Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2010., 10:20   #1
Magnetska rezonancija mozga

pomoć,

prije 2-3 mjeseca primjetio sam da mi biježi lijevo oko. Početkom prosinca sam otišao okulisti i on me je poslao na CT mozga. Na CT su mi otkrili sljeseće:
U području lijevog kavernoznog sinusa vidljiva je hiperdenzna promjena, sa sitnim kalcifikatima, koja se postkontrastno relativno dobro imbibira, vel. oko 1,4 x 1,2 cm.
Preporuka radiologa je da trebam napraviti MR mozga.
Da li mi itko od forumaša može reći o čemu se tu oprilike radi i šta mogu očekivati.
Imam 32 godine i 3 djece i nije mi svejedno da li se radi o tumoru ili nečemu drugom.

Hvala
matimario is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 22:28   #2
Pozdrav,
u blizini kavernoznog sinusa nalazi se hipofiza, žlijezda sa unutarnjim izlučivanjem koja kontrolira gotovo sve ostale žlijezde u tijelu. Tumori hipofize ili adenomi, gotovo uvijek dobroćudni, relativno su česta pojava. Takvi tumori znaju rasti prema kavernoznim sinusima te mogu izazvati slične simptome. Naravno prerano je reći, a moguće su i neke druge stvari. Prvi korak je napraviti MR, najbolje u Vinogradskoj bolnici. MR selarne regije. Također izvaditi hormone hipofize; TSH, Prolaktin, ACTH, zatim kortizol. Kao najosnovnje. Dali je bilo kakvih simptoma, promjena? Glavobolje ?

Quote:
matimario kaže: Pogledaj post
pomoć,

prije 2-3 mjeseca primjetio sam da mi biježi lijevo oko. Početkom prosinca sam otišao okulisti i on me je poslao na CT mozga. Na CT su mi otkrili sljeseće:
U području lijevog kavernoznog sinusa vidljiva je hiperdenzna promjena, sa sitnim kalcifikatima, koja se postkontrastno relativno dobro imbibira, vel. oko 1,4 x 1,2 cm.
Preporuka radiologa je da trebam napraviti MR mozga.
Da li mi itko od forumaša može reći o čemu se tu oprilike radi i šta mogu očekivati.
Imam 32 godine i 3 djece i nije mi svejedno da li se radi o tumoru ili nečemu drugom.

Hvala
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 12:49   #3
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
u blizini kavernoznog sinusa nalazi se hipofiza, žlijezda sa unutarnjim izlučivanjem koja kontrolira gotovo sve ostale žlijezde u tijelu. Tumori hipofize ili adenomi, gotovo uvijek dobroćudni, relativno su česta pojava. Takvi tumori znaju rasti prema kavernoznim sinusima te mogu izazvati slične simptome. Naravno prerano je reći, a moguće su i neke druge stvari. Prvi korak je napraviti MR, najbolje u Vinogradskoj bolnici. MR selarne regije. Također izvaditi hormone hipofize; TSH, Prolaktin, ACTH, zatim kortizol. Kao najosnovnje. Dali je bilo kakvih simptoma, promjena? Glavobolje ?
Hvala na brzom odovoru,
od simptoma imam učestalu glavobolju u predjelu čela, ali i u stražnjem dijelu glave, da ne spominjem to što sam prilično neraspoložen. Uglavnom, nije to jaka glavobolja, više se to osjeća kao nekakva tupa nedefinirana bol. Ja sam se već raspitao za termin u Vinogradskoj, ali tu mogu najranije u Kolovozu doći na red. Pokušati ću i na Rebru, možda dođem i ranije na red.
Postoji li kakva šansa da se dođe prije na red ( na osnovu godina ili nekakvih drugih razloga)?
Da li ja mogu samoinicijativno tražiti da izvadim hormone hipofize?
Da li postoji kakva razlika između Rebra i Vinogradske bolnice ( po pitanju MR mozga )?

Hvala
matimario is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 13:37   #4
Magnetsku rezonancu možeš napraviti bilo gdje, međutim kako se radi o regiji hipofize snaga aparata nebi trebala biti manja od 1 Tesle. Vinogradska bolnica je referentni centar za hipofizu i oni imaju programe za dinamičko skeniranje koje omogućava precizniju vizualizaciju eventualnih promjena. Neka ti liječnik specijalist neurolog ili endokrinolog (ovisno o nalazima) napiše hitnu uputnicu za MR. U međuvremenu, kako sam već napisao, odi kod svog liječnika i inzistiraj na vađenju hormona hipofize (navedeni u prethodnom postu). To isto možeš napraviti u bilo kojoj bolnici, makar orijentacijski. Vadi krv natašte i OBAVEZNO odsjedi 20-tak minuta pred vađenje. Vaditi krv za ove hormone u opuštenom, odmornom stanju. Još nešto; kortizol ti se vadi dva puta dnevno, dakle još jedno vađenje popodne.

Pozz!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 18:02   #5
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Magnetsku rezonancu možeš napraviti bilo gdje, međutim kako se radi o regiji hipofize snaga aparata nebi trebala biti manja od 1 Tesle. Vinogradska bolnica je referentni centar za hipofizu i oni imaju programe za dinamičko skeniranje koje omogućava precizniju vizualizaciju eventualnih promjena. Neka ti liječnik specijalist neurolog ili endokrinolog (ovisno o nalazima) napiše hitnu uputnicu za MR. U međuvremenu, kako sam već napisao, odi kod svog liječnika i inzistiraj na vađenju hormona hipofize (navedeni u prethodnom postu). To isto možeš napraviti u bilo kojoj bolnici, makar orijentacijski. Vadi krv natašte i OBAVEZNO odsjedi 20-tak minuta pred vađenje. Vaditi krv za ove hormone u opuštenom, odmornom stanju. Još nešto; kortizol ti se vadi dva puta dnevno, dakle još jedno vađenje popodne.

Pozz!
hvala ti na iscrpnim informacijama
matimario is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 20:06   #6
Ništa, molim te javi kada saznaš vrijednosti hormona. Znam da je teško ali pokušaj se što manje brinuti.

Želim ti sreću ;-)

Pozz!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 12:24   #7
Magnetska rezonancija mozga

pretpostavljam da postoji milijun sličnih tema ali nijednu trenutno ne mogu naći

znam da od jedne magnetske ne mogu umrjeti,ali zanima me može li ta pretraga ostaviti kakve negativne posljedice?
možda sam paranoična,ali ne sviđa mi se bilo kakva vrsta zračenja,pogotovo zračenje mozga

nalaz EEG-a mi nije najuredniji pa me neurolog šalje na magnetsku
kakva su vaša iskustva,postoji li mogućnost da je možda ipak sve ok?

Zadnje uređivanje Lua : 15.11.2010. at 12:47.
Lua is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 12:35   #8
Quote:
Lua kaže: Pogledaj post
pretpostavljam da postoji milijun sličnih tema ali nijednu trenutno ne mogu naći

znam da od jedne magnetske ne mogu umrjeti,ali zanima me može li ta pretraga ostaviti kakve negativne posljedice?
možda sam paranoična,ali ne sviđa mi se bilo kakva vrsta zračenja,pogotovo zračenje mozga

nalaz EEG-a mi nije najuredniji pa me neurolog šalje na magnetsku
kakva su vaša iskustva,postoji li mogućnost da je možda ipak sve ok?
Prije nego poljepite tamo gdje spada.

Magnetna NIJE zračenje.
CT jest, magnetna NE.
Paničriš bez veze. To nije to što misliš.
Magnetna ti ne ostavlja nikakve posljedice.


Osim malo paranoje i kaustrofobije što moraš leći u tunel.



____________________________________________


Dajte ako neko zna, recite mi koliko se čeka na magnet sad na ovaj novi u Klaićevoj???




Hvala.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 12:48   #9
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Prije nego poljepite tamo gdje spada.

Magnetna NIJE zračenje.
CT jest, magnetna NE.
Paničriš bez veze. To nije to što misliš.
Magnetna ti ne ostavlja nikakve posljedice.


Osim malo paranoje i kaustrofobije što moraš leći u tunel.



____________________________________________


Dajte ako neko zna, recite mi koliko se čeka na magnet sad na ovaj novi u Klaićevoj???




Hvala.
hvalaaaaa
ajd bar nešto,sad mi je lakše

e kad već spominješ klaićevu,do koliko godina primaju djecu?
Lua is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 12:56   #10
Quote:
Lua kaže: Pogledaj post
hvalaaaaa
ajd bar nešto,sad mi je lakše

e kad već spominješ klaićevu,do koliko godina primaju djecu?

Mislim dokle god se vodi osiguranje preko roditelja.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 13:03   #11
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post

Mislim dokle god se vodi osiguranje preko roditelja.
ok,hvala
Lua is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 13:45   #12
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Prije nego poljepite tamo gdje spada.

Magnetna NIJE zračenje.
CT jest, magnetna NE.
Paničriš bez veze. To nije to što misliš.
Magnetna ti ne ostavlja nikakve posljedice.


Osim malo paranoje i kaustrofobije što moraš leći u tunel.



a zračenje CT-a? koliko tu posljedica može biti?
absoluta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 13:52   #13
Quote:
absoluta kaže: Pogledaj post
a zračenje CT-a? koliko tu posljedica može biti?
Kao i kod svakog rentgena.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 14:11   #14
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Kao i kod svakog rentgena.
pa ovisi gdje taj CT radiš....npr. kod mene je trajalo max. 3 minute, a čini mi se i kraće. i to bez ikakvog tunela, samo kao neki obruč iznad glave.
doduše, za to se i plati...
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 15:22   #15
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
pa ovisi gdje taj CT radiš....npr. kod mene je trajalo max. 3 minute, a čini mi se i kraće. i to bez ikakvog tunela, samo kao neki obruč iznad glave.
doduše, za to se i plati...


Mislim da si pobrkala lončiće.



CT zrači jer je to vrst RTG-a.
I ima samo taj obruč.

Magnetna je kompletno druga stvar, te tamo imaš taj famozni tunel.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 19:22   #16
Quote:
absoluta kaže: Pogledaj post
a zračenje CT-a? koliko tu posljedica može biti?
Doza zračenja primljena tijekom CT pregleda glave je otprilike kao da si obavila 115 snimki pluća.
Ako se usporedi sa zračenjem u prirodi kojemu smo svi izloženi (iz Zemlje i iz svemira), toliko zračenja primiš tijekom jedne godine iz okoliša.
Znači nije to nešto puno, ali kao i kod svakog rendgenskog pregleda, treba ga raditi kada postoji prava indikacija, odnosno opravdanost.

Takva količina zračenja kod opće populacije ne ostavlja štetne učinke, ali s druge strane svako zračenje je štetno, i koliko će eventualnog negativnog efekta biti ovisi o individualnoj osjetljivosti na zračenje.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 20:03   #17
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Doza zračenja primljena tijekom CT pregleda glave je otprilike kao da si obavila 115 snimki pluća.
Ako se usporedi sa zračenjem u prirodi kojemu smo svi izloženi (iz Zemlje i iz svemira), toliko zračenja primiš tijekom jedne godine iz okoliša.
Znači nije to nešto puno, ali kao i kod svakog rendgenskog pregleda, treba ga raditi kada postoji prava indikacija, odnosno opravdanost.

Takva količina zračenja kod opće populacije ne ostavlja štetne učinke, ali s druge strane svako zračenje je štetno, i koliko će eventualnog negativnog efekta biti ovisi o individualnoj osjetljivosti na zračenje.
omg
ne razumijem samo zašto me doktorica slala prvo na EEG ako se njime zapravo ništa ne može vidjeti,a MR je jednako opasna tj. neopasna budući da ni jedno ni drugo ne zrače
jedino što mi pada napamet je to što se na EEG čeka 2 dana a na MR 4 mjeseca al i ovako je već prošlo mjesec dana od kad sam osjetila glavobolju
Lua is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 20:37   #18
Quote:
Lua kaže: Pogledaj post
omg
ne razumijem samo zašto me doktorica slala prvo na EEG ako se njime zapravo ništa ne može vidjeti,a MR je jednako opasna tj. neopasna budući da ni jedno ni drugo ne zrače
jedino što mi pada napamet je to što se na EEG čeka 2 dana a na MR 4 mjeseca al i ovako je već prošlo mjesec dana od kad sam osjetila glavobolju
EEG se radi kao neka inicijalna pretrage iz razloga što ju rade neurolozi pa im je dostupnija, jednostavnija je od MR i brže se može obaviti.
Naravno da se EEG-om mogu vidjeti promjene na mozgu, ali ne direktno izgleda mozga kao CT-om ili MR-om, već njegove funkcije, što ih ipak usmjerava u daljnoj obradi.
Naravno da se neće svakog pacijenta koji se požali na glavobolju slati na hitni MR, ne zato što živimo u HR, već zato što su takvi algoritmi pregleda.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 11:04   #19
hvala ti Gerta od srca.
već duže vrijeme me muči ova tematika.
absoluta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 18:59   #20
taman sam se vratila sa MR pa me zanima dal je netko imao nekih privremenih posljedica tipa mučnine?
maya13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:06.