Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2013., 18:24   #81
Glodanje režimi

Pozdrav svima!
Radim kao cnc programer-operater i dosad smo radili s nekakvim kineskim tvrdometalnim glodalima(nisam dobio nikakve specifikacije),najcesci materijali su ck45,st37 i ocr12.
Ck45 i St37 sam radio sa nekih 65 do 70m/min metara a ocr sa 45 do 50 m/min.
Sada smo dobili nova glodala takoder tvrdometalna i kada gledam specifikacije na stranici ispada da bi ocr(hrc oko 65,nisam potpuno siguran u ovo) trebo glodat sa nekih 20 m/min.To mi se cini premalo.
Inace glodala su X-POWER 4FL 30deg. Helix Short E/M.

Unaprijed hvala!

P.S.Šef nema vremena da mi pomogne pa se moram snalazit sam!
skoromajstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2013., 17:45   #82
Quote:
skoromajstor kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Radim kao cnc programer-operater i dosad smo radili s nekakvim kineskim tvrdometalnim glodalima(nisam dobio nikakve specifikacije),najcesci materijali su ck45,st37 i ocr12.
Ck45 i St37 sam radio sa nekih 65 do 70m/min metara a ocr sa 45 do 50 m/min.
Sada smo dobili nova glodala takoder tvrdometalna i kada gledam specifikacije na stranici ispada da bi ocr(hrc oko 65,nisam potpuno siguran u ovo) trebo glodat sa nekih 20 m/min.To mi se cini premalo.
Inace glodala su X-POWER 4FL 30deg. Helix Short E/M.

Unaprijed hvala!

P.S.Šef nema vremena da mi pomogne pa se moram snalazit sam!
I sada bi na osnovu skoro nepostojecih informacija tebi treblao dati neki savjet... ajde ovako prvo po redu, koji stroj imas, koliki hod XYZ, kolika je rigidnost stroja (dakle 1 tona, ili stoka od 10+tona, nije bas ista stvar), koliki fi glodala koristis, programiras milling path rucno u g kodu ili koristis neki CAM koji drzi konstantni engagement glodala, kolikom dubinom (ap) ides....? Ajde navedi to za pocetak pa cemo onda dalje vidjeti... inace sam ne koristim nikada kineske alate jer su u pravilu nepredvidive kvalitete... jedna serija je odlicna, druga katastrofalna, treca osrednja... Osobno radim sa Iscarom i Sandvikom.

Tvrdi metal... znaci mislis na karbidna glodala? A brzina ovisi o jos tonu parametara... koju geometriju rezne ostrice koristis, ima li chipbreaker ili ne, je li to endmill ili ballmill glodalo, mozda helix glodalo... mislim fali ti hrpu informacija. Ja sam recimo sa endmill glodalom fi 6 mm isao sa cca 2600 rpm te 0.8m/min za 2 flute glodalo u OCRu di je trebalo drzati +/- 0,02 tolerancije. Opet bilo je poslova gdje sroper sa 8 reznih plocica i feedmill geometrijom plocica a fi 85 mm ide oko 8m/min kroz OCR a ap je 0,5 mm sa full swipe prolazom, kod tih parametara pada kisa spene u stroju, a sise oko 4kW snage... dakle sve ovisi o materijalu, namjeni, preciznosti...
stealth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 01:39   #83
privatni biznis

Pozdrav,

Kupio sam mašinu za CNC obradu metala!Dobar sam stručnjak u toj oblasti i želim da radim za sebe!Međutim poslovi koje mi radimo na ovakvim mašinama nisu proizvodi sami za sebe, nego su pak dijelovi neke cjeline!
Ja više volim da se bavim proizvodnjom i radim kvalitetno ali je problem što ne poznajem ljude i teško mi je nabaviti dovoljno posla jer sam objektivno novi u ovome!Po nešto proizvodim za firmu u kojoj sam nekada radio, za 2-3 dana posla, zaradim svoju nekadašnju plaću i ostalih 28 dana u mjesecu mašina leži!!
Postoje li neki dobri sajtovi na netu gde bi se moglo naći posla!Gdej recimo firme objavljuju nacrte a mi ponuđači šaljemo ponude odnosno cijene izrade traženih pozicija!
AJ pomozite mi malo

srdačan pozdrav
okanelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 14:40   #84
Quote:
okanelo kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Kupio sam mašinu za CNC obradu metala!Dobar sam stručnjak u toj oblasti i želim da radim za sebe!Međutim poslovi koje mi radimo na ovakvim mašinama nisu proizvodi sami za sebe, nego su pak dijelovi neke cjeline!
Ja više volim da se bavim proizvodnjom i radim kvalitetno ali je problem što ne poznajem ljude i teško mi je nabaviti dovoljno posla jer sam objektivno novi u ovome!Po nešto proizvodim za firmu u kojoj sam nekada radio, za 2-3 dana posla, zaradim svoju nekadašnju plaću i ostalih 28 dana u mjesecu mašina leži!!
Postoje li neki dobri sajtovi na netu gde bi se moglo naći posla!Gdej recimo firme objavljuju nacrte a mi ponuđači šaljemo ponude odnosno cijene izrade traženih pozicija!
AJ pomozite mi malo

srdačan pozdrav
Pitaj u direktno u firmama, domaćim i inozemnim koje se bave proizvodnjom.
RodneyM is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 21:53   #85
Red face

Quote:
obrađivač kaže: Pogledaj post
da to je posao tehnologa ali prije svega konstruktora
ali problem je kaj ni jedan ni drugi nemaju iskustva u obradi osim onog kaj su učili u skoli

znam par tehnologa koji su radili ko pogonski inžijneri i radili na mašinam pa tek onda krenuli u tehnologiju

tehnolog bi trebo biti onaj koji jako dobro poznaje SVE dijelove u izradi nekod dijela i na kraju sklopa

konkretan primjer bi ti bio ovo:

radili smo nove komade koji su kučišta ležaja i nose osovinu a spajaju se na glavno kučiste

tehnolog je radio sa svojih par ljudi na tome i kad je rješio sve(naprava,program,alat) sa dečkom koji je šteler nam mašini testireli su prvi komad i bio je dobar

ali drugi i ostalih par kaj su radili nisu bili jer lageri nisu bili u osi

onda je tehnolog reko:"pa nisu svi odljevi isti"-on je radio u Catia-i i modeli su mu bili idealni i to je radilo savršeno

ali kaj njemu fali je praktične primjene
Šteler je prepravio napravu izbacio par alata i napravio dobre komade

zato kaj zna kaj mašina može a to tehnolog nemože znati bez prakse u proizvodnji

a to kaj ti veliš o problemima u montaži dolazi od toga kaj oni u konstrukciji ne gledaju kaj se može napravit i s čim nego crtaju idealno bez uračunavanja mogučih odstupanja u proizvodnji i montaži

ak nekaj radi na kompu to je sa svim mjerama idealnim
znači fi 100 je 100.000mm
a realno fi100 može biti 101.6 ili 98.4 jer je dozvoljeno odstupanje mjera SREDNJE po standardu +-1.6 mm za promjer fi100

manji promjer manje odstupanje ali i najmanja FINA odstupanja su +-0.05mm

recimo na fi600mm je odstupanje +-3.2 mm

i onda fi600 osovina neide kroz fi600 rupu

nekad davno u Jugi je bilo nepisano pravilo osovina uvijek u minus a rupa u plus i sve je pasalo

ali po ISO standardima je +-

i onda konstruktori stave na svaki fi h7 tleranciju da bi bili ziher da budu to progurali jeedno kraz drugo

a to samo poskupljuje proizvodnju

a kontrola če škartirat komad ako nije u toleranciji makar ide kroz prolaznu rupu

a a ak znaš da je nekaj prolazno stavi fi100-0.5 na osovinu i fi 100+0.5 na rupu i misliš pa to sad mora ič a onda igrom slučajeva oba promjera su dobra i da su točno fi 100.000mm

a jednostavno rjesenje je fi 101 rupa i fi100 osovina

nadam se da sad shvačaš

ne rješava tehnolog ništa nego onaj jadnik u proizvodnji zato je nemože čitati nacrt nego ga mora TUMAČITI i misliti kaj je ovaj tu htio

bilo ko iz proizvodnje može nacrta komad na komadu WC papira sa markerom i dati ga na bilo koju mašinu u radioni i dobit če komad koji mu treba i moči če ga ugradit bez razmišljanja
Svizac Marko jesi li to ti ??????
Crazy Kipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 13:13   #86
Rad sa CNC strojem Breten Smat-Cut 800

Pozdrav,

Dali netko ima radnog iskustva sa strojem Breton Smart-Cut-800.
Imam priliku zaposliti se u tvrtki koja ima takav stroj gdje bi i počeo raditi na takvom CNC stroju.

Kako nemam puno radno iskustva, samo školska i studenska stručna praksa. Svježi sam iz škole, dobro bi mi došlo svako iskustvo ili savjet.

Radio sam nešto na CNC glodalicama, sa metalom, no ovaj stroj je peteroosni i na njemu se obrađuje kamen, granit i takvi metali.
Izrađuju se kamene ploče za građevinarstvo (kamene ploće koje se ljepe na fasade, ograde, stubišta, dvorišta, vrtove, terase, balkone i sl.)

Izrađivali bi se i složeniji oblici za nadgrobne spomenike, grobnice, i oni mali kipovi za grobove.

Gledao sam dokumentaciju i vodiće koje sam pronašo na internetskoj stranici od proizvođaća stroja.
Stroj ima upravljačku jedinicu sa Touch zaslonom u boji. Programira se pomoću slika iz ugrađenih kamera na stronu. (To je funkcionalnost koju stroj ima). Može i ručno pisanjem G koda.

Tipa nešto: Stroj uslika radno ploču (obradak) na radnom stroju i na temelju te slike može se isprogramirati stroj za taj obradak.

Također ima i opcija da se napravi 3D model na računalu pa se prebaci u stroj i tako proizvodi proizvod (tako bi se radili složeni oblici kao kipovi i reljef.)

Tako nešto može se napraviti uz pomoć software-a CATI-a. No stroj ima i svoj poseban software za 3d modeliranje na računalu.

Eto, ako netko nešto više zna ili ima radnog iskustva, neka slobodno podijeli.

Ovdje je link do stranice sa više informacija o stroju.

http://www.breton.it/marble/en/produ...t-Cut_S_NC_800
mehatronicar01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 08:45   #87
Da li netko možda zna nekoga tko daje ajmo reći privatne instrukcije iz cnc-a, ili neko osposobljavanje u školi? Završio sam taj smjer prije par godina, ali nisam od tada bio u kontaktu s cnc strojem, pa bih htio obnoviti znanje i malo da upraksiram rad na cnc stroju, hitnoo mi je, pa ako netko zna neka mi kaže
Kopites is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 02:47   #88
Majstori jel vas ima (CNC, tokari, glodači i sl.)

Pozdrav

Zanima me dali ima na forumu aktivnih majstora glodača, tokara i slično.
Pa da napravimo nekakvu skupnu temu sa pitanjima i slično

Inače kako to biva u našoj državi radim kao CNC programer/operater/serviser po potrebi viljuškarist i slično



%
O0001
(THERE’S NO PLACE LIKE)
G28 X0 Y0 Z0
M30
%
__________________
:)
Crash009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2015., 19:47   #89
Ima nas, evo glodac sa preko 7 god iskustva ovdje,zadnjih par godina radim na 5-osnim strojevima sa svim vrstama upravljanja (fanuc, siemens, heidenhain), a to da u ovoj drzavi moras radit sve makar ti to nije u opisu posla je normalno, ja bi jos morao biti i cistacica i odrzavat 5S standard, dok naravno podesavam dva stroja u isto vrijeme i na trecem mijenjam.

Razmisljam da se uskoro potpuno posvetim cad/cam programiranju i da to naucim ili da pocnem ucit bas programiranje, nisam ni sam siguran sta je pametnije a jedno i drugo zahtjeva uzasno puno vremena i volje i jednako me interesira.
__________________
What's Virgin Mean?
supergirl37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 18:09   #90
Operater?

Prije koju godinu bi mi se činilo smiješno, no sad kad gledam bolje bi bio to nego programer/operater/čistačica/viljuškarist u jednom

Moja preporuka CAM je jako jednostavan ako imaš nekakvo znanje kako šta napraviti. Bilo je kod nas svakakvih sa fakultetima i milju godina iskustva pa su svi brzo ili otisli sami ili izletjeli.
Lako je koristiti CAM, to sam ja objašnjavao takvim tipovima koji su se mjenjali svakih par mj, no ne možeš ti programirati ništa bez da jebački dobro znaš raditi na stroju, poznavati alate, njihove mane, odstupanja po osima i slično. Takvi su ti nama dolazili sa spikama provrt fi 14 u 1.2379 alatnom čeliku na dubinu od 30mm treba izbušit za 4sec (koristimo HSS dno dna borere) Jedna starija mašina treba 5-10sec da odvrti magazin, a ne da probuši za 4sec.

Ja ti koristim kombinaciju SolidWorks za modeliranje, te SolidCAM za ono nama bitno, iskreno u zadnjih 4-5g sam probao sve sto je bilo na tržištu no ovo je po meni najbolje i najjednostavnije za koristiti. Podržava sve od 2D, 3D glodanja, 5 osi, tokarenja i slično.

Ako te zanima posalji PM pa te uputim u "trial" verziju, imam nešto i sripti no 99% sam skuzio sam.
Austrija, Njemačka... tamo se ako ništa drugo poštuje rad i dobar radnik. I u ovoj branši se može čisto fino zaraditi pa čak i kao običan operater na stroju.
__________________
:)
Crash009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 08:36   #91
kaj konstrukter ne bi trebao poznavati strojnu obradu i mogućnosti strojeva barem u svojoj firmi?
ako je čovjek stavio 6 presjeka to jedino može značiti da treba 6 različitih stvari, iz raznoraznih (strojnoj obradi nebitnih) razloga.
pekari za cnc-om nisu bas najsretnije rjesenje....
Jo_Munja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 14:45   #92
Hahaha hss svrdla i busenje celika,da imam lijepih iskustava s tim a objasnjavanje rezima s kojima trebamo raditi jednom magistru strojarstva sa fsb-a mi je dio svakodnevnice...ja zbilja ne kuzim kaj ti ljudi rade na tom fakultetu.

Ja sam poceo vjezbat Catiu(kasnije mislim mastercam) i ajmo rec da sam polovio osnove,ide mi ok ali vidim da tu treba jako puno sati ulozit da bi dosao na neki profesionalni nivo a iskreno zbilja nemam volje nekad trosit svoje slobodno vrijeme tak posto radim tri smjene i vikende...

A kaj se tice posla,gledam da emigriram druge godine (Uk),vidim da se nasa struka dosta trazi i fino je placeno u tim boljim firmama...neda mi se vise ovdje zajebavat. Kod nas je isto nedostatak kvalitetnih operatera,najvise se zaposljavaju kuhari i konobari preko veza koji nemaju tri ciste u glavi pa je to cirkus.
__________________
What's Virgin Mean?
supergirl37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 19:22   #93
Razumijem te 100%

Meni je problem, što iskreno nebih volio raditi kao operater, ja sve što radim, radim samostalno evo trenutno imam u stroju fi 950 debljine 200mm od kojeg radim amerikaner za jedan CNC stroj. Sve programiram i radim. Prava na pogrešku nema, komad sam je 1200kg.

za šta?
za 3600kn eto.

Gle isto HSS ima svoje prednosti, pogotovo što podnosi veće "silovanje" nego karbid, a pod time mislim velike širine špana, vibracije. Imam nešto sitno manjih karbidnih glodala što sam si posebno naručio (do fi 12) no ostalima u firmi je nezamislivo pegleti fi12 na 3500okr. I onda se podsmjehuju. Smijem se i ja kad mi to glodalo izdrži u stroju 2-3 tjedna svakodnevne upotrebe, kad se potroši koristim ga za šropanje i opet još tjedan dana izgura.
__________________
:)
Crash009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2015., 17:53   #94
Quote:
supergirl37 kaže: Pogledaj post
Hahaha hss svrdla i busenje celika,da imam lijepih iskustava s tim a objasnjavanje rezima s kojima trebamo raditi jednom magistru strojarstva sa fsb-a mi je dio svakodnevnice...ja zbilja ne kuzim kaj ti ljudi rade na tom fakultetu.

Ja sam poceo vjezbat Catiu(kasnije mislim mastercam) i ajmo rec da sam polovio osnove,ide mi ok ali vidim da tu treba jako puno sati ulozit da bi dosao na neki profesionalni nivo a iskreno zbilja nemam volje nekad trosit svoje slobodno vrijeme tak posto radim tri smjene i vikende...

.
Oprosti, ali zapelo mi je za oko ovo u vezi magistara s FSB-a. Pošto i ja studiram i recimo poznajem načine na koji se neki kolegiji na fakultetu predaju i polažu, nije ni čudo da magistrima treba neke stvari objasnit.
Često se dogodi da ljudi sa fakulteta izađu , a da ne znaju neke bazične stvari.

Neznam otkuda dolaziš i što si po zanimanju, ali Catia je sjajan alat za programiranje i generiranje cnc kodova, a ako se malo više zainteresiraš, možeš raditi i simulacije procesa, generirati gotovo svu tehničku dokumentaciju(3d i 3d crteže, G-kod, )m , FEM analiza, definiranje zavara, izrada štapnih konstrukcija...
mivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 21:44   #95
Sve je to divno i krasno na papriru. Dođi na stoj postavi komad i napravi ga po svim tim divnim simulacijama

Radim 5g u SolidWorksu sa SolidCAM paketom, sve to izgleda divno i krasno, simulacije, putanje bla bla. No tebi na kraju ostane mali milion variabli da to napraviš kako treba. U neku ruku mi je drago što radim sve sam, od programiranja do krajnjeg proizvoda. No ne možeš ti ili ja doći sa programom i to dati operateru i da je sve 5

Da se razumijemo ne pričam o serijskoj proizvodnji, jer ja nju ne radim, serija mi je kad imam 2-3 ista komada.
trenutno imam u stroju komad od 1200kg, kad izađe biti će jedno 400kg lakši, ja ga jebem da ga netko iz prve može složiti da sve štima sa mjerema, posmacima i slično. Ja programiram operaciju po operaciju, zamisli šta je iskopati kanal 250x80mm 210mm u dubinu!
__________________
:)
Crash009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 19:09   #96
Evo da malo oživim temu Jel išao tko na prekvalifikaciju preko zavoda za zapošljavanje za cnc programera?
kako izgleda tečaj? i dali je potrebno kakvo predznanje prije..
zbunjen87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 17:38   #97
Pozdrav, slabo nešto ova tema na forumu ima odgovora... bit će da svi CNC majstori rade i ne stižu biti online

Prenosim upit bliske osobe, po struci je CNC operater sa preko 5 godina radnog iskustva.
Želio bi položiti majstorski ispit za tokara, dal ima tko da čita forum i podjelio bi svoje iskustvo?
Ili općenito ako ste polagali majstorski ispit za neko drugo zanimanje.
Koliko je zahtjevno položiti ispit bez priprema (koje se dodatno plaćaju)? Čime ste se služili za pripremu (pitanja, knjige?)
Good evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 14:27   #98
Quote:
zbunjen87 kaže: Pogledaj post
Evo da malo oživim temu Jel išao tko na prekvalifikaciju preko zavoda za zapošljavanje za cnc programera?
kako izgleda tečaj? i dali je potrebno kakvo predznanje prije..
Jel postoji još ta prekvafilikacija, ja sam mislio ići u Ivoru naučiti osnove i na tom nekom srednjem nivou ostati, ne bih išao na komplicirane stvari jer ne volim preveliku odgovornost, vidim da ima ponešto već posla kod nas, a u Njemačkoj da ne govorim. Relativno lagan posao, nema kičmarenja, a i kad se svlada materija ne bi trebalo ni psihički biti problema uz malo koncentracije.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 09:19   #99
pozdrav
moze li mi netko pomoci u vezi WinNc programa?
sinumerik 840D turn
instalirao sam ga na komp i sad bi trebao pretpostavljam unijeti G54 da mi bude na vrhu pakne(celjusti).zanima me gdje se to u programu radi i jis jedna stvar.kad u 3d simulatoru,workpiece upisem mjere komada za obradivanje,promijeni mise i amerikaner(duzina,sirina)...
hvala na pomoci
vstrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 23:55   #100
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Jel postoji još ta prekvafilikacija, ja sam mislio ići u Ivoru naučiti osnove i na tom nekom srednjem nivou ostati, ne bih išao na komplicirane stvari jer ne volim preveliku odgovornost, vidim da ima ponešto već posla kod nas, a u Njemačkoj da ne govorim. Relativno lagan posao, nema kičmarenja, a i kad se svlada materija ne bi trebalo ni psihički biti problema uz malo koncentracije.
Pozdrav,zanima me dali si se prijavio u Ivoru i kakva su iskustva buduci da sam i ja namjeravao isto napraviti.Hvala
Dikembe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:13.