Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Autoplin

Autoplin Kuhari, bombaši, luđaci i ubojice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2012., 20:30   #1
Zašto "umiru" Landi Renzo injektori (MED)

Konačno je stigao alat za rastavljanje i sastavljanje MED injektora.
Kada sam rastavio neispravni injektor vidio sam da je puknula vodilica diska koji otvara i zatvara izlaz injektora. Vodilica je od nekakvog feritastog materijala i izgleda vrlo nježno i krto.
Najvjerojatniji razlog puknuća je dosta debeli sloj plinske prašine na disku i vjerojatno u radu zbog nejednakog dosjeda (neravnine od prašine) uslijed velike brzine pri udaru diska u donji dio elektromagneta dolazi do pucanja vodilice.
Spas za MED injektore je redovito čišćenje, međutim, zbog karakteristične izvedbe injektora tekućina za čišćenje nije u stanju isprati cilindar vodilice kako bi plinska prašina i masnoća izašle van.
Na slici sa desne strane je injektor koji je očišćen ultrazvučno.
Iako je disk relativno čist, unutar cilindra (vidi se na oprugi) ostalo je smeća i injektor radi bolje, ali još neispravno.
Uskoro imam jednog Megana pa ćemo vidjeti rezultat kada se injektor rastavi, očisti, ispolira i ponovo sastavi.
Rezultati u slijedećem postu
http://i237.photobucket.com/albums/f...EDsaopisom.jpg
tryer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 20:37   #2
Nadam se da ćeš postati sliku svakog injektora kojeg rastaviš, bez obzira na marku. Na internetu je skoro pa nemoguće pronaći takve stvari, a nekima od nas je internet jedini izvor informacija
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 14:07   #3
MED ? Je to LR ?
flexo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 14:14   #4
Quote:
flexo kaže: Pogledaj post
MED ? Je to LR ?
Da
tryer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 16:22   #5
znaci, ipak se mogu rastavljati i ocistiti??
zanimljivo
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 16:23   #6
To su oni kaj je Miro pokazivao novinarima punu kutiju krepanih?
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 16:36   #7
Kako si to rastavio??? Ja u one svoje krepane beljio već jedno 5-6 puta i nisam skužio kako to raskopati osim fizički im oštetiti kućište. Daj mi reci da ubijem dosadu dok sam na bolovanju.
PS. za razliku od sonate , ja liječim ruke a ne noge
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 18:41   #8
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Kako si to rastavio??? Ja u one svoje krepane beljio već jedno 5-6 puta i nisam skužio kako to raskopati osim fizički im oštetiti kućište. Daj mi reci da ubijem dosadu dok sam na bolovanju.
PS. za razliku od sonate , ja liječim ruke a ne noge
tryer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 18:46   #9
Ama nije mi jasno kao ni nikome kako rastaviti Med injektor, bar kako to napraviti da ga poslje možeš koristiti, ili sam nešto krivo shvatio.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 19:44   #10
Pročitaj prvu rečenicu prvog posta na temi...

A ima i izreka " bez alata nesretna je Fata" ili tako nekako...

Btw, što si ruci učinio, nesrećo... Probao si rastaviti MED injektor?
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 21:30   #11
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Pročitaj prvu rečenicu prvog posta na temi...

A ima i izreka " bez alata nesretna je Fata" ili tako nekako...

Btw, što si ruci učinio, nesrećo... Probao si rastaviti MED injektor?
Nije strgana, samo neupotrebljiva za neke preciznije pokrete i sl (obje) što manjeviše znači da sam opasnost na poslu pa sam na BO i fizikalnima dok to ne riješim.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 21:08   #12
Koja je cijena ciscenja tih injektora, i koliko često se moraju čistiti??
Pretech is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 16:52   #13
Evo mali update.
Nakon što je reparatura uspjela preživjeti dječje bolesti (za sada nema znakova nove zaraze) bolesni injektori su vraćeni na posao.
Bilo je potrebno usavršiti tehniku kalibracije, kako bi se reparirani injektor ponašao istovjetno novome.
Naravno o tajnama neću pričati, ali ima ih.
U kontaktu sam sa strankama koje voze na reparirane i tako skupljam povratne informacije. Bilo je manjih problema (jedan je zaštekao, pet ih se "raštelalo"), i to je to.
Mislim da sam ih dovoljno dobro proučio i ispekao zanat tako da ubuduće neće biti problema.
Cijena reparacije će nešto pasti.
Što se tiče prvotnog načina o rastavljanju svakog injektora prilikom servisa, to više nije potrebno jer ih je moguće vrlo precizno ispitati u radu na motoru (točno se osciloskopski mjeri doziranje svakog injektora u radu). Sam postupak je "jednostavan" i traje svega nekoliko minuta. Ako se vidi nepravilnost, taj se injektor još posebno ispituje na stolu u "laboratoriju" i onda se vidi (bez rastavljanja) u čemu je problem. Taj se injektor zamjeni već prije repariranim, podešava se ponovo mapa plina u mjestu i vožnji i vozi Miško.
tryer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 17:23   #14
Quote:
tryer kaže: Pogledaj post
Taj se injektor zamjeni već prije repariranim, podešava se ponovo mapa plina u mjestu i vožnji i vozi Miško.
Zašto?
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 19:06   #15
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Zašto?
Da bi ti imal kaj pitat
Dobro, trebalo je pisati, " nakon zamjene injektora radi se provjera podešenosti plinske mape u mjestu i vožnji i po potrebi podešava"
Inače. imam običaj da na svakom autu koji je prvi put kod mene provjerim ispravnost podešenosti plina, kaj mogu, ne vjerujem nikome osim sebi

P.S. Jesi riješio senz. temp. plina ?
tryer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 20:07   #16
Quote:
tryer kaže: Pogledaj post
Da bi ti imal kaj pitat
Dobro, trebalo je pisati, " nakon zamjene injektora radi se provjera podešenosti plinske mape u mjestu i vožnji i po potrebi podešava"
Inače. imam običaj da na svakom autu koji je prvi put kod mene provjerim ispravnost podešenosti plina, kaj mogu, ne vjerujem nikome osim sebi

P.S. Jesi riješio senz. temp. plina ?


Mislio sam, ako su 3 injektora netaknuta, dovoljno je samo odraditi autokalibraciju i staviti staru mapu C/P metodom ("Copy" prije autokalibracije, dakako)...

Ta tema je na demistifikaciji ostala nedorečena - što plinski komp radi pri autokalibraciji. Da li iskalibrira svaki injektor posebno, a da to nije "transparentno" prema korisniku softvera? Bez osciloskopa i igranja je to teško dokučiti. Nadam se da ćeš si jednom dati truda

Glede senzora - nisam. Previše je snijega, a i prvo trebam snimiti krivulju otpor-temperatura plinskog kompa pomoću potenciometra, dakle, prvo moram nabaviti potenciometar, trenutno sam sve koje sam imao zalemio negdje

Glede provjere mape - naravno. Ni ja nikom ne vjerujem, čak ni sebi
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 21:43   #17
Quote:
tryer kaže: Pogledaj post
P.S. Jesi riješio senz. temp. plina ?
Sad sam tek skužio da si možda mislio na ono od ranije... U tom smislu - jesam. Stavljen je senzor u struju plina, odmah poslije filtera, a stvavljen je i full novi valtek rail sa crvenim špulama na injektorima umjesto onog indijanca čejena, šošona, apachea, ili kako li se zvaše... Za ekipu od tamo -
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 13:06   #18
Praćenjem rada motora na vozilima kojima su reparirani «MED» injektori došlo se do slijedećih rezultata.
Napominjem da je ovo samo moj stav i razmišljanje jer reparaturu «MED» injektora rade još neki servisi, možda oni koriste neku drugu tehnologiju pa imaju drugačije, bolje rezultate.
Samo rastavljanje i sastavljanje injektora uz čišćenje i poliranje pokretnih dijelova injektora nije nikakav problem. Uspješno je riješena i kalibracija injektora kako bi se dobile karakteristike kao kod novog.
Međutim, reparatura «MED» injektora se ne preporučuje dok se eventulno čišćenje može odraditi.
Moje mišljenje je slijedeće:
Reparatura bi bila uspješna i 100 %-tna kada bi bilo moguće nabaviti novi (jedini) pokretni dio injektora (disk). Problem se javlja na injektorima koji su odradili preko 80-ak tkm i vodilice diska su istrošene, malo ali dovoljno da disk «treperi» pri otvaranju i zatvaranju i doziranje plina nije uvijek u istoj količini.
Kako bi se riješio taj problem pokušana je i zamjena vodilica diska ali rezultat nije dovoljno dobar.
U samom radu motora «na uho» se ne primjeti nikakav problem, čak i kontrola parametara pomoću OBD dijagnostike ne pokazuje problem u radu motora.
Greška u doziranju vidljiva je jedino mjerenjem efikasnosti cilindara pomoću «Pikodijagnostike» gdje se vidi razlika u radu pojedinog cilindra na benzinu i na plinu. U nekoliko slučajeva vidljiv je neznatno do znatno slabiji rad nekog cilindra na plinu u odnosu na rad na benzinu.
Naravno, ovo je moguće riješiti ponovnom intervencijom na dotičnom injektoru, ali postavlja se pitanje isplativosti cijelog posla ako je potrebno kod svakog redovnog servisa intervenirati na nekom injektoru (rad na injektoru je minimalno 40 min).
Dok traje garancija ovo je naravno besplatno, ali što kada istekne garancija.

Iz napisanih razloga «tidala» prestaje sa reparaturom «MED» injektora.
Sva odrađena vozila pozvati će se na besplatnu preventivnu kontrolu svakih 5000 km do isteka garancije.
tryer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 13:27   #19
Vidi, vidi ... još će ispast da je proizvođač bio u pravu i da se stvarno nedaju reparirat. Ili da je neisplativo.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 20:27   #20
Jel sad po tome bolje zamjeniti ih nekim drugim injektorima kad umru ili reparatura? Znam da je najkvalitetnije kupiti nove, no od ovih jeftinijih varijanti koja bi bila preporučljivija?
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:30.