Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2017., 15:00   #61
Imam peseka s hipotireozom. Ponekad se zna desiti da se trese. Koji put je to trešenje u valovima pa znam da su bolovi u pitanju obično vezano uz gastritis kod njega. No, koji put se trese baš nekako čudno, neurološki.
Danas je opet bilo tako. Dala sam mu odmah rastopljeni med u vodi s malo soli špricom u usta i praktički se za 10 min prestao tresti. Nakon toga smo otišli u normalnu štenjicu te je poslije i jeo.
Ima li to veze s šećerom tj. da li su naznake dijatebesa?
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 15:14   #62
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Ima li to veze s šećerom tj. da li su naznake dijatebesa?
Najvjerojatnije ima, ali može biti i hipoglikemija (pad šećera u krvi) povezan s hipotireozom. Morat ćete veterinaru.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 22:10   #63
Hvala. Naravno, ionako smo svako malo tamo.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 20:11   #64
Quote:
Lunla kaže: Pogledaj post
Pozdrav, da li mi neko moze preporuciti veretinara internistu (dijabetologa) u Zg? Imam psa Zlatnog retrivera koja je oboljela od dijabetesa. Nisam iz HR, ali bih rado je rado dovela u ZG kod iskusnog dijabetologa jer nikako da joj se odredi adekvatna terapija.
Jeste li uspijeli što napraviti?
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 20:19   #65
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Imam peseka s hipotireozom. Ponekad se zna desiti da se trese. Koji put je to trešenje u valovima pa znam da su bolovi u pitanju obično vezano uz gastritis kod njega. No, koji put se trese baš nekako čudno, neurološki.
Danas je opet bilo tako. Dala sam mu odmah rastopljeni med u vodi s malo soli špricom u usta i praktički se za 10 min prestao tresti. Nakon toga smo otišli u normalnu štenjicu te je poslije i jeo.
Ima li to veze s šećerom tj. da li su naznake dijatebesa?
Mogu zajedno
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 14:23   #66
Jel mi može netko napisati koje su simtome vaše mace imale kod dijabetesa?

Sumnjiv mi je micko. Smršavio je, ima proljev, ne povraća samo zato jer mu dajem peptorane i evo danas je 2. dan da ga hvatam da cuga vodu nekoliko puta dnevno. To inače nije karakteristično za njega jer jede isključivo mokru, a kad je na mokroj skoro nikad ne ide cugat vodu.

I da, koliko sati ne smijem miceku dati jesti ako hoću da mu vet izmjeri šećer? Nešto mi zvoni u glavi 12 sati da moraju biti natašte, al to mi je previše jer ga ne mogu otfurati prijepodne nego tek predvečer i onda mi ne bi jeo cijelu noć i cijeli dan.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 16:05   #67
Općenito u vezi s dijabetesom kod sisavaca, ne znam posebno za mačke. Mršavljenje unatoč normalnoj, a često i pojačanoj prehrani te pretjerana potreba za vodom obično su prvi znaci koji ukazuju na poremećaj šećera. Povraćanje je klasični znak ketoacidoze, što znači da je GUK već otišao nebu pod oblake, a pacijent je vrlo često bez svijesti. Za proljev u vezi s dijabetesom nisma nikada čula, no možde to nije ništa čudno kod mačaka.

Ne znam koliko mačjem organizmu treba da razgradi hranu i da hranjive tvari, konkretno UH počnu ulaziti u krv, a 12 sati granica je za ljude. Međutim, i kod čovjeka se, u slučaju potrebe, uzima u obzir kada je posljednji put jeo pa se dobiva tzv. postprandijalni nalaz (poslije obroka). Dakle, zna se da toliko i toliko sati nakon obroka šećer u krvi poraste za neku vrijednost pa se prati je li to u granicama normale.

Dakle, ako ne uspiješ da se micek nahrani ujutro i na vađenje krvi ode popodne ili podvečer, a imaš pametnog veta, dogovori se s njime da će mali doći u neko vrijeme nakon obroka.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 16:33   #68
Tnx Didi. Mislim da ću i napraviti tako, nahraniti ga ujutro i napomenuti vetovima kad mu je bio zadnji obrok da znaju.

Ma čitala sam da i nedostatak apetita i proljev i povraćanje mogu biti simptomi ovoga pa sad sve živo proučavam šta bi moglo biti da znam tražiti šta da mu se sve vadi. Nadam se da ću pronaći uzrok jer ga gledam i propada mi pred očima, a star je i ne treba im puno.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 19:13   #69
Bili kod veta mjeriti šećer i nalaz je bio ok (nije jeo 8 sati prije vađenja krvi).
Slijedeće jutro pas mi se opet tresao, opet sam mu dala meda opet je automatski živnuo i prestao se tresti. Inače ga hranim navečer oko 8 pa onda negdje u 4 ujutro (tako mi je najbolje zbog gastritisa) no oba puta kada mi se tresao sam zaspala i nije jeo u 4 ujutro. Znači prošlo je negdje 12 sati od zadnjeg obroka...
Nije smršavio, pije možda nešto malo više vode no inače no on je pas koji nikad nije baš nešto pio vodu...
Kaj da si ja sad mislim o tome?
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 20:03   #70
Moja prijateljica boluje od hipoglikemije. Možda se to zove i nekako drukčije, ali nije u pitanju pad šećera u krvi kao "dio" dijabetesa, nego beta-stanice u njezinoj gušterači rade punom parom, to jest proizvode inzulin, a alfa-stanice, odgovorne za proizvodnju glukagona, čime se povećava razina šećera u krvi, prave se blesave. Jasno je da i jedne i druge moraju raditi da bi se postigla ravnoteža. Žena živi tako da svakih dva-dva i pol sata nešto pojede. Ako to ne učini, počne se tresti od pada GUK-a. Ukratko, jede šest puta dnevno i pazi na količinu obroka: ako je obrok prekaloričan, beta-stanice podivljaju i počnu prekomjerno lučiti inzulin.

Meni bi se to činilo mogućim objašnjenjem ako je psu šećer natašte okej, a počinje se tresti ako predugo ne jede. Porazgovaraj s vetom o toj mogućnosti i počni hraniti psa u četiri puta.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 21:08   #71
Bilo bi super kad bi bilo samo do toga. Naravno da ću ponovo kod veterinara to nije upitno.
Inače ga hranim 4 puta, no ovo kad se tresao sam fulala taj jedan obrok u noći znači da sam ga hranila taj dan 3 puta.
Mora li prijateljica jesti i po noći ili je tokom noći do jutra ok iako ne jede?
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 21:22   #72
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Mora li prijateljica jesti i po noći ili je tokom noći do jutra ok iako ne jede?
Ne mora, ali joj je važno da posljednji obrok bude negdje pred spavanje. Zna joj se dogoditi, ako prethodni dan loše isplanira obroke, da mora usred noći nešto žvaknuti, ali s ljudima je lakše - svjesni su toga što im se događa i tome se prilagođuju.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 23:00   #73
Evo mene opet na temi.

Nabavila sam aparatic za secer i mjerim povremeno micku. Prije par dana sam mjerila i bio mu je 2 sata nakon obroka 6,6. To je mislim ok. Jucer mu nataste izvadim i 8,1 i evo sad ga copila jer se nalijeva sa vodom i bio mi je 13 (obrok mu je bio oko 19 h). Ovo su dosta visoke vrijednosti? Jel to za inzulin?

Inace otkrili smo mu tumor na nadbubreznoj zlijezdi pa su mi savjetovali da mu pratim secer.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 03:36   #74
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Bili kod veta mjeriti šećer i nalaz je bio ok (nije jeo 8 sati prije vađenja krvi).
Slijedeće jutro pas mi se opet tresao, opet sam mu dala meda opet je automatski živnuo i prestao se tresti. Inače ga hranim navečer oko 8 pa onda negdje u 4 ujutro (tako mi je najbolje zbog gastritisa) no oba puta kada mi se tresao sam zaspala i nije jeo u 4 ujutro. Znači prošlo je negdje 12 sati od zadnjeg obroka...
Nije smršavio, pije možda nešto malo više vode no inače no on je pas koji nikad nije baš nešto pio vodu...
Kaj da si ja sad mislim o tome?
Baš sam htjela napisati da gušteraču provjerite. Nažalost, ako pas pati od hipotireoze (ili čovjek kad smo već kod toga) to može i često utječe na ostale hormone (organe) jer jedno povlači drugo. Probaj srediti prehranom uz lijekove. Više obroka dnevno, svakako, ali probaj psa staviti na svježu hranu ako je na granulama. Granule su nažalost prepune ugljikohidrata, pa samim time i šećera. Da, čak i one "bez žitarica". Prouči malo kako pripremati svježe obroke, kuhane ili sirove (nije teško) ili stavi psa na barf.

Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Evo mene opet na temi.

Inace otkrili smo mu tumor na nadbubreznoj zlijezdi pa su mi savjetovali da mu pratim secer.
A to ti je onda to Tumor se može operirati? Što su rekli?
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 08:01   #75
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Evo mene opet na temi.

Nabavila sam aparatic za secer i mjerim povremeno micku. Prije par dana sam mjerila i bio mu je 2 sata nakon obroka 6,6. To je mislim ok. Jucer mu nataste izvadim i 8,1 i evo sad ga copila jer se nalijeva sa vodom i bio mi je 13 (obrok mu je bio oko 19 h). Ovo su dosta visoke vrijednosti? Jel to za inzulin?

Inace otkrili smo mu tumor na nadbubreznoj zlijezdi pa su mi savjetovali da mu pratim secer.
Opet odgovaram s gledišta ljudskog dijabetesa, ali sve ti je to vrlo slično.

S obzirom na to da micko ima već koju godinicu, vidi je li tumor operabilan i kolike su šanse kod njega da bez problema podnese anesteziju? Ako operacija znači veliki rizik, pomiri se s time da ćeš imati micka dijabetičara i moliti se da tumor ne bude zloćudan.

Inače, ne, kod ljudi ove vrijednosti ne bi bile za inzulin, nego za dijetu i eventualno oralnu terapiju (tablete). S time da, iako doktori tvrde kako nije tako, i oralni antidijabetici mogu izazvati hipoglikemiju (nizak šećer), što je kod životinje dodatna opasnost jer ti ne može reći da joj se muti u glavi pa skužiš tek kad počne teturati ili se skljoka na pod. Ovo je konkretno iskustvo s mojom mamom koja je pila tablete pa je svejedno znala imati GUK 3,5.

Dokle god ide, najbolje je poremećaj šećera kontrolirati dijetom. Za početak napravi micku tzv. GUK profil. Mrzit će te, ali će vam poslije biti lakše: vadi mu šećer nekoliko puta tokom dana i zapiši. Kod ljudi se to radi svaka dva sata, i to od 0 do 24, ali mislim da bi i svaka tri sata bilo okej. Ujedno zabilježi i vrijeme i količinu obroka. Tako ćeš dobiti dnevnu krivulju i moći prilagođavati obroke - pomicati ih u danu i mijenjati količinu.

S obzirom na godine, on nije pretjerano aktivan, pretpostavljam. Ako jest odnosno ako ga možeš navesti na bilo kakvu, pa makar i laganu, ali malo dugotrajniju fizičku aktivnost, recimo ovaj jutarnji šećer od 8,1 mogao bi se korigirati tako da mu uvečer daš malo raniji obrok, pustiš ga da odahne pola sata, a onda se s njim malo igraš tako da se kreće. No, sve to ostavi za poslije profila. Ako se odlučiš na to, možeš ga staviti ovdje ili mi ga poslati u poruci.

Sretno.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 10:03   #76
Hvala vam na odgovorima.

Tumor se može operirati, ali vetica je rekla da ona to rađe ne bi dirala. On ima preko 16 godina, pao mi je u 2-3 mjeseca sa 6 na 4 kg, jako je slab i mršav pa ju je strah da se ne bi uopće probudio iz anestezije. A i kaže kod njih je to tako sve blizu, prolazi velika krvna žila pored i dosta je rizična operacija pa mi se zbilja ne inzirtira. Gurat ćemo dokle bude išlo, ionako ne znaju jel zloćudan ili dobroćudan dok ga ne otvore i ne izvade i nepošalju na analizu. Sranje je jedino što utječe na lučenje hormona pa eto izaziva onda okolo ovakve cirkuse.

Mislila sam mu vaditi par dana da mu napravim guk profil pa s time otići vetici. Ovako nasumično mi ništa ne znači jer i taj tumor malo poremeti hormone pa se smiri pa ne znam koliko ga ima smisla odmah bosti dok se ne vidi jel konstantno ili u valovima.

Čitam sada nešto okolo po netu da kao ne bi trebalo mjeriti sa ljudskim nego sa glukometrom za ljubimce jer kao mogu biti odstupanja zbog toga. A cijena tih trakica za ljubimce je da se ukenjaš, nema šanse da mu to uzimam.

I još pitanjce. Mico mi mršavi iako mu ja dnevno dajem i više kalorija nego što mu je trebalo kad je imao 6 kg. Jel moguće da je do šećera? Teško mi je sada uopće zaključiti šta je od čega, simptomi tog tumora su povraćanje, proljevi (s ovim se mučimo već 3 mjeseca), gubitak dlake, nedostatak apetita, slabost, gubitak na težini, pretjerana žeđ.... Dosta se to sve preklapa i sa ostalim poremećajima u hormonima pa ne znam više šta je od čega. Kad bi mu uspjela zaustaviti pad težine to bi bilo super, napravila sam pol posla.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 10:50   #77
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Čitam sada nešto okolo po netu da kao ne bi trebalo mjeriti sa ljudskim nego sa glukometrom za ljubimce jer kao mogu biti odstupanja zbog toga. A cijena tih trakica za ljubimce je da se ukenjaš, nema šanse da mu to uzimam.
Ne znam koliko je odstupanje, ali rekla bih da je to ista priča kao i s ovim kućnim ljudskim glukometrom: da mjeriš istu kapljicu krvi na nekoliko različitih aparatića, čak ako su i od istg proizvođača, nećeš dobiti iste vrijednosti - jedan će pokazivati 6,3, drugi 5,8, treći 6,0, ali se sve to smatra nebitnim, a laboratorijski nalaz opet pokaže nešto treće i sve je to praktično jedno te isto - GUK oko šestice. Rekla bih da su za orijentir, a tebi to treba, ljudski aparatić i trakice sasvim okej.

Quote:
I još pitanjce. Mico mi mršavi iako mu ja dnevno dajem i više kalorija nego što mu je trebalo kad je imao 6 kg. Jel moguće da je do šećera? Teško mi je sada uopće zaključiti šta je od čega, simptomi tog tumora su povraćanje, proljevi (s ovim se mučimo već 3 mjeseca), gubitak dlake, nedostatak apetita, slabost, gubitak na težini, pretjerana žeđ.... Dosta se to sve preklapa i sa ostalim poremećajima u hormonima pa ne znam više šta je od čega. Kad bi mu uspjela zaustaviti pad težine to bi bilo super, napravila sam pol posla.
Jedan dio težine izgubio je zbog proljeva i povraćanja, nesumnjivo, ali gubi na težini zbog poremećenog GUK-a. To što ga više hraniš samo mu odmaže jer njegov organizam nije u stanju preraditi hranu i iz nje izvući nutritivne vrijednosti. Budući da ne znam ništa o mačjoj prehrani, osim svoje prijateljice koja je svoju mačku hranila isključivo mesom, napisat ću ti što se događa u ljudskom dijabetičkom organizmu, a ti onda to prilagodi.

Vrijednost šećera u krvi treba se kretati od 4,2 do 6,7 (neki kažu da može biti od 3,8 do 6,9, ali ja sam ovako naučila, a to ti je sve praktično isto). Nakon obroka ta se vrijednost povećava - pojednostavljeno rečeno, hrana se u želucu razgradi i odlazi u krv u obliku tekućine ili soka, no od nje nikakve koristi ako ne uđe u stanice. Tu sad na scenu stupa inzulin koji djeluje na razgradnju ugljikohidrata, ali i masti, te tim nutritivnim vrijednostima, slikovito rečeno, otvara vrata u stanice. Ako ga nema dovoljno, UH i masti ostaju u krvi, a kada količina dosegne tzv. bubrežni prag izlučuju se mokraćom - za organizam nikakve koristi od hrane, a bubrezi se opterećuju. Zato se savjetuju manji obroci u određenim razmacima, s minimalnom količinom UH i masnoća. Inače organizam zapravo gladuje iako se želudac natrpava hranom.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 20:54   #78
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Bilo bi super kad bi bilo samo do toga. Naravno da ću ponovo kod veterinara to nije upitno.
Inače ga hranim 4 puta, no ovo kad se tresao sam fulala taj jedan obrok u noći znači da sam ga hranila taj dan 3 puta.
Mora li prijateljica jesti i po noći ili je tokom noći do jutra ok iako ne jede?
Psa sam uvijek hranila dva puta na dan. Prebolio je upalu gušterače i na hormonima štitanjače je (ali niska terapija). Oba problema su se desila tj razotkrila kad je dobila napad gušterače. Dva mjeseca prije je rađen prošireni sistematski gdje nijedan problem nije postojao.

Od nedavno se i kod mog psa desi, ako se produlji razmak između obroka, da se trese. Čim jede, a znala je pohlepno jesti u toj situaciji, sve se smiri. Pas mi sam prilazi hrani kad je gladan, tako da sad imam uvijek spremne brikete što ranije nisam radila. Jedan pad šećera i treskavica je bila u periodu kad sam pripremala sama obrok od mesa, povrća. Vjerojatno posno meso nije radilo dobru stvar.
Hrana koju mi pas uzima je bila 7%masnoće. Sad sam istu vrstu ali sa 12% pa je ponekad ubacim sa ovom od 7%.
I kod nas je broj obroka na 3-4 puta.
Moramo opet na kontrolu.

I ima još jedna stvar koja mi je čudna javlja se neakavo dahtanje koje nema veze sa vrućinom. I ponekad se javlja, nije stalno prisutno.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 20:17   #79
Petra, na koliko niskoj dozi je euthyroxa tvoj pas?

Hranim pesonju 4 puta obavezno. Ukoliko napravim preveliku pauzu između dva obroka trese se.
Inače psu radim sama hranu i to uglavnom junetinu (znači nije lagana posna hrana), te ju kombiniram s puretinom uz to 30% povrća tipa tikvica, mrkva, nešto od zelenog, malo jabuke. Samo povremeno dodam malo riže ili zobi.
Pitala veta da li je to neki pred dijabetes kaže da nije.
Gušteraču smo provjeravali više puta i uvijek je bila ok.
Što se tiče dahtanja (a da nije vezano uz vrućinu) evo moj, budući smo baš bili nekoliko puta kod veta zbog bolova vezano uz gastritis, dahće kad ga nešto boli sad dal je to i kod vas taj uzrok ne znam....
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 00:20   #80
Dajem joj ujutru 25mg i navečer 25 mg.

Psu smijem davati samo nemasno meso. I kad mi se tresla od tog što sam joj spremila je bila ždrebetina, koja je nemasna. Tad se sama zaletila i pojela duplu dozu briketa, a inače ih smisliti ne može.

Ali se desilo i na briketima da se trese, jer sam jedan dan duže radila a ona ne jede kad me nema sve dok se ne pojavim. A kad dođem prvo skače i veseli se, pa je vjerojatno i to iscrpilo. Nakon što je jela sve je bilo uredu.

Gastritisa nema. Ali me sada zabrinulo ovo što spominješ bolove. Nisam primjetila da je nešto boli.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:25.