Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2006., 00:09   #21
Ovako, djed nije iza sebe imao djece. Baka je imala moju majku i naravno, mene. Djed je imao samo dva brata i sestru. Sestra je tokom ostavine umrla i nastavila su djeca juriti nekretninu. Baka je umrla dok sam bila maloljetna a radilo se na prvoj ostavini iza bake: o kuči na selu. Kuči koju su skupa gradili u braku, skupa kupili zemlju i gradili. A svi smo živjeli u stanu u ZG.Stan je dobila moja pok. baka od firme u kojoj je radila . Nakon njene smrti stan je djed prenio na sebe a živjeli smo dalje ja i on u njemu. SAmo tokom ljeta tj. mojih praznika smo išli u tu kuču na selu.Nakon ostavine moje pok bake DOGOVORILI SU SE moja majka i djed da meni ostaje ta kuča na selu ionako i što da se sada dijele djed i moja majka. To je bio usmeni dogovor.
Djed je imao jednu ženu, prijateljicu koja je tu i tamo dolazila pospremiti , nešto skuhati, i jedan dan je sastavio i svu braču i sestru, tu ženu i mene u stanu. Pred svima je rekao da kuča na selu ide meni, a stan če ostaviti ovoj ženi jer je imala dosta dugova a pomogla mu je jer je bio invalid još od kad sam bila mala i čistila mu rane jer ja zbog škole nisam stigla.
TA žena je pozvana iza njegove smrti na oporuku, dobila je stan, i javno je rekla da je djed REKAO SVIMA I NJOJ da je kuča na selu darovana meni skupa sa ključevima i svim izvornim dokumentima.Oni su to porekli, kao nisu nikad čuli.
e, SADA tu dolazi jedna glavna stvar a to je: oni su njegova brača, nečaci, te od jednog brata vanbračna kćer...a ja, ja sam to saznala kad je on umro..ja nisam njegova unuka već je on samo drugi muž vjenčani od moje pok. bake..dakle, ja njemu faktički nisam apsolutno ništa. Vjerojatno se po tome i gledalo na raspravi. Eto dakle, nisam dobila ni ciglu..a sad živim u kuči moje pok. majke, imam za platiti užasne troškove parnice za to sve skupa, kao da nisam nikad ni živjela sa bakom i djedom..eto...oprostite što sam vam vrijeme oduzela...
Hoya is offline  
Old 11.05.2006., 11:23   #22
Nakon smrti tvoje bake djed i tvoja majka morali su naslijediti 1/2 kuće(dio koji je pripadao baki ,jer su kuću stekli u toku braka, nebitno je na ime kojeg bračnog druga ona glasi ). Nakon smrti tvoje majke ti naravno nasljeđuješ njen idealni dio nekretnine. Jedino ako se tvoja majka odrekla nasljedstva u svoje i u ime svojih nasljednika onda si mogla da ostaneš baz ičega.Tu nisu čista posla.Da li si provjeravala u gruntovnici ko su navedeni kao sadašnji vlasnici.
Nakon djedove smrti njegova braća su mogla da nasljede samo njegov dio imovine, a ne i bakin.
Nije mi jasno na osnovu čega je ta druga žena mogla da dobije stan, usmena oporuka važi samo u zakonu tačno određenim slučajevima, što se ne bi moglo primjeniti na ovaj slučaj. Na osnovu čega je sud mogao nju uopće i da pozove na raspravu.
Probaj malo istražiti o čemu se zapravo radi ,s obzirom da si tada bila dijete možda ti nisu sve činjenice predočene. Po meni trebala bi da imaš 1/4 vlasništva, što je puno više od prethodnog a čovjek se bori za svoje.
Sanela is offline  
Old 13.05.2006., 18:48   #23
Ovako..majka mi je i rekla da se odrekla svog dijela ali u moju korist jer je tako pok. djed i rekao zašto da se kuča sad prepolavlja kad ionako ostaje sve meni tj. unuci. Ovo da se ona odrekla i mog dijela ovdje ne drži nikako vodu. Djed je naravno bio još živ i dalje se sve odigravalo da je govorio svima da ide kuča meni, ključevi, papiri...kad je djed umro ja sam dala ono što se mora za ostavinsku raspravu a jedan od brače se sjetio da ima još jedan brat kćer pa je i ona pozvana, ukratko zvani su svi živi, koljena od ne znam ni ja ..uglavnom on svoje djece nije imao..
ja sam dokazivala svoje za kuču jer nikako nisu htjeli prihvatiti tj. govorili su tamo na ostavinskoj da nisu oni ništa čuli za kuču pojma nemaju..i zato je predano na sud. Na sudu koji se vodio neke dvije godine povuci potegni, zabiljžba nekretnine prvo u moje ime , pa dalje su oni provaljivali u tu kuču gledali kako to izgleda jer nisu nikad ni vidjeli kuču..užas jedan.
I ipak na zadnje prije par mjeseci ipak je pripalo jednom bratu (jedan je u međuvremenu umro i sestra umrla pa su tu došla dva sina od sestre) i toj ženi kćeri od brata..eto tako sam i čula da je završilo jer sam dobila sudske troškove da moram plaititi nekih 4.000 kn samo ne znam od kuda jer ne radim, a nisam više ni na burzi što ču kad me nikad ni ne zovu...eto. Jedan brat, dva sina od sestre i ta žena oni su vlasnici nekretnine a ja gledam labudove....Dobar odvjetnik zapravo odvjetnička firma sa uglednim odvjetničkim vježbenikom i može se sve, bogati zapravo mogu sve, a sirotinja ostaje i dalje...
To je to...
Hoya is offline  
Old 24.05.2006., 16:15   #24
Red face civilna dioba

Isuse kak je ovo teško ; nemojte zamjeriti jednoj totalnoj neznalici koja se jedva snalazi u svemu ovome. Jučer sam se pridružila vašem društvu, postajući članom, jer sam slučajno naišla na temu "civilne diobe" u vezi koje mi i treba pomoć.
Vidim da ima dobronamjernih i susretljivih među vama pa se nadam i ja nekom savjetu. Evo mog problema:
Moja mama je suvlasnik u 1/4 stare kuće, a osim nje još je četvero drugih vlasnika sa različitim udjelom u suvlasništvu. Odnosi su takvi da moja mama želi razvrgnuti to suvlasništvo pa nam se ovaj način sa "civilnom diobom" čini prihvatljim rješenjem. Kuća je nasljeđena nakon smrti moje bake(mamine mame), u njoj nitko ne živi stalno i svi plaćaju porez odmjeren kao za vikendicu.
Da ne duljim, shvatila sam iz slične rasprave da preko advokata možemo pokrenuti postupak na općinskom sudu, da se vrši procjena i nekretnina daje na dražbu, a onda se dobiven novac dijeli po udjelu u vlasništvu a troškovi postupka dijele se po istom ključu. Mene zanima samo da li moja mama može pokrenuti to
na svoju ruku, bez dogovora sa drugima, ili postoji neka caka koja mi je promakla. Da li su to dugotrajni postupci ( da u međuvremenu totalno poludiš) ili je to izdrživo? Ako ima još nešto što je doista važno u vezi toga, molim nekoga od vas da me savjetuje. Puno hvala unaprijed i ako sam nešto zbrljala ,oprostite.
 
Old 25.05.2006., 09:29   #25
@Mrvac Tvoja mama moze pokrenuti to bez suglasnosti ostalih.
A koliko traje postupak ovisi o tome da li ce svi suvlasnici pristati ili ne na ono sto mama bude trazila.
Ako se ikako mogu dogovoriti bez suda, to bi bilo najbolje.
coflek is offline  
Old 25.05.2006., 10:50   #26
A mene zanima jedna stvar: ako ja npr poklonim svoju nekretninu mojoj majci i ako majka poslije toga stupi u vanbracnu zajednicu ( i ne zivi u nekretnini nego je samo posjeduje) da li vanbracni drug ima u Hrvatskoj ikakvo pravo na ovu nekretninu koju je majka donijela u vanbracnu zajednicu?
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Old 25.05.2006., 11:54   #27
Pravo na tu nekretninu bi imala ti, kao njeno dijete (i ostala djeca ako ih ima)
coflek is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:59.