Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2017., 06:23   #261
Fala Monty .

Hahaha, ovo za pužića sumnjam jer je na oko 2-3 metra visine iznad vodoravnog djela staze pa cak i ako padne, otkotrljat ce se u kupine i nikad nece bit nadje. Morat cu i ja ici opet, posjetit onog vepra koj je stalni stanovnik te jaruge izgleda.
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 12:52   #262
Monty kaj ti radiš sa fosilim da ih očuvaš da se ne raspadnu, sam otavi ili? Pogotovo ona ribica na kamenu, neš sam čitao da se to može raspast kad se posui.
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 21:14   #263
Zamotam ih u neki papir tipa meki papirnati ručnik i pohranim ih dok se ne osuše, ali polako, ne na peći ili slično. Onda stijena ipak očvrsne i fosil se sačuva. Poanta je da ga uvije debelo zamotaš jer su fosili uglavnom osjetljiviji od minerala.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 21:38   #264
kolko dugo su tak pohranjeni?

imam onog puza koj mi izgleda kao stvrdnuto blato samo ceka da se raspadne pa sam malo zabrinut
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 08:42   #265
Prijatelj 30-ak godina ima mamutov zub (eksploatacija sljunka iz Save kod Orasja), poceo se osipati... Neki savjet?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 08:54   #266
Quote:
The Ranger kaže: Pogledaj post
kolko dugo su tak pohranjeni?

imam onog puza koj mi izgleda kao stvrdnuto blato samo ceka da se raspadne pa sam malo zabrinut
imam komade i po 30g stare...samo je bitno da im ne dođe vlaga i sve ok.


Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Prijatelj 30-ak godina ima mamutov zub (eksploatacija sljunka iz Save kod Orasja), poceo se osipati... Neki savjet?
Maknuti od vlage svakako. Postoje načini konzervacije smolama ali nisam probao i nisam stručan u tome. Možda kad bi se javio u muzej pa bi mu tamo dali savjet, ali bojim se da bi mu ga uzeli. E sad..na njemu je odluka.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 09:23   #267
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
imam komade i po 30g stare...samo je bitno da im ne dođe vlaga i sve ok.




Maknuti od vlage svakako. Postoje načini konzervacije smolama ali nisam probao i nisam stručan u tome. Možda kad bi se javio u muzej pa bi mu tamo dali savjet, ali bojim se da bi mu ga uzeli. E sad..na njemu je odluka.
Na suhom je, stolic ispod televizora... Atraktivan komad....

Muzej mozda nije losa ideja, mala smo sredina, ne vjerujem da bi se odmah zaletili u oduzimanje, posebno jer imaju lijepu zbirku ostataka kojekakvih slonova... Vjerojatno bi se nesto moglo dogovoriti... Ono, kad bi netko imao takav zub, cisto teoretski, sto bi trebalo uciniti

Smole bi bile na tragu mog razmisljanja... Potopit u epoxidnu smolu pa vakumirati... Vjerojtno prekomplicirano ...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 13:14   #268
Da, imaš sličan način razmišljanja. Mislio sam tako nekako, epoxijem možda premazati (kistom, na tanko) jer on zapunjava rupe ali i služi kao ljepilo. Problem je samo u trajnosti epoxida. Što će se dogoditi u slučaju kad mu za 10g prođe trajanje..
Možda stvarno u muzeju imaju neku tvar koja bi bila kvalitetnija, recimo kao ona za restauracije kostura.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 20:31   #269
Ne znam za slona, ali ako pustiš ribice, listove i stvari koje u bile pretvorene u ugljen da se osuše naglo mogu ti doslovce ispariti pred očima s kamena.
Pomaže - barem je meni pomoglo s grančicom - posprejati lakom za kosu. Kao što bih posprejala crtež ugljenom
teta na metli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 21:58   #270
Ja sam citao da se to radi sa polivinilacetatom, to je kao jeftinija metoda, bolje su sa nekim butvarom koj je puno bolji. Taj polivinilacetat je ubiti drvofix, citao sam da se pomjesa u vodi sa omjerom 20 : 80, pa se onda kost umoci u to te se ostavi susit i to je to. Jos su rekli da to zna pozutit s vremenom, a i da nije tako dobar "coating" kao druge kemikalije. Nisam probao jer nemam cime, moj fosili su sve kamenje, ali me zanima definitivno.
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 15:36   #271
Di ste nalazili spljoštene ribe i lišće i to...? Monty ti na onoj srdelici kazes podsusedsko dolje al to je sve naseljeno pa sam malo zbunjen.

Ako je prognoza dobra idem se prosetat po bizeku sutra, ce bit ikoga?
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 07:33   #272
Quote:
The Ranger kaže: Pogledaj post
Di ste nalazili spljoštene ribe i lišće i to...? Monty ti na onoj srdelici kazes podsusedsko dolje al to je sve naseljeno pa sam malo zbunjen.

Ako je prognoza dobra idem se prosetat po bizeku sutra, ce bit ikoga?
Ja sam svoje grančice našla po nekom velikom odronu u stijeni blizu Krapine.
Nema me do daljnjega na Bizeku
teta na metli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 11:51   #273
Quote:
The Ranger kaže: Pogledaj post
Di ste nalazili spljoštene ribe i lišće i to...? Monty ti na onoj srdelici kazes podsusedsko dolje al to je sve naseljeno pa sam malo zbunjen.

Ako je prognoza dobra idem se prosetat po bizeku sutra, ce bit ikoga?
Nije čudo da si zbunjen, zbunjen sam bio i ja kad sam došao na izdanak a tamo, zgrada i garaža. Cijela ulica, voćnjak i izdanci s ribama, biljem, pretvorena je u ulicu s "urbanim vilama", 2m ogradama i "pazi oštar pas" oznakama. Ako ti je do paleontologije...bojim se da je u Podsusedskom dolju prostor jaaaako sužen.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 18:03   #274
Dajte sliku najdrazeg (najboljeg) fosila koj imate, pohvalite se malo, pretih je ovaj forum.
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 22:10   #275
Pa bar ova tema nije prevelika, imaš lijepi dio moje zbirke ovdje poslikan.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 20:05   #276
Dok sam čistio veću školjku našao sam baš zanimljivo nešto što neam pojma šta bi moglo bit. Osim toga našao sam onakve izrasline kakve budu na periskama (kao bjele duguljaste kućice crva, i neka kao mrežica sa rupicama bež boje, evo slike https://www.google.hr/search?q=pina+...nvUgXznipVBiM: ) što sam isto našao fenomenalno očuvano na ježincu, ali ovo je bilo posebno i skroz drugačije. Evo slike http://imgur.com/gallery/hApXO
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 22:36   #277
Pozdrav ljudi
vidim da ovdje ima puno znalaca o fosilima pa sam se odlučila zatražiti vaše mišljenje.

Naime, neki sam dan nešto kopala po šljunku u svome dvorištu, proučavala kamenje i naišla na grumene tla u kojima sam primjetila da ''viri'' nešto tamnije i tvrdo pa sam uklonila tlo koliko sam mogla i došla do ovih komadića:

http://imgur.com/U2vbVVw
http://imgur.com/CEq9DjH
http://imgur.com/VEz223G
http://imgur.com/TWF7F4P

Žao mi je što je osvjetljenje loše pa boje na svakoj slici variraju i nisu onakve kakve su uživo :/

I sad mene zanima, je li moguće da su to nekakvi dijelovi fosila? Inače, ti su tvrdi dijelovi (tvrdi su ali se daju jačom silom slomiti) tamno smeđi, no ne mogu nikako ukloniti ove posljednje slojeve tla, pa su zato ovakve oker boje. Tlo u kojem su bili bilo je praškaste srukture i tako nekakve oker/naranč. boje. Također, koliko znam (inače nisam upućena u fosile, ne proučavam ih niti skupljam), fosil nastaje tako da mineralna tvar mijenja organsku, a ovi smeđi dijelovi se zaista jako ''svjetlucaju'' tj. vidim da su puni minerala. I ako vam može poslužiti još jedna informacija, rečeno mi je da je taj šljunak sa Save, no nažalost ne znam točno sa kojeg dijela.

Unaprijed hvala
Creationist is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 09:38   #278
Bok!
I ja sam našla nešto slično nedavno - ispostavilo se da je željezna ruda limonit. Čini mi se da je je ovo ista stvar?
teta na metli is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 09:54   #279
Točno!
Sitnozrni pješčenjak s limonitom. Na žalost, ništa fosilno.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 19:19   #280
U redu ljudi, hvala svejedno na informacijama
Creationist is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:48.