Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Autoplin

Autoplin Kuhari, bombaši, luđaci i ubojice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2011., 10:08   #41
Quote:
polki kaže: Pogledaj post
Pošto je Trayer trenutno zauzet,polki će ti reči da je trayer rekao ,da moraš imati na svakom,za svaki cilindar,da čitaš malo bolje i da ne gnjaviš.
pitao sam tryera , ne tebe
bencon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 10:50   #42
još jedan dodatak kalkulaciji: vidjeti koliko dođe podešavanje ventila.
jer na nekim autima je to jednostavno napraviti i nije veliki trošak dok je na nekima potrebno napraviti kompliciraniji zahvat koji košta toliko da baci cijelu računicu u crveno ( a to podešavanje uslijed vožnje na benzin nebi bilo potrebno u tako kratkom intervalu)


Quote:
tryer kaže: Pogledaj post
Na ovome pdf-u počele su se pisati paušalne procjene i ocjene o isplativosti vožnje na LPG.
Istina je da je nekima postalo neisplativo ili manje isplativo, ali mora se uzeti u obzir da u uvjetima tržišne ekonomije ako nema konkurencije jedini ponuđač diktira cijenu, naravno uz maksimalno moguću zaradu.
Svakako je isplativije isporučiti jednu cisternu nego dvije uz manju zaradu.
Također se zaboravlja da veliku ulogu u diktiranju cijene ima i uvoznici automobila koji sa jeftinom cijenom plina prodaju puno manje dizelskih vozila.
Uglavnom nikada nije sve crno - bijelo.

Na plin vozim od 1985.g i uvjek je bilo isplativo, naravno nekada više nekada manje. Plin je uvijek bio jeftiniji od benzina, ali nikada više neće biti onakva razlika da je litra plina koštala 1/3 litre benzina (do tada nije nikada niti bila).

Međutim isplativosti pri vožnji na plin ima i sada, ali istina o LPG-u bi trebala izgledati ovako:

1. potrošnja plina ne smije niti kod jednog sistema (fergazer, L-kontrola, direkcija) biti veća od maksimalno 15% u odnosu na benzin, naravno uz normalan način vožnje. Ukoliko je potrošnja plina veća treba pogledati što nije dovoljno dobro odrađeno.
Zašto sam napisao "uz normalan način vožnje"?
Kod oštre vožnje vrlo često u "open loop" - režimu dolazi do kratkotrajnog, prekomjernog obogaćivanja plinom. Tako je otprilike kod svih plinskih sistema (kod nekih više, kod nekih manje).
Zbog oštre vožnje potrošnja plina može biti veća i do 30% u odnosu na isti režim na benzinu.

2. servis plina (pregled) treba obavljati svakih 15 tkm, ali već ima servisera koji na 15 tkm provjeravaju stanje filtera i ako su u redu ostavljaju ih, a na 30 tkm mijenjaju.
Tako je servis na 15 tkm moguće odraditi do 200 kn, a na 30 tkm do 350 kn, što je ukupno 550 kn na 30 tkm.

3. Provjeru ventila raditi svakih 15 tkm. Postoji način brze provjere stanja usisnih i ispušnih ventila. Sve se obavi u 15 min.

Ako se netko sa ovim cijenama plina ipak odlučuje na ugradnju plina trebao bi slijedeće:

1. Napraviti izračun troškova isplativosti ugradnje. U kalkulaciju obavezno staviti trošak podešavanja ventila na otprilike 40 tkm.
- najjeftinije podešavanje je na razvodnom mehanizmu sa klackalicama
- relativno skupo ako se podešava zamjenom pločica
- najskuplje je ako je razvodni mehanizam sa hidropodizačima
Zapamtite da je provjera i podešavanje ventila OBAVEZNO!
Također u kalkulaciju staviti i potrošnju benzina (ako je plin sa injektorima) ukoliko se rade kratke relacije recimo odlazak i povratak sa posla (npr. u 6 km relacije se vozite otprilike 2 km na benzin)

2. ne ugrađivati plin ako se prelazi do 15 tkm godišnje
relativna ušteda je 3000 kn minus potrošeni benzin, minus 1 servis, minus "nagrada" na tehničkom uglavnom premalo da bi se isplatilo.

3. raspitati se kod instalatera o tipu uređaja za njegov motor

4. izabrati uređaj koji ima razvijenu mrežu kvalitetnih servisera ili pozitivan "feedback" korisnika o kvaliteti uređaja

5. tražiti jamstvo od instalatera da će motor raditi na plin isto kao i na benzin bez paljenja "check" lampice, raznoraznih trzaja, gašenja, prebacivanja na benzin pri naglom opterećenju i sl. (po mogućnosti napismeno). U slučaju pojave problema u radu unaprijed prije instalacije predvidjeti rješenje problema zamjenom uređaja ili vađenjem plina naravno uz povrat novaca.

6. Ako se nudi višegodišnje jamstvo na plinski uređaj vidjeti koja su ograničenja (tipa: redovni servis svakih koliko km, kolika je cijena obaveznog servisa, u kojim servisima se priznaje jamstvo i slično).

7. Obavezno ugradite zauljivač i to za svaki cilindar posebno.
Vjerujte, potrebno je za svaki motor koji koristi plin kao gorivo.
Zašto?
Ukratko rečeno: Namjena zauljivača je da kontrolirano onečisti smjesu plina kako bi se prilikom izgaranja u cilindrima pojavio nusprodukt koji će svojim taloženjem na gljive i sjedišta ventila ostvariti približno iste uslove za rad ventila kao i prilikom izgaranja benzina.
tik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 17:03   #43
Hyundai i30 1.4 + "lovato" trenutno 105 tkm na satu. Plin ugrađn pred točno 100 tkm, problema nikad nikakvih. Flush Lube sam ugradio na 70-ak tkm, eto nek se nađe iako su mi rekli da ne treba. Ugradio plin u ovlaštenom servisu AFRO, svakih 15 tkm servis plina odrađen, mjenjan samo filter, ništa drugo. Ventili štelani nikad, iako je preporuka proizvođača da se to odradi na ovom motoru na 95 tkm ne vezano za plin. Odvozim na benz svakih 15-ak dana cca 15 km u komadu, ostalo dok elektronika prebaci.. Nikad check lampica se nije upalila. Benz injektori ne primjećujem još ništa da se promjenilo, na leru radi mirno, isto kao i na plinu! Vozim to i dalje dok se ne raspadne.. Hyundai+Lovato=zakon
__________________
SVE JE TO RELATIVNO
54321012345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 17:13   #44
Svaka čast Tryeru na iskrenosti, čovjek zna svoj posao i malo je servisera koji će ti ovako sve iskreno reći bez muljanja....svaki gleda da ti uvali instalaciju pa se poslije pati i čupaj kosu. Ja bih samo nadodao da vani svatko tko je pametan i vozi veliku kilometražu vozi dizela, plin se kod nas isplati trenutno onima koji već imaju instalaciju u autu, voze bolesne kilometraže i zaljubljeni su u svog benzinca. Svi drugi koji slušaju mozak a ne srce voziti će dizela. Ja mislim da netko iz nekog razloga želi uništiti plinski biznis kod nas, jer ova politika cijena i nameti kod registracije 550kn za osobno i 2000 kuna za teretno vozilo na firmu su izvan svake pameti.
Gec1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 17:40   #45
Quote:
bencon kaže: Pogledaj post
tryer

dali ja na bmw e90 330i moram imat zauljivac tj flashlube radi ocuvanja motora?
To je motor N52B30A, 24V, razvod pomoću hidropodizača.
Iako struka govori da BMW nije osjetljiv na VSR, pa prema tome nije potrebno zauljivanje, moje je mišljenje naravno drugačije.

Evo jednog primjera mjerenja BMW-a sa istim motorom samo E60/530i.
Na plin pređeno oko 50tkm.
Plinski uređaj je renomirana marka, bez zauljivača.
Mislim da rezultat mjerenja govori sve

http://i237.photobucket.com/albums/f...tled-2copy.jpg

slika prikazuje analizu mjerenja ispušnih ventila pomoću "Picotech" osciloskopa
cilindar koji ima preveliku vrijednost (ventili predugo otvoreni) na pragu je VSR-a
Usporedite izgled valnog oblika cilindara koji su skoro indentični sa izračunskim vremenom od 30 ms. Svi oni su slični i pravilnog oblika. To samo govori kolika je važnost ispravno podešenih zazora ventila.

http://i237.photobucket.com/albums/f...ntitled-22.jpg
slika prikazuje test balansa cilindara "Picotech"-om.
Vidljiva je velika razlika u snazi pojedinih cilindara.
tryer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 19:45   #46
Quote:
bencon kaže: Pogledaj post
pitao sam tryera , ne tebe
Pa rekao ti je šta sam ti rekao da će ti reč.U mom selu ko je bio baja da vozi benđu,imo je i za benzu.
polki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 20:53   #47
Smanjeni rizici od VSR-a, a bez zauljivača su:

1. ako je pravilno odabran plinski uređaj

2. ako je plinska mapa podešena u nulu u svim uvjetima vožnje
- tko ima očitavanje trenutne potrošnje na BC-u potrebno je redovito provjeravati potrošnju na plinu i benzinu (mora biti isto)

3. ako se plin koristiti samo u normalnom režimu vožnje, natjeravanje obaviti na benzinu

4. ako se većinom vozi u gradu

5. ako se redovito provjerava zazor ventila
tryer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 21:22   #48
Quote:
tryer kaže: Pogledaj post
Smanjeni rizici od VSR-a, a bez zauljivača su:

1. ako je pravilno odabran plinski uređaj

2. ako je plinska mapa podešena u nulu u svim uvjetima vožnje
- tko ima očitavanje trenutne potrošnje na BC-u potrebno je redovito provjeravati potrošnju na plinu i benzinu (mora biti isto)

3. ako se plin koristiti samo u normalnom režimu vožnje, natjeravanje obaviti na benzinu

4. ako se većinom vozi u gradu

5. ako se redovito provjerava zazor ventila

Ono pod 3) stoji samo ako je plin (kod sekvencije) idealno naštiman ili ako je naštiman mrvicu siromašno, pa trimovi odu u plus. Nije baš fora voziti sa plinom bogatim tik do granice paljenja ce lampice sa trimovima u minusu po 10-15% i onda se prebaciti za "natjeravanje na benzin". Moglo bi biti maaaaalčice problema sa siromašnom smjesom na benzinu, a siromašna smjesa ne pita koje je gorivo u pitanju nego kuri li ga, kuri, gori li ga, gori, topi li ga topi, onako, blago autogeno
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 22:05   #49
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Ono pod 3) stoji samo ako je plin (kod sekvencije) idealno naštiman ili ako je naštiman mrvicu siromašno, pa trimovi odu u plus. Nije baš fora voziti sa plinom bogatim tik do granice paljenja ce lampice sa trimovima u minusu po 10-15% i onda se prebaciti za "natjeravanje na benzin". Moglo bi biti maaaaalčice problema sa siromašnom smjesom na benzinu, a siromašna smjesa ne pita koje je gorivo u pitanju nego kuri li ga, kuri, gori li ga, gori, topi li ga topi, onako, blago autogeno
Po mom iskustvu,ta točka 3,uz pravilnu podešenost,daleko je najvažnija .Ono naganjanje sam shvatio u smislu,idem na autoput,mislim voziti 150+,od početka tu dionicu krečem na benzin,tako i radim(par puta godišnje).Da ću neposredno prije ulaska u visoke okretaje,prebaciti na benzin,to ne.
polki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 22:28   #50
I ja se volim držati pravila 4000 okretaja. Taman mi je 4000 okretaja nekih 145 km/h, pa onda veslam između 140 i 150 km/h. Dok nisam naučio neke stvari, znao sam pred uzbrdicu (npr prema Rijeci) prebaciti na benzin pa ga derati na 5000-5500 okretaja, ali sad kad sam naučio ponešto o motorima na plin, samo ga spustim u 4. brzinu i opet držim do 4000 okretaja, sa gasom kol'ko treba, a ne full, tako da mi ne bježi u open loop

JBG, sad trebaš imati magisterij da mo'š vozit' auto
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 22:34   #51
Quote:
tryer kaže: Pogledaj post
To je motor N52B30A, 24V, razvod pomoću hidropodizača.
Iako struka govori da BMW nije osjetljiv na VSR, pa prema tome nije potrebno zauljivanje, moje je mišljenje naravno drugačije.

Evo jednog primjera mjerenja BMW-a sa istim motorom samo E60/530i.
Na plin pređeno oko 50tkm.
Plinski uređaj je renomirana marka, bez zauljivača.
Mislim da rezultat mjerenja govori sve

http://i237.photobucket.com/albums/f...tled-2copy.jpg

slika prikazuje analizu mjerenja ispušnih ventila pomoću "Picotech" osciloskopa
cilindar koji ima preveliku vrijednost (ventili predugo otvoreni) na pragu je VSR-a
Usporedite izgled valnog oblika cilindara koji su skoro indentični sa izračunskim vremenom od 30 ms. Svi oni su slični i pravilnog oblika. To samo govori kolika je važnost ispravno podešenih zazora ventila.

http://i237.photobucket.com/albums/f...ntitled-22.jpg
slika prikazuje test balansa cilindara "Picotech"-om.
Vidljiva je velika razlika u snazi pojedinih cilindara.
Kao prvo pitanje je koliko taj BMW ima stvarno prijeđenih km.Govoriti realno o izdržljivosti BMW -a mogu i ja i to iz čistog iskustva.
Radi se o BMW-u 540 v8 motoru kojega sam kupio od čovjeka koji je vozio autoutrke i to za prvenstvo na brdu.On ga je kupio od drugog trkača koji je vozio kružne utrke da bi moji dečki kada sam ga ja kupio načipirali taj motor za trke ubrzanja koji je bio prijavljivan kao rezervni automobil na skoro svim utrkama a na nekima je čak bio i vožen(može se vidjeti na internetskim stranicama na 402 trkama ubrzanja).Svi ti trkači sa tim BMW-om vozili su treninge prije utrka (naročito ovaj na brdu) koji je svaku stazu provjeravao upravo tim autom a to nije bilo u turističkoj vožnji već kao da je u trkačem vozilu.Kada sam ga kupio odmah smo ugradili plin u njega i to sve stavili duplo, i isparivače i injektore jer sa čipom je imao 380 PS i nismo htjeli riskirati sa pomanjkanjem plina u ekstremnim uvjetima vožnje.
E sad dolazi ono što je najbitnije.Auto sam ja kupio kada je imao oko 200000km i ugradio plin i do momenta dok mi se sestra nije zabila sa njim u garažna vrata kada sam ga i prodao karamboliranog,ja i moji sinovi napravili smo još 150000km i to ne baš lagane vožnje,a da je na tom autu promijenjeno dva ili tri mjenjača i ništa više.Prodao sam ga svojem bivšem djelatniku koji si ga je popravio i dan danas se vozi sa njime a da u motor nije ni taknuo.
Od silnog ulaženja u auto i izlaženja izlizao se bočni dio vozačevog sjedala iako je u pitanju koža koja po pravilu izdrži duže od tkanine.Još kada sam ga ja kupio imao je "lufta" na poluosovinama od naglih startova ali smo se priviknuli na to i naučili to anulirati kuplungom jer nam je zamjena poluosovina bila preskupa.I to bi bilo to.
Imao sam i BMW 320 kockicu koju sam kupio od čovjeka kojemu su neki mehaničari predviđali uskoro reparaturu motora pa ga je čovjek prodao uplašivši se popravka.Ugradili smo plin u njega i napravili sa njim još blizu sto tisuća km i nakon toga prodali u Split dečku koji se i danas vozi bez da je bilo šta radio na motoru.Tu kockicu fakat su svi navažali i u firmi i jedno vrijeme i moj pokojni tast do svoje smrti (nakon čega sam je onda i prodao) i sve što je na tom autu otišlo je debimetar sa klapnom jer je doživio kod tasta eksploziju u usisu (imao je ugrađen LCS plinski sustav).Kada je taj BMW prodan na brojaču km pisalo je oko 380000km.
Niti jedan od ovdje spomenutih BMW-a nije imao ugrađen FL dozator aditiva jer u to vrijeme toga i nije bilo pa nismo imali priliku to i ugraditi.
Slažem se sa Tryerom da aditivi ne mogu štetiti niti jednom motoru ali za BMW-ove motore nisu nužno potrebni.Ovaj primjer lošeg motora kojeg navodiš više je iznimka nego pravilo i trebalo bi malo ozbiljnije analizirati zašto se to dogodilo jer ne mora biti da je to uzrok vožnje na plinu. Sumnjam da je loše podešen plin mogao uticati nakon samo toliko prijeđenih km na motor jer sam imao prilike vidjeti i loše podešene BMW-e a da im nije bilo ništa sa motorom nakon puno više prijeđenih km.Kroz moj servis još nije prošao BMW sa problemom VSR-a, a godinama ugrađujemo plin u automobile pa i u BMW-e.Da si naveo bilo koji drugi auto sa tvorničkih popisa osjetljivosti na VSR od mene ne bi čuo niti riječ,ovako te moram demantirati iako si vrhunski majstor za dijagnostiku ovaj ti primjer nije pravilo već iznimka i vjerojatno neki specifičan slučaj.
Kao serviser koji je ugradio plin na puno BMW-ea i na niti jednog nismo ugradili FL dozator ( a neki su napravili puno više km nego što ti navodiš tih 50000km) odgovorno tvrdim da BMW-u to nije nužno potrebno a i na službenom popisu proizvođača plinskih oprema nema niti jedan model BMW-ovog motora na kojeg se po tvorničkim preporukama moraju stavljati aditivi.
Već sam puno puta napisao da je kod svih motora koji imaju hidropodizače jako važno da koriste ulje za motor sa određenim viskozitetom koje je tvornica propisala kako bi punjenje i pražnjenje hidropodizača bilo ispravno a sa time i održavan pravilan zazor na ventilima.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2011., 00:00   #52
Quote:
miroslav k kaže: Pogledaj post
...........ovako te moram demantirati iako si vrhunski majstor za dijagnostiku ovaj ti primjer nije pravilo već iznimka i vjerojatno neki specifičan slučaj........[/B][/B]
Nisam ga niti naveo kao pravilo nego ga imam u bazi podataka kao i svaki auto koji je prošao kroz radionu.
Uzeo sam ga zbog upita "bencona" koji ima isti motor.
Kao i ti tako i ja za sve što pišem imam i obrazloženje.
Nikako ne bih želio da se pomisli da izvlačim primjere kojima bih dokazao da ne korištenje zauljivača šteti motoru.

Također imam i mjerenja koja pokazuju da i motori bez zauljivača mogu napraviti stotine tisuća km. Jedan od njih je i dosadašnji rekorder VW Sharan sa 720 tkm čiji motor još uvijek radi solidno a ugrađen je isti plinski uređaj kao i na opisanom BMW-u i u istom servisu.
tryer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2011., 00:25   #53
Može jedna mala digresija i pitanjce? Šta je sa mojim PM-om od prije mjesec-dva? Sorry, ali da sam ja tak fletan na odgovorima u svom poslu, kruha bi bio gladan...
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 15:22   #54
hmmm...znači bmw kao rođen za plin...onda svi budući vozači na plin pravac kocka...po mogućnosti na frgić...polakomili ste se za novim autima, ljudi. Kocku dobiješ da radi za soma ipo eura u super stanju. kad crkne, prodaš za 500 i kupiš novu. Kakva elektrika, "open loop"

vozio sam se jednom u defenderu 3.5 karb na plin, odličan osjećaj. Vrhunske performanse uz niti 25l plina/100km . Doduše, tad je plin bio 3.35. Skoro sam i sam kupio takvoga, i od tada mi je jasno da plin ima budućnost samo za "kramu" gdje je ugradnja 3000kn.
Felicius is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 20:49   #55
Quote:
tryer kaže: Pogledaj post
......

7. Obavezno ugradite zauljivač i to za svaki cilindar posebno.
Vjerujte, potrebno je za svaki motor koji koristi plin kao gorivo.
Zašto?
Ukratko rečeno: Namjena zauljivača je da kontrolirano onečisti smjesu plina kako bi se prilikom izgaranja u cilindrima pojavio nusprodukt koji će svojim taloženjem na gljive i sjedišta ventila ostvariti približno iste uslove za rad ventila kao i prilikom izgaranja benzina.
Lijep post si napisao,a osobno bih volio da su se ovakvi postovi puno češće pojavljivali na forumu,pogotovo u vrijeme kad sam ja bio friški korisnik plinske instalacije.No,što je tu je. Upravo sam napravio servis,strojna obrada dosjeda i zamijena izgorjelih ventila,srećom za relativno mali iznos (cca 3600 kn),a još uvijek imam plin s kojim ne znam što bih,bacao ga vani ili ostavio,jer sad nakon duuugo vremena imam auto koje radi ko švicarska ura na benzin i jednostavno sam toliko sretan s tom činjenicom da me sama pomisao na vožnju na plin baca u bed.S tim u vezi,imam par pitanja:

1. Budući imam ugrađen sustav podmazivanja sa Flashlubeom,onaj bazični koji nejednako disperzira tekućinu,zanima me smijem li voziti na plin sa takvim sustavom podmazivanja,ili bi trebao ići na ugradnju nekog modernijeg sustava sa flashlubeom. Nadalje, može li se na moj flashlube sustav staviti neki elektromagnetni ventil koji bi zatvarao i otvarao dotok u motor,ovisno o tome je li vozim na benzin ili plin,da mi pri vožnji na benzin ne troši nepotrebno flashlube?

2. Koji bi režim okretaja po tvojoj procjeni bio najpovoljniji za Toyotu RAV4. Ja sam cijelo vrijeme forsirao vožnju do 3500 okretaja dok sam se vozio na plinu,eventualno bi se povremeno digao do 4000 ak bi pretjecao. Danas vidim da mi to nije pomoglo,jer sam na kraju opet morao strojno obraditi dosjede i zamijeniti neke ventile.Ja sam se,kao nestručnjak,vodio logikom da je bolje ako što manje opterećujem motor,a ti si u jednom postu napisao da svaki motor ima svoj idealni režim okretaja?

unaprijed hvala
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 22:02   #56
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
...imam par pitanja:

1. Budući imam ugrađen sustav podmazivanja sa Flashlubeom,onaj bazični koji nejednako disperzira tekućinu,zanima me smijem li voziti na plin sa takvim sustavom podmazivanja,ili bi trebao ići na ugradnju nekog modernijeg sustava sa flashlubeom. Nadalje, može li se na moj flashlube sustav staviti neki elektromagnetni ventil koji bi zatvarao i otvarao dotok u motor,ovisno o tome je li vozim na benzin ili plin,da mi pri vožnji na benzin ne troši nepotrebno flashlube?

- moja preporuka je ugradnja multipoint doziranja
- ugradnjom ventila za benzin koji se koristi kod plina za karburatore može se prekinuti dovod FL-a dok radi na benzin

Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
2. Koji bi režim okretaja po tvojoj procjeni bio najpovoljniji za Toyotu RAV4. Ja sam cijelo vrijeme forsirao vožnju do 3500 okretaja dok sam se vozio na plinu,eventualno bi se povremeno digao do 4000 ak bi pretjecao. Danas vidim da mi to nije pomoglo,jer sam na kraju opet morao strojno obraditi dosjede i zamijeniti neke ventile.Ja sam se,kao nestručnjak,vodio logikom da je bolje ako što manje opterećujem motor,a ti si u jednom postu napisao da svaki motor ima svoj idealni režim okretaja?

- logika ti je bila u redu, možda plin nije bio podešen do kraja, ne znam o kom se plinskom uređaju radi
Žao mi je da si morao uređivati glavu, možda se to moglo izbjeći
tryer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 22:58   #57
Thumbs up Bravo Majstore!

Quote:
tryer kaže: Pogledaj post
Na ovome pdf-u počele su se pisati paušalne procjene i ocjene o isplativosti vožnje na LPG.
Istina je da je nekima postalo neisplativo ili manje isplativo, ali mora se uzeti u obzir da u uvjetima tržišne ekonomije ako nema konkurencije jedini ponuđač diktira cijenu, naravno uz maksimalno moguću zaradu.
Svakako je isplativije isporučiti jednu cisternu nego dvije uz manju zaradu.
Također se zaboravlja da veliku ulogu u diktiranju cijene ima i uvoznici automobila koji sa jeftinom cijenom plina prodaju puno manje dizelskih vozila.
Uglavnom nikada nije sve crno - bijelo.

Na plin vozim od 1985.g i uvjek je bilo isplativo, naravno nekada više nekada manje. Plin je uvijek bio jeftiniji od benzina, ali nikada više neće biti onakva razlika da je litra plina koštala 1/3 litre benzina (do tada nije nikada niti bila).

Međutim isplativosti pri vožnji na plin ima i sada, ali istina o LPG-u bi trebala izgledati ovako:

1. potrošnja plina ne smije niti kod jednog sistema (fergazer, L-kontrola, direkcija) biti veća od maksimalno 15% u odnosu na benzin, naravno uz normalan način vožnje. Ukoliko je potrošnja plina veća treba pogledati što nije dovoljno dobro odrađeno.
Zašto sam napisao "uz normalan način vožnje"?
Kod oštre vožnje vrlo često u "open loop" - režimu dolazi do kratkotrajnog, prekomjernog obogaćivanja plinom. Tako je otprilike kod svih plinskih sistema (kod nekih više, kod nekih manje).
Zbog oštre vožnje potrošnja plina može biti veća i do 30% u odnosu na isti režim na benzinu.

2. servis plina (pregled) treba obavljati svakih 15 tkm, ali već ima servisera koji na 15 tkm provjeravaju stanje filtera i ako su u redu ostavljaju ih, a na 30 tkm mijenjaju.
Tako je servis na 15 tkm moguće odraditi do 200 kn, a na 30 tkm do 350 kn, što je ukupno 550 kn na 30 tkm.

3. Provjeru ventila raditi svakih 15 tkm. Postoji način brze provjere stanja usisnih i ispušnih ventila. Sve se obavi u 15 min.

Ako se netko sa ovim cijenama plina ipak odlučuje na ugradnju plina trebao bi slijedeće:

1. Napraviti izračun troškova isplativosti ugradnje. U kalkulaciju obavezno staviti trošak podešavanja ventila na otprilike 40 tkm.
- najjeftinije podešavanje je na razvodnom mehanizmu sa klackalicama
- relativno skupo ako se podešava zamjenom pločica
- najskuplje je ako je razvodni mehanizam sa hidropodizačima
Zapamtite da je provjera i podešavanje ventila OBAVEZNO!
Također u kalkulaciju staviti i potrošnju benzina (ako je plin sa injektorima) ukoliko se rade kratke relacije recimo odlazak i povratak sa posla (npr. u 6 km relacije se vozite otprilike 2 km na benzin)

2. ne ugrađivati plin ako se prelazi do 15 tkm godišnje
relativna ušteda je 3000 kn minus potrošeni benzin, minus 1 servis, minus "nagrada" na tehničkom uglavnom premalo da bi se isplatilo.

3. raspitati se kod instalatera o tipu uređaja za njegov motor

4. izabrati uređaj koji ima razvijenu mrežu kvalitetnih servisera ili pozitivan "feedback" korisnika o kvaliteti uređaja

5. tražiti jamstvo od instalatera da će motor raditi na plin isto kao i na benzin bez paljenja "check" lampice, raznoraznih trzaja, gašenja, prebacivanja na benzin pri naglom opterećenju i sl. (po mogućnosti napismeno). U slučaju pojave problema u radu unaprijed prije instalacije predvidjeti rješenje problema zamjenom uređaja ili vađenjem plina naravno uz povrat novaca.

6. Ako se nudi višegodišnje jamstvo na plinski uređaj vidjeti koja su ograničenja (tipa: redovni servis svakih koliko km, kolika je cijena obaveznog servisa, u kojim servisima se priznaje jamstvo i slično).

7. Obavezno ugradite zauljivač i to za svaki cilindar posebno.
Vjerujte, potrebno je za svaki motor koji koristi plin kao gorivo.
Zašto?
Ukratko rečeno: Namjena zauljivača je da kontrolirano onečisti smjesu plina kako bi se prilikom izgaranja u cilindrima pojavio nusprodukt koji će svojim taloženjem na gljive i sjedišta ventila ostvariti približno iste uslove za rad ventila kao i prilikom izgaranja benzina.
Ej, svaka ti čast na ovom tekstu! Kamo sreće da je više takvih...uključujući još nekolicinu! Još jednom
b2b is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 23:13   #58
Pozdrav kakva je situacija s Nissanom? Primera 2000g. dosad oko 70000km na plin, sistem landi, koristio sam tuneap do 50000 nakon nestašice prebacio se na flashlube multipoint. Dal da odem na štelanje ventila? Kolka bi bila cifra u pitanju?
T&M2011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 09:49   #59
Quote:
Gec1 kaže: Pogledaj post
Svaka čast Tryeru na iskrenosti, čovjek zna svoj posao i malo je servisera koji će ti ovako sve iskreno reći bez muljanja....svaki gleda da ti uvali instalaciju pa se poslije pati i čupaj kosu.
Slažem se s ovim što si napisao.
justic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 16:26   #60
Quote:
tryer kaže: Pogledaj post
- moja preporuka je ugradnja multipoint doziranja
- ugradnjom ventila za benzin koji se koristi kod plina za karburatore može se prekinuti dovod FL-a dok radi na benzin



- logika ti je bila u redu, možda plin nije bio podešen do kraja, ne znam o kom se plinskom uređaju radi
Žao mi je da si morao uređivati glavu, možda se to moglo izbjeći
Da ne ispadnem nepristojan.... hvala najljepša na odgovorima. Malo sam zakasnio,al rijetko svratim na topik o plinu.

BTW, još uvijek sam na benzinu,ne usudim se taknuti prekidač za plin.

P.S. U svezi sa tvojim savjetom o multipoint doziranju,koliko bi me došla nadogradnja postojećeg flashlube sustava na multipoint, plus ugradnja ventila za benzin da ne trošim flashlube bezveze dok sam na bengi?

Hvala.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:54.