Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li registrirani na eGrađane?
Jesam, aktivno koristim sustav 314 81.77%
Nisam, no planiram se to učiniti 43 11.20%
Uopće nisam znao za sustav 7 1.82%
Volim klasičnu birokraciju i čekanje u redu 20 5.21%
Glasovatelji: 384. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2018., 12:19   #81
Mi u Danskoj imam vec nekoliko godina ovo sve po tkz. e-gradjanin. Imas ime korisnicko koji je tvoj maticni broj. Zatim lozinku koji si sam izaberez. Pa ti onda sistem izbaci broj. Pa imas fizicku karticu s cca. 200 komada sifri nadjes taj broj pa do njega je nova sifra koju utipas i unidjes u sistem. Kad se blizi potrosnja te kartice tj. NemID kako se zove dostave ti postom novu.

Ista ti treba cak da unidjes u net-banking.

I opet mimo nekih sitnica vise je sve infomativno. Naravno mozez na taj nacin promjeniti ljecnika, povecati (opet ne svi samo odredjeni javno zaposleni) % poreza na placu.

Procitati pismo od drzavnih institucija uklj. bolnice i sl.


Za sve drugo opet treba ici u red na salter u opcinu ili gdje vec. I poslodavci su poceli da zloupotrebljavaju ove usluge tipa radnici sad moraju da lazu da su bolesni da uzmu dan slobodno da bi rijesili papirologiju, jer vecina poslodavaca misli da je sve na dugme pa im kazu mozez preko racunara, kao nema ti slobodno i sl. A kad sistemi ne rade onda znaju brze novine da napisu rusi nam provalili u sistem i sl.


Samo bezveze stresaju ljudu s digitalizacijom.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 20:51   #82
Evo još jedan dokaz da je Hrvatska naprednija od Danske.








Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 22:36   #83
Mozda je savrsenij sistem. No u Danskoj je tada uveden zato sto eto i neki drugi su isto ucinili primjerice Estonija, i onda je uvede eto da smo samo na broju. Savrsen nije, a licno nisam ni za takve sisteme. Nisam ljubitelj (preveliki) digitalizacije. Kako je rijeseno pitanje s starijon generacijom? Jel imaju izbor tipa da ovo e-gradjan je za one koji samo zele ili je primorano za sve?
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 23:39   #84
U Hrvatskoj nema još e glasanja tako da nitko nije još primoran koristiti. Ne znam, ali nagađam da je e pass podiglo možda 20ak% ljudi, ako i toliko, a e-osobnu aktiviralo još i manje pošto krelci nisu osigurali čitače kartica. To je šteta, ali puno ljudi jednostavno ne zna ni što je to, ni kako izgleda, a nisu ni dovoljno na ti s računalom da istražuju i zamaraju se.
Sustav je odličan i postaje sve bolji. Problem je ljudskog faktora što dođe do ovakvih slučajeva gdje dokumenti iz ovog ili onog razloga nisu digitalizirani ili spojeni s profilom, ali to je nešto na čemu stalno rade.
Ja pozdravljam projekt i nadam se da će i dalje napredovat. Jedna od najkorisnijih stvari koje je ova država realizirala. Ni ne sjećam se kad sam zadnji put išla nešto tražiti fizički, nema plaćanja taksi, sve dijeliš dalje u pdf-u ili eventualno isprintaš.

Starija generacija (čast iznimkama) koja nije navikla, ne želi učiti i "stresira" je digitalizacija nije razlog za ostajanje u srednjem vijeku, blokiranje napretka i poboljšanja sustava. Isto vrijedi i za Hrvatsku i za sve ostale.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 00:03   #85
Nema ni u Danskoj. Strogo se ovdje protive e-glasanju. No ima tu i drugih komplikacija vezano za e-glasanje. Danski drzavljani koji nemaju adresu u Danskoj nemju pravo glasati na izborima ili referendumu. Jednostavno donesen je zakljucak da je elektronsko glasanje prijetnja demokratiji.

Druga stvar probno su radili par glasnaja za nadbiskope i sl. i problem je u tom sto onda i ta elektronska glasanja moraju biti preko elektronske poste tkz. e-boks, no iskustvo kaze da vecina ljudi a pogotovo starijih nema naviku da cesto koristi, cak neki nikako. To se dalo zakljuciti na broj propustenih termina u bolnicama koji se posalju preko elektronske poste.

I tako da su odustali ne skroz, ali za narednih 10 - 15 godina nisam ubjedjen da ce doci do elektronskog glasanja na izborima ili koje kakvom referendumu.

Onda si imao primjerice optuzbe koje su cinjenica, kao kad drzava nije u stanju da odrzi postu, zeljeznicki transport, te poreznu upravu tj. sve su to drzavne ustanove onda kako ce i ovo.

Iskreno receno mislim da elektronsko glasanje je super stvar za one koji zele manipulaciju no isto mislim da bi proj glasaca bio znatno manji i to bi isto odgovarano pojedincima i sl.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 08:45   #86
Oprosti, ali zašla/ao si u nešto što nema veze s temom... Ovo je o hrvatskom e-građaninu, korištenju i funkcioniranju. Za Dansku, glasanje i ostalo idi na politiku i inozemstvo.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 12:41   #87
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali zašla/ao si u nešto što nema veze s temom... Ovo je o hrvatskom e-građaninu, korištenju i funkcioniranju. Za Dansku, glasanje i ostalo idi na politiku i inozemstvo.
Imas pravo, no nemas napredka ako ne radis usporedbe s drugima.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 13:00   #88
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Imas pravo, no nemas napredka ako ne radis usporedbe s drugima.
Slažem se. Zato bi se ti definitivno trebao pozabaviti time da tvoji Danci poboljšaju svoje e-usluge da budu barem dobri kao Hrvati, ako ne i bolji.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 13:10   #89
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Slažem se. Zato bi se ti definitivno trebao pozabaviti time da tvoji Danci poboljšaju svoje e-usluge da budu barem dobri kao Hrvati, ako ne i bolji.
Ima i tu istine na prvi pogled ali na drugi tj. onaj realni, gdje jedna drzava poput nje koja je iznad HR bar 40 godina ako gledamo gospodrastvo nije u stanju seniore da preprica a cak i one koji odu u mirovinu i koji su cak imali nekoliko godina susreta s tehnologijom.


A gdje je poznavanjem i mentalieta u HR, kako e-gradjanstvo moze uspjeti u HR? Kako to samo nije nesto oko cega ce biti hype narednih nekoliko godina i kako ce s vremenom ostati na mrtvoj tocki?

Kako mislis npr. prepricati nekog u HR koji mozda i nema internet, jer nema toliku zaradu da si moze prisutit tako nesto da to koristi? Kako prepricati starije, koji nikad dodira s tehnologijom nisu imali itd. itd. itd.?
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 13:56   #90
O kakvom ti prepričavanju pričaš? Pretpostavljam da ti je hrvatski materinji, ali ne i prvi pa da te zeza izbor riječi. Dio koji nema internet je sve manji i manji. S razvojem LTE-a i bežičnog interneta mislim da je manje od 20% ukupne površine Hrvatske bez signala, a veliki dio od tog postotka nije uopće naseljen. Tko god želi pristup ima punu mogućnost. Zbog forsiranja i jake HT-ove kampanje za starije i umirovljenike, hrpa njih je nabavila tablete, a sve manji broj ih nema barem smartphone. Iako se tako ne čini vrlo su prilagodljivi, a oni koji imaju unučad uglavnom su uz njih naučili ili uče isto što i oni znaju. Moji svi +50 u obitelji koriste internet, whatsapp/viber, mail, novine, mobilno bankarstvo... da im treba lako bi usvojili i e-građanina. Druga je stvar što mlađoj populaciji e-građanin puno više koristi jer imamo veću potrebu za dokumentima, radnom knjižicom, porezna, osobna, vozačka, zdravstveno... Današnjoj djeci je smartphone u rangu što je nama nekad bila hodalica ili abeceda. Nešto što usvajaju i upijaju potpuno samostalno i usputno. Rizična populacija, tj. taj mali dio koji nema ni vezu ni znanja ni volje učiti, uglavnom su stariji po selima što su ostali, ali njih kroz max 20ak godina više neće biti.

E-građanin u Hrvatskoj može samo još više rast, razvijat se i napredovati isto kao i sve ostale pametne tehnologije.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 15:17   #91
Čisto da pokudim anketu... glasao sam za birokraciju jer nema opcije koja kaže, "ulogirao se, vidio kaj ima i više nisam trebao" (za sad)
__________________
Besplatno hranim trollove
Loborek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 07:28   #92
Moji roditelji, 74 godine
Oca zanima informatika, majku nimalo

Oboje bez problema koriste What's app za video poziv kad
pričaju s unučadi
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 08:17   #93
Strah od nepoznatog je najveći problem. Kad krenu koristiti, malo vježbaju i brzo shvate. Na kraju krajeva, internet i smartphonei nisu nikakav bauk, samo traži malo učenja kao i sve drugo u životu.

Najveća greška je što MUP nije odmah osigurao e-citace uz nove osobne jer ih većina nema i ne želi dat 100 i više kn za njega, a i epass, tlaka je ljudima ići na Finu.
Većina ga počne koristiti tijekom fakulteta kad im zatrebaju dokumenti za upise ili potvrde o prebivalištu/boravištu i zaposleni zbog zdravstvenog, mirovinskog, porezne... Da te poštedi samo jednog puta na zavod ili općinu i plaćanja taksi super je.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 11:20   #94
E - građani

koliko vidim na portal.zdravlje.hr nije moguće naručivati lijekove.

moja LOM-ica se, ima već neko vrijeme, uključila u sustav zdravlje.net (koji je pretpostavljam nekako povezan s portal zdravlje?) i preko moba mogu naručivati lijekove - imam popis svih terapija, prikazuje kad je koji lijek pred krajem pa ga mogu naručiti, mogu poslati poruku ordinaciji ("nije mi dobro, sinusi rasturaju može danas bolovanje?") i vidjeti odgovor...

uglavnom izvrsna stvar, tjerajte svoje doktore da se uključe ako već nisu. budem postavila preko tapatalka screenshotove da vidite kako to izgleda.





__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 18:16   #95
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
O kakvom ti prepričavanju pričaš? Pretpostavljam da ti je hrvatski materinji, ali ne i prvi pa da te zeza izbor riječi.
Čovjek misĺi na nagovaranje, uvjeravanje (slovenski: "nekoga prepričati" znači upravo to)

Pozdrav iz Zagreba
STIB is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 13:57   #96
Quote:
Duba kaže: Pogledaj post
moja LOM-ica se, ima već neko vrijeme, uključila u sustav zdravlje.net (koji je pretpostavljam nekako povezan s portal zdravlje?) i preko moba mogu naručivati lijekove


ovo postaje sve luđe, farmaceutska mafija radi što hoće, a ljudi to odobravaju
__________________
IGNORE LISTA: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, CelMar, miki1988, SusFerox
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 21:16   #97
Quote:
danijeld kaže: Pogledaj post


ovo postaje sve luđe, farmaceutska mafija radi što hoće, a ljudi to odobravaju
??
Ja sam nakon ove dubine informacije kontaktirala bakinu dr u vezi te aplikacije. Rekla je neka se tome ne nadamo, da nema sanse da se ukljuci u to.
A nama bi to olaksalo narucivanje lijekova, jer se uglavnom ne javlja na telefon.

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 22:51   #98
Pa to nema veze s e-građanima, to je neka privatna aplikacija. Čudno je da uopće postoje 2 portala za isto, rađena od dvije posebne firme
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 06:45   #99
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Pa to nema veze s e-građanima, to je neka privatna aplikacija. Čudno je da uopće postoje 2 portala za isto, rađena od dvije posebne firme
Da li se preko e-građana mogu naručiti lijekovi?

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 09:55   #100
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Pa to nema veze s e-građanima, to je neka privatna aplikacija. Čudno je da uopće postoje 2 portala za isto, rađena od dvije posebne firme
Nemam pojma, mislila sam da se radi o nekakvoj produženoj ruci e-građana. U svakom slučaju je korisnija i ima neusporedivo bolji UI od mobilne app za e-građane. Koja uopće nije native mobilna aplikacija kakva bi trebala biti.

Quote:
Mirotta kaže: Pogledaj post
Da li se preko e-građana mogu naručiti lijekovi?

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk

Ja tu opciju nisam našla na e-građanima. A sve sam prekopala. Tako da ili je negdje zakukljena ili je nema (vjerojatnija opcija). Ne može se čak ni promijeniti doktora.
Iskreno ne nalazim ikakvu praktičnu svrhu Zdravlja unutar e-građana. Ajde mogu se otkazati naručeni pregledi, to je sve.
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:12.