Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2017., 22:55   #341
Jedno brzinsko pitanje (pa se vratim s detaljnijima kroz koji dan). Koliko ovaj novi zakon o građevinarstvu u praksi funkcionira za dobivanje građevinske dozvole za nadogradnju kuće? Je li realno do iduće sezone završiti dizanje kata ako je zatvorena financijska konstrukcija(znači čekanje dozvola+gradnja)?
JZT- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 14:32   #342
Quote:
JZT- kaže: Pogledaj post
Jedno brzinsko pitanje (pa se vratim s detaljnijima kroz koji dan). Koliko ovaj novi zakon o građevinarstvu u praksi funkcionira za dobivanje građevinske dozvole za nadogradnju kuće? Je li realno do iduće sezone završiti dizanje kata ako je zatvorena financijska konstrukcija(znači čekanje dozvola+gradnja)?
Možda. Da radiš novogradnju, reka bi nema šanse.Pretpostavljam da je za nadogradnju jednostavnija procedura sta se tiče suglasnosti i potvrda projekta. Imaš nekoliko prepreka,arhitekt/ica(ovisno koliko ima dogovorenog posla i koliko je zainteresiran za tvoj projekt), referent zadužen za tvoj predmet( isto ka i arhitekt/ica, dodaj još bolovanje/godišnji/porodiljni...), pronalaženje izvodjaca (spominjes sezonu,vjerovatno si negdi uz more, na tržištu je manjak radnika,a za dobit malobrojne kvalitetne izvodjace natjeces se s doslovno milijunskim projektima), a kad krene izvodjenje onda možda stignu pločice koje si narucia a možda su stigle i neke skroz druge...i tako to. Uglavnom, osim novaca trebaš imat i sreće...vjerovao ili ne.
george12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 10:33   #343
Quote:
george12 kaže: Pogledaj post
Možda. Da radiš novogradnju, reka bi nema šanse.Pretpostavljam da je za nadogradnju jednostavnija procedura sta se tiče suglasnosti i potvrda projekta. Imaš nekoliko prepreka,arhitekt/ica(ovisno koliko ima dogovorenog posla i koliko je zainteresiran za tvoj projekt), referent zadužen za tvoj predmet( isto ka i arhitekt/ica, dodaj još bolovanje/godišnji/porodiljni...), pronalaženje izvodjaca (spominjes sezonu,vjerovatno si negdi uz more, na tržištu je manjak radnika,a za dobit malobrojne kvalitetne izvodjace natjeces se s doslovno milijunskim projektima), a kad krene izvodjenje onda možda stignu pločice koje si narucia a možda su stigle i neke skroz druge...i tako to. Uglavnom, osim novaca trebaš imat i sreće...vjerovao ili ne.
Apsolutno se ne mogu sloziti. Kompletni projekt mozes dovrsiti za manje od 2 mjeseca. Dozvolu ces dobiti vrlo brzo, kdo mene mjesec dana, i jos nesto sitno zakonski definirano dok ne postane pravomocna.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 11:34   #344
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Apsolutno se ne mogu sloziti. Kompletni projekt mozes dovrsiti za manje od 2 mjeseca. Dozvolu ces dobiti vrlo brzo, kdo mene mjesec dana, i jos nesto sitno zakonski definirano dok ne postane pravomocna.
Zato sam napisao možda. Jer je pitanje bilo općenito pa je takav i odgovor. Napisao sam stvari iz svog iskustva, i iskustva bliskog prijatelja. Iskreno zelim forumasu tvoje iskustvo, a on može u lipnju dogodine napisat u kojoj je fazi.
george12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 23:46   #345
Nama je trajalo cca 5mj od pocetka pa do dozvole i svih suglasnosti za sve. Od toga samo dobijanje dozvole 7 dana i onda cekanje pravomocnosti 15 dana u zg tako da ovisi koliko brzo sa arhitektom rijesavas...

Poslano sa mog LG-H815 koristeći Tapatalk
neo1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 00:07   #346
Gradnja/građevinska dozvola

Pozdrav ekipa, nedavno mi je tata predložio da sagradimo kuću na njegovoj zemlji na području Zagreba. Stanje je takvo da postoje temelji stare drvene kuće, koja je sagrađena prije 100 godina, a porušena cca 2006. E sad u katastru smo gledali i upisana kao Kuća/Zgrada, no trebali bi savjet što i kako dalje? Dali trebamo ishoditi građevinsku dozvolu ili možemo graditi unutar tih temelja koji su cca 142m2. Ta stara kuća nije bila spojena na vodovod, kanalizaciju, struju i sl. Dali za to trebamo dozvole?

Hvala unaprijed
sandrica-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 00:48   #347
.Zaposli ovlaštenog arhitekta koji bi mogao (kažem mogao) riješiti nešto u svezi rekonstrukcije na postojećim temeljima, čim je nešto postojeće. Mislim da bi i FITZ nešto znao Što se tiče priključaka moglo bi se i nešto odraditi dozvolom za rekonstrukciju
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 12:55   #348
Ako je kuća srušena bez ikakvog traga, osim da je vidljiva na kopiji katastarskog plana teško da će uspjeti išta spasiti od iste.

Osim toga i za rekonstrukciju treba GD.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 23:32   #349
Evo info za Grad Rijeku.

Predano 1.9.2017, nakon dva mjeseca nula bodova, niti pogledala. Tek nakon treceg dolaska zapisuje na papiric i obecaje da ce pogledati do 15.11.2017.

Kaze da ima previse posla i pokazuje mi na neku hrpetinu papira
__________________
Bla bla bla
giga1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 16:24   #350
'nevaljana' pravomoćna građevinska dozvola

Dobar dan svima!
kao prvo, ako sam 'promašila' podforum, premještam pitanje, npr. pod Pravo.
smatram, pošto 'ovdje ima' puno arhitekata i građevinara, i pitanje je više upućeno njima (ili nekom investitoru, ako se navedeno ikad ikome dogodilo)

da li itko zna, što napraviti u situaciji kada se ishodi pravomoćna građevinska dozvola, a 'ne može' se graditi?
znači projektant je napravio glavni projekt, koji se predao na ishođenje građevinske dozvole. predmet je preuzela referentica, koja je po struci pravnica (i koja do tada nije nikad izdala građevinsku dozvolu za ovaj tip objekta). tražila je samo jednu vrstu suglasnosti koja je i dobivena.
nakon više od tri mjeseca (jer je referentica tražila primjere sličnih dozvola za slične objekte, a kojih nije bilo, odn. nikad se nisu izdale; što je pak druga priča, jer ih nikad nije nitko ni tražio, a trebao je) ona je, napokon, izdala građevinsku dozvolu.
investitor je uredno prijavio gradilište, krenuli su radovi.
sve je izgrađeno (dan iskopa i dan betoniranja), treba se još samo montirati montažni dio.
izvođač je uočio instalacije blizu mjesta iskopa. nakon što se utvrdilo čega su instalacije, projektant je preporučio da se zatraži potvrda na glavni projekt. to je i zatraženo, ali je zahtjev odbijen (objekt nije u zaštitnom kanalu instalacija, ali je u koridoru, za nekih 90 cm).
projektant i nadzor predlažu izmještaj objekta, investitor ne, pošto je jedan dio temelja izbetoniran, te od radova je preostala samo montaža montažnog dijela. a i čekanje građ.dozvole je potrajalo čak tri mjeseca!
što napraviti.
radovi su izvedeni prema građevinskoj, dok nadzor možda neće htjeti završno potpisati izvješće...
da li sve ostaviti po ishođenoj, pravomoćnoj građevinskoj dozvoli ili ići opet u trošak i čekati, čekati (dok se projekt preda, pa čekaj suglasnost, pa opet izvođači... a zbog preporuke projektanta i nadzora zbog negativnog rješenja koje se zatražilo i dobilo nakon što je 80% objekta već završeno, čak mjesec dana nakon što su prijavljeni radovi ???

inače, google ne nudi pojam 'nevaljala pravomoćna građevinska dozvola'

Zadnje uređivanje reia : 05.12.2017. at 17:32.
reia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 19:10   #351
ako se želiš suditi krivo je tijelo koje je izdalo građevinsku dozvolu zajedno sa pravnicom ali krivi ste i vi "učesnici u gradnji objekata" koji niste uočli nepravilnosti na vrijeme. U praksi je bilo i slučajeva odštete ali jako, jako rijetko. Ali odšteta znači da srušite i pomičete građevinu o nečijem trošku? Probaj prisiliti korisnika instalacije na betoniranje kanala ili izmicanje instalacije, a za to je i nadležna građevinska inspekcija
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 21:27   #352
Hvala kanjar na odgovoru. Nitko se ne zeli suditi, vec pokusavam vidjeti kako da se sve rijesi sto bezbolnije i sto brze (rokovi, financije, ...). Naravno, da su se napravili previdi, automatizmom, svi sudionici, neki vise, neki manje.
Nakraju je izvodac, slucajno pri kraju, otkrio situaciju. I tu je naglasak na slucajno. I sada je pitanje, sto sada? Zasto bi investitor platio gresku. Zasto se uvjeti nisu dali ranije, zasto se nisu trazili uvjeti, potvrde i suglasnosti za vrijeme ishodenja gradevinske, .... zasto npr. referentica nije rekla, a morala je: sve super, sve je tu, no niste prilozili potvrdu, ne moze se iscitati iz projekta itd. A opet kad bi se sve premjestilo, ne bi postojali nikakvi uvjeti za 'buduce zafrkancije, prigovore,...'
inace, sve je izvedeno prema gradevinskoj dozvoli.
ma bas komplikacija sa stampanim slovima
reia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 23:09   #353
A koja je to instalacija ?
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 09:11   #354
Kanjar, odgovorih u poruci.
Zapravo je pitanje, kada se dobije pravomocna dozvola, sto i da li moze ista utjecati na nju. Ima nekoliko mogucnosti u zakonu, no nista se ne odnosi na ovaj slucaj ( jer se u zakonu sve refereira da se gradi mimo dozvole, bez dozvole itd...)
reia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 14:21   #355
Pravomoćna dozvola je konačna ako se postupi u skladu sa uvjetima u tom području, i pozitivnim zakonskim propisima i o tome postoji potpis odgovorne osobe. i potpis pravomoćnosti. Znači građevinska dozvola je akt utemeljen na zakonu. Ukoliko netko pogriješi - neka plati
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 19:47   #356
Quote:
reia kaže: Pogledaj post
izvođač je uočio instalacije blizu mjesta iskopa. nakon što se utvrdilo čega su instalacije, projektant je preporučio da se zatraži potvrda na glavni projekt. to je i zatraženo, ali je zahtjev odbijen
Kako niste imali potvrdu na glavni projekt prije ishođenja građevinske dozvole?
Liberata is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 15:04   #357
Quote:
Liberata kaže: Pogledaj post
Kako niste imali potvrdu na glavni projekt prije ishođenja građevinske dozvole?
Eto, nisu imali. A referentica nije citala projekt.
Vaznije je bilo, nakon vise od mjesec dana 'stajanja' projekta kako tretirati objekt, onako kako je odreden u projekru ili je mozda nesto drugo. Utvrdivanje kakav odn. sto je objekt je trajalo mjesec dana (nakon sto se referentici ukazalo na taj i taj pravilnik). I jos pola mjeseca je trajalo: ...a kako ide ovo, a kako ide ono... a bilo je opisano u tehnickom opisu npr.
Trazila se samo jedna suglasnost, projektant mi je dao dopis od referentice i ona je dobivena, naravno, nakoj jos tri tjedna.
Mislim da ce se iskop i betoniranje morati ponoviti, opet, i to za metar dalje, posto postoji mogucnost zalbe na ishodenu, pravomocnu dozvolu. Eto, hvala svima, narocito kenjaru na pokusaju pomoci "rasvjetljenja' moguceg rjesenja. Ja inace drugo rjesenje ne vidim, a da nisu ukljuceni buduci problemi.
Ako nekome treba gradevonska, znam zbunjenu referenticu, 54 godine, pravnica, koja ne cita, ne zahtijeva, ne provjerava, ... nego samo potpisuje (nakon 'pritiska' invrstitora i projektanta. Pritisak je u tome sto nakon tri mjeseca pitate kako stoji projekt i da li postoje problemi). Eto...
reia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 18:31   #358
Problem u projektantu, trebao je odma trazit. Nas rekao da kada imamo potvrdjene suglasnosti onda idemo na dozvolu

Poslano sa mog LG-H815 koristeći Tapatalk
neo1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 20:19   #359
Koliko košta građevinska dozvola za obiteljsku kuću? Koliko je meni poznato bila je 10.000 kn do veljače ove godine kada je cijena pala na 800. No, ubrzo u ožujku ove godine se popela na 14.000 kn. Tko je taj sretnik tko je vadio građevinsku u veljači dobio ju je za 800 Neka me netko informira s novim informacijama, ja zahvalan Nije mi svejedno da li je 10 tisuća, 14 tisuća ili 800, to je svakako ušteda bez obzira na druge troškove... I da li cijena građevinske vrijedi po datumu važenja iste ili po datumu zahtjeva za građevinsku? Konkretno namjeravam sagraditi hižicu od skromnih 50 metara kvadratnih i svaka kuna mi je bitna
gradoleg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 20:44   #360
Mi smo u kolovozu izvadili, i bila je tako do 1 000kn.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:18.