Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2017., 19:18   #881
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Tu dugo nisam ništa keljila pa ajde da nešto nakeljim..

Chia pekmez od jagoda

Limunada s bazgom i sirup od bazge
Konačno !!!

Da li je to trajni pekmez ? Zar ti se ne odvajaju slojevi, da je na vrhu rjeđi, na dnu gušči ?

Divna limunada ! Obožavam ju. Još kad doliješ 0,5 Hendrick's Gina...

Zadnje uređivanje L3go : 19.05.2017. at 08:42. Reason: img
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 19:47   #882
Njente. To je više onako, za napraviti i odmah konzumirati. Super je i s malinama. Nije mi se ništa odvajalo jer sam napravila jednu teglicu, koju smo pojeli s palačinkama od heljde, a i općenito to napravim tako da se odmah potroši i onda opet po potrebi.

Slažem se s tobom glede limunade. U dio sam dodala tvoj limoncello.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 22:37   #883
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Njente. To je više onako, za napraviti i odmah konzumirati. Super je i s malinama.
A, sad mi je jasno. Tebi se to sviđa jer teksturom podsjeća na rjeđu hladetinu.



Sad ozbiljno!

Vjerovala ili ne, probao sam ove zime s chia sjemenkama zgusnuti, tj. pudingizirati netom izmiksane klementine s votkom jer nisam znao što ću s paketićem sjemenčica koje sam dobio. Osim što izmiksana smjesa na početku izgleda živa dok se male chie miču, ostao sam vrlo ugodno iznenađen konačnim produktom tako da vjerujem da ću probati i ovo s jagodama.

Moram samo paziti da ne stavim previše sjemenčica da ne dobijem teksturu prezvušta.


Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post

Slažem se s tobom glede limunade. U dio sam dodala tvoj limoncello.


Ove je godine bazga fantastična. Jaka je ko vrag, sve miriše.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 23:39   #884
Spic kaj opet si se preselio u morske krajeve ? Opet Hvar ili ovaj put neko drugo mjesto?
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 23:54   #885
Focaccia prošetala Slavonijom

__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 11:25   #886
uh! ovo divno izgleda.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 13:53   #887
Mliječni rižoto od jaretine sa šparogama i šafranom

Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 11:28   #888
Nastavi niz

Rizoto sa svjezim i suhim chorizo kobasicama, na temeljcu od guste juhe od tuskanskog kupusa.

Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 12:06   #889
Pelle i Justin, predivno! Vi kao da ste se dogovorili!
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 11:45   #890
pozdrav svima

ne uspijevam naci topic s vannatjecajnim tikvastim receptima pa cu ovdje zahvalit xavierkat na ideji za psl kavu-marendu. radila sam ju po sjecanju i prema popisu starbucks psl sastojaka (od zacina sam stavila cimet, djumbir, muskatni orascic i klincice). nije nesto sto cu cesto radit jer u pravilu volim kavu bez puno dodataka, ali dovoljno je zabavno da ponovim, makar jednom u sezoni tikvi. tnx!

notsoevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 14:40   #891
ovdje možeš pronaći popis i linkove na sve natječaje. jednom kada završe te teme nisu više aktivne, pa potonu.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 16:43   #892
notsoevil, baš mi je drago da si probala i da ti se svidjelo slika ti je super
__________________
And I'm waiting all the day, love
For my dear, dear Irish boy...
xavierkat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 08:25   #893
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ovdje možeš pronaći popis i linkove na sve natječaje. jednom kada završe te teme nisu više aktivne, pa potonu.
hvala ti! kako rijetko postam na ovom podforumu, uvijek prije pisanja otvorim taj link (zbog velicine fotki) - i nikad ne vidim dalje od 4.-5. reda.
Quote:
xavierkat kaže: Pogledaj post
notsoevil, baš mi je drago da si probala i da ti se svidjelo slika ti je super
ma super je, hvala tebi. sad sam opet procitala recept, uocila (nekim cudom zaboravljen) whiskey... a sto rec, radit ce se opet, vrlo skoro.
notsoevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 08:27   #894
Krema od žižula i kestena



Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 19:44   #895
JOTA
Mineštra, enolončnica namijenjena siromašnim slojevima društva, svima onima koji se tako osjećaju ili to namjeravaju postati. Jelo je posebno omiljeno i vuče korijene iz Furlanije, okolice Trsta i Primorske, bolje rečeno to je kolijevka jote, kasnije se jota raširila po cijeloj deželi i zauzela ono rubno područje koje kontroliraju ljubitelji sarme. Moglo bi se reći da je jota neka "alpska" verzija sarme ili lakša varianta sarme + graha.



U doba WW1, WW2, komunističke diktature i danas u doba tranzicije jota je jedno od top 10 jela u susjednom Slovenijastanu. U posebno kriznim vremenima se prakticira jota bez mesa, sada kada je meso dostupno i jeftino radi se uglavnom jota sa variacijama suhog svinjskog mesa svih vrsta. Što su uslovi za život teži i lošiji to je jota omiljenija i bliže srcu i obrnuto



Glavni sastojci su kiseli kupus, grah, krumpir, sušeno svinjsko meso (razne variacije), češnjak, biber, lovorov list i sol. Postoji i varianta kada se umjesto kiselog kupusa stavlja kisela repa, a u Štajerskoj i prema Mađarskoj znaju u jotu ubaciti paradajz i papriku, ali meni takva jota ne paše, čak što više izgleda užasno. Jota mora stvarati utisak siromašne zimske hrane i tu meso ide u manjim količinama, čak što više važno je da se osjeti aroma mesa, a količinski ga ne smije biti puno.



Razumijem da na ovom forumu obitavaju ugledni forumaši, vrsni kuhari prepuni kulinaričkog znanja i vještine, koji će postavljanje ove jote označiti za čin subverzije, ali shvatite da je ovo samo prvi pokušaj.

Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 21:29   #896
SLADKARIJE
Davno prije mnogo puno godina kada sam bio mali živjeli smo u doba komunističke diktature, terora i strahovlade, postoje mlađi forumaši koji teško mogu razumjeti kako se tada živjelo, ali da kratko kažem: bilo je doista strašno, ali ipak ništa manje strašno nego danas. Postoje diskutanti koji će mlađe forumaše prestrašiti pričanjem o tome kako su meso, čokolade, deterdžente, najlonke... kupovali samo članovi partijske zajednice, ali to je ipak pretjerivanje.

Pustimo sada politiku, (ovo je apoilitičan pdf) prijeđimo na stvar.
Tada dok industrija sladkarija (čitaj rafinerije šećera) nije bila tako razvijena kao danas nije se uopće znalo za ferrero rocher, lindt, rafaelo, milku, snickers... Postoke forumaši koji će reći da ti proizvodi postoje već stoljećima, ali običnom puku su oni tada bili totalna nepoznanica. Odlazak u Trst je tada predstavljao poseban i značajan događaj, otprilike kao u današnje doba odlazak u katedralu, na hodoćašće ili na predizborni koncert omiljene stranke.



70ih se polako pojavljuju prvi mixeri i škrinje za duboko zamrzavanje, što je uvelike pripomoglo tome da je i običan svijet mogao napraviti neke sladkarije koje su nalikovale onima sa zapada. Ovakav jedan neuspjeli pokušaj možete vidjeti u slikamo ispod.



Znači u staklene čaše (ili nešto slično tome) na dno se stavio mladi sir koji se umixao sa mixerom i malo zašećerio, danas mixanje sira može zamijeniti ricotta.



Na to se dodaju sitno sjeckani orasi, bademi i keks u komadićima. To se sve zalilo umixanim malinama i medom, ponekad se medom zaliju orasi -stvar improvizacije, posebno dobar dojam su ostavljale maline iz zamrzivača. Ohlađeno je ostavljalo još bolji utisak.



Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 21:00   #897
DJEVOJAČKI KRUH
Kako svoju ženu nazivam djevojkom, iako smo u drugom poluvremenu života, tako i ovom kruhu ne priliči neko drugo ime -jednostavno "djevojački kruh". Dakle, moja djevojka često kada ima vremena, a to je obično 1 x tjedno (max 2 x) napravi kruh onako na brzinu. Uvijek imamo 4-5-6 vrsta raznog brašna i onda djevojka to 1, 2, 3 na hitro pomješa i eto kruha.

Sastojci za ovaj kruh:
-brašno tip 850 (kaže djevojka po sjećanju da je polubijelo)
-punozrnato brašno (ne može se točno sjetiti koje)
-3-4 žlice maslinovog ulja (domaće istarsko xxx djevičansko)
-sjemenke lana i sezama (onako od oka)
-suhi kvasac

Sve zamiješeno sa toplom vodom, odstojalo cca 1h, premješeno i pečeno u pečnici na 200°C oko 50min.
Po pečenju kruh premazan sa maslacem i pokriven folijom.
Zapravo sve jednostavno da jednostavnije ne može biti.







Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 15:23   #898
DJEČJI RUČAK
Svi mi koji imamo djecu znamo kako je teško udovoljiti dječjim prohtjevima; jedu to, ne jedu ono, htjeli bi onako a onda poslije ovako...hoće sve što je nezdravo. Sin jede prokelj, krumpir, blitvu, špinat, a ne jede brokoli, paprike, paradajz, melancane, tikvice... ne voli začine osim origana, ružmarina, kadulje, kurkume i tako sve kao po nekom randomu.

Evo jedno jednostavno jelo koje sam napravio jučer; teleći ražnjiči sa kuhanim prokeljom i krumpirom. Kaže da je bilo odlično -smazao sve. Prokulice su mu bile posebno kul, ražnjiči mekani i slasni. Inače ražnjiče najprije opalim na jakoj vatri, onda ih poklopim i još pečem na laganoj vatri 20ak minuta -tako se ne isuše, a budu mekani.







Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2018., 11:37   #899
CROmpirusa



Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2018., 11:59   #900
jooj dzastine
darling is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:26.