Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2004., 19:58   #1
Povijest Bosne

Zna li netko kakve izvore o povijesti Bosne, osim N. Malcoma?
Imam za diplomski prikazati povijest Bosne kroz Selimovićeve romane pa bi mi dobro došlo još par izvora.
__________________
Vecer u kojoj se svi prisutni sasvim slazu izgubljena je
klio is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 08:07   #2
Dodji kod nas na forum www.sarajevo-x.com . Naci ce se neko da ti pojasni. Inace to od Malcolma i nije neko stivo.
hidro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 08:39   #3
Evo ja preporučujem (što se srednjeg vijeka tiče):

S. Ćirković, "Istorija srednjovjekovne bosanske države"
Nada Klaić, "Srednjovjekovna Bosna"

To su na Sarajevskom univerzitetu dva osnovna udžbenika. Za daljnje čitanje, sve od knjiga i članaka što možeš naći od Pavla Anđelića, Ante Babića, Relje Novakovića, Peje Ćoškovića, Desanke Kojić Kovačević, Dubravka Lovrenovića, Srećka Džaje.

U pogledu osmanskog perioda i dalje, osnovne podatke možeš naći u udžbeniku grupe autora "Historija naroda Jugoslavije" i sva djela prof. Ahmeda Aličića.
__________________

Now the sun's gone to hell
And the moon's riding high
...
Semargl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 15:21   #4
Quote:
hidro kaže: Inace to od Malcolma i nije neko stivo.
Ma znam zato i pitam. Išao mi je na živce, vidi se da tip pola toga ne kuži pogotovo novije stvari.

Zahvaljujem na odgovorima!
__________________
Vecer u kojoj se svi prisutni sasvim slazu izgubljena je
klio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2004., 12:50   #5
Bosne ili Bosne i Hercegovine?
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2004., 16:38   #6
Možda sam malo neprecizno odredila. Radi se o području koje je bilo pod Osmanskim Carstvom, tako da tu spada i Hercegovina.

Imaš li kakav poseban savjet za literaturu o povijesti Hercegovine ili je pitanje samo radi pitanja?
__________________
Vecer u kojoj se svi prisutni sasvim slazu izgubljena je
klio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2004., 17:48   #7
Ako je za Osmansko Carstvo, onda jos i "Osmansko Carstvo" od Matuza - ali nema toliko konkretnih podataka za podrucje BiH, vec vise daje opcu sliku Carstva (ipak, dodje kao dobra ravnoteza nasim i autorima iz susjednih zemalja, koji sve zajedno cesto promatraju nedovoljno u kontekstu). Uzmi i Braudela, Mediteran i meditersnaski svijet u doba Filipa II" - nemoj da te preplasi opseg, trazi samo ono sto se tice O.C. (knjiga je nevjerojatno dobra).

Nije bilo samo radi pitanja, vec je jedna od mojih opsesija, kao povjesnicara, koristenje precizne terminologije . Nije bilo zlonamjerno .
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2004., 08:02   #8
Hvala Rambi
__________________
Vecer u kojoj se svi prisutni sasvim slazu izgubljena je
klio is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2004., 09:31   #9
Ne nalazim prigodnije teme za svoje pitanje, a vidim da se ovdje kreću obrazovani ljudi sa argumentima pa da probam.
Na nedavnom putovanju kroz BiH, Šamac-Doboj-Zenica-Sarajevo-Konjic-Mostar-Metković i nazad sa skretanjem Jablanica-Rama(Prozor)-Gornji Vakuf-Novi Travnik-Vitez-Zenica-Šamac, dakle prilično kroz samo srce, pokrenula se jedna rasprava među mojim suputnicima o granicama (povijesnim, etničkim, kakvim god) između Bosne i Hercegovine.
Otprilike je definirana linija Ivan sedlo-Šuica-Tomislavgrad-ona planina na granici sa RH (Z-nešto, nemam kartu pri ruci), i to od strane tamo prisutnih Hercegovaca. Stvarno me zanima koja je stvarna linija podjele ako takva postoji. A usput i koja je povijesna priča oko izdvajanja područja Hercegovine od ostatka Bosne
ps: osobno sam se, kao purger, jako iznenadio da Livno i Tomislavgrad smatraju Bosnom (u najboljem slučaju granicom), a ne Hercegovinom, nekako sam ih trpao u isti koš sa Hercegovcima. Opet, izvor te izjave je jedan rođeni Ero od ispod Čvrsnice
Vorkosigan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2004., 23:27   #10
Talking

jebiga, moj stric kaže ovako: meni ako neko kaže da sam hercegovac, ko da me čekićem po glavi udario. a ako mi kaže da sam bosanac, još gore

on je duvnjak i točka. a livnjaci su livnjaci. A hercegovina je od Posušja.
smajls is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2004., 23:30   #11
čak štoviše, različito pričaju, tako da su duvnjaci i livnjaci ikavci i zapravo više pripadaju imotskoj krajini ili dalmaciji.
a planina je Zavelim
smajls is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 07:56   #12
Quote:
Vorkosigan kaže:
A usput i koja je povijesna priča oko izdvajanja područja Hercegovine od ostatka Bosne
negdje na ovom potforumu sam napisao poduži tekst o tome, ali mi se sad neće tražiti, pokušaj sam
gotuslip is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2004., 21:50   #13
Birvaktile Bosna je komplet bila ikavska i kada je došlo do pomjeranja naroda ikavštinu je potisnula današnja štokavština tj ijekavski i naša bosanska ikavice se pomjerajući se prema jugu stopila sa čakavštinom!

Prva stvar, druga stvat je da je najbolje pojam Bosne shvatiti kao širi pojam i on obuhvata Bosnu, Hercegovinu, Krajinu,... i neki danas hoće da je dio Bosne i Sandžak(SCG) iako je u vakat sve to ulazilo u Bosanski sandđak ili ono bi ejalet!

ono prvo je šira a ostalo uže odrednice.

Danas bi ljudi htjeli da se taj širi pojam zamijeni sa pojmom BiH( pravno već jest).

Pojam hercegovine kao Zemlje Herceg Stjepana Kosače malo je širi od današnjeg geografskog pojma. Za sjeverne granice nisam siguran ali za recimo H. Novi je naš tj.-hercegovački!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2004., 15:11   #14
pa i ulcinj i krf su po arhitekturi ako se krene od mletacke drzave.
__________________
Mrav je radio i teglio i
od njega nije postalo nista,
a majmun se zezao po drvecu i
od njega je postao covek.

Ajnslag-cincilator je rotaciona geblanga za pumpanje ulja u defufnu.

http://www.bbc.co.uk/radio1/media/g2/video/usowhatever.ram
djevrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2004., 01:10   #15
Quote:
smajls kaže:
on je duvnjak i točka. a livnjaci su livnjaci. A hercegovina je od Posušja.
Inace, ako se dobro sjecam lekcija iz povijesti, Livno je, za vrijeme 2. svjtskog rata, u partizanskom pokretu, bilo tetirano kao dio Dalmacije?
amit is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2004., 20:17   #16
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
Birvaktile Bosna je komplet bila ikavska i kada je došlo do pomjeranja naroda ikavštinu je potisnula današnja štokavština tj ijekavski i naša bosanska ikavice se pomjerajući se prema jugu stopila sa čakavštinom!

zboris pravo casna starino, u ovo sam se i sam uvjerio vidjevsi na pravoslavnom groblju spomenike iz 19. stoljeca na kojim pise "ovdi pociva rab bozji.." ijekavica je potisnula ikavicu pocetkom 20. stoljeca.
oportunist is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2004., 20:23   #17
Quote:
smajls kaže:
čak štoviše, različito pričaju, tako da su duvnjaci i livnjaci ikavci i zapravo više pripadaju imotskoj krajini ili dalmaciji.
a planina je Zavelim
livnjaci i duvnjaci geografski pripadaju bosni, a to sto su zadrzali ikavicu ne povezuje ih(osim u jezicnom smislu) sa dalmacijom i imotskom krajinom. kao sto je gore navedeno, u davna vremena(birvaktile ) ikavica je bila dominantna u cijeloj bosni. vjerovatno je ta blizina dalmacije i utjecala da se ikavica u duvnu i livnu i odrzi.
oportunist is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2004., 00:37   #18
Ko što neko reče gori planina Zavelim je granica Bosne i Hercegovine tako da je Duvno i Livno u Bosni. No to je samo zadnji geografski pojam koji se često mijenjao u povjesti niti je uopće nešto strašno bitno. Puno bitnije je to da su i Livnjaci i Duvnjaci i Posušani i Gruđani i Imoćani i Sinjani i još mnogi bez obzira s koje strane granice bili jedni te isti štokavci ikavci istih običaja i istih prezimena i iste vire. A po genetskoj analizi po svoj prilici autohtoni stanovnici dinarskih krajeva još od paleolitskih vremena. Onaj ko misli da su to različiti narodi grdno se zajeba.

Bijakova Zavelimu priti
Zavelime kad ćeš okopniti


Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2004., 12:52   #19
pravo kažeš djede
__________________
vrrrruummmm........
smajls is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2004., 02:31   #20
Ovak, tetka mi je nastavnik povijesti i zemljopisa u O.Š. fra Lovre Karaule u Livnu. I ona kaze prema onom sta su je ucili i sta je zakljucila svojim radom na tom podrucju da je granica Bosne i Hercegovine negdje između Duvna i Posušja. Dakle sve ovo sjevernije je Bosna. Za ostale granice nisam siguran morao bi je pitati. Problem je nastao zato sto je u poratno vrijeme nekim ljudima bilo jako vazno i laskavo reci da su Hercegovci pa je to tako ostalo.
Pugsley Adams is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:04.