Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2006., 18:53   #21
zaboravi na odbojku, kosarku, nogomet, trcanje (narocito po betonu) i sve sportove gdje imas jaki udarac koljenom o zemlju

jerbo kada trcis, udarac moze biti do 3 puta tvoje tezine, pa se prenosi na kuk ako nema hrskavice
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2006., 22:03   #22
Upravo tako, udarac se bez hrskavice prenosi na kosti koljena koje ti se trose, kad se potrose do neke mjere nastupaju upale, odlamaju se komadici i sve uzasno boli: to je artroza koljena. Cuvaj sto imas, ali nemoj biti neaktivna, jer tada ces atrofirati i opet sve ode k vragu: dakle lagana fizicka aktivnost ti cuva zdravlje.
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2006., 22:40   #23
Ja sam imala to prosle zime,toliko je jako bolelo da nisam mogla da detetu vezem pertle ...meni je pomogla homeopatija
SaraTroroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2006., 13:38   #24
Quote:
Arslan kaže:
U teretani nemoj raditi leg externsion (sjedis i svijas nogu u koljenu dizuci teret zakacen na stopalo), ali mozes raditi leg press (sjedis ili lezis i odgurujes teret nogama) s manjim tezinama, da ti bude umjereno lagano.
zashto ne raditi ovu prvu vjezhbu? pa nije li vechi pritisak na koljeno ako se radi druga vjezhba??
Acidofil is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 10:00   #25
Quote:
Arslan kaže:
Mozes piti tablete glukozamin sulfata, eventualno s kondroinom. To ti je "sveta vodica", kao pomaze za regeneraciju svih zglobova, protein, neskodljiv, ne trebas recept, ima ih u svim apotekama, pije se 2 dnevno, 3 mjeseca pijes, 3 pauziras.

Ojacati misic je OK, to mozes napraviti vozanjem bicikla, stacionarnog ili pravog, samo je vazno da visoko postavis sjedalo i ne stavljas opterecenje previse, te da vozis bar 20-30min. Tako ti se koljeno malo razradi, a i misic ojaca.

Izbjegavaj aktivnosti gdje naglo mjenjas smjer kretanja i stresiras koljeno (kosarka, nogomet, trcanje), ali odrzavaj tjelesnu aktivnost (hodanje, bicikl) da ti misic kvadricepsa bolje ublazava udarce u koljenu.

U teretani nemoj raditi leg externsion (sjedis i svijas nogu u koljenu dizuci teret zakacen na stopalo), ali mozes raditi leg press (sjedis ili lezis i odgurujes teret nogama) s manjim tezinama, da ti bude umjereno lagano. U glavnom kod vjezbi u teretani radi ono sto napinje sve misice na nozi, ne samo kvadriceps, jer u izoliranom sluaju obicno koljeno nosi puno tezine. Mozes raditi i staticne vjezbe: svines noge u koljenu, kao da ces cucnuti, ruke u zrak i tako zadrzis 30s. Vazno je da se drzis kao da ces sjesti, dakle tezina unazad, to je obicno ne-bolno za probleme koljena, lose je ako se nagnes naprijed.

Ako te boli mozes pokusati hladiti koljeno hladnim oblozima (ne direktno stavljati led na kozu). To mozes nabaviti u ljekarnama - obicno izgledaju kao plave vrecice koje ohladis u frizideru.

Konzultiraj ortopeda i to kvalitetnog (jako je velika razika izmedju dobrih i losih ortopeda). On ti moze operativno pocistiti koljeno ako su unutra komadici smrskanih meniska, kosti i sl. Moze ti dati antiupalne terapije poput sterodinih injekcija (koje ljece simptom a ne uzrok), moze ti napraviti novi meniskus, premda to je malo novo i ne vole to raditi za sada, moze ti napraviti shaving hrskavice ako je doslo do artroze (nisam siguran da se to radi igdje u Hrvatskoj i da to zna itko u Hrvatskoj dobro raditi jer je tricky), odnosno ako je sve fakat otislo k vragu moze ugraditi umjetno koljeno, no to se opet rjetko radi ljudima ispod 65 godina starosti (jer se umjetna za sada potrgaju u 15-ak godina koristenja), a nije bas ni neka opcija jer s time slabo mozes hodati, nije ni priblizno dobro kao pravo. U svakom slucaju ortoped bi ti trebao dati dijagnozu. Mozda si ozljedila ligamente, za sto postoje OK terapije. Najbolji pregled je MRI na kome se dobro vidi stanje svih mekih tkiva (koja su na rendgenu nevidljiva).

Nadam se da ce ti nesto pomoci i zelim ti sve najbolje!
thx ,ok znači...aerobic i baš nije najbolja solucija ...
a skijanje....?mislim furam steznik kad se bavim nečim uvijek i pokušavam mislit da ne opterečujem zadnju nogu...al ono zanimalo me da li me u bližoj budućnosti čeka neki operativni zahvat?kvadriceps mi je dosta jak s obzirom na to da sam se bavila skijanjem i tenisom a sport je onak neizbježan kod mene uvijek neš....
no anway thx na savjetu
sporty is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 10:09   #26
skijanje ti je jako loshe za koljeno! posto skijash, trebala bi znati da je koljeno najoptereceniji zglob kod skijanja.
isto tak i rolanje-loshe.

ko sto rekoh postoje tablete vani, koje sadrzhe, izmedju ostalog i specijalne prirodne sastojke od riba koji bi trebali pomoci kod rasta hrskavice, ak te zanima moram ti dati na pm.

u jogi postoje specijalne vjezbe za jacanje mishica oko koljena i ostalih zglobova.
eto tolko od mene.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 10:29   #27
Quote:
jimmy jazz kaže:
skijanje ti je jako loshe za koljeno! posto skijash, trebala bi znati da je koljeno najoptereceniji zglob kod skijanja.
isto tak i rolanje-loshe.

ko sto rekoh postoje tablete vani, koje sadrzhe, izmedju ostalog i specijalne prirodne sastojke od riba koji bi trebali pomoci kod rasta hrskavice, ak te zanima moram ti dati na pm.

u jogi postoje specijalne vjezbe za jacanje mishica oko koljena i ostalih zglobova.
eto tolko od mene.
ma sve je to meni jasno al gle koliko god znala da mi neke aktivnosti štete nemrem ja sad recimo ne skiajt viđše i etc

i pliz može na pm mi sendni info za tablete ove thx
sporty is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 11:47   #28
zasto bi rolanje bilo lose?
nema udaraca, pokreti nisu nagli niti neprirodni

jedino ako imas rupturu ligamenta, pa imas nestabilnost koljena moze biti jako zeznuto
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 11:56   #29
Unhappy

Kolega s posla ima dijagnosticiranu artrozu. Boli ga sve, a najviše ramena i ruke .
Pa me zanima zna li tko kakvog dobrog doktora ili polikliniku gdje bi mogao otići?
__________________
ccc...
cuki75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 21:03   #30
Quote:
Acidofil kaže:
zashto ne raditi ovu prvu vjezhbu? pa nije li vechi pritisak na koljeno ako se radi druga vjezhba??
(prva = leg extension, sjedis i pokusavas ispruziti nogu, druga = leg press, lezis i odgurujes obije noge)

Tocno je da se druga vjezba cesto radi s vecim kilazama, ali ima dvije razlike:
leg extension ti opterecuje samo kvadriceps
leg extension puno vise opterecuje samo koljeno

Svi fizioterapeuti i ljudi koji se kuze u vjezbanje s kojima sam pricao su mi rekli: da press, extension ni u ludilu. Naravno i na press ne vise puno tezine (ako si prije mogao 200kg sad ne vise od 100kg)
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 21:21   #31
Quote:
sporty kaže:
thx ,ok znači...aerobic i baš nije najbolja solucija ...
a skijanje....?mislim furam steznik kad se bavim nečim uvijek i pokušavam mislit da ne opterečujem zadnju nogu...al ono zanimalo me da li me u bližoj budućnosti čeka neki operativni zahvat?kvadriceps mi je dosta jak s obzirom na to da sam se bavila skijanjem i tenisom a sport je onak neizbježan kod mene uvijek neš....
no anway thx na savjetu
Da, aerobic = skakutanje = lose
Skijanje = jaaaako lose, zato jer osim udaraca po koljenu imas sanse za jake i neocekivane sile na koljeno kod naglih zaokreta, proklizavanja, padova

Ako pitas ortopeda vjerojatno ce ti reci: bit ce ti kako ces odrzavati. Dakle, ako vjezbas umjereno (dosadni bicikl, leg press, orbitrack, ...) onda bi ti sanse trebale biti bolje da se ne razvije artroza. Ako se bavis risky aktivnostima poput aerobika, trcanja, skijanja, nogometa, kosarke i sl, onda su ti vece sanse da ces se ozljediti (u stilu ozljediti ligamente) i da ces pomalo potrositi zglob i time doci do artroze.

Biraj sta ti je vaznije: bolje sanse da ne dobijes artrozu s 50 godina starosti ili ti zivot u kome sad mozes skijati vrijedi tog rizika. To je individualno.

Sto se tice tableta, nema nikakvih cudesnih tableta "vani", sve je to glukozamin sulfat i ponekad kondroin. Jedini koje sam ja vidio, a da su tvrdili da su bitno bolji su bili tekuci glukozamini u stilu: http://www.flexicose.com/ ali ti su skuplji, recimo $35 +S&H za mjesecnu dozu, prema nekih 100Kn za mjesecnu dozu Dietpharm-ovog Kondroina Forte http://www.dietpharm.hr/?PiID=216&ItemSubID=25&back=2
Ako netki zna za bitnu razliku izmedju preparata tog tipa molim da mi javi, ja je nisam uspio pronaci.
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 22:09   #32
Quote:
Taroth kaže:
zasto bi rolanje bilo lose?
nema udaraca, pokreti nisu nagli niti neprirodni

jedino ako imas rupturu ligamenta, pa imas nestabilnost koljena moze biti jako zeznuto
pokret je jako neprirodan jer dolazi do prevelikog opterecenja koljena.

kod pokreta koji opterecuje koljeno, ako je i u igri stopalo, onda stopalo mora gledati u smjeru koljena.

ispravno - voznja bicikla, tu nemresh puno krivo delati kaj se tice uskladjenosti smjera koljena i stopala.

krivo - rolanje, jer se odgurujesh stopalom koje krivish unatrag, a koljeno gleda prema napred, i prima glavnu napetost jer ono stabilizira celu nogu. nastaje zavinuti kut izmedju smjera koljena i krivljenja stopala.
znaci ljepo ga struzhesh. ne preporucujem to nikak.
mozda napredniji rolaci imaju neku bolju tehniku, ali ovo kaj vidim oko sebe je jako loshe za koljeno. ne mora biti da nekaj bu, al sigurno ga troshish vishe neg kaj bi trebalo.

pitaj negog boljeg ortopeda koji se kuzhi u to.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 22:12   #33
Quote:
cuki75 kaže:
Kolega s posla ima dijagnosticiranu artrozu. Boli ga sve, a najviše ramena i ruke .
Pa me zanima zna li tko kakvog dobrog doktora ili polikliniku gdje bi mogao otići?
zbog cega? posla? ramena i ruke se moru dobro provjezbati specijalnim vjezbama iz Joge.

isto tak se preporucuju kapsule s Glucosamin- i Chondroitinsulfatom.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 22:34   #34
Mislim da je Glukozamin-sulfat i samo Kondroin, ovaj drugi nije nikakav sulfat.
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 22:50   #35
a cuj, more dolaziti u raznim spojevima, ak je prirodni? npr. ni zeljezo nije nikad cisto neg je uvjek u nekom spoju. navel sem jedne kapsule s tim sastojkima.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 22:46   #36
Mislim da je kondroin nesto iz hrskavice morskog psa, no svejedno. Glukozamin je protein koji bi trebao pomgatai regeneraciji hrskavice, kondorin bi trebao pomagati boljoj prokrvljenosti.
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 22:55   #37
Quote:
Arslan kaže:
Glukozamin je protein
ajd, molim te... ne lupetaj. kakav protein? to je aminosecer.

http://farmakologija.com/materia/m_ol.htm
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 22:58   #38
Quote:
Arslan kaže:
Mislim da je kondroin nesto iz hrskavice morskog psa, no svejedno. ....
e da. dobija se od tog al valjda se mozhe i drugac dobiti.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2006., 11:56   #39
Sve o bolovima i pomoci sa glucosaminom &chondraitin na link:
http://www.mayoclinic.com/health/glucosamine/AN00619

Glucosamine i chondroitin i bolovi u koljenima sa osteoarthritis!


http://www.mayoclinic.com/health/glucosamine/DI00048


Prije 18 mjeseci bio sa osoba koja je "klinicki bila pracena za djelovanje Glucosamina i chondroina na Osteoarthritis" isto i moja supruga.

Moja supruga je morala prekinuti nakon 10 dana radi njezinih problema sa gastro problema....(oni su trebali i takove kao ona)...dapace nas obadva smo bili izabrani radi poteskoca sa raznim bolestima,a posebno sa nasim godinama ,64/68 i " severe osteoarthritisom"

Ja sam na 25 tableta...i uzimam 35 godina anti-inflamentari vec dulje vremena Celebrex 200 mg.
Na probi prekinuli smo uzimanje Celebrexa...nakon 4 dana nisam mogao iz kreveta radi ne samo bolova nego i flexibilnosti.

Ja sam zavrsio 3 mjesecnu probu ...isto problem sa gastro od pocetka ...ali to mene ne smeta previse ...trpio sam da se moze vidjeti rezultat sa ostalima koji su sudjelovali.
Klinika je bila istrazna u vodecij bolnici.

Najvecu "ako ikakovu pomoc su imali " bolesnici sa koljenima -manjim zglobovima ...veoma malo promjene za osobe koje imaju osteoartritis ,isto
za osobe kao ja koje imaju neuropathic bol"ukljestene nerve i dvije neuspjesne operacije.....nema pomoci.

Jos jedan nacin za zaradu novaca na bolesnicima.

Za neke ce raditi psyhicki....takovima daj placebo ili komad kamena isto ce im pomoci....

Ali toliko poznatih osoba reklamiraju i njima pomaze "mora da je uredu",jer ako pomaze njima kako ne bi pomagalo Vama?

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2006., 21:05   #40
OK, istina, izgleda da sam fulao, nije protein nego aminosecer. Uvijek sam mrzio kemiju

Sto se tice efekta na http://en.wikipedia.org/wiki/Glucosamine kazu:
Recent results of a 6-month clinical trial indicate that chondroitin sulfate (1.2 g) plus glucosamine (1.5 g) daily were as effective in relieving osteoarthritic knee pain as Celebrex, but more study would be helpful.

Meni se cini kao neskodljiv, ja sam ga uzimao radi koljena bez ikakvog problema, doduse nisam uzimao 25 raznih tableta dnevno kao Vilko nego samo glukozamin (Vilko, da ti mozda problemi nisu nastali radi kombinacija tolikih lijekova?) i moj je dojam da stvar pomaze. Veseli me i to da postoji nesto sto mogu pokusati uzimati, a da nije skodljivo, bolno i neugodno.
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:52.