motora i čut će se duboki WHOOOMP, tako nekako.

ajde sad reci koga si i gdje zatvorio, pa da zovemo policiju.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 00:08   #274
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
ovisi o tome kakav je kontejner, kakva je smjesa, je li zatvoreni ili otvoreni prostor...
ako je kontejner pritvorenih vrata, najvjerojatnije će samo pare jako brzo izgorjeti, ali ne bi trebalo doći do prave detonacije.
ako je kontejner zatvoren, raznijet će ga. ne u komade, ali će ga definitivno otvoriti proširivši postojeće rupe, ili će izbiti jednu ili više stranica.
a ako je hermetički zatvoren kontejner, efekt će biti jači, ovisno o čvrstoći. u svakom slučaju, osim oštećenih bubnjića, osobe bi unutra poumirale zbog nedostatka kisika, koji bi se potrošio na oksidaciju goriva.
toplinski efekti bi bili slabašni. ne bi odmah nastala velika vatra nego tek kad tekućina koja gori na rupi spremnika ne zagrije spremnik a on počne zbog toga ispuštati sve više tekućine. ipak, ako nema više kisika, ne bi ni to gorjelo.
spremnici alkohola se ne bi trebali eksplozivno raspasti, nije to hollywood.
uglavnom, ne bi to bila prava eksplozija. probaj nešto manje od pola decilitra acetona uliti u kantu za smeće koja na dnu ima recimo nešto vate, pričekaj pola minute, a onda ubaci goruću šibicu. izgledat će (a niti pola sekunde) kao ispuh mlaznog motora i čut će se duboki WHOOOMP, tako nekako.

ajde sad reci koga si i gdje zatvorio, pa da zovemo policiju.
Namjerno sam upotrijebio rijec "kontejner" ali zapravo se radi o tipicnom brodu iz 18. st. U donjoj palubi (ispod glavne) se skladisti alkohol u buradima. Hipotetski, recimo da u donjoj palubi dolazi do te "eksplozije" izazvane isparavanjem. Znam da ostali spremnici ne bi "eksplodirali" ali bi u donjem dijelu palube zasigurno doslo do onog "boom" efekta. Koji ne bi unistio nista, ali bi izbio gornje otvore palube, amozda cak i malo protresao brod. Sad se ja pitam koliko bi taj "boom efekt" mogao biti jak da zaplasi ljude koji se nalaze na gornjoj palubi toliko da pomisle da se radi o velikoj eksploziji. Nije li to zapravo kratkog trajanja? (kao sto opisujes taj pokus s vatom i kantom). Naravno, kanta s vatom natopljenom acetonom nije isto kao i brod, ali efekt je u biti isti.
Jackrabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 00:47   #275
Quote:
Jackrabbit kaže: Pogledaj post
Namjerno sam upotrijebio rijec "kontejner" ali zapravo se radi o tipicnom brodu iz 18. st. U donjoj palubi (ispod glavne) se skladisti alkohol u buradima. Hipotetski, recimo da u donjoj palubi dolazi do te "eksplozije" izazvane isparavanjem. Znam da ostali spremnici ne bi "eksplodirali" ali bi u donjem dijelu palube zasigurno doslo do onog "boom" efekta. Koji ne bi unistio nista, ali bi izbio gornje otvore palube, amozda cak i malo protresao brod. Sad se ja pitam koliko bi taj "boom efekt" mogao biti jak da zaplasi ljude koji se nalaze na gornjoj palubi toliko da pomisle da se radi o velikoj eksploziji. Nije li to zapravo kratkog trajanja? (kao sto opisujes taj pokus s vatom i kantom). Naravno, kanta s vatom natopljenom acetonom nije isto kao i brod, ali efekt je u biti isti.
nesrećo jedna, praviš nešto je li
dosta toga ovisi o sastavu te smjese. ako je previše goriva, planut će, ako ga je manje, čut će se onaj šuplji duboki zvuk, a ako je ekstrem, recimo smjesa kisika i goriva u stehiometrijskom omjeru, ode brod u tre pi*ke materine, a prasak će se čuti sve do bukovice
ako baš uzmemo slučaj gdje se probije par spremnika i sad etanol i metanol cure po podu par minuta dok se ne stvore velike lokve, vjerojatno će doći do nečeg između whoomp i plamena. brod bi se mogao zatresti, da, a daske bi mogle malo popustiti što bi dovelo do puštanja mora.
nešto slično se događalo u u WTC-u, kad bi vatra dosegla prostore s manjim lokvama goriva koje bi nakon početne aerosolske vatre slučajno ostajale nezapaljene. nastala promjena tlaka bi oslabljivala ionako oslabljene ili napukle prozore, pa bi se više ili manje energično odvajali.

ajde reci mi što će ti sve to, zanimljivo mi je
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 01:50   #276
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
nesrećo jedna, praviš nešto je li
Da barem...


Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
ako baš uzmemo slučaj gdje se probije par spremnika i sad etanol i metanol cure po podu par minuta dok se ne stvore velike lokve, vjerojatno će doći do nečeg između whoomp i plamena. brod bi se mogao zatresti, da, a daske bi mogle malo popustiti što bi dovelo do puštanja mora.
E, upravo to. OK, to me zanimalo. Znaci, moguc i plamen ali ne mora biti. Uglavnom, "whoomp" efekt i objekt bi se zasigurno zatresao.


Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
ajde reci mi što će ti sve to, zanimljivo mi je
Zapravo, nije buducnost u pitanju nego proslost. Nisam htio kontaminirati svoje pitanje suvisnim podacima, pa sam ispustio razloge. Radi se o brodu Mary Celeste koji je posada jednog drugog broda u 18 st. (tocnije 1783) nasla kako bez posade pluta na otvorenom moru. Nikog nije bilo, a brod je uspio sam preploviti stotine kilometara. Nema ni kapetana, ni posade, a fali camac za spasavanje. Nakon sto je taj drugi brod (Dei Gratia) dovukao Mary Celeste, odrzano je saslusanje casnika s Dei Gracie i mislili su kako oni imaju neke veze s nestankom posade Mary Celeste. Ali nista nije ukazivalo na to. Napravljena je temeljita istraga. Kompas i jos neke stvari su falile, ali kapetanov dnevnik je ostao. Po zadnjem upisu su vidjeli da je neka dva tjedna brod sam plovio! (naravno ne sam, ali uz pomoc vjetra i mora). No, sam nestanak posade bio je misteriozan. Pobuna je bila iskljucena kao uzrok, kao i jos neki drugi prirodni uzroci poput nekog tornada li vira, jer bi onda usisao brod, ali brod je bio tu i u savrsenom stanju. Nikakva ostecenja. Ali kako su prevozili veliku kol. alkohola, sasvim je moguce da je doslo do onoga sto sam vec opisao. Izveden je eksperiment i doista se pokazalo da je to najvjerojatnije uzrok zasto je posada ukljucujuci i kapetana napustila brod. Jasno je zasto su se uspanicarili, ali meni nije jasno zasto je kapetan Briggs naredio evakuaciju ako je efekt "eksplozije" bio tako kratak. Sigurno da je bio intenzivan, ali ne vjerujem da je dugo trajao. Ne znam sad koliko im je trebalo za evakuaciju, ali sigurno nisu sve mogli napraviti za manje od 5 min. Ipak, s njim je bila i zena i dvogodisnje dijete. I naravno posada od 7 ljudi ili tak nesto. Sad, izgleda da su u zurbi i panici usli u camac i spustili se, ali buduci da se brod kretao uze je puklo i svi su nepovratno ostali na otvorenom moru. Sad ostaje pitanje zasto kapetan nije provjerio jeli brod zadobio ostecenja koja bi ga mogla potopiti pa tek onda naredio evakuaciju. Ali izgleda da je sam efekt "eksplozije" bio toliko jak da ih natjera u bijeg.
Jackrabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 21:34   #277
e jel znate možda gdje bi se mogao nabavit neki kućni laboratorij ili neš da ima osnovne dijelove za malo kemijanja. za početnika
__________________
__________ disciplina kičme _____________ _uvijek imati na umu.
shosho is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 08:20   #278
da,stvarno,i mene zanima.na primjer bunsenov plamenik,20-ak epruveta,par tikvica...a bilo bi pozeljno da ima i nekakve osnovne kemikalije
zvir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 13:39   #279
to imate u americi. kod nas toga nema, jer smo takva država.
morat ćete se snaći sami... di po dio, višegodišnje skupljanje, itd.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 14:53   #280
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
to imate u americi. kod nas toga nema, jer smo takva država.
morat ćete se snaći sami... di po dio, višegodišnje skupljanje, itd.
Da... Svi bi prek noci postali kemicari - ''instant kemicari''. Ne ide to tako!
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:46.