Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2011., 21:44   #21
Quote:
ivan x kaže: Pogledaj post
Ima još mogućnosti u Srbiji..

oglasene kamate su za rezidente, za nerezidente je uvijek nesto manje povoljno
plus jos ide nekih ako se dobro sjecam zakonskih 8% poreza, na realiziranu kamatu
i nekih odokativno 400-500 kn ces spizdit na put, i bar dan godisnjeg
e sad kolika treba biti kamata i ulog da bi se isplatilo?

ispod odredjenog iznosa se ne isplati
preko odredjenog iznosa nije garantirano, tj. rizik je veci
pa biraj

btw. oksimoroncina
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 21:44   #22
Samo da ponovim da je meni ova tema super! Jebo 150 kn godisnje na 2000 ulozenih!
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 21:46   #23
Quote:
maq kaže: Pogledaj post
Samo da ponovim da je meni ova tema super! Jebo 150 kn godisnje na 2000 ulozenih!

sta je, muci te red velicina?

btw, jel cito iko odavde ono sto trubi massimo
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 22:31   #24
Nije nego mi je super mentalitet HR mladezi, pazi ustedio je 2000 kn i onda bi zivio ko lord od toga.
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 01:51   #25
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
Ne ako je 150 kn 7,5% (a što je u odnosu na 2000 kuna) na godinu onda bi 10000 eura nakon 10 godina bilo 20610 i nešt sitno (uz uvjet da se na kraju svake godine kamata pripiše glavnici).
upravo to, kod većih iznosa i dužeg perioda ovakva štednja ima više smisla.

znam neke ljude koji imaju na banci puno veći iznos, rentna oročena štednja, dobiju mjesečno sasvim lijepu kamatu od nekoliko tisuća kn, a iznos na štednji ostaje isti, inflacija ga realno smanjuje, ali to bi se dogodilo i da taj novac nije na štednji.

Štednja više služi očuvanju vrijednosti novca uz minimalan prinos. Ako se želi zarada onda najbolje uložite u neki posao, dionice, fondove, jer bez investiranja i rizika nema ni zarade.
Moj savjet bi bio da se štedi dok nemate ideju kako bolje uložiti taj novac. Ili još bolje rješenje su novčani fondovi, jer možete lovu povući kad želite, a prinos je sličan onom od oročene štednje.
Lord_Vader is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 02:08   #26
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Kako će mi bit smisla ako mi je ulog uvećan za 4%, a njegova vrijednost temeljem inflacije smanjena 2%?! Ne razumijem kako je moguće da ne daju kamate za oročene štednje bar 10%?
ova glupost zaslužuje poseban osvrt. Pa kako bi im se to onda isplatilo kad daju neke kredite s kamatom nižom od 10%. uz sve troškove koje imaju.

Quote:
glazar kaže: Pogledaj post
otvori banku, daj ljudima bolje uvjete štednje i kredita od aktualnih, obogati se i usreći narod.
ovo je isto ideja, postani sitni lihvar, za početak posudi nekom prijatelju/rođaku tu lovu uz željene kamate od 10%. vjerujem da bi dosta ljudi u uvjetima krize na to pristalo, ali onda trči okolo za njima kad budu trebali vraćati i slično U većini slučajeva poželjet ćeš da si imao sigurnih 4% iz banke.

Quote:
maq kaže: Pogledaj post
Nije nego mi je super mentalitet HR mladezi, pazi ustedio je 2000 kn i onda bi zivio ko lord od toga.
Ovaj je čak iznad prosjeka, jer razmišlja o štednji. Većina mladeži bi se za tu lovu kvalitetno ispartijala po klubovima, kupila nešto što im ne treba i živjela kao lord jedan vikend. To kažem jer je i većina mojih frendova takvo.

Malo tko zna nešto o osobnim financijama, što je jedan od razloga zašto smo toliko zaduženi. O ovoj temi se može dosta toga naučit iz ovakvih knjiga:
http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=31882
Lord_Vader is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 08:32   #27
ako nemaš barem milijun kuna ili cca 150 000 eura onda se ne isplati oročavati lova.
recimo s cifrom od milju kuna dobiješ dobru kamatu
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 08:38   #28
Quote:
BundyBoy kaže: Pogledaj post
ako nemaš barem milijun kuna ili cca 150 000 eura onda se ne isplati oročavati lova.
recimo s cifrom od milju kuna dobiješ dobru kamatu
U čemu je suštinska razlika

OK, za veće uloge idu i malo veće kamate, ali nije to neka svemirska razlika.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 09:13   #29
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
U čemu je suštinska razlika

OK, za veće uloge idu i malo veće kamate, ali nije to neka svemirska razlika.
Ja osobno nisam primjetio da ima neka razlika u kamati izmedju 50.000 i 150.000 Eura . Banke trenutno nemaju gdje plasirat taj novac, stednje ima sasvim dovoljno (zato kamate i polako padaju). Mislim da je kolega forumas mislio na to da se kod vece stednje radi o pristojnijim isplatama koje nemaju samo simbolicnu vrijednost vec i prakticnu.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 14:50   #30
Na ovoj temi se osjećam kao Hitler četrdeset-pete....

Imaću ja i više od 2k, al necu sve u jedno sranje strpat kuzis. A vidim da mnogi osim u dionice i nekretnine ulažu na oročenu štednju... pa ne vidim nikakvog smisla. Naravno da si u plusu par postotaka, ali apsolutno je neisplativo davati takve izdatke kao nešto što ti može poslužiti u budućnosti, jer to je baš kao da nekome dam 2k, i dođem po njih 2 godine kasnije... i još dobijem za kavu. Ali ajde bar sam dobio korisne savjete.... kupit što više dionica HT-a i miran sam.

A ovi mladi nek partijaju.... ionako ce mi jednog dana biti čistači bazena, pa nek uživaju dok mogu :P
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 14:52   #31
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Kako god. I da je inflacija 5%, s orocenom stednjom dobijes 4%, a bez orocene stednje u carapi dobijes 0%. Ja nisam apologet ovog monetarnog sustava i fiat novca, cak bih se mozda i mogao slozit s time da je orocena stednja "navlakusa", ali mi je muka kad vidim da netko nije zadovoljan da bez rada zaradjuje 4% i onda jos kuka kako bi htio vise. A sav "normalan" svijet mora ili zivjet uz duplo manju kamatu, ili jos gore - mora RADIT da bi prezivio. Da ne spominjem i to kako u nasem raju nema niti poreza na dobit od tih kamata niti postoje porezi na dividende, imovinu i druga opterecenja na prinos ili supstancu kapitala koja su vani sasvim normalna. Preporucio bih ljudima koji imaju kapital da uzivaju dok jos mogu, jer ovaj nas raj za kapital i zaradjivanje (makar i fiktivno) bez rada ne moze vjecno potrajat. Trebalo bi svako gundjalo po tom pitanju barem nakratko poslat u recimo Austriju gdje su kamate duplo nize, gdje se na kamatu placa 25% kamate, gdje se oporezuju i nekretnine (koju su mnogi u RH ionako dobili besplatno), gdje se placa i porez na zaradu od trgovinu dionicama...
Kod nas u drzavi puno stvari ne stima, ali po pitanju niskih kamata i oporezivanja kapitala se zaista nitko ne bi trebao bunit.
Sve sto si rekao je tocno. Ocito je da mnogi sa stednjom zbog inflacije cijena gube a nisu sposobni ili nece da "ulazu" svoj novac u dionice zbog prevelikog rizika (koji se nazalost sve vise povecava).

Problem lezi u monetarnom sustavu koji ne omogucava realnu i bezrizicnu (uvjetno receno) dobit od 2% do 4% godisnje (iznad inflacije cijena). Nije svrha zivjeti bez rada nego vec konzervirani rad u novcu odrzati da bude izvor kapitala za financiranje prosirene reprodukcije sto je danas stednjom neizvedivo.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 12:54   #32
Postavila bi anketu, ali bojim se da će me ubiti ovdašnji modovi. pa ću pitati ovdje: u kojoj valuti po Vama najbolje štedjeti gledajući dugoročno?
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 13:36   #33
Euro.

zbog:

-"domaća" valuta
-najveće kamate
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 13:46   #34
Tesko je reci sto je bolje.
Meni neka dobitna kombinacija je stediti u kunama , a u jeku turisticke sezone - 15.07 - 15.08 čekatu low point i kupiti eure - to orociti a dalje stedjeti u kunama.
U prilog tome ide da je kamata na kune uvijek veca nego ona na eure, a ovak imas sa strane ustedene novce u "sigurnijoj" valuti , a likvidan si u valuti kojom se ipak obavljaju sve zakonite transkacije u zemlji, a dobivas u isto vrijeme vecu kamatu nego da si kupio te eure(pusiona na tecaju) pa ih orocio.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 14:47   #35
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Tesko je reci sto je bolje.
Meni neka dobitna kombinacija je stediti u kunama , a u jeku turisticke sezone - 15.07 - 15.08 čekatu low point i kupiti eure - to orociti a dalje stedjeti u kunama.
Ovo mi zvuči kao dobra ideja
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 21:47   #36
Po meni oročena štednja ima smisla ako je malo veći novac u pitanju.

Recimo od 500.000 kn pa na dalje, staviti na ono mjesečno oročenje, fiksna kamata s automatskim produženjem.

Ali zanima me kakvi su uvjeti u svijetu, recimo švicarske banke, ima li kod njih oročenja i kakvi su uvjeti?

Čujem jako loši, što mi čudno, zar je samo kod nas oročenje 'in'?
router is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 21:51   #37
Quote:
router kaže: Pogledaj post
Po meni oročena štednja ima smisla ako je malo veći novac u pitanju.

Recimo od 500.000 kn pa na dalje, staviti na ono mjesečno oročenje, fiksna kamata s automatskim produženjem.

Ali zanima me kakvi su uvjeti u svijetu, recimo švicarske banke, ima li kod njih oročenja i kakvi su uvjeti?

Čujem jako loši, što mi čudno, zar je samo kod nas oročenje 'in'?

kod nas je i rizik veci,
u kom god smislu
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 22:25   #38
Najbolje je stedjeti u eurima zbog "velikih" kamata... naravno, ako stedite zbog kamata.
Medutim, najsigurnije u svicarcima, jer oni ce sigurno rasti i to jos dugo.... euro ce imati veliki problema i upitna mu je dugorocna stabilnost... dolar isto tako.
SystematicChaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 16:24   #39
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Postavila bi anketu, ali bojim se da će me ubiti ovdašnji modovi. pa ću pitati ovdje: u kojoj valuti po Vama najbolje štedjeti gledajući dugoročno?
AUD.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 19:38   #40
uopce ne kuzim na temelju cega mozes reci da ce franci sigurno rasti. to je nebuloza nad nebulozama. isto kao sto ce nekretnine uvijek sigurno rasti, pa kad balon prsne svi panicare.

prije bi se slozio s zabotinskim i stedio u australskim dolarima. i drzava i gospodarstvo koje stoji iza toga je puno vece od svicarskog, i puno sigurnije.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:50.