Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2017., 09:34   #5601
Ujutro trk iz kreveta i na kahlicu i ceka da skinemo nocnu pelenu i da pisa...
Al sam skuzila da sam mama heliopter otkad sam doma, idem linijom manjeg otpora. Radim stvari koje on moze sam i on to sad ocekuje. Tako da sad radimo na tome.
__________________
Nekad sam bila ja, sad sam mi...
Teatrichalna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 21:24   #5602
2g i 8mj. Skinuli pelenu prije 2 tj. Ionako je vec dugo nocu bio suh. I funkcionira savrseno, nema sanse da se popiski u gace. Sam trazi na wc/tutu/travu ali....ALI....
Kakanje je kooooma! Prvo je to obavljao stojecki dok bi piskio u travu, a sad trpi i kaka svaka 2-3 dana uz ogromnu muku i plac
Prvo trckara, place, cvili, sjedne i digne se s tute/wc-a po 50x!! I na kraju obavi u kadi prlikom kupanja uz uzasno deranje i plac.
Kaj da radim? Kak da se postavim? Strah me da ce se zastopat od toliko trpljenja i da ce se stvoriti zacarani krug.
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 07:45   #5603
Micek-jerry, ja bi mu govorila da ne smije trpiti. Tako smo mi našem malcu. On je tražio pelenu, a mi bi rekli da smo ih spremili za bracu ili seku. Žarko ih želi pa je argument bio da njima mora pustiti pelene ili ih neće moći imati. Sve to laganim tonom, bez prijetnje. Tipa, šta nismo rekli da ćemo pelene pustiti za b i s? I onda smo mu pustili da kaka u gaćice. Tako su nam rekle tete u vrtiću. Nakon toga bi mu svaki put rekli da se to ne radi i da sada bezveze gubimo vrijeme na pranje u kadi. Mislila sam da će kakanje u gaćice trajati godinama. Ok, bar do ljeta (bila je veljača). U 10ak dana je i to rješeno. Jedan petak mi je teta rekla kako su se oni dogovorili da više neće kakati u gaćice i išao je na wc. U subotu ujutro se bunio da neće na tutu (prvo je kakao samo na tutu, sad i na wc). Na samom početku odvikavanja probavali smo i sa crtićima, ali on bi se zagledao i zaboravio na kakanje. Tu subotu sam rekla da može dobiti veliki crtić (na laptopu umjesto mobitela), ali da se mora prvo pokakati. I od tada kaka u tutu/wc. Imao je 2g i 4mj.
Pitajte i pedijatra što misli.
tikii is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 09:20   #5604
Kako vasi malci koji idu na wc, kako to izgleda? Svaki put idete zajedno? Tko postavi stepenicu, daskicu za male guze? Moja sad po novom zeli ici i na wc, inace joj ja sve postavim na wc, i stavim ju da sjedne, ali sad zeli ona sama, jucer dok sam kuhala rucak, ona se popela na wc, bez stepenice, i bez njezine daske, skoro je upala u skoljku, uhvatila sam je u zadnji tren :-) Ta nasa daskica bas ne stoji cvrsto na dasci nasoj, pa me je strah da sama sve to radi. Jel postoji neka daskica koja bas cvrsto sjedne na pravu dasku? Imamo 2 i odadvije su klimave.
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 10:24   #5605
micek, mi smo sad isto skinuli pelene (cura i decko 2,5 g.)

ona je prvo lijepo kakala u wc i onda se nakon tjedan dana sjetila da ne bi kakala i da se boji drekeca. i da hoce tutu (u vrticu imaju). imamo i mi doma pa sam dala tutu. e onda bi trcala 20 puta na tutu, sjela se i nista, prestrasi se i stisne valjda. na kraju se pokakala u gace. onda smo isli na more i tamo se isto 2put pokakala u gace. rekli smo da drugi put moze i u tutu ili na wc da bezveze ne zmaze gacice i sl. mislim ona bi se rasplakala kad bi se pokakala u gace... sad zadnjih tjedan ide na tutu, ali isto ima malo to da dodje do tute i hoce, nece pa par puta sjedne, dize se... ja joj dajem puno voca, marelice, sljive, tak da ne moze zadrzati..
uglavnom, ja bih rekla da je bitna prehrana da sto lakse to ide, a druga stvar da se oko toga ne radi drama i ne ispituje (bar je moja takva, sto vise ispitujes, vise se inati i odbija bilo sto)

malom sam skinula pelene tjedan dana nakon nje.. prvi put se zapisavao u vrticu i trazio mene pelenu za kakanje i onda sam mu skroz vratila pelene, jos je teta rekla kak nije bas spreman..
e onda je na moru (isli nakon par dana od ovog prvog pokusaja) isao stalno sam piskit i trazio i kad smo se vratili u zg kakat na tutu i opet sam mu maknula pelene i sve super. onda se pak drugi dan sjetio da bi on ipak kakao u pelenu i da mu stavim i tad sam rekla da nema vise pelena i onda se u gace. nakon toga vise nije u gace i ide skoro svaki dan na tutu, kaka i u vrticu (cura recimo nece u vrticu).

mislim da samo treba strpljenja i da se to sve ipak poslozi, iako se cini da bude tak zauvijek
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 22:31   #5606
Danas sam malom dala laksativ-sirup Cotiderbe. Iskakao je hrpu i bez placa. U kadi Ne mislim mu stalno to davati, samo sam mu danas da prekinemo taj zacarani krug tvrde kakice. Pazimo na prehranu, kao i inace.
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 07:50   #5607
Quote:
bela-12 kaže: Pogledaj post
Kako vasi malci koji idu na wc, kako to izgleda? Svaki put idete zajedno? Tko postavi stepenicu, daskicu za male guze? Moja sad po novom zeli ici i na wc, inace joj ja sve postavim na wc, i stavim ju da sjedne, ali sad zeli ona sama, jucer dok sam kuhala rucak, ona se popela na wc, bez stepenice, i bez njezine daske, skoro je upala u skoljku, uhvatila sam je u zadnji tren :-) Ta nasa daskica bas ne stoji cvrsto na dasci nasoj, pa me je strah da sama sve to radi. Jel postoji neka daskica koja bas cvrsto sjedne na pravu dasku? Imamo 2 i odadvije su klimave.
Mi idemo zajedno. Kad je kakanje u điru uglavnom nas izbaci van i kaže da će zvati. Za 5 sec viče Gotov sam! Imamo Dotpot 3u1 - stepenica, nastavak, tuta. Tutu smo vrlo brzo eliminirali. Koristi nastavak za wc školjku, a stepenica je niska pa se još ne može sam popeti. Nastavak je stabilan i čvrst.
Naš malac je još uvijek hvalisav oko svega pa obavezno viče da mora piškiti i kakati, čeka dok namjestimo nastavak i kasnije obavezno moramo promatrati sadržaj
Često mu znam reći da sam stavi nastavak, ali pravi se ćoškast.. Ili kad najavljuje da mora na wc, mi krenemo, a on mora provozati baš taj jedan autić ili što već.. Onda mi stignemo sve namjestiti i još ga zovemo neka požuri
tikii is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 17:23   #5608
Pozz..trebam savjet..
Maknuli smo pelenu prije 3 dana..super je prihvatila pisanje na kahlicu a tu i ponekad na wc..22 mj ima inace.
E sad neznam sta sa nocnom pelenom. Joa se zna ponekad popisat po noci. Inace dojimo jos i budi se po noci..
Dal ste odmah maknuli i nocnu ili ne?
Sad se dva puta oko 1h popisala i onda se dalje vrpolji dok ne stavim suhu.
sunčeko101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 10:18   #5609
Izgleda da mi do daljnjega kakamo u kadu. Ajd bar nije vise zastopan-sad je bilo 2 dana zaredom, bez sirupa, bez napinjanja i placa.
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 10:53   #5610
Kad se skida pelena treba ju se potpuno skinuti. I dnevnu i noćnu.
Dijete kojemu je potrebna noćna pelena, koje zadržava stolicu kad mu se skine pelena, koje samo mokri u pelenu, a defecira u wc/kahlicu (i vice versa), koje je potrebno "učiti" više od nekoliko dana ili stalno ispitivati i voditi ga proizvoljno na wc da ne obavi stvar u gaće, nije spremno na odvikavanje od pelena. To su riječi psihologa kod kojeg je moje dijete jednom bilo. Sve drugo je sila koja često zna dovesti dijete u konfuziju i izazvati dugoročno gledano kontraefekt. Tako je psiho rekla da djeca kod koje se inzistira na odvikavanju u dobi kad nisu spremna znaju odjednom nakon godine ili dvije od potpunog odvikavanja regresirati ka ponovnom mokrenju i defeciranju u gaće. A kad dođe do takvog regresa onda je tek doslovce i preneseno sranje, jer takvom djetetu više ne možeš vratiti pelenu, te se cijelo iskustvo pretvara u traumu.
Ja sam sa sinom dva puta u razmaku od pola godine pokušala po par dana odvikavanje i odustala sam čim su krenula gorenavedena ponašanja. Na kraju trećeg pokušaja nije ni bilo. Jednostavno je sam jednog dana rekao da ne želi više nositi pelenu. Skinuli smo mu je potpuno i od tada nikad nije imao nezgodu. I nikad ga nije bilo potrebno pitati da li mu je "sila". Jednostavno je od prvog dana bilo kao da nikada pelenu nije ni nosio.
Istina, nismo se mogli hvaliti s djetetom od nepune dvije godine koje ne nosi pelenu (odvikao se s tri godine) i naslušali smo se svakakvih negativnih komentara od okoline prema kojoj nismo normalni jer ne skidamo djetetu pelenu i puštamo ga da po starinski dva, tri tjedna obavlja nuždu po sebi dok na silu ne nauči.

Dodatak: ne želim nikome soliti pamet i nije me briga kada će se čije dijete i na koji način odviknuti od pelena. Napisala sam što jesam jer možda nekome pomogne. Pis end lov.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 11:21   #5611
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
mom kad je kliknulo, sa 3 godine tražio sam da mu skinem pelenu, da neće on na rođendan više imati pelenu, i nikad se nije ni pokakao ni popiškio ni u gaćice ni nigdje

a pol godine ranije kad sam ja htjela mi je ispio živce na slamku tih tjedan dana
Evo, ovako to treba izgledati.
Znači, pokušati, pokazati djetetu, to da. Ako ne ide jako brzo, odustati i pustiti nekoliko mjeseci i opet "pokušati" (što ne bih ni nazvala pokušajem, više ponudom ).

Inzistirati i dovesti time dijete u situaciju "na pola puta" konfuzije u kojoj zadržava stolicu, ne obavlja nuždu na za to predviđenom mjestu (ni u pelenu, ni u zahodsku školjku/kahlicu), obavlja jedno ovamo, drugo onamo...big NO.
Najgore je to "na pola puta" naučeno. Jer tada često nema neko vrijeme više ni naprijed ni nazad i sve se pretvara u nered i muku. Po meni potpuno bespotrebna patnja za dijete i za roditelje.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 13:32   #5612
Kod nas je sad situacija takva da curka kaka na wc, a mali na tutu. I obicno idu u isto vrijeme i pricaju si nekaj dok su na wc-u, presmijesni su. Ja malom nisam skinula nocnu, imamo one pelene gacice i to zovemo gaćice za spavanje. Par noci sam probala i upiskio bi se i jako plakao i uzrujao. Ponekad se i probudi suh, ali pricekat jos s tim. Curki sam odmah i nocnu.

Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 19:01   #5613
Quote:
choupette kaže: Pogledaj post
Kad se skida pelena treba ju se potpuno skinuti. I dnevnu i noćnu.
Dijete kojemu je potrebna noćna pelena, koje zadržava stolicu kad mu se skine pelena, koje samo mokri u pelenu, a defecira u wc/kahlicu (i vice versa), koje je potrebno "učiti" više od nekoliko dana ili stalno ispitivati i voditi ga proizvoljno na wc da ne obavi stvar u gaće, nije spremno na odvikavanje od pelena. To su riječi psihologa kod kojeg je moje dijete jednom bilo. Sve drugo je sila koja često zna dovesti dijete u konfuziju i izazvati dugoročno gledano kontraefekt. Tako je psiho rekla da djeca kod koje se inzistira na odvikavanju u dobi kad nisu spremna znaju odjednom nakon godine ili dvije od potpunog odvikavanja regresirati ka ponovnom mokrenju i defeciranju u gaće. A kad dođe do takvog regresa onda je tek doslovce i preneseno sranje, jer takvom djetetu više ne možeš vratiti pelenu, te se cijelo iskustvo pretvara u traumu.
Ja sam sa sinom dva puta u razmaku od pola godine pokušala po par dana odvikavanje i odustala sam čim su krenula gorenavedena ponašanja. Na kraju trećeg pokušaja nije ni bilo. Jednostavno je sam jednog dana rekao da ne želi više nositi pelenu. Skinuli smo mu je potpuno i od tada nikad nije imao nezgodu. I nikad ga nije bilo potrebno pitati da li mu je "sila". Jednostavno je od prvog dana bilo kao da nikada pelenu nije ni nosio.
Istina, nismo se mogli hvaliti s djetetom od nepune dvije godine koje ne nosi pelenu (odvikao se s tri godine) i naslušali smo se svakakvih negativnih komentara od okoline prema kojoj nismo normalni jer ne skidamo djetetu pelenu i puštamo ga da po starinski dva, tri tjedna obavlja nuždu po sebi dok na silu ne nauči.

Dodatak: ne želim nikome soliti pamet i nije me briga kada će se čije dijete i na koji način odviknuti od pelena. Napisala sam što jesam jer možda nekome pomogne. Pis end lov.

ja sam sad ovo iskopirala i poslala mm-u na mail
da imamo u evidenciji negdje

ooooo da, slušam svašta, svaki dan, od svih upućenih i neupućenih, bake, susjede, tete u dućanu, joooooooooš ima pelenu??? to ste morali riješiti sa godinu i pol!!!!!
ma sve isto kod nas
skinu mu pelenu, pa kad će mu teći po nogama znati će gdje se to obavlja
ko pesek da mi piša i kaka svud posvud
a mali se užasava i kahlice i wc-a, valjda bi traume imao da ga posjednem

no, hvala na tekstu
ja sam odlučila čekati dok god neće sam reći da neće pelenu i da hoće na wc
a za vrtić mi se j... tih 4 sata može biti u jednoj peleni, ja ću ga doma kad dođemo presvlačiti
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 00:17   #5614
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
ja sam sad ovo iskopirala i poslala mm-u na mail
da imamo u evidenciji negdje

ooooo da, slušam svašta, svaki dan, od svih upućenih i neupućenih, bake, susjede, tete u dućanu, joooooooooš ima pelenu??? to ste morali riješiti sa godinu i pol!!!!!
ma sve isto kod nas
skinu mu pelenu, pa kad će mu teći po nogama znati će gdje se to obavlja
ko pesek da mi piša i kaka svud posvud
a mali se užasava i kahlice i wc-a, valjda bi traume imao da ga posjednem

no, hvala na tekstu
ja sam odlučila čekati dok god neće sam reći da neće pelenu i da hoće na wc
a za vrtić mi se j... tih 4 sata može biti u jednoj peleni, ja ću ga doma kad dođemo presvlačiti
Ma ne mora sve biti tako... evo moja se odvikla mjesec dana prije treceg rodjendana, i samo je dan i pol piskila svukud, a onda je sama shvatila i sama sjela na kahlicu. Zahodu nije htjela ni blizu, vristala je kad bi ju stavila, a sad sama ode i sama se popne i piski, evo jucer je vani u kaficu piskila i kakala, je da ja bas ne volim da sjeda po svukud, ali sad joj je to fora. Mi krecemo isto u vrtic u 9. mjesecu i biti ce u starijoj grupi, a ona ne prica uopce, i sad jos da ima i pelenu...ne znam, drago mi je sa smo skinili pelene, meni je to veliko olaksanje. Zato ako smo mi mogli, a ona ne prica uopce, i ne kaze kad mora, i ne odgovori kad ju pitam da li joj je sila, onda mogu svi. Znam da ste vi imali problema sa zdravljem, i operacije, i strahovi, ali mislim da te to nebi smjelo kociti, i ja sam bila takva, nisam htjela skinuti joj pelene, jer imamo te probleme, ali ona se je prakticki sama odvikla. Cak nas je i neuropedijatrica pitala kako smo uspjeli, tako da probaj kad bude ova vrucina opet, skini ga nek bude gol, i sam ce shvatiti koliko mu je ljepse bez pelene, ne forsirati, pokazati, pricati, i dijete ce uzivat gologuzo. Ne mislim ja da se pelena mora skinuti sa godinu i pol, i znam da je svako dijete drugacije, ali tek sad shvacam da su sa 3 godine stvarno spremni za to i fizicki i psihicki...
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 10:28   #5615
Dnevnu pelenu je skinuo lani. Oko tog nemam problema.
Za ovo ljetno sam planirala da skine i nocnu. Zalomila se tu i tamo neka noc sa suhom pelenom, jednom se cak probudio i zvao piskiti... ali uglavnom mu je pelena puna. Vruce je, puno pije... pa nikak odluciti.
I neki dan smo ostali doma bez pelena, zaboravili kupiti i ajd, da probamo.
Dakle svaku noc je probudi popiskin.
Zanima me misljenje - pruziti mu priliku od recimo dva tjedna, pa ako ne uspije, vratiti pelenu ili mu je vratiti vec danas ili ustrajati i ne vracati vise.


Poslano sa mog HUAWEI LYO-L21 koristeći Tapatalk
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 14:05   #5616
Pitanje - šta kada odjednom krene odbijati reći kada treba ići piškiti/kakiti?

Klinac ima 2 god i 3 mj, prije 20tak dana smo skinuli pelene, komplet, odmah. Iznenadila me lakoća procesa, po noći ga probudimo oko 11 da piški, a ujutru trpi i sam ode kada mu skinemo gaćice. Problem je nastao ovaj vikend, kada je dobio upalu piše. To smo sanirali kroz 2 dana, ali od tada odbija reći kada mu se piški i kaki, u vrtiću se skoro svaki put upiški i ukaki u gaćice. Kada ga mi kući pitamo treba li ići, odgovor je odmah Ne. I ako mi procjenimo da treba piškiti, pa ga skinemo, onda piški.

U vrtiću su tete super, ništa se nije promijenilo. Kući isto. Znam da dođe i ta faza, kada "lažu" ili se zaigraju, pa me zanima da li je ovo stvarno faza i kako trebamo postupiti?

Još uvijek nije frka, jer ljeto će trajati još mjesec dana, meni je porod za mjesec i pol, pa mi se čini da imamo dovoljno vremena da to polako riješimo.

Poslano sa mog 6045K koristeći Tapatalk
__________________
........aegri somnia.......
rastko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 14:07   #5617
I još nešto, redovno kada prvi put kaki (a stolica mu je obilna i svakodnevna) ima "zaostatak". Iskaki se i ja mislim OK, to je to. 3 min poslije ispadne komadić u gaćice. Dešava li se to još kome?

Poslano sa mog 6045K koristeći Tapatalk
__________________
........aegri somnia.......
rastko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 11:57   #5618
Nykas, ja sam curici odmah nocnu maknula, jednostavno nije htjela vise.
A mali je dosta piskio i mislila sam nema sanse da nocnu njemu maknem, uvijek puna itd. Njemu sam jos par tjedana nocnu stavljala (zvala to gacice za spavanje) i odlucila maknut jer mu je vruce bilo. Popiski se koji put ali vecinom se probudi i trazi piskit. Cak mi se budi i za vodu po noci, znaci pije dosta.
Hocu rec, vjeroj.treba osjetiti koji put posljedicu da kad se popiski je mokar pa onda skuzi. Eto tak moj ima 2.5 godine

Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 12:29   #5619
I mi to zovemo gacice za spavanje Pelene imaju bebaci
Pustit cu neko vrijeme pa bum vidla... slazem se da mora osjetiti posljedicu, da je mokro, jer preko gacica za spavanje nema taj osjecaj.
Nocas se opet popiskio, ali se nije probudio, nego sam ja ustala i otisla vidjeti kakvo je stanje... skuzim da je mokar i krenem ga presvlaciti, on spava ko topina. I promeskolji se, malo otvori oko. Velim mu ja da se popiskio i da ga presvlacim, a on veli "ma da, ali nisam se jako", i okrene se frajer na bok. Onak, nije da ga bas smeta


Poslano sa mog HUAWEI LYO-L21 koristeći Tapatalk
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 01:28   #5620
Nykas, je l ga dizes po noci da piski?
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:34.