Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2013., 13:13   #1
Koliko novaca vam je potrebno za "normalan" život?

otvaram ovu temu jer sam negdje na nekom topicu pročitala da ima ljudi koji izjavljuju da je za normalan život DVOJE ljudi u istom kućanstvu potrebno cca 12000 kn! ostala sam zgrožena! jbt, pa na što ti troše - nek im 2000 ode na hranu i 1000 na režije i možda čak i 2000 na neki kredit ako ga imaju to je sve skupa 5000 kn........ i nek na razonodu ode još 1000 to je 6000!
dakle, za dvoje ljudi maximalno 6000 kn mjesečno - sve ostalo barem ja smatram luxuzom... ako nemaju kredit onda i manje!

pa jbt, ima familija gdje bračni par s djecom živi od 5000 kn a ovi bi 12000kn za dvoje.....

kakva su vaša iskustva po tom pitanju i koliko vi trošite na osnovne životne potrebe a koliko izdvajate za razonodu?? i - da li pored toga ostavljate nešto sastrane za štednju?
Jaguarova Šapa is offline  
Old 09.04.2013., 13:30   #2
me, squaw, muško dijete, žensko dijete, kredit za stan - cca 8500 kn
oboje zaposleni
strange quark is offline  
Old 09.04.2013., 13:30   #3
Nama je 8.000 neki minimum. Tročlana obitelj.
2500 kuna stan
1000 vrtić
1000 režije
cca 2500 hrana
1000 kuna ostalo tipa gorivo, neki ostali izdaci koje imaš svaki mjesec.

Dakle s 8.000 mogu preživjeti, mogla bi i sa 7.000 al to bi onda bilo stvarno utanko. Trošimo oko 9.000, jer se svaki mjesec kupi još neki komad odjeće itd.
I računam da imamo normalan život, ništa ekstra, prosjek živi.

Ovih prvih 4.500 mi je fiksno zimi, ne mogu ih smanjiti, ljeti je malo manje kad nema grijanja. Tako da sa 5.000 ili 6.000 bi bili gladni. Da živimo u kući s roditeljima pa nemamo stanarinu, dijelimo režije i sl, onda bi možda moglo manje. Tako pretpostavljam žive oni koji kažu da se sa 5.000 može prehraniti obitelj.
Garf is offline  
Old 09.04.2013., 13:32   #4
I uspijemo uštediti. U biti nismo nimalo rastrošni, mada nekima ovih 9000 se može činiti jako puno.
Garf is offline  
Old 09.04.2013., 13:42   #5
zanimljiva tema, i mene zanimaju iskutva drugih

trošimo dosta manje od tih 12000 (3-člana obitelj)

ali ipak ne kužim logiku iz uvodnog posta

66,67 kn dnevno za doručak ručak i večeru + nešto higijensko-čistačkih potrepština , ja to ne umijem
knjiza is offline  
Old 09.04.2013., 13:49   #6
Supruga, troje djece (5, 6, 8) i moja malenkost...

Režije ...............700 kn zimi.
Flat/tv/tel..........300 kn
Vrtić..................200 kn
Klopa, cuga........2000 kn
Gorivo (plin)........700 kn
Mobitel (smart)....100 kn
Hig. potrepštine....300kn

Odjeću, školske knjige i slično uglavnom kupujemo po 2nd hand shopovima tak da to i nije neki izdatak.

Znači ukupno oko 4.500 do 5000 mjesečno ako ne uleti nešto nepredviđeno.

Kredite i minuse nasreću nemamo.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Old 09.04.2013., 13:54   #7
Quote:
Jaguarova Šapa kaže: Pogledaj post
jbt, pa na što ti troše - nek im 2000 ode na hranu i 1000 na režije i možda čak i 2000 na neki kredit ako ga imaju to je sve skupa 5000 kn........ i nek na razonodu ode još 1000 to je 6000!
dakle, za dvoje ljudi maximalno 6000 kn mjesečno - sve ostalo barem ja smatram luxuzom... ako nemaju kredit onda i manje!
Hmm. Zanimljiva računica.

Rata kredita za stan uglavnom nikome ne dođe ispod 2000 kn. Još ako su digli kredit u švicarcima, pogotovo ne.

Nama konkretno ode do 4000 kn na ratu za stan i sve režije, ovisno o godišnjem dobu. Znači između 3.500 i 4.000.
I nek 2000 kn ode na hranu to je već 6000 kn bez da smo se ikako razonodili, kupili i jedan komad obleke, otišli van na kavu, sladoled, kino.
Nemamo auto, niti kredit za isti niti troškove za isti.... Prema tome da još imamo i to, pa da odemo jednom tjedno nekamo i da još uplaćujemo nekakvo životno, štednju ili slično, dođemo do 10000 bez problema i razbacivanja.

__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.
higijeničarka is offline  
Old 09.04.2013., 13:54   #8
Da se razumijemo ja sam pod režije mislila struja-450, voda-100, telefon, net-150, kabelska-120, mobitel-80, komunalije-70, čistačica i predstavnik-50.

Pošto vidim da neki raščlanjuju.
Garf is offline  
Old 09.04.2013., 14:04   #9
Nemaš grijanje?

Da...sad vidim i ja da sam mogao pojednostaviti.

Reci mi kako to da ti je vrtić za jedno dijete 1000kn? Živim u ZG i Mile nam je smanjio sa 400 na 200 i time dobio 2 glasa. (sad će me valjda gospodarstveni anti-populisti raščetvorit).
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Old 09.04.2013., 14:06   #10
Grijemo na struju. Vrtić je Split, privatni, u državni nismo upali.
Garf is offline  
Old 09.04.2013., 14:16   #11
Da si možeš kupiti komad odjeće/obuće kad ti treba, da možeš otići po špeceraj a da ne gledam cijenu, da mogu otići na ljetovanje, zimovanje i još dva vikend izleta godišnje, da mogu uplatiti štednju/3.stup/životno svaki mjesec, da si mogu promjeniti komad namještaja/komad tehnike bez da moram dizati kredit, da imamo dva automobila i da ne moram razmišljati o registraciji kao šok udarcu na financije, da mogu otići na ručak/večeru u restač 2 puta mjesečno, da mogu otići u kazalište/kino/izlazak 2 puta mjesečno.

Mislim da bi za tako nešto u RH trebao ukupna primanja dvije osobe od oko 20 000 kuna.
Ima luksuza u gore navedenom, ali ne baš pretjeranog. Mislim da je to pristojan život, gdje ti novac ne bi bio glavna tema razmišljanja.
_Mystical_ is offline  
Old 09.04.2013., 14:17   #12
U ZG su samo režije puno više od 1000 kuna. Struja, voda, plin, komunalije, pričuva, B-net, stubište pa onda otkup stana, kredit za stan, vrtić, mobitel nešto sitno, pa razne naknade za vođenje računa i kartice, pa benzin i troškovi održavanja za auto i mjesečno ode preko 7000 a da nisam kupio ništa za jest.
Da sam podstanar isti k, plaćao bih jeftiniju stanarinu ali bi morao štediti za stan pa opet isto.
Jeftinije se može jedino ako imaš svoju kuću/stan.
Tak da ovih 12000 i nije neka cifra ako imaš dvoje djece u ZG.
Kerefek76 is online now  
Old 09.04.2013., 14:21   #13
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
Da si možeš kupiti komad odjeće/obuće kad ti treba, da možeš otići po špeceraj a da ne gledam cijenu, da mogu otići na ljetovanje, zimovanje i još dva vikend izleta godišnje, da mogu uplatiti štednju/3.stup/životno svaki mjesec, da si mogu promjeniti komad namještaja/komad tehnike bez da moram dizati kredit, da imamo dva automobila i da ne moram razmišljati o registraciji kao šok udarcu na financije, da mogu otići na ručak/večeru u restač 2 puta mjesečno, da mogu otići u kazalište/kino/izlazak 2 puta mjesečno.

Mislim da bi za tako nešto u RH trebao ukupna primanja dvije osobe od oko 20 000 kuna.
Ima luksuza u gore navedenom, ali ne baš pretjeranog. Mislim da je to pristojan život, gdje ti novac ne bi bio glavna tema razmišljanja.
Za 20000 kuna bi i ja rekao da je sa našim cijenama neki nivo standarda kao za prosječnog evropljanina.

Sad se samo treba javiti netko pametan i reći da neki indijac živi sa 500 kuna mjesečno i da mu je dobro
Kerefek76 is online now  
Old 09.04.2013., 16:01   #14
Quote:
Jaguarova Šapa kaže: Pogledaj post
jbt, pa na što ti troše - nek im 2000 ode na hranu i 1000 na režije i možda čak i 2000 na neki kredit ako ga imaju to je sve skupa 5000 kn........ i nek na razonodu ode još 1000 to je 6000!
dakle, za dvoje ljudi maximalno 6000 kn mjesečno - sve ostalo barem ja smatram luxuzom..
Ja ne znam gdje ti to živiš kad su ti režije 1000 kuna, ali meni je plin momentalno više od toga - pa sad na to samo nadodaj druge režijske pizdarije...
2000 kuna na hranu? Znači svaki smije mjesečno pojest za soma kuna.. pa baš i nije nešto al ajd..
..samo - šta sa higijenskim potrepštinama, praškom, omekšivačem, itd, itd?
2000 kredit?
Za šta je taj kredit? Za garažu?
Meni frendica radi u banci, pa je za njih kamata fiksna (4% ak pamtim) i kupila je jednosoban stan, pa joj je rata 2200 na 30 godina.

Znači sve oko bez ikakve primisli na kino, izlet ili nedajbože more... i po kojoj logici je sve iznad 6 domova luksuz?

Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Živim u ZG i Mile nam je smanjio sa 400 na 200 i time dobio 2 glasa. (sad će me valjda gospodarstveni anti-populisti raščetvorit).
Nema potrebe - rasčetvorit ćeš se sam kad se napokon otvore financijske knjige, pa kad vidiš da ti je Mile uvaljao i unuke u dugove..
kiss me is offline  
Old 09.04.2013., 16:18   #15
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Znači sve oko bez ikakve primisli na kino, izlet ili nedajbože more... i po kojoj logici je sve iznad 6 domova luksuz?



Nema potrebe - rasčetvorit ćeš se sam kad se napokon otvore financijske knjige, pa kad vidiš da ti je Mile uvaljao i unuke u dugove..
Imam kuću na moru.

Ne zanimaju me unuci ni pradjedovi. Odavno se brinem sam za sebe i svoju obitelj i ne očekujem ništa od bilo kojeg kandidata. Stavim na papir, izračunam i biram najpovoljniju opciju.
Šira slika uz ovakvo biračko tijelo i ovakve opcije me odavno prestala zanimati.

Naravno, ne pretjerujem i moralne smjernice su i dalje tu, ali one ne uključuju nikakve iluzije.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Old 09.04.2013., 16:21   #16
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
ali meni je plin momentalno više od toga - pa sad na to samo nadodaj druge režijske pizdarije...
Sve ovisi u čemu živiš i koliko hajcaš grijanje neko se smrzava na 25°C, a nekome je to pretoplo
Konkretno moj stan 70m2 novogradnja sa odličnom izolacijom najveća rata plina(kombi bojler) ove zime je bila 560kn, a temperatura u stanu tokom dana konstantno 23°C
homosapiens is offline  
Old 09.04.2013., 18:40   #17
Ja iskreno nemam pojma i mislim da bi mi trebale usluge knjigovodstvenog servisa da to izračunaju
Većinu kupujem na karticu, nešto kupim na rate, nešto u gotovini, nešto u eurima u susjednim zemljama...Pa onda drugima kupujem na karticu i oni mi daju gotovinu a ja to otplačujem na rate i tim novcem plačam i svoje račune...
neno1966 is online now  
Old 09.04.2013., 18:56   #18
ti koji tako pričaju najvjerojatnije grcaju u minusima i kreditima za stanove, automobile..
Malo se nabaci mora, malo skijanja..
Na benzin ode
na novi iphone
djetetu najkice i roba s potpisom i evo te na tom iznosu.

malo sarkazma,
ali nekima ode i 4000kn na ratu kredita u švicarcima i još ako je tu neki kredit za auto 2000, jasno je da ovih 6000 im treba za ostalo.
vspec is offline  
Old 09.04.2013., 19:12   #19
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Sve ovisi u čemu živiš i koliko hajcaš grijanje neko se smrzava na 25°C, a nekome je to pretoplo
Konkretno moj stan 70m2 novogradnja sa odličnom izolacijom najveća rata plina(kombi bojler) ove zime je bila 560kn, a temperatura u stanu tokom dana konstantno 23°C
Preko 20 stupnjeva zimi... ja ne vidim čemu to, to je čisto bacanje energije. Višeslojno odijevanje i sve između 15 i 20 stupnjeva je sasvim ugodna temperatura.

Mislim, sve 5 tko ima love, al mi nije jasno kad se ljudi žale na cijene grijanja, a za najveće zime moraju imati 25+ stupnjeva u stanu/kući
krcmije is offline  
Old 09.04.2013., 19:18   #20
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Preko 20 stupnjeva zimi... ja ne vidim čemu to, to je čisto bacanje energije. Višeslojno odijevanje i sve između 15 i 20 stupnjeva je sasvim ugodna temperatura.

Mislim, sve 5 tko ima love, al mi nije jasno kad se ljudi žale na cijene grijanja, a za najveće zime moraju imati 25+ stupnjeva u stanu/kući
Čuj kad budeš imao trogodišnjaka koji je više vremena provede na podu nego na nogama bude ti jasno zašto netko mora držati malo višu temp.
iako meni osobno sve preko 21-22°C je nepotrebno za odraslu osobu
homosapiens is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:23.