Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2015., 12:23   #101
medicinsko vjestacenje

Poštovani, koliko u prosjeku traje od medicinskog vjewtacenja za invalidsku mirovinu do dobijanja rješenja i odbijenice? Otac je prije 10 dana bio u zagrebu u tom novom zavodu za medicinsko vještačenje pa me zanima koliko mora čekati pravomoćno rješenje jer se po novom zakonu mora čekati rješenje drugostupanjske komisije?
Fluffybunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 11:46   #102
PTSP bez HRVI što učiniti?

Quote:
thethinker kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

imam psihičke posljedice, sudjelovao sam u domovinskom ratu. Ukratko, lječio sam se dugi niz godina, a zaposljen sam u jednoj firmi, dakle dugo sam na bolovanju. Sad ću po deseti put odlaziti na invalidsku komisiju, pošto nisam mario za traženje Hrvi na vrijeme.
Moj problem je da ne vidim napredka, medicinski je sve napravljeno valjda, ja bi trebao ići raditi, da bi ozdravio?! Tako mi kažu lječnici. Imam skoro peteset godina, a pored dvije zdrave ruke i noge, u nedumici sam što učiniti.
Za stalno sam zaposljen, ako se vratim mogao bi lako dobiti otkaz a onda bi morao ići prijaviti se na biro, te tražiti novi posao. E sad, tko će me primiti s mojim šiframa? (Većina poslodavca tražu lječnićko uvjerenje o zdravlju kanditata).

Ima li itko tko se kuzi u ovo?
thethinker is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 11:53   #103
Pozdrav! Moze li osoba u invalidskoj mirovini raditi? Što se u tom slučaju dešava sa mirovinom? Zna li netko gdje mogu provjeriti..Hvvala puno unaprijed!
__________________
sutra je novi dan...misliti cu o tome sutra!
Tintinila79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 16:14   #104
Moze ako je korisnik invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti za rad, ostvarene do stupanja na snagu Zakona o mirovinskom osiguranju (do 31.12.2013.god.) ili korisnik invalidske mirovine zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarene prema novom Zakonu o mirovinskom osiguranju (od 01.01.2014.god.). U ovom slucaju mirovina se ne obustavlja.

Korisniku invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad, odnosno zbog potpunog gubitka radne sposobnosti kojemu je ta mirovina prevedena u starosnu mirovinu prema članku 58. stavku 1. i članku 175. stavcima 7. i 8. ovoga Zakona, ako se zaposli ili počne obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje, obustavlja se isplata mirovine.

Clanak 99. Zakona o mirovinskom osiguranju (NN 157/13)
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 10:31   #105
Hvala najljepša!!!!!!!!
__________________
sutra je novi dan...misliti cu o tome sutra!
Tintinila79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 13:04   #106
Zna li netko, da li osoba koja je do sada s 31 godinom staža bila u invalidskoj mirovini zadnjih 5 godina, kad navrši 65 godina i dobije starosnu mirovinu, može li ta mirovina biti viša od invalidske koju je do sada dobivao?
Znam da su općenito mirovine u Hrvatskoj male, ali nekako mi se tih 1400 kn (možda koju kunu više, nisam sigurna, ali nije više od 1500) čini malo za nekoga s 31 godinom staža.
Napominjem da visina plaće u tim godinama radnog staža stvarno nije bila mala, ni blizu minimalca, i da su bili uredno isplačivani svi doprinosi od strane poslodavca, štoviše da su korisnika mirovine prilikom ulaska u invalidsku i žalbe na njenu visinu uvjeravali kako je to samo privremena visina mirovine dok ne navrši 65, a sada je, koliko sam upućena donešen zakon da je starosna za osobe koje su imale invalidsku do 65 iste visine kao i dosadašnja invalidska.
Palomma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 15:34   #107
Kao sto je navedeno u ovoj obavjesti HZMO-a kad vam sa navrsenih 65 godina prevedu mirovinu iz invalidske na starosnu, mirovina ce vam biti u istom iznosu.

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=6349
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 23:29   #108
Hvala na odgovoru.
Palomma is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 10:30   #109
Quote:
thethinker kaže: Pogledaj post


Ima li itko tko se kuzi u ovo?
imam ja, ostani na bolovanju što duže.............
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 15:10   #110
pozdrav

evo imam pitanje za osobu s invaliditetom 100%
da li osoba koja ima 0 dana radnog staža, koja nije prijavljena na HZZ, može u mirovinu, te kolika bih bila mirovina

osoba ima 30 godina, završila je fakultet, te je skoro od rođenja po bolnicama, do sada je imala skoro 10 velikih operacija,

trenutno dobiva samo invalidninu (onih 1250kn zakonski što pripada)

hvala
robertino1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 17:18   #111
Procitaj na stranicama HZMO-a sta pise vezano na ostvarenje invalidske mirovine:

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?ID=72
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 12:31   #112
Da li osoba koja nema nikakvu "vezu" realno moze proci na invalidskoj komisiji? Po zakonu zahtjev se moze priloziti svaka 6 mjeseci (200 kn dr. opce prakse) ali kadija te tuzi,kadija ti sudi. Nitko ne zna minimalni iznos te mirovine .
Otvorenomore is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 04:11   #113
Quote:
Otvorenomore kaže: Pogledaj post
Da li osoba koja nema nikakvu "vezu" realno moze proci na invalidskoj komisiji? Po zakonu zahtjev se moze priloziti svaka 6 mjeseci (200 kn dr. opce prakse) ali kadija te tuzi,kadija ti sudi. Nitko ne zna minimalni iznos te mirovine .
Naravno da može.

Iznos minimalne mirovine se izračunava:
Upravno vijeće Zavoda utvrđuje vrijednost najniže mirovine svake kalendarske godine od 1. siječnja i 1. srpnja.
Od 1. siječnja 2015. vrijednost najniže mirovine za jednu godinu mirovinskog staža iznosi 59,05 kn.

Visina najniže mirovine računa se tako da se svaka puna godina mirovinskog staža pomnoži s vrijednošću najniže mirovine u trenutku priznanja prava na mirovinu, uz primjenu odgovarajućeg polaznog faktora i mirovinskog faktora te se može odrediti kao starosna mirovina, prijevremena starosna mirovina, invalidska i obiteljska mirovina.
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2016., 07:09   #114
Invalidska mirovina - zaštićeni račun

Poštovani/a,

Zanima me da li je invalidska mirovina ( zbog nastalog 100% tjelesnog oštećenja i potpunog gubitka radne sposobnosti ) u cijelosti spada u zaštićeno primanje ili podliježe ovrsi u iznosu 1/3 invalidske mirovine ?
Naime, iako je tražen način isplate poštom i takva mogućnost i dalje postoji ( prema informacijama na mirovinsko.hr ) pravnica HZMO-a inzistira na dostavi IBAN-a kojeg mora unijeti u sustav.
Zahvaljujem
almissani is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 20:40   #115
Pozdrav svima...
Evo ovako...
Ako osoba koja je vlasnik, direktor i jedini zaposlenik Poduzeće d.o.o.-a, s ukupno 34 godine radnog staža i 51 godinom starosti, zbog višestrukih komorbiditeta (ukupno 11 operacija, od kojih je 9 bilo pod općom anestezijom i još nekoliko drugih, većih oboljenja), zatraži i dobije invalidsku mirovinu, može li na neki način i ako da, kako, nastaviti sudjelovati u radu tvrtke, odnosno, ostati vlasnik i direktor, a da ne izgubi pravo na invalidsku mirovinu?
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 00:39   #116
vlasnik da, direktor ne
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 14:46   #117
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
vlasnik da, direktor ne
OK, to je jasno, ali...
Ako tvrtka sada, ima jedinog zaposlenika, koji je ujedno i vlasnik i direktor pa taj isti ode u invalidsku, ali ostane vlasnik, no istovremeno nema mogućnost direktorsku fotelju prepustiti nekom drugom, kao niti zaposliti ikoga, što se onda događa s tvrtkom...? Nije mi jasno...
Jer, navodno po nekom zakonu (koji očito ima neku rupu) tvrtka može nastaviti s radom, odnosno ostvarivati dobit (ili gubitak, svejedno...) bez zaposlenika i direktora...?!
Kako...?
I gdje je tu logika...?
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 12:22   #118
Čitam na ovoj temi o invalidskim mirovinama.

Non-stop se govori o općoj mirovini, profesionalnoj, braniteljskoj ali još nigdje nisam pronašao ništa o OBIČNOJ invalidskoj mirovini.

Dakle, žena je 53 godine, ima 29 godina staža i liječničko povjerenstvo ju želi poslati u invalidsku mirovinu.
Ne opću, ne profesionalnu; jer joj je firma u dogovoru s doktorima ne može ponuditi drugi posao sa smanjenom radnom sposobnošću a žena bi radila no firma kaže da nema odgovarajuže radno mjesto po sistematizaciji, sve je puno. (administracija).

Zna li itko koliki je koeficijent za takvu mirovinu jer taj podatak ne postoji nigdje na Webu, ni na stranicama HZMO.
Koeficijent izračuna je za opću 1.0, za profi je 0,667 a za običnu ?!

Pretresao sam cijeli Web i nema nikakvih informacija.

Kolika je najniža OBIČNA i koliki utjecaj imaju njene godine i staž na tu OBIČNU invalidsku ?!

Fala...
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 19:44   #119
Nema obicne invalidske mirovine, ima opca i profesionalna, a kako je doslo do njenog djelomičnog gubitka radne sposobnosti, jel ona uzrokovana njenom opcom bolescu koja nema veze sa njenim radom ili ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 01:35   #120
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Nema obicne invalidske mirovine, ima opca i profesionalna, a kako je doslo do njenog djelomičnog gubitka radne sposobnosti, jel ona uzrokovana njenom opcom bolescu koja nema veze sa njenim radom ili ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću.
Kako nema obične ?!

Profesionalna je ako je invalidnost nastala na poslu, u vezi s poslom a Opća, koja je i financijski najveća (koeficijent 1.0) je kod nemogućnosti kretanja preko 80% oštećenja donjih udova, dakle, moraš biti u kolicima, slabovidan 80% ili psihijatrijske teže dijagnoze, šiza i sl.

Žena je operirala stenozu spinalnih kanala na L4 i L5 kralješku, izgubila je sposobnost pokreta potkoljeničnog mišića zvanog tibialis anterior bez mogućnosti oporavka uz doživotno nošenje ortoze.
Na poslu su rekli da nema za nju odgovarajućeg posla jer im ne treba još jedna "sjedilica" u kancelariji a nema ni po sistematizaciji toga radnog mjesta.
Doktor na povjerenstvu je utvrdio da svoj posao ne može obavljati i pošto joj firma ne izlazi u susret da će ju poslati u invalidsku mirovinu.

Dakle, profesionalnu ne može dobiti, opću ne može (doktor je rekao na povjerenstvu) jer ima samo "50% oštećenja donjih ekstremiteta.

Koju onda ona treba dobiti invalidsku mirovinu kad ne pripada ni u opću ni u profesionalnu, pošto je toj bolest uzrok degenerativna bolest kralježnice koja nema veze s njenim poslom !!

I ?

Što sad ?!

Evo, sad sam napokon nešto našao.... http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=76

Mirovinski faktor

Mirovinskim faktorom određuje se u kojem se opsegu uzimaju osobni bodovi pri izračunu mirovine.

a) Mirovinski faktor iznosi 1,0 za starosnu, prijevremenu starosnu i invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad.

b) Mirovinski faktor za invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti za:
- invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti koja se isplaćuje za vrijeme nezaposlenosti iznosi 0,8

- invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti koja se isplaćuje osiguraniku za vrijeme zaposlenja, odnosno obavljanja samostalne djelatnosti iznosi 0,5
- invalidsku mirovinu ostvarenu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti uzrokovane ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću koja se isplaćuje osiguraniku za vrijeme zaposlenja ili obavljanja samostalne djelatnosti iznosi 0,6667.

Ovo boldano govori da sam u pravu i da postoji treća vrsta invalidske mirovine.

Dakle, ako ne radi koeficijent se računa na 0,8 a ako radi 0,5 % po godini staža.

Još mi nije jasno "ako radi" i 0,5 % obračuna ?"
Koliko novaca dobije od firme, a koliko invalidske mirovine ?!
Vjerojatno bi dobila npr da ima 30 godina staža 1500 kn invalidske ali koliko bi dobila od firme ako radi puno radno vrijeme
Vjerojatno ostatak do pune plaće...ili ???


Malo zeknuto, je li
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR

Zadnje uređivanje normall : 08.08.2017. at 01:51.
normall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:07.