Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2004., 10:43   #1
prvi svijetski rat (nastavak)

Eto, pisem odgovor na temu "prvi svijetski rat" i odjednom nestane !?

Sad kad sam napisao toliki post ga necu brisat, pa eto da nastavim temu.

Quote:
Najžalosnija je činjenica što se Amerika umiješala u rat. Do tog trenutka bila je izvjesna pobjeda Njemačke i njenih saveznika.
Hmm. Eto slucaj htio da sam ja jucer puno citao o prvom svijetskom.

Sto prije nisam znao. Kad je 1917 vec bilo gusto za Njemacku i Austro-Ugarsku, novom taktikom (General "Durchbruch-mueller" (prodor-mueller)) su Italiji naneli tezak poraz na Izoncu. Italija je za nekoliko dana izgubila 330.000 vojnika (vecina zarobljena) i podrucje, za koje su pali 300.000 vojnika u tri godina.

Nakon toga si Rusija da diktirati uvjete za prekid vatre. I to je bio moguci preokret. Uloga Amerika se u tom ratu pretjeruje, ona je vise financijska, ali po brojem vojnika nije tolika:

Njemacka 13.250.000; Francuska 8.200.000; Austro-Ugarska 9.000.000; Velika Britanija 8.200.000; Rusija 15.000.000; USA 3.800.000; Italija 5.250.000; Belgija 380.000; Turska 1.500.000; Bugarska 500.000 i Srbija 1,000.000.

Uloga je vise, kao vec reko, materijalna.

Antanta dozivi tezak poraz u jedno vrijeme, kad su Francuzi vec poceli mobilizirati Gimnazijalce, ali dobiva Ameriku za rat. No, Njemci tada dobivaju 52 divizije (!), koje su se borile na istoku, ne racunajuci Austrijske. General "Durchbruchmueller" planira odlucujucu ofanzivu na zapadu, tada su (kako se kaze: srijedne sile ?) imale dobre karte. U Operaciji "Michael", 800.000 Njemaca krece u ofanzivu, novom taktikom izbjegavaju krvave bitke za 100 metara, kako se vidlo prvih godina rata. Ali sta radi Wilhelm sa vojskom na istoku ? Nista ! On i dalje sanja o Imperiji prema istoku !

Engleski Generali su kasnije rekli: "U zavrsnoj ofanzivi Njemaca, falilo im je 5-6 divizija, ta im uspije prodor do Amiensa, sto bi znacilo odcjepljenje engleske od francuske vojske, i nakon poraza Talijana na Iszoncu, to bi vjerojatno bio poraz Antante. Da je doslo drugacije, zahvaljujemo Wilhelmu, koji je cijelu istocnu vojsku drzao i dalje - na istoku !"

Priznali su, da su Njemci prokockali pobjedu.
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 11:15   #2
Ja tu temu nisam nigdje micao.
Netko će mi platiti
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 20:23   #3
Re: prvi svijetski rat (nastavak)

Quote:
riki1512 kaže:
Eto, pisem odgovor na temu "prvi svijetski rat" i odjednom nestane !?

Sad kad sam napisao toliki post ga necu brisat, pa eto da nastavim temu.



Hmm. Eto slucaj htio da sam ja jucer puno citao o prvom svijetskom.

Sto prije nisam znao. Kad je 1917 vec bilo gusto za Njemacku i Austro-Ugarsku, novom taktikom (General "Durchbruch-mueller" (prodor-mueller)) su Italiji naneli tezak poraz na Izoncu. Italija je za nekoliko dana izgubila 330.000 vojnika (vecina zarobljena) i podrucje, za koje su pali 300.000 vojnika u tri godina.

Nakon toga si Rusija da diktirati uvjete za prekid vatre. I to je bio moguci preokret. Uloga Amerika se u tom ratu pretjeruje, ona je vise financijska, ali po brojem vojnika nije tolika:

Njemacka 13.250.000; Francuska 8.200.000; Austro-Ugarska 9.000.000; Velika Britanija 8.200.000; Rusija 15.000.000; USA 3.800.000; Italija 5.250.000; Belgija 380.000; Turska 1.500.000; Bugarska 500.000 i Srbija 1,000.000.

Uloga je vise, kao vec reko, materijalna.

Antanta dozivi tezak poraz u jedno vrijeme, kad su Francuzi vec poceli mobilizirati Gimnazijalce, ali dobiva Ameriku za rat. No, Njemci tada dobivaju 52 divizije (!), koje su se borile na istoku, ne racunajuci Austrijske. General "Durchbruchmueller" planira odlucujucu ofanzivu na zapadu, tada su (kako se kaze: srijedne sile ?) imale dobre karte. U Operaciji "Michael", 800.000 Njemaca krece u ofanzivu, novom taktikom izbjegavaju krvave bitke za 100 metara, kako se vidlo prvih godina rata. Ali sta radi Wilhelm sa vojskom na istoku ? Nista ! On i dalje sanja o Imperiji prema istoku !

Engleski Generali su kasnije rekli: "U zavrsnoj ofanzivi Njemaca, falilo im je 5-6 divizija, ta im uspije prodor do Amiensa, sto bi znacilo odcjepljenje engleske od francuske vojske, i nakon poraza Talijana na Iszoncu, to bi vjerojatno bio poraz Antante. Da je doslo drugacije, zahvaljujemo Wilhelmu, koji je cijelu istocnu vojsku drzao i dalje - na istoku !"

Priznali su, da su Njemci prokockali pobjedu.


Da,u bitci za Caporetto je zarobljeno oko 295000 vojnika,10000 poginulo,30000 ranjeno i 10000 poginulo.Ipak,taj front zapravo i nije značajan kako se misli!Više je služio za odvlačenje austro-ugarskih i njemačkih divizija.U jednom trenutku Talijani nisu uspjeli skupiti više od 400000vojnika,i povukli su se preko Piave,dok su Nijemci i Austro-Ugari imali problema sa potjerom zbog opskrbi i manjka rezervi.



Pa oko tog problema sa Istočnom i Zapadnom frontom ima uvijek raznih mišljenja i teorija.Nisam siguran za podatak koji sam negdje čuo da je 1918.poslije Brest-Litovskog pakta u Rumunjskoj i Rusiji bilo 500000 vojnika,čini mi se malo previše...Neki misle da bi Centralne sile izdržale sa žitom iz Ukrajine,ali to se nikad nije ostvarilo na željeni način.

Mislim da im to žito i ne bi pomoglo jer je ulaskom Amerikanaca u rat bilo potrebno što prije poraziti sile Antante,prije nego bi Amerikanci mogli utjecati u većem broju na zbivanja.U Michael ofenzivi njemački gubitci su bili ogromni,250000ljudi,i većinom su najveći teret podnijele elitne Sturmtruppen divizije.Uspjeh je bio polovičan,unatoč spektakularnom proboju 40 km i zauzimanju većeg prostora nego što su ga zauzeli Britanci u cijeloj bitci na Sommi.


Uostalom,bilo je još takvih operacija(Georgette,u kojoj su Nijemci ponovno ušli u mjesta koja su još 1914.oslobodili Britanci(tj.ušli u njihove ruševine).Blucher-Yorck ofenziva u svibnju je bila najuspješnija,između 27.svibnja i 4.lipnja zarobljeno je 55000 Francuza,i to je bio vrhunac uspjeha.

Nakon toga su unatoč ogromnim gubitcima krenuli i sa operacijom Gneisenau,potpuni neuspjeh,i tada je već bila sasvim vidljiva iscrpljenost i pad morala,recimo kada su zarobili jedno britansko skladište vina tako su napili da su zapovijednici na tom području bili šokirani,jer najdiscpliniraniji vojnici na svijetu nisu mogli ni hodati....

U to vrijeme je u Francuskoj bilo već 650000 Amerikanaca....
Erich von Manstein is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2004., 13:12   #4
Imate na temi iz mog siga podosta o poslijednjoj Austro-Ugarskoj ofanzivi-na rijeci Piavi.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2004., 13:41   #5
Ipak je interesantno, ako ne vec cudljivo, da ocigledno barem na ratnom terenu najmanje ravnopravne centralne sile potpisuju totalnu kapitulaciju...(stime necu poceti o onoj conspiracy-teoriji)

Interesiralo me bi, kakav je bio moral u multi-etnickoj vojsci Austro-Ugarske kod Slovena, Hrvata, Bosnjaka, Slovaka, Ceha, Rumuna pa i Srba.

(Moj pra-pra-djed je Austrougarskom Caru Franju dao ruku, vjerojatno su stali u redu vojnici za pozdrav)
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2004., 13:52   #6
Quote:
riki1512 kaže:
Interesiralo me bi, kakav je bio moral u multi-etnickoj vojsci Austro-Ugarske kod Slovena, Hrvata, Bosnjaka, Slovaka, Ceha, Rumuna pa i Srba.
Ja imam dnevnik mog djeda koji je vodio u tom ratu, i još je nekoliko godina poslje ratovao u Rusiji protiv crvene bande

Morat ću jednom to sve pogledati, ali prilično je teško čitati, pisano je na nekoliko jezika, i latinici i ruskom, ali nainteresantnije je da je iz tog rata putovao preko Japana i Australije u Hrvatsku
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2004., 14:32   #7
Quote:
putovao preko Japana i Australije u Hrvatsku
To me bi datajlnije interesiralo. Podsjeca me na onog Njemaca, koji je bjezao iz sibirskog (ili vec jakutskog) logora na sjevero-istoku Rusije 46e, gdje skoro nije bilo strazara, posto je bilo nemoguce, tamo u okolini prezivjeti. Htio je po polarskom krugom do Beringove XXX (ceste ?), da bi preko Alaske i Kanade nekako u Njemacku.

Kad je vec video polarna svijetla u ledenoj pustinji, nije vise mogao i krenuo je prema jugu. Zvuci fantasticno, ali vjerojatno mu je Bog dao snage, i nakon tri godine, presavsi cetrvtinu planete, uvijek u begu pred ruskim jedinicama, dodje do granice Irana. U Iranu su ga skoro strijelili u zatvoru, jer mu tu pricu naravno nije niko vjerovao, mislili su da je sovjetski spijun. Sudbina je htjela, da mu je Stric radio na njemackom veleposlanstvu u Teheranu. Rekao je da neka mu salju strica, da ce ga on prepoznati. Tago se dogodilo, i covjeka vratili u Njemacku, gdje su ga cekale zena i kcer.
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2004., 21:31   #8
Solunski front

Koje su postrojbe probile Solunski front?
__________________
Car je go
Fourier is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2004., 23:45   #9
Quote:
riki1512 kaže:
To me bi datajlnije interesiralo. Podsjeca me na onog Njemaca, koji je bjezao iz sibirskog (ili vec jakutskog) logora na sjevero-istoku Rusije 46e, gdje skoro nije bilo strazara, posto je bilo nemoguce, tamo u okolini prezivjeti. Htio je po polarskom krugom do Beringove XXX (ceste ?), da bi preko Alaske i Kanade nekako u Njemacku.
Gledao film nedavno o njemu, na DVD. Nije bilo spomena da je htio preko Aljaske.
 
Odgovori s citatom
Old 19.08.2004., 21:46   #10
Quote:
riki1512 kaže:
Ipak je interesantno, ako ne vec cudljivo, da ocigledno barem na ratnom terenu najmanje ravnopravne centralne sile potpisuju totalnu kapitulaciju...(stime necu poceti o onoj conspiracy-teoriji)

Interesiralo me bi, kakav je bio moral u multi-etnickoj vojsci Austro-Ugarske kod Slovena, Hrvata, Bosnjaka, Slovaka, Ceha, Rumuna pa i Srba.

(Moj pra-pra-djed je Austrougarskom Caru Franju dao ruku, vjerojatno su stali u redu vojnici za pozdrav)



Pa moral,većina slavenskih naroda je 1914.simpatizirala Rusiju,kao slavensku velesilu.To je posljedica utjecaja prislilne germanizacije,mađarizacije,uloge Rusije u tome da su Bugarska,Rumunjska,Srbija,Crna Gora u 19.stoljeću stekle nezavisnost,a zatim i utjecaj Balkanskih ratova 1912-13....

Zato je na Istočnoj fronti bilo masovnog dezertiranja i predavanja Rusima koje su i to većinom vojnika Slavena . Čak su formirane jedinice od tih dezertera.Nadvodno je i drug Tito bio u Rusiji,gdje je odigrao važnu ulogu u revoluciji


Zanimljiva je uloga vojnika češke legije za vrijeme građanskog rata u Rusiji...Naime,borili su se na strani bijelih i zauzeli dio Trans-Sibirske pruge koju su kontrolirali teško naoružanim vlakovima...

Nakon što su se bijeli 1918.odvojili od frakcije umjerenih socijalista Česi su izgublili interes...


O ovome se malo zna
Erich von Manstein is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2004., 23:25   #11
ja sam uvijek čuo da je kralj Aleksandar maštao da se popne na rusko prestolje, kada su rusi ostali bez cara, i da su nekad primili puno ruskih izbjeglica koji su bježali pred boljševicima

riki1512, moj djed nije sam putovao, bila je cijela grupa naših iz okolice Bjelovara, koji su bili zarobljeni u Srbiji i kao srpski vojnici otišli u Rusiju

Najviše ih je pomrlo na putu iz Japana u Australiju, od zime su za nekoliko dana došli u područje tropske vrućine
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 05:10   #12
Sinko, udarili ti tako švabi preko boka teškom artiljerijom

Stjerali nas u kut za po ure, razmeš ti mene.

E, a ondak se mi ufatili motika i drljača i kres, kreees po zlobnom dušmaninu...

A jesmo im bome dali tad mislit, jesmo, hehehe.

Majku im švapsku...

Oni će nas, hehe...
Rion is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 07:35   #13
Na području SSSR od 1916 do 1923 godine raznorazne vojske, vojne grupe, pojedini generali, privremene banke su izdale preko 1300 raznih vrsta novčanica
Uglavnom su obećavali isplatu u zlatu poslje pobjede
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 14:26   #14
Quote:
Rion kaže:
Sinko, udarili ti tako švabi preko boka teškom artiljerijom

Stjerali nas u kut za po ure, razmeš ti mene.

E, a ondak se mi ufatili motika i drljača i kres, kreees po zlobnom dušmaninu...

A jesmo im bome dali tad mislit, jesmo, hehehe.

Majku im švapsku...

Oni će nas, hehe...
I šta je onda bilo?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 16:17   #15
Quote:
goranbo kaže:
I šta je onda bilo?
A što bi bilo, jebote?!
Oćero babo švabu i sejvo dan...

A da, of d rekord, kasnije mi pričo kako je za vrijeme haračenja zelenog kadra iskoristio priliku i jebavo žemsku čeljad po cijeloj fakin Lici...
A kruže glasine kako mu je lokalno stanovništvo diglo i spomenik u znak promicanja pronatalitetne politike.
A navodno je i općio s Titovom Jovankom na jednom od mnogobrojnih posjeta Brijunima...
A imao je i kitu od pola metra...


Ajoooooooooooj, a o vitlanju šarcem neću ti ni pričat.

Boga ti, čovjek je mogo pokosit 564948 švaba u roku od 13, 57 sekundi, sa nevjerojatnih osam metaka..

I sad ja tebe pitam, tko to još može, ha??
Tko?!

Švarceneger, možda?

Pffff, ne budi smiješan.
Rion is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 22:46   #16
Quote:
riki1512, moj djed nije sam putovao, bila je cijela grupa naših iz okolice Bjelovara, koji su bili zarobljeni u Srbiji i kao srpski vojnici otišli u Rusiju Najviše ih je pomrlo na putu iz Japana u Australiju, od zime su za nekoliko dana došli u područje tropske vrućine
Mene takve price uzasno interesiraju (u ostalom sam iz Vrbovca, na cesti Zagreb-Bjelovar). Ipak nisam skroz skuzio, 'kao srpski vojnici u Rusiju' ? Dali su kao dezerteri bjezali u Sibir ili su bili bas Srbi ? Kako i zasto su boze mili u Japan, jer zato sto je bila saveznicka zemlja Hrvatske ? A kako majko mila iz Japana u Australiju ? A na kraju, kako iz Australije u Hrvatsku ?
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:43.