Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2008., 21:38   #21
da vam ja kažem moje mišljenje:da mi hrvati imamo plaću kao na zapadu večina nas bi imala bazen iza kuće....jer smo toliko sposobni da od skoro ničega imamo puno pa makar i na kredit...
kako bi se reklo u Istri -krepat ma ne molat...
amerdin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 13:48   #22
hehe... snalazimo se da, plivati u .....

ali ja ipak mislim da nam i daju takve plaće vrlo brzo većina bi se našla u još gorim dugovima
elvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 22:44   #23
Evo mene s idejom! A vi recite da li je dobra (tj da li sam u pravu)
1. U minusu sam. Efektivna kamatna stopa: 16,50%
2.Kredit GO kartica : kamatna stopa: 12,0%...recimo EKS: 13,5% (moglo bi biti, jel da?-imam model otplate na 24 rate )
Ako uzmem gotovinski nenamjenski kredit iznos kojeg bi bio kompletan iznos minusa + iznos za otplatiti na GO kartici, a čija je EKS 11,95%...
...imala bih pokriven minus ( dakle baratat ću s plusom, a usput zatražim da mi limitiraju minus na ca 1000 kn ) i ne bih imala kredit po GO kartici.
Manji gubitak na kamatama, prisiljena bih bila mjesečno platiti ratu tog kredita... i naravno u plusu sam!
U pravu sam ili?
Cijenim savjete...
__________________
Carol
Carol is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 20:09   #24
Ja ću vam dati jednu pametnu ideju, pa vi vidite možete li.
Žena i ja živimo na jednoj plaći (ne moram vam ni pričati što to znači!) nemam basnoslovna primanja, nemamo djecu ni auto. Prije godinu dana smo zaglibili u minus 9.500,00kn i ni makac. I onda mi sine ideja da razgovaram s nekim u banci i dogovrim se da mi svaki mjesec, kad sjedne plaća, smanje minus za 500kn. To je bilo prije 5 mjeseci, i od tad, svaki mjesec plaća sjedne, žena u banci mi smanji minus za 500kn.
Ili imate opciju broj dva: skupljajte kovanice. Svaki mjesec ćete skupiti bar 400-500kn, promijenite ih u dućanu, otiđite s njima u banku i recite im da vam to uplate na tekući i za taj iznos smanje minus. Probajte tako bar dva-tri mjeseca, pa ćete vidjeti možete li i dalje praksirati ovaj način- meni za sad pali, jer mi je minus trenutno umjesto 9.500,00 pao na 7.000,00kn.

P.S. Znam da što je više članova obitelji to je i više izdataka, lai vjerujte mi, i žena i ja imamo posebne izdatke, pa se još uvijek snalazimo. Istina je da cijela nacija živi pretakanjem iz šupljeg u prazno, ali ježi ga, bar savjetujem da probate.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 17:43   #25
Quote:
Carol kaže: Pogledaj post
Evo mene s idejom! A vi recite da li je dobra (tj da li sam u pravu)
1. U minusu sam. Efektivna kamatna stopa: 16,50%
2.Kredit GO kartica : kamatna stopa: 12,0%...recimo EKS: 13,5% (moglo bi biti, jel da?-imam model otplate na 24 rate )
Ako uzmem gotovinski nenamjenski kredit iznos kojeg bi bio kompletan iznos minusa + iznos za otplatiti na GO kartici, a čija je EKS 11,95%...
...imala bih pokriven minus ( dakle baratat ću s plusom, a usput zatražim da mi limitiraju minus na ca 1000 kn ) i ne bih imala kredit po GO kartici.
Manji gubitak na kamatama, prisiljena bih bila mjesečno platiti ratu tog kredita... i naravno u plusu sam!
U pravu sam ili?
Cijenim savjete...
Minus je zapravo samo još jedna vrsta kredita, prednost mu je velika fleksibilnost (možeš ga podiči kad god želiš, zatvorti kad god želiš...), a nedostatak vrlo visoka kamata. Dakle, u biti je dilema uzeti krediti veće fleksibilnosti i više kamate, ili manje fleksibilan kredit niže kamate. Meni se čini da je bolje uzeti onaj s višom kamatom jedino u koliko si sigurna da ćeš ga moči zatvoriti mnogo ranije od onog drugog.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 19:50   #26
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Ako se već ušlo u veliki minus, najpametnijim potezom smatram podići nenamjenski kredit za pokrivanje tog minusa, razvući ga na 2-3 godine ili koliko je potrebno da bi rata bila podnošljiva, te ubuduće trošiti u okviru mogućnosti - sve ostalo vodi samo u sve dublju zaduženost.
Izvrsno zamisljeno, ali gotovo neostvarivo. Uvijek ce nesto uletiti zbog cega ces opet u minus. Puknut ce cijev u kupaoni, pokvarit ce se auto, uletiti dvije svadbe...Evo, ja sam neki dan morao u minus jer mi za potrebe posla treba laptop, a firma mi ga ne moze/ne zeli kupiti. I hop, 4000 kn u minus. A jos sam uzeo jedan od najjeftinijih. Zasto ga nisam uzeo na rate ili kredu? Zato jer imam stambeni od 2500, zato jer otplacujem na rate zadnji servis, osiguranje i registraciju auta, zato jer na kredu imam TV koji sam morao kupiti jer mi je stari riknuo itd. I jebiga. Ja znam hrpu ljudi sa minimalno 5000 kn, a znam i one sa preko 10 000 koji su u minusima po 14000 kn. I onda dobiju bozicnicu, dobiju neki bonus na poslu pa pokriju minus. Onda opet udu u njega, dignu kredit, pokriju minus, ali uleti nepredvideni trosak pa opet u minus, pa posude lovu pa dignu s kartice da to vrate, pa poskupi gorivo i sve ostalo... I tak se to vrti. Da je sve jednostavno kak ti pises, ne bi skoro svaki gradanin hrvatske bio do daske u minusu. Ne vjerujem da su bas svi pohlepni i da ne znaju baratati s novcima.
snowleopard is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 09:37   #27
Da je sve jednostavno kak ti pises, ne bi skoro svaki gradanin hrvatske bio do daske u minusu. Ne vjerujem da su bas svi pohlepni i da ne znaju baratati s novcima.


baš tako ispada da smo svi pohlepni jer pokušavamo živijeti barem malo normalno....slažem se da minus ne vodi nićemu nego samo još dublje u ponor ali pošteno radim i mučim se da bi ja i moja obitelj živili ali nikad nije dovoljno i nikad na zelenu travu...već sam umoran od svega...
amerdin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 00:02   #28
Quote:
snowleopard kaže: Pogledaj post
Uvijek ce nesto uletiti zbog cega ces opet u minus. Puknut ce cijev u kupaoni, pokvarit ce se auto, uletiti dvije svadbe... na kredu imam TV koji sam morao kupiti jer mi je stari riknuo itd....
Ne optužujem nikoga zbog pohlepe (mislim da bi rastrošnost bila bolji izraz), ali da dobar dio ljudi ne zna s novcima mislim i dalje. Kažeš, ako si reprogramirao dug i izašao iz minusa, uletjet će sigurno nešto novo; ali što ako nisi reprogramirao (ili ekstra prihodom, nasljedstvom ili drugom jednokratnom injekcijom namirio) postojeći (maksimalni) minus? Kako ćeš onda nabaviti novac za bilo koji od navedenih slučajeva?
Kad čujem ljude koji su do grla zakopani kako moraju "odraditi" svadbe, krstitke, firme... . Hoćemo li postati Indijci koji se za organizaciju svadbe zadužuju na xxx godina? OK, svatko ima pravo izbora, ali smatrati se obveznim potrošiti xxx€ na poklon ili organizaciju fešte, ne moći si to priuštiti, a ipak se zbog toga se zakapati u minuse i kredite - meni ne predstavlja način razumnog gospodarenja novcem. Do mišljenja onih koji bi mi zamjerili zbog davanja dara simbolične vrijednosti, posebno ako su upućeni u financijsku situaciju, ionako mi ne bi bilo baš stalo.
Ako TV crkne, je li u općoj besparici nužno potrošiti nekoliko tisuća kuna na plazmu? Znam, ja sam "stari škrtac" i radije bih u toj situaciji (a i inače ) birao neki Quadro 55 za 600-700 kn.
Iz svega isključujem stvarno izvanredne situacije koje se ne može ignorirati (puknute cijevi ili, nedajbože, potrebe za liječenjem i sl.), naravno da svega toga ima, ali se na sreću ipak u najvećem broju slučajeva radi o "hitnim" potrebama koje bi se pokazale kao ne-baš-tako-hitne da ne postoji relativno jednostavan način njihovog financiranja (minus/ kartice).
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 18:05   #29
Evo konačno jednog konkretnog odgovora na pitanje sa početka threada.

Dakle, nedavno me zanimala ista stvar - kako do nejvećeg i najpovoljnijeg minusa? Hypo banka se pokazala kao najbolje rješenje. Kamata 11%, odobrava se već nakon prve uplate plaće u iznosu od 3 plaće. Nema nikakve razlike radilo se o zaposlenju na određeno ili neodređeno. Za svaku su pohvalu - najmanje kompliciraju i relativno su povoljni. Mana - premalo bankomata po Zagrebu.

Druga opcija je pbz. Nude najbolju kamatu od 7.98% (uz maksimalnu inovaciju, ali to je relativno lako skupiti). Nakon prve uplate se odobrava samo jedna i pol plaća, a to onda vremenom raste do 3 plaće. Ali kompliciraju više nego ijedna druga banka. Mislim da su jedina banka u Hrvatskoj koja ne odobrava prekoračenje osobama zaposlenim na određeno. Prilično čudna odluka, s obzirom da većina mladih kada završi fakultet barem godinu dana radi na određeno (nekakav pripravnički). A pbz ih već u startu otjera u drugu banku. Mladi, visokoobrazovani ljudi su im izgleda nepoželjni klijenti?

Minus nije uvijek tako loša stvar. Ja sam otišao u maksimalni minus kada je bila sezona kupnje HT-ovih dionica i to se pokazalo kao pametna odluka - lijepo sam zaradio na tim dionicama.
Joaninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 18:23   #30
Red face kriza!!!

ovako... muci mi jako kriza tako da me full strah sta ce napraviti sa dozvoljenim minusom.. dakle , imam kod pbz-a otvoren racun i dali su mi dozvoljeni minus od 30000kn... smanjit ce mi ga do kraja mjeseca.. uplate nisam neke velike imala.. dakle, tri place, bozicnica... i neke sitne uplate... znaci priljev u ta tri mjeseca mi je oko 12 000 kn... stoga, dali je netko imao takvu sitaciju da su mu sa 30 000 smanjili minus?? jer me uzasno zanima koliko ce mi sad staviti,..
i koliko oni imaju pravo smanjiti minus, jer mi je prosli minus bio 11 000...
nepoznanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 22:56   #31
Prvo, nema dozvoljeni minus i smanjenja i povečanja istog veze sa nikakvom krizom nego sa tvojim prihodima.

Drugo, sudeći prema tih 12000 kn prihoda u tromjesečju, toliko bi ti ti otprilike trebao iznositi novi minus (maksimalno). Ako sam dobro shvatio i tih 12k je ukupni iznos prihoda (a ne prosječni), tada ti je mjesečni prosjek 4000 kn. S obzirom da se visina odobrenog minusa izračunava prema metodi prosjek plaće + bonus (max 200%) što prevedeno znači maksimalno 3 prosječne plaće, tada je lako izračunati da maksimalno možeš dobiti 12000kn. Ujedno me čudi kako si prethodno dobila 30000kn..

Što se tiče prava, imaju ti pravo smanjiti koliko god žele, pa i ukinuti samo tako, bez obrazloženja.
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 13:06   #32
Quote:
snowleopard kaže: Pogledaj post
Izvrsno zamisljeno, ali gotovo neostvarivo. Uvijek ce nesto uletiti zbog cega ces opet u minus. Puknut ce cijev u kupaoni, pokvarit ce se auto, uletiti dvije svadbe...Evo, ja sam neki dan morao u minus jer mi za potrebe posla treba laptop, a firma mi ga ne moze/ne zeli kupiti. I hop, 4000 kn u minus. A jos sam uzeo jedan od najjeftinijih. Zasto ga nisam uzeo na rate ili kredu? Zato jer imam stambeni od 2500, zato jer otplacujem na rate zadnji servis, osiguranje i registraciju auta, zato jer na kredu imam TV koji sam morao kupiti jer mi je stari riknuo itd. I jebiga. Ja znam hrpu ljudi sa minimalno 5000 kn, a znam i one sa preko 10 000 koji su u minusima po 14000 kn. I onda dobiju bozicnicu, dobiju neki bonus na poslu pa pokriju minus. Onda opet udu u njega, dignu kredit, pokriju minus, ali uleti nepredvideni trosak pa opet u minus, pa posude lovu pa dignu s kartice da to vrate, pa poskupi gorivo i sve ostalo... I tak se to vrti. Da je sve jednostavno kak ti pises, ne bi skoro svaki gradanin hrvatske bio do daske u minusu. Ne vjerujem da su bas svi pohlepni i da ne znaju baratati s novcima.
ovo je istinita priča od koje mi je zlo.

Moja žena i ja, te malo djete imamo ukupno 13500 kn primanja mjesečno, rata stambenog kredita mi je 7000 kn, režije 1500 kn i dječje potrepštine oko 700 kn mjesečno. Ostane mi 4300 kn za život.

Nikad do sad nisam bio u minusu-još imam studentski tekući račun koji nema mogućnost minusa i nadam se da mi neće trebati.

Ovaj kredit me ubija i najradije bi ga otplatio sutra, ali nemogu.

E sad imam ja i sestru-stan kupili starci, neudata, plaća 6000 kn, režije 1000 kn i hrana za ptičice.

I pogledaj sad ovo u minusu 15000 kn, dva nenamjenska kredita od 5000 i 7000 Eura.

Hoću reći skijanje, ljetovanje, cipele svaki mjesec, a nekad i dva para, ormari puni robe, a nema što obući i ide to tako polako.

E to nerazumijem to je ponašanje koje ja mrzim i koje mi je strano- tko je pametnija ja ili ona-svi kažu ona jer uživa u čarima života. Banka voli dat novac, ali i želi primiti više nego je dala.

Samo naglašavam da mi obitelj ni ja nismo gladni ni žedni ni prljavi ni ne hodamo bosi ni goli. Trudimo se da živimo s onim što imamo.

Nekad jedem krumpir salatu dva dana zaredom, nekad piletinu nekad svinjetinu, nekad rižu na vodi-ali živim bez minusa.
majdan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 13:10   #33
Quote:
Joaninho kaže: Pogledaj post
Evo konačno jednog konkretnog odgovora na pitanje sa početka threada.
....

Baš je bila pametna odluka, a i zaradio si moram priznati puno-samo se nadam da nisi puno ušao u minus jer bi ti se od dobiti mogao povećati minus.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 11.04.2009. at 14:36. Reason: quote
majdan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 13:17   #34
@majdan
Prevelik ti je taj kredit za stan u odnosu na primanja. Vjerovatno za 4.000 kn mozes iznajmit stan dovoljan za vas troje. 3.000 kn ti je razlika mjesecno... Samo hebat ga, kod nas je tesko iznajmit stan na duge staze sa normalnim uvjetima, pogotovo problem sa djetetom.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 14:47   #35
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
@majdan
Prevelik ti je taj kredit za stan u odnosu na primanja. Vjerovatno za 4.000 kn mozes iznajmit stan dovoljan za vas troje. 3.000 kn ti je razlika mjesecno... Samo hebat ga, kod nas je tesko iznajmit stan na duge staze sa normalnim uvjetima, pogotovo problem sa djetetom.
Da li je prevelik neznam- ali ja ga uspjevam otplaćivati i još sam svaki mjesec u plusu-zahvaljujući svojoj inovativnoj ženi koja je sposobna voditi domaćinstvo s tim parama.

Ništa ne dobivam iznajmjivanjem-jednog dana završim na cesti bez ičega a ovako se nadam da ću barem djetetu ostaviti nešto. Naglašavam Nadam se.
majdan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 14:52   #36
Minus je začarani krug, teško je izaći..evo ja u minusu 11.000 kuna , plaća mi 7200 i plus jedan gotovinski kredit od 20.000 eura s ratom od 2650kn..uglavnom planiram do kraja godine izaći iz minusa , vratiti kreditne kartice i tražiti od banke da mi ukinu minus. Zvuči kao nemoguća misija ali uz sve restrikcije koje sam uveo uspjet cu. Sad vodim detaljnu analizu svake potrošene kune i nema ljetovanja i ostalih pomodnih sranja. et tolikoo od mene..
__________________
Lycos
Lycos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 15:29   #37
Fakat je taj minus vražja stvar-čovjek samo tone i tone i misli si mogu ovo mogu ono i tak izgubi tlo pod nogama i onda se pati ko zmija na trnu-zašto radi ljetovanja na Hvaru, a ne u Vodicama ili skijanja u Francuskoj a ne na Sljemenu. Ovo karikiram ima stvari kad čovjek mora posegnuti u minus-ali to mora biti ili je pravi i opravdani razlog-više manje pitanje života i smrti.


I rečenica moram u minus da obitelji osiguram neke stvari ili normalniji život, ja samo kažem lošiji i teži život koji se iz mjeseca u mjesec pretvara u depresivni život.

Moje mišljenje.

Sretan Uskrs i što manji minus nakon njega.
majdan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 15:32   #38
Dobra tema,vidim ipak ima ljudi koji su u istom sosu kao ja...:-)
Al sad sam i ja uveo restrikcije,sanjam taj minus,i pokusavam do kraja godine bar iz jednog izaci....
dady81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 15:43   #39
Quote:
majdan kaže: Pogledaj post
Da li je prevelik neznam- ali ja ga uspjevam otplaćivati i još sam svaki mjesec u plusu-zahvaljujući svojoj inovativnoj ženi koja je sposobna voditi domaćinstvo s tim parama.

Ništa ne dobivam iznajmjivanjem-jednog dana završim na cesti bez ičega a ovako se nadam da ću barem djetetu ostaviti nešto. Naglašavam Nadam se.
Zaboravljas da, ukoliko iznajmljujes stan za recimo 4.000 kn, mozes 3.000 kn stavit na stednju prema sadasnjim omjerima. Za petnaestak godina zavrsit ces sa blizu 100.000 EUR ustedjevine.
E sad sto je bolje... Ovisi o kretanju cijene stanova.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 20:32   #40
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Zaboravljas da, ukoliko iznajmljujes stan za recimo 4.000 kn, mozes 3.000 kn stavit na stednju prema sadasnjim omjerima. Za petnaestak godina zavrsit ces sa blizu 100.000 EUR ustedjevine.
E sad sto je bolje... Ovisi o kretanju cijene stanova.
Ne baš 100000 nego možda 60000, a osim toga čovjek kad ima potroši.
A isto tako sam na istom ako 4000 trošim na najamninu, a 3000 spremam opet je to 7000, a osim toga bit ću stariji 15-20 godina.
majdan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:24.