Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2017., 22:24   #121
Quote:
ivh8 kaže: Pogledaj post
vjerujem da je to točno jer akademski lobi u politici upravo to želi, jer nastavnim opterećenjem i navodno niskim postotkom vss najlakše opravdava svoje postojanje, posebno mediokriteta u svojim redovima.

s tim da redukciju upisa ne bih radio preko prijemnih. treba biti malo kreativan.
mislim da svaki fakultet može organizirati prvu godinu bez laboratorija (odnosno bez da studenti moraju sami raditi u labosu) nego preko on line predavanja i on line udžbenika, pa pusti ih da upišu, omogući im pristup ozbiljnim bazama knjiga kojih danas na engleskom ima pregršt kvalitetnih. pa nek študiraju. i onda ispiti... pa tko prođe, može dalje....i čeka ga izvrsna oprema i poticajna atmosfera....
tako bi bilo i manje ljudi koji bi zalutali na krivi faks... sva predavanja su otvorena, izabereš si što te zanima i vidiš što te čeka - manje frustracija kasnije i masivne uštede u organizaciji nastave, na domovima, prehrani...

sve bi se moglo riješiti i ništa više ne bi koštalo državu, ali bi one koji su na kormilu sustava.
Da, ali onda treba mjenjati i druge elemente sustava, ovako bi se odrazilo na vrednovanje faksa i profesora

Al sustav je blesavo postavljen, nema dovoljno dobre selekcije ni na ulazu ni tokom studiranja, slazem se.
Old 08.12.2017., 00:28   #122
Quote:
vjerujem da je to točno jer akademski lobi u politici upravo to želi, jer nastavnim opterećenjem i navodno niskim postotkom vss najlakše opravdava svoje postojanje, posebno mediokriteta u svojim redovima.

s tim da redukciju upisa ne bih radio preko prijemnih. treba biti malo kreativan.
mislim da svaki fakultet može organizirati prvu godinu bez laboratorija (odnosno bez da studenti moraju sami raditi u labosu) nego preko on line predavanja i on line udžbenika, pa pusti ih da upišu, omogući im pristup ozbiljnim bazama knjiga kojih danas na engleskom ima pregršt kvalitetnih. pa nek študiraju. i onda ispiti... pa tko prođe, može dalje....i čeka ga izvrsna oprema i poticajna atmosfera....
tako bi bilo i manje ljudi koji bi zalutali na krivi faks... sva predavanja su otvorena, izabereš si što te zanima i vidiš što te čeka - manje frustracija kasnije i masivne uštede u organizaciji nastave, na domovima, prehrani...

sve bi se moglo riješiti i ništa više ne bi koštalo državu, ali bi one koji su na kormilu sustava.
Odlična ideja. Tako i tako na toj razini su "ex cathedra" predavanja di dođu prof/asistent i pričaju ad infinitum ili slijepo rješavaju zadatke na ploči, a dalo bi svima šansu.

Quote:
Perilli kaže: Pogledaj post
Problem je što naš privatni sektor traži VSS "jer može" (tako to oni opravdavaju), a zapravo time degradita stručnjake. Nema ništa gore nego kad primjerice Farmeron za front end, pazite, front end developera, traži magisterij ili doktorat.
Doktor znanosti će, dakle, klepati web stranice?
Za tako nešto tražiti išta više od VŠS je uvreda za univerzitet, a tražiti doktorat je toliko ponižavanje akademskih zvanja da bi se o tome mogao vjerojatno napisati pokoji magisterij iz relevantnih struka.
Old 08.12.2017., 00:42   #123
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Odlična ideja. Tako i tako na toj razini su "ex cathedra" predavanja di dođu prof/asistent i pričaju ad infinitum ili slijepo rješavaju zadatke na ploči, a dalo bi svima šansu.

Za tako nešto tražiti išta više od VŠS je uvreda za univerzitet, a tražiti doktorat je toliko ponižavanje akademskih zvanja da bi se o tome mogao vjerojatno napisati pokoji magisterij iz relevantnih struka.
Da samo znate kako me napadnu kad to ja negdje kažem. Danas je web generacijski identitet. Da se razumijemo: prošao sam kolegije iz weba i znam ponešto i o front endu i o back endu. To je opća kultura.
No po meni, znanstvenik, a doktorat govori o nekakvom znanstvenom pravcu, ne bi smio raditi nešto takvo.
Web, osobito front end je posao za srednju školu do maksimalno VŠS, dok je back end možda malo viši nivo, ali uglavnom ne preko VŠS osim ako zahtijeva neka specifična stručna znanja tipa posebne baze podataka (deduktivne?), machine learning i slično.
Perilli is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 00:48   #124
Quote:

Fakulteti danas ne stimuliraju ljude da istražuju nego da OBAVLJAJU.
Studenti se umrežuju, dobavljaju si pitanja prethodnih godina, a sama je nastava organizirana tako da se to ne samo tolerira, nego prešutno zahtijeva. Ako razmišljaš i studiraš jer te zanima, zatuku ti svaku ambiciju. Na našem faksu sam uočio takve loše primjere da sam morao reagirati. Ali pohvalno je što se ipak mijenjaju na bolje. Krivi su i studenti što na faks ulaze k'o ovce u tor, i prolaze bez nekog preispitivanja. Studentski zbor služi uglavnom za druškanje a ne rješava stvarne probleme. Kod nas najbolju organizaciju imaju matematičari. Iako se i oni često pritisnuti okolnostima zeznu. Ali definitivno, najkvalitetnije drže i predavanja i seminare.

Zadnje uređivanje Perilli : 08.12.2017. at 01:07.
Perilli is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 08:13   #125
Quote:
Perilli kaže: Pogledaj post
Da samo znate kako me napadnu kad to ja negdje kažem.
Vjerojatno isti ljudi koji govore da fakultet služi tome da dokažeš šefu da si u stanju dovršiti započeto i da si dovoljno tvrdoglav. Jebeš i taj faks, univerzitet, sustav i studente ako je svrha fakulteta tvrdoglavost. Ja da sam dekan i da čujem studenta da tako nešto kaže bi završio na komisiji, prvi put opomena a drugi put izbacivanje pa ti i dalje vrijeđaj.
Old 09.12.2017., 18:28   #126
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Vjerojatno isti ljudi koji govore da fakultet služi tome da dokažeš šefu da si u stanju dovršiti započeto i da si dovoljno tvrdoglav. Jebeš i taj faks, univerzitet, sustav i studente ako je svrha fakulteta tvrdoglavost. Ja da sam dekan i da čujem studenta da tako nešto kaže bi završio na komisiji, prvi put opomena a drugi put izbacivanje pa ti i dalje vrijeđaj.
Da samo znate koliki misle da je to jedina svrha fakulteta. Bio sam i ja tvrdoglav 90-ih studirajući jedan drugi faks pa me nitko poslije nije pitao za tu tvrdoglavnost.
Ovaj puta sam otišao "zbog papira". No ubrzo sam shvatio da nema smisla učiti "za papire" ako se ima prilika proširiti horizonte. Problem je što večina fakseva i nije dizajnirana za širenje obzora, jer je program prenabijen i uglavnom se sve i dalje svodi na obavljanje. Obavi i zaboravi.
Obavi 5 puta pa možda nešto zapamtiš.
Zato studenti kad završe nemaju ni moralni integritet niti znaju nešto šire od uske slike korisnog.
No da ne kritiziram više: ne smatram da je sveučilište u tolikoj banani da se ne može mijenjati. Kod mene se zapaža da svake godine mijenjaju pristup i da to ovisi o rezultatima prošlih godina. Zaista se predavači i planeri programa trude. Čak mi je drago da više ni ne slušaju sugestije poslodavaca koji bi samo htjeli da se za njih izbacuje kvalificirana radna snaga na pokretnoj traci.
Perilli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:16.