Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2012., 22:24   #41
Oprez!

U lokalne urede za grditeljstvo je stigao naputak o obračunu m3 za obračun naknade (kazne za nelegalnu gradnju)

Suprotno, služenoj uputi o obračunu naknade, naknada se plaća na cjelokupne m3 zgrade, ako Ured procijeni da kuća u startu nije izgrađena u skladu s građevinskom. Dakle, u tom slučaju kazna se plaća ne samo na nadograđeni dio, već na ukupnu m3.

To međutim se ne odnosi na komunalni i vodovodni doprinos. To se plaća samo na nadograđeni dio.

Teret dokazivanja je na arhitektima, ali ured to može odbiti i obračuanti vam naknadu na svu m3 ak to procijeni.

Moj primjer:

kao što rekoh ranije, kuća po građevinskoj 8x9. Sada je 10x15. Problem je u ovih 2metra širine. Ovo što je narasla za 5 metara u dužinu nije problem, jer samo bočno nadoštukaš nove temelje i zid.

Međutim, ovo da se kuća proširi za dva metra, nije moguće samo tako bez da sam rušao postojeći zid, pa kažu da u startu nisam napravio kuću 8x9 nego 10x9. Istina je da je kuća bila napravljena po građevinskoj, onda je srušena do temelja, povućeni su u širinu novi temelji i diglo se usput potkrovlje i bočno naozidalo štubište i garaža. stubište i garaža nije problem, to se plaća ali radi onih 2m mi hoće kaznu lupiti na sadašnjih svih 644m3, a ne samo na nadozianih 259m3, iako i oni obuvaćaju kubikažu onih dodatnih 2 metra širine

Nadam se da ste me shvatili.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2012., 23:44   #42
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Oprez!

.................................................. ..................................

Nadam se da ste me shvatili.
Pa točno.
Na tvojih 644 m3 platiti ćeš naknadu za zadržavanje zgrade u prostoru od 3.480,00 kn jednokratno ili 4.640,00 kn obročno u najviše 12 rata.

A na nadograđenih 259 m3 platiti ćeš komunalni i vodni doprinos.
Gord is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2012., 01:14   #43
pa znam, ali u zakonu piše da se plaća na nadograđeni dio, a ne ako u startu nije rađeno po dozvoli da se onda plaća na SVE
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2012., 09:49   #44
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
pa znam, ali u zakonu piše da se plaća na nadograđeni dio, a ne ako u startu nije rađeno po dozvoli da se onda plaća na SVE
Stavili su na stranicu ministarstva, pod najčešća pitanja i odgovore:

http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=13151

No istina da sa nekim stvarima nisu izašli na jasan način.
Gord is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2012., 15:31   #45
Trebao bi legalizirati manju prizemnu kuću u Zagrebu (oko 30m2). Problem je što se kuća ne vidi dobro na dof5/2011. Snimka je rađena po ljeti pa se slabo vidi zbog drveća. U katastru kuća nije upisana. Zanima me gdje bi se mogle pogledati druge, starije ortofoto snimke i kakva je upoće procedura. Na netu sam našao da karte ima Državna geodetska uprava u Gruškoj i Katastar u Vukovarskoj.
portal is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 05:00   #46
Quote:
portal kaže: Pogledaj post
Trebao bi legalizirati manju prizemnu kuću u Zagrebu (oko 30m2). Problem je što se kuća ne vidi dobro na dof5/2011. Snimka je rađena po ljeti pa se slabo vidi zbog drveća. U katastru kuća nije upisana. Zanima me gdje bi se mogle pogledati druge, starije ortofoto snimke i kakva je upoće procedura. Na netu sam našao da karte ima Državna geodetska uprava u Gruškoj i Katastar u Vukovarskoj.
Svakako državna geodetska uprava ima više tih karata. No ako se vidi bar dio kuće, mislim da ti u nadležnom Uredu graditeljstva neće praviti probleme. No najbolje da se obratiš lokalnom arhitekti ili inženjeru građevinarstva.
Gord is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 15:29   #47
Pozz grupi...
Trebao bih legalizirati garažu na dvorišti..
situacija je takva da su tri garaže legalizirane i upisane već odavno ,a ova četvrta(koja se veže na ove tri tako da čine cijelinu) nije...
Pa me sad zanima koja je procedura,pošto se to vodi kao pomoćna gradjevina,pa bi vjerovatno cijeli postupak trebao biti jednostavniji...

Hvala na odgovorima...
__________________
Click
Berkut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 00:53   #48
precrt sa katastra i dozvola od kuće
to predaj pa će ti reći referent šta dalje
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 23:16   #49
Koja je procedura nakon legalizacije, tj. dobivanja rješenja o izvedenom stanju? Kuća je na jednoj parceli, legalizirana, ali se dio vrta vodi na drugoj parceli. Sad bi to trebalo objediniti i upisati u katastar? Jesu li za to potrebna dva elaborata ili jedan? Može li se to sve sa parcelacijskim elaboratom?
kevin love is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 22:15   #50
treba zatražiti Riješenje o utvrđivanju građevne čestice
nisam pratila takve postupke, jer su za to potrebni samo geometri
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 21:48   #51
KUCA BEZ UPRABNE- LEGALIZACIJA

Pomoc. Da li se kuca u kojoj se stanuje a nema uporabnu dozvolu treba legalizirati i do kojeg datuma ?

Kupio sam kucu 2007 bez uprbane dozvole. Kuca se sagradjena 70-tih godina.
U teretovnici mi pise da je na osnovu clana 51a stav 2 Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o gradjenju zabiljezeno da je zgrada izgradjena bz uporabne dozvole.

Sto mi je potrebno da radim i odakle da krenem ?
akcija1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 01:39   #52
Pa imaš li građevinsku ili neki drugi akt?

Ako imaš, trebaš građevinsku ili taj neki drugi akt, pravomoćan, original ili ovjerena kopija (najbolje napravi jednu, ili u nadležnom urbanizmu ili kod bilježnika), poslati na građevinsku inspekciju i zatražiti potvrdu da nije u tijeku inspekcijski nadzor. Ta potvrda ti zamjenjuje uporabnu dozvolu. Nakon toga, predaš zahtjev u gruntovnicu za upis pozitivne zabilježbe, s tvojom građevinskom i tom potvrdom.

http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=7934

To naravno vrijedi ako je kuća izgrađena prema toj dozvoli. Ako nije - legalizacija.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 22:14   #53
Zar objekti prije 1995 (2005 ili koje već) moraju imati uporabnu?

Koliko znam nemoraju, njegova je iz '70...tada se riječ uporabna dozvola nije mogla naći ni u Kljajićevom Rječniku stranih riječi
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 22:47   #54
građevine sa dozvolom od 1991-10.2007. moraju imati Uvjerenje za uporabu (light oblik uporabne)
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 00:41   #55
dobro, znači ova iz 70tih ne treba.....
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 11:29   #56
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Zar objekti prije 1995 (2005 ili koje već) moraju imati uporabnu?

Koliko znam nemoraju, njegova je iz '70...tada se riječ uporabna dozvola nije mogla naći ni u Kljajićevom Rječniku stranih riječi
Građevine građene prije 15.02.1968.:
građevinska ili neki drugi akt ili potvrda o izgrađenosti (bilokoja) i to je to, ne treba nikakav dodatni akt

Građevine građene od 15.02.1968. do 1991.:
Pravomoćna građevinska dozvola (ili neki drugi akt)
Potvrda građevinske inspekcije da nije u tijeku inspekcijski nadzor (=uporabna dozvola za građevine 1968.-1991.)

Građevine građene od 1991. do 10.2007.:
Pravomoćna građevinska dozvola (ili neki drugi akt)
Uvjerenje za uporabu

Građevine građene od 10.2007. do danas:
Pravomoćna građevinska dozvola, rješenje o uvjetima građenja, potvrda glavnog projekta....
Uporabna dozvola, završno izvješće nadzornog inženjera + uvjerenje da se za objekt ne izdaje uporabna dozvola..., ...

Varaš se, u građevinskim dozvolama iz 70-ih je uredno pisalo da se građevina može početi koristiti kad investitor ishodi uporabnu dozvolu. To što to nitko nije radio je drugi par rukava. Ukoliko netko ima uporabnu dozvolu iz doba 1968.-2007. ne treba ishodit ove druge potvrde.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 20:09   #57
Kad sam tražio minimalne tehničke uvjete za iznajmljeni poslovni prostor trebalo je za objekt priložiti, ovisno o godini građenja, Uvjerenje o vremenu građenja, Građevinsku dozvolu, i uporabnu dozvolu za objekte nakon, 2005 ili 2007, ne znam više, ali se isto nije tražilo sigurno za 70te

Ti zapravo želi reći što* Da ljudi kji imaju građevinske dozvole, objekt izgrađene po njima u cjelosti, ali koji nije upisan u katastar da moraju priložiti uporabnu dozvolu ili ući u proces legalizacije?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 20:15   #58
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Kad sam tražio minimalne tehničke uvjete za iznajmljeni poslovni prostor trebalo je za objekt priložiti, ovisno o godini građenja, Uvjerenje o vremenu građenja, Građevinsku dozvolu, i uporabnu dozvolu za objekte nakon, 2005 ili 2007, ne znam više, ali se isto nije tražilo sigurno za 70te

Ti zapravo želi reći što* Da ljudi kji imaju građevinske dozvole, objekt izgrađene po njima u cjelosti, ali koji nije upisan u katastar da moraju priložiti uporabnu dozvolu ili ući u proces legalizacije?
Zaista ne znam kolika je korelacija između uvjeta za MTU i uvjeta za legalnost građevine. Znam čak neke slučajeve gdje ljudi imaju MTU za prostore u nelegalnim zgradama, tako da .

Ja zapravo ne želim reći ništa, nego tumačim ono što piše u Zakonu.

Za upis u katastar i/ili pozitivne zabilježbe u z.k., trebaš priložiti dokumente koje sam naveo u prošlom postu. Oni sa zgradama izgrađenim na temelju akta izdanog od 15.02.1968. do 19.06.1991. trebaju uvjerenje građevinske inspekcije i to je to. Oni s dozvolama od 19.06.1991. do 10.2007. treba ishoditi uvjerenje za uporabu (kontroliraju se dimenzije i namjena). To trebaju ishoditi SVI, nevezano o (ne)upisanosti zgrade u katastru/z.k.

Obveza ishođenja uporabne dozvole nakon gradnje postoji "od uvijek" i garantiram ti da svima ovima ( da sad bezveze ne ulazim u predaleku povijest) s aktovima od 1991. do 2007. piše u istom da je moraju ishoditi kako bi građevina bila legalna. Ukoliko su ljudi to poštovali i uistinu ishodili Uporabnu, jasno da sad ne moraju tražiti dodatni akt, ali ukoliko nisu ponuđena im je varijanta Uvjerenja za uporabu za kojeg su jedini kriteriji dimenzije i namjena. Glede toga - ne može se ishoditi Uvjerenje za uporabu za zgradu koja nije završena (roh-bau).

Oni koji imaju zgrade izgrađene prema pravomoćnom aktu će bez problema dobiti Uvjerenje za uporabu, a u suprotnom mogu/trebaju/moraju legalizirati.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 22:02   #59
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Zaista ne znam kolika je korelacija između uvjeta za MTU i uvjeta za legalnost građevine. Znam čak neke slučajeve gdje ljudi imaju MTU za prostore u nelegalnim zgradama, tako da .
To su MTU koji su dobiveni prije desetak i više godine, u vrijeme dok se nije morala dokazivati legalnost građevine u kojoj se misli poslovati
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 00:12   #60
Pitanje!
Šta će biti sa građevinama koje se ne legaliziraju do 31.06.2013.Znači,šupe,svinjci,kokošinjci,poljski WC,hoče li to doći rušiti?
Hoće li se moći legalizirati kasnije i pod kojim uvjetima?
E46 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:57.