Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2010., 10:38   #61
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
pa kako te ne čudi sta to doktori ne znaju?
bah, da ti je doktor rekao 'što ste došli s djetetom sad ako je zakurila tek jučer popodne?!?' i rekao ti da dođeš sljedeći dan onda bi otvarala temu kak ti je dijete kurilo crvenog grla, a doktor te potjerao doma iz ordinacije.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 10:42   #62
u našem slučaju nije virusni,bar kks nije tako pokazala,a dijete jedva izgura dan
a to da se na hitnoj ne radi krvna slika mi je 1. put da čujem - ne mogu to shvatiti
pa nama obavezno rade sve pretrage a čak su nam i na Krku dok smo ljetovali u dežurnoj hitnoj vadili krv pa sa onim lakmus papirom gledali vrijednosti
__________________
Prodajni album
pikacu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 10:42   #63
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
sve to stoji ali je problem ako je vikend...pa onda jos naletis na dva oprecna misljenja pa se zapitas dal vjerovat svom doktoru koji je dva dana prije imao krvnu sliku i KOJI JE TREBAO ZNATI da treba vaditi crp ili vjerovat nekome na hitnoj koji nema krvni nalaz ispred sebe


a bronhitis je najcesce virusni i nikakav antibiotik mu ne moze pomoc...bar tako pise na internetu
U dva dana se situacija može jako promijeniti. Na bolje ili na gore.
Prvi doktor je imao krvnu sliku i pacijenta ispred sebe i procijenio je da mu antibiotik ne treba s tim da je vjerojatno rekao da ako se situacije ne poboljša ili krene na gore da dođete. Drugi doktor je imao pacijenta ispred sebe, rekla si mu kako je bolest išla, zaključio je da se situacija ne poboljšava sama od sebe i dao je antibiotik. Ne vidim tu ništa čudno.
Medicina nije matematika, nisu uvijek 2+2=4.

A ne treba vjerovati ni u teoriju zavjere o sadističkim ljudima koji upisuju medicinski faklutet i idu na specijalizaciju samo da bi mogli potrovat i poubijat ljudski rod.

Ne liječi se čovjek prema savjetima sa neta.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 10:47   #64
Quote:
pikacu kaže: Pogledaj post
u
a to da se na hitnoj ne radi krvna slika mi je 1. put da čujem - ne mogu to shvatiti
da, na hitnoj moraju napraviti kompletnu obradu

znam to jer imam poznanicu koja specijalizira hitnu pedijatriju i ljuta je na mame koje jure na hitnu s klincima koji su samo šmrkavi ili su tek zakurili ili mame koje dođu sa spikom 'došli smo samo da mu poslušate pluća/pogledate uho' jer, kaže, ona na hitnoj NE SMIJE samo poslušati pluća nego MORA napraviti kompletnu obradu, ona svako dijete, kako je rekla, mora skinuti do pelene/gaćica i tretirati kao da je stvarno hitni slučaj
(u suprotnom itekako može odgovarati ako nešto propusti)

doduše, ni nikad nismo bili na hitnoj, vikendom idemo kod dežurnog pedijatra
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 10:50   #65
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
bah, da ti je doktor rekao 'što ste došli s djetetom sad ako je zakurila tek jučer popodne?!?' i rekao ti da dođeš sljedeći dan onda bi otvarala temu kak ti je dijete kurilo crvenog grla, a doktor te potjerao doma iz ordinacije.
tebi kao da je promaklo da je bio petak a valjda znas da iza petka ide SUBOTA I NEDILJA

kod nas se u toj jedinoj hitnoj dezurnoj ambulanti ne vadi krv.....
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 10:54   #66
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
tebi kao da je promaklo da je bio petak a valjda znas da iza petka ide SUBOTA I NEDILJA

kod nas se u toj jedinoj hitnoj dezurnoj ambulanti ne vadi krv.....
Ako lab ne radi onda postoji hitna u sklopu bolnice koja radi.
Ako je baš toliko hitno, tamo će odradit, ako može pričekat dan, onda se može pričekat dan.
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 11:01   #67
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
da, na hitnoj moraju napraviti kompletnu obradu

znam to jer imam poznanicu koja specijalizira hitnu pedijatriju i ljuta je na mame koje jure na hitnu s klincima koji su samo šmrkavi ili su tek zakurili ili mame koje dođu sa spikom 'došli smo samo da mu poslušate pluća/pogledate uho' jer, kaže, ona na hitnoj NE SMIJE samo poslušati pluća nego MORA napraviti kompletnu obradu, ona svako dijete, kako je rekla, mora skinuti do pelene/gaćica i tretirati kao da je stvarno hitni slučaj
(u suprotnom itekako može odgovarati ako nešto propusti)

doduše, ni nikad nismo bili na hitnoj, vikendom idemo kod dežurnog pedijatra
Što bi se to moglo desiti djetetu koji ima "samo šmrkav nosić ili su tek zakurili ili ih se zamoli da ih posluša"?
Mislim, ona specijalizira hitnu pedijatriju, zašto bi zbog šmrkavog nosića odgovarala ako ne napravi kompletnu obradu? Što bi mogla propustiti?
I vid vraga mora ih skinuti do pelene
I na hitnoj ne rade uvjek kompletnu obradu (bar naša hitna, dežurni pedijatar radi samo subotom).
__________________
NG 2012
ema1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 11:02   #68
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Mislim da si sve rekla.
je to je istina. samo sta me uvijek uhvati prpa kod tih povisenih temperatura i jakog kaslja pa čovik ne razmislja logicki
a valjda ste se sve tako nekad osjecale pa mi nije sad jasno ovo drvlje i kamenje...kao sto je neko napisao lako je pisat iz fotelje...

a dr radi popodne....
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 11:07   #69
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post

doduše, ni nikad nismo bili na hitnoj, vikendom idemo kod dežurnog pedijatra
budi sretna da je tako - nama je L bila 8 sati na Rebru u čekaonici i skoro još toliko na obradi,infuziji...
__________________
Prodajni album
pikacu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 11:11   #70
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
hm, zaguljena situacija..
Zašto niste vadili CRP? Mislim da bi crp bio nekako najbolji pokazatelj jel bakterija u pitanju ili ne, mislim, obzirom na cjelokupnu kks.


Ne znam, nisam pametna što da ti odgovorim. Virusna ili bakterijska upala grla?
Ako je virus, nema potrebe za antibiotikom
CRP raste i kod viroza i kod bakterija
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 11:14   #71
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
CRP raste i kod viroza i kod bakterija
onda bi se svi ovdje ocigledno trebali dodatno obrazovat
a ne se pravit pametni
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 11:21   #72
Quote:
ema1 kaže: Pogledaj post
Što bi se to moglo desiti djetetu koji ima "samo šmrkav nosić ili su tek zakurili ili ih se zamoli da ih posluša"?
Mislim, ona specijalizira hitnu pedijatriju, zašto bi zbog šmrkavog nosića odgovarala ako ne napravi kompletnu obradu? Što bi mogla propustiti?
I vid vraga mora ih skinuti do pelene
I na hitnoj ne rade uvjek kompletnu obradu (bar naša hitna, dežurni pedijatar radi samo subotom).
u pitanje je hitna u klaićevoj
ona ne smije dijete doživjeti kao 'samo šmrkavi nos' tojest, ona je, jebemu, doktorica i treba postavit dijagnozu - ne može preuzet dijagnozu od roditelja i obradit dijete prema dijagnozi 'samo šmrkav nos' koju je postavio roditelj
valjda doktor treba prvo pregledat dijete, a onda postavit dijagnozu i odlučit o daljnoj obradi il terapiji

mi smo bili jednom na zaraznoj, ne znam jel se računa to k'o hitna. svako dijete za koje se ostavi knjižica ide na mjerenje temperature i vađenje krvi, onda pregled - skidanje do pelene, prepipavanje, pregled grla, pluća, uha, limfni čvorovi...pa ne mogu oni meni vjerovat na riječ jel treba dijetetu pregledat pluća ili grlo...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 11:24   #73
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
onda bi se svi ovdje ocigledno trebali dodatno obrazovat
a ne se pravit pametni
a ocito bi trebali

CRP je upalni marker koji se povecava i kod virusnih i kod bakterijskih infekcija.
Vrijednosti CRP-a kod upale rastu brže od sedimentacije i broja leukocita u krvi i sigurnije razlikuju virusnu od bakterijske infekcije jer je kod bakterijske infekcije porast znatno izraženiji.

Vrijednosti CRP-a pogotovo su važne za razlikovanje bakterijske od virusne infekcije u slučajevima virusnih infekcija s povećanom sedimentacijom i povećanim brojem leukocita kada CRP ostaje pri nižim vrijednostima od očekivanih za bakterijsku infekciju.

Ali na zalost ove vrijednosti mnogo pedijatri ne znaju pravilno ocitati a pogotovo ovo boldano
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 11:25   #74
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
je to je istina. samo sta me uvijek uhvati prpa kod tih povisenih temperatura i jakog kaslja pa čovik ne razmislja logicki
a valjda ste se sve tako nekad osjecale pa mi nije sad jasno ovo drvlje i kamenje...kao sto je neko napisao lako je pisat iz fotelje...

a dr radi popodne....
Drvlje i kamenje nije na tebe (bar s moje strane) jer pretpostavljam da si zbunjena. Moje drvlje i kamenje ide na one koji se usude postavljati dijagnozu i davati medicinske savjete preko ekrana.

I onda još kažu kad je mom tako bilo..
Kako znaš da je ista situacija Takve ljude ne kužim
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 11:28   #75
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
a ocito bi trebali

CRP je upalni marker koji se povecava i kod virusnih i kod bakterijskih infekcija.
Vrijednosti CRP-a kod upale rastu brže od sedimentacije i broja leukocita u krvi i sigurnije razlikuju virusnu od bakterijske infekcije jer je kod bakterijske infekcije porast znatno izraženiji.

Vrijednosti CRP-a pogotovo su važne za razlikovanje bakterijske od virusne infekcije u slučajevima virusnih infekcija s povećanom sedimentacijom i povećanim brojem leukocita kada CRP ostaje pri nižim vrijednostima od očekivanih za bakterijsku infekciju.

Ali na zalost ove vrijednosti mnogo pedijatri ne znaju pravilno ocitati a pogotovo ovo boldano
ako sam dobro razumjela za pravilnu diagnozu tj. razlikovanje bakterije ili viroze najbolje je izvadit kompletnu krvnu sliku i crp? i kada je najranije od pojave temperature to pozeljno uciniti? neki kazu 24 sata?
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 11:35   #76
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
ako sam dobro razumjela za pravilnu diagnozu tj. razlikovanje bakterije ili viroze najbolje je izvadit kompletnu krvnu sliku i crp? i kada je najranije od pojave temperature to pozeljno uciniti? neki kazu 24 sata?
nisam doktor pa ti nemogu niti odgovorit sa sigurnocu a niti ne zelim glumit doktora ali da, doktori kazu kako je krvna slika relevantnija 24 sata od prvih simptoma dok se vrijednost CRPa povecava vec nekih 6-9 sati nakon prvih simptoma a najveca je nakon 1-3 dana (ovo vec znam na pamet jer nam je u azdnje vriejem nebrojenu puta to trebalo)
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 11:42   #77
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
u pitanje je hitna u klaićevoj
ona ne smije dijete doživjeti kao 'samo šmrkavi nos' tojest, ona je, jebemu, doktorica i treba postavit dijagnozu - ne može preuzet dijagnozu od roditelja i obradit dijete prema dijagnozi 'samo šmrkav nos' koju je postavio roditelj
valjda doktor treba prvo pregledat dijete, a onda postavit dijagnozu i odlučit o daljnoj obradi il terapiji
Slažem se u potpunosti, zato i je tamo, zato se i nema prava ljutiti ako joj netko dovede djete za koje ona smatra da je "samo šmrkavo".
Da ima paničara -ima, ali kako beba raste panika opada i znaš raspoznati što je za hitnu, a što za lupocet.
Mi smo bili par puta na hitnoj - kad je opekla ruke, kad je imala upalu uha (subota naveče), napad laringitisa (subota naveče - opet), da mislim da se nešto čudno događa uopće se ne ustručavam sjesti u auto i na hitnu, pa nek me čudno gledaju koliko god im srce želi.

p.s.
Nije cijela Hr Zagreb, kod mene nema Klaićeve, Rebra, kod mene je jedna hitna koja se podjelila na dva mjesta, pa te primaju gdje imaju doca.
__________________
NG 2012
ema1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 11:46   #78
Quote:
ema1 kaže: Pogledaj post
Da ima paničara -ima, ali kako beba raste panika opada i znaš raspoznati što je za hitnu, a što za lupocet.
.
ma ni to nije uvijek bas tako kaka beba raste jer sa nekim stvarima se prvi put susretnes kad ti djete ima 5 godina...evo mi smo isto uvijek bili skloniji upalama uha al grlo jako jako rijetko

mi smo prosle godine isto bili u nekoj fibrici, sve upucivalo na prehladu kad ono ispao bronhitis
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 11:53   #79
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
ma ni to nije uvijek bas tako kaka beba raste jer sa nekim stvarima se prvi put susretnes kad ti djete ima 5 godina...evo mi smo isto uvijek bili skloniji upalama uha al grlo jako jako rijetko

mi smo prosle godine isto bili u nekoj fibrici, sve upucivalo na prehladu kad ono ispao bronhitis
Slažem se, ali kako više imaš doticaja sa određenim stanjima znaš proceduru, znaš što i kako.
Mi smo prije dva tjedna prvi put (ima 3 god.) zapali sa laringitisom. Nisam imala pojma kako to izgleda do tada i zašto odjednom od vrištanja da je boli grlo, prelazi samo u krkljanje. Užasno
Naravno da smo se pokupili na hitnu.
__________________
NG 2012
ema1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 12:00   #80
Quote:
ema1 kaže: Pogledaj post
Slažem se u potpunosti, zato i je tamo, zato se i nema prava ljutiti ako joj netko dovede djete za koje ona smatra da je "samo šmrkavo".
ne ljuti se ona zbog sebe, njoj je to, ako ništa drugo, posao, ona se ljuti zbog onog djeteta koje je stvarno hitni slučaj, a koje u bolovima mora čekati par sati jer ona mora potrošiti po 20 min na x samo šmrkave djece.

nije cijela rh zagreb, ali ja sam pričala konkretno za hitnu klaićeve. u zagrebu. gdje postoje dežurni pedijatri po domovima zdravlja subotom i nedjeljom.
dijete koje je šmrkavo ili je tek zakurilo nije za hitnu nego za dežurnog pedijatra.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:10.