Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2009., 11:44   #81
Anyone??
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 12:06   #82
Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
Uskoro počinjem s adaptacijom stana...
Zanima me da li se za potrebe toga može nešto izvući iz pričuve, bar za cijevi i ostale instalacije...
Također me zanima čime je to regulirano??
tnx!
Ako nešto od toga što mijenjaš spada u zajedničke dijelove, možda bi i mogao nešto dobiti, ali predviđam negodovanje susjeda . Zajednički dijelovi su oni definirani međuvlasničkim ugovorom, a ako nisu, onda to regulira Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 19:05   #83
Znači trebao bi doći u posjed međuvlasničkog ugovora? Jel to uglavnom špranciran ugovor ili...?
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 09:06   #84
Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
Znači trebao bi doći u posjed međuvlasničkog ugovora? Jel to uglavnom špranciran ugovor ili...?
isti bi trebao već imati fotokopiran. ako nemaš, tu je ovlašteni predstavnik ili upravitelj.
glede izvlačenja novca, iz pričuve se mogu financirat isključivo radovi na zajedničkim dijelovima.
u to, kad je stan u pitanju, spadaju manje-više, vodovodne instalacije.
i da ti ode cijev, isto se popravlja iz pričuve i pokriva iz osiguranja.
druga stvar je, međutim, ta da ljudi rijetko ili nikad rade adaptaciju tako da taj dio radova pokrivaju iz zajedničke pričuve.
daklem, bez obzira što cevke, tehnički, spadaju u zajedničke dijelove, ukoliko to drugi suvlasnici ne rade, ne bi bilo fer da to ti napraviš.

dakle, čekiraj kakva je praksa u tvojoj zgradi, ugovor je manje važan. zakon točno definira što su zajednički dijelovi koji se financiraju iz pričuve i ova dva elementa su sve što ti treba.
možeš čak i isfurati da ti se više plati nego drugima, ali onda moraš znat da u tom smjeru idu i tvoji budući odnosi sa susjedima...
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 12:22   #85
moji budući odnosi sa susjedima me uopće ne interesiraju, a ako ja imam pravo na nešto, onda ću to iskoristiti, ako drugi ne koriste to isto pravo to nije moj problem, već njihov...

ja ne mislim nikoga varati i nikome ništa krasti, samo želim znati kolika prava imam u tom pogledu...
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 12:56   #86
Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
Uskoro počinjem s adaptacijom stana...
Zanima me da li se za potrebe toga može nešto izvući iz pričuve, bar za cijevi i ostale instalacije...
Također me zanima čime je to regulirano??
tnx!
osim međuvlasničkog ugovora bitno je da li je to predviđeno godišnjim programom koji se donosi za svaku godinu ili više godina..
naime, do kraja svake godine za sljedeću godinu, upravitelj je dužan, uz suglasnost predstavnika odnosno suvlasnika donijeti godišnji program za redovno održavanje... mislim da bi tvoji radovi trebali biti predviđeni tim programom jer ne spadaju u hitne...
osim toga, npr. u slučaju puknuća vodovodne cijevi zgrada bi imala pravo na pokrivanje cjelokupne štete iz police osiguranja, a ovako bi zgrada na teret pričuve morala to platiti...
mislim da to ne bi bilo prihvatljivo drugim stanarima, iako bi tebi, budući da preruređuješ stan to bilo...
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 13:02   #87
Saša, slažem se. Kao što sam već napisala, stanari u međuvlasničkom ugovoru mogu definirati što su zajednički dijelovi. Obično se isto prepiše iz Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima pa je vjerojatno i u tvojoj zgradi tako. Ako nemaš međuvlasnički, predstavnika pitaj kopiju. Vidi što piše. Ne znam da li su sve cijevi za vodu zajedničke, nešto mi zvoni u glavi da nisu, neka špreha s horizontalom i vertikalom, ali možda miješam s osiguranjem. Da bi ti to bilo plaćeno iz pričuve, treba se složiti 51% vlasnika. Ako i saznaš da imaš pravo da to ide iz pričuve, tu vidim potencijalni problem.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2009., 10:22   #88
Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
moji budući odnosi sa susjedima me uopće ne interesiraju,...
vidim, mlad, nadobudan i arogantan.
tebi je zajamčen ugodan život u tom stanu.
no mlad si. naučit ćeš.
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2009., 03:05   #89
sasa80 - možeš dobiti sredstva iz pričuve za sanaciju zajedničkih dijelova zgrade ako su sredstva za te radove (konkretno) predviđena godišnjim planom upravljanja (dakle iznosom pričuve) i ako ih uopće ima na računu zgrade.. ako nisu, trebate ih predvidjeti za slijedeću godinu pa kad ih skupite krenite s radovima.
novac iz pričuve se ne može trošiti prema željama nego prema mogućnostima i prema planu upravljanja - dakle troši se za ono za što se predvidjelo i za što se skupilo.
to se naravno ne odnosi na hitne intervencije.

u prijevodu - ako i zgrada ima love na računu to ne znači da je ta lova raspoloživa za tvoje radove.. odn. ne možeš potrošiti lovu koja je predviđena za zakonski obavezne radove, za osiguranje, za hitne intervencije (čak se i to predviđa planom upravljanja a prema iskustvu ranijih godina) i sl.

u slučaju da ste akumulirali višak love suvlasnici ti mogu odobriti popravak iako nije predviđen planom/iznosom pričuve.
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2009., 00:56   #90
Quote:
ssnjoff kaže: Pogledaj post
vidim, mlad, nadobudan i arogantan.
tebi je zajamčen ugodan život u tom stanu.
no mlad si. naučit ćeš.
mlad...relativno...ali živim već punih šest godina sam tako da imam već dovoljno iskustva u tim "dobrosusjedskim" odnosima...arogantna, da ako treba...

no ne vidim što je arogantno u tome da iskoristim nešto na što imam pravo...
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:12   #91
Pričuva i upravitelji stembenih zgrada

Imam jedno pitanje ako netko zna odgovor.
prije godinu dana smo se uselili u novu zgradu inastao je problem sa čišćenjem. Predstavnik stanara je "preuzeo" čišćenje ali zgradu uopće ne čisti. Počisti samo lift i malo prizemlje. Ostale katove do sada je počistio samo par puta, a uplatnice sa pričuvom i čišćenjem uredno dolaze na naplatu. Zbog toga sam ja kupio opće uplatnice i od ukupne cifre oduzeo čišćenje i tako plačao godinu dana ali mi sada na računu za pričuvu piše dug koji je svaki mjesec sve veći .
Da li ja moram plačati čišćenje ako se uopće ne čisti a računi dolaze?
Piki 009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:42   #92
Prestanak plaćanja nije rješenje problema jer, kao što i sam vidiš, u dugu si. Ako si nezadovoljan čišćenjem, vjerojatno su i susjedi, trebali ste se naći, 'oduzeti' čišćenje predstavniku i dati ga nekom drugom.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 19:58   #93
Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
Uskoro počinjem s adaptacijom stana...
Zanima me da li se za potrebe toga može nešto izvući iz pričuve, bar za cijevi i ostale instalacije...
Također me zanima čime je to regulirano??
tnx!
Imaš sve što je u zidu i podu do ventila ili priklučka za odvod je zajednička instalacija.
Prije adaptacije vidi da imaš neki kvar(to dogovoriš sa hitnim intervencijama) oni to sve otvore promjene a ako treba i pomaknu na drugo mjesto a prija zatvaranja se dogovoriš za radove koji nejdu iz pričuve i tad daš mašti i svojim sposobnostima pregovaranja na volju.
Pitaj dečke iz hitnih za savjet i malo ih nagradi
zlle is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 20:36   #94
gskg i skuplje adaptacije

Evo ovako....u zgradi imamo problem sa ravnim krovom, naime, pusta, i to ne samo da se javljaju fleke na stropu vec je sve pocelo kapat....e pa sad to i nije neki problem, moglo se i ocekivati tako nesto, vec je problem adaptacija tog ravnog krova....
otisli smo u gskg i oni su napravili troskovnik koji, by the way, i nije bas tehnicki najispravniji, unijeli su prevelike kolicine, stavili stavke kojih bas i nema, te sa tim troskovnikom raspisali natjecaj....dobili smo 5 ponuda i sve su, prema mom saznanju, preskupe cak i za ove vrlo skupe materijale koji ce se ugradjivati (uz to sve, stari slojevi se nece skidati)... firme traze 570-650 kn/m2...to je daleko previse od svega sto sam ja do sad proucila... pa me zanima jel netko imao kakvih slicnih iskustava, jel se moze ponistiti natjecaj, gdje se taj natjecaj uopce objavljuje i jel na njemu mogu sudjelovati firme koje nemaju deal sa gskg-om????....radovi bi realno trebali nadmasiti 70 000kn...pozdrav i pliz pomozite...
brrrrranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 18:48   #95
Quote:
brrrrranka kaže: Pogledaj post
pa me zanima jel netko imao kakvih slicnih iskustava, jel se moze ponistiti natjecaj, gdje se taj natjecaj uopce objavljuje i jel na njemu mogu sudjelovati firme koje nemaju deal sa gskg-om????....radovi bi realno trebali nadmasiti 70 000kn...pozdrav i pliz pomozite...
sve ovisi kako izgleda ugovor zaključen s upraviteljem.
Ipak, prema Zakonu upravitelj je nalogoprimac suvlasnika. Iz toga proizlazi da suvlasnici daju nalog upravitelju, a ne obrnuto, pa tako mogu i sami izabrati izvođača radova.
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 19:07   #96
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
sve ovisi kako izgleda ugovor zaključen s upraviteljem.
Ipak, prema Zakonu upravitelj je nalogoprimac suvlasnika. Iz toga proizlazi da suvlasnici daju nalog upravitelju, a ne obrnuto, pa tako mogu i sami izabrati izvođača radova.
...mi naime imamo izbor, mozemo odabrati izmedju 5 ponuda, ali one su preprepreskupe (barem 30 %), pa me zanima gdje i dali se uopce objavljuju njihovi natjecaji? Jel oni spadaju u Zakon o javnoj nabavi??...
brrrrranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 21:56   #97
Quote:
brrrrranka kaže: Pogledaj post
...mi naime imamo izbor, mozemo odabrati izmedju 5 ponuda, ali one su preprepreskupe (barem 30 %), pa me zanima gdje i dali se uopce objavljuju njihovi natjecaji? Jel oni spadaju u Zakon o javnoj nabavi??...
vi dajete nalog upravitelju da ne prihvati dostavljene ponude (kao razlog možete navesti nesklad predviđenih radova i stvarne potrebe)....
vi dajete nalog upravitelju da prihvati vašu ponudu....
uvijek suvlasnici odlučuju....
osim toga, jesu li radovi predviđeni godišnjim planom? ili je riječ o hitnim radovima? što piše u međuvlasničkom ugovoru?

Zakon o javnoj nabavi ne primjenjuje se u ovom slučaju, tj. kod suvlasništva..
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 01:14   #98
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
vi dajete nalog upravitelju da ne prihvati dostavljene ponude (kao razlog možete navesti nesklad predviđenih radova i stvarne potrebe)....
vi dajete nalog upravitelju da prihvati vašu ponudu....
uvijek suvlasnici odlučuju....
osim toga, jesu li radovi predviđeni godišnjim planom? ili je riječ o hitnim radovima? što piše u međuvlasničkom ugovoru?

Zakon o javnoj nabavi ne primjenjuje se u ovom slučaju, tj. kod suvlasništva..
Na moju veliku žalost i žalost mojih susjeda krov pušta pa pretpostavljam da se radi o hitnim radovima (iako je vec popravljan 5 puta, sad je receno da mora ici cijeli u adaptaciju)...iako, trebala bi pročitati ugovor....naime zadužena sam da provjerim troškovnik , nisam predstavnik zgrade pa nemam taj ugovor kod sebe....
...troškovnik je kriv, nedovoljno specificiran u odnosu na materijale i tehniku izvedbe, slagao ga je upravitelj, pa mi je logično da ga rušimo na temelju nedovoljnih specifikacija (jer ako svaka stavka nije dovoljno tehnički specificirana mogu krov izvesti svakako, na kraju uračunati radove koje su izveli,a nisu bili predviđeni pa ih naplate abnormalno puno)
brrrrranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 19:48   #99
Quote:
brrrrranka kaže: Pogledaj post
Na moju veliku žalost i žalost mojih susjeda krov pušta pa pretpostavljam da se radi o hitnim radovima (iako je vec popravljan 5 puta, sad je receno da mora ici cijeli u adaptaciju)...iako, trebala bi pročitati ugovor....naime zadužena sam da provjerim troškovnik , nisam predstavnik zgrade pa nemam taj ugovor kod sebe....
...troškovnik je kriv, nedovoljno specificiran u odnosu na materijale i tehniku izvedbe, slagao ga je upravitelj, pa mi je logično da ga rušimo na temelju nedovoljnih specifikacija (jer ako svaka stavka nije dovoljno tehnički specificirana mogu krov izvesti svakako, na kraju uračunati radove koje su izveli,a nisu bili predviđeni pa ih naplate abnormalno puno)
investicije poput sanacije krova zahtijevaju nadzor - dakle nadzornog inženjera.. bez nadzora se ni ne ulazi u takve skupe projekte.. nadzorni kontrolira izvođača.
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 21:31   #100
Solar, to mi je jasno, upravo pokušavam saznat koliki postotak od ukupnih radova oni uzimaju, u kojim postocima se njihove cijene kreću...Druga stvar koja mi je ultra čudna kod GSKGa je to što se od njih nemože uzeti nadzor ako idemo u tu investiciju sami...znači oni rade samo sa firmama koje imaju u svojem krugu i koje su sve do jedne preskupe (jasno mi je da se žele zaštiti od kojekakvih čudnih firmi,ali oni sa druge strane pišu i stoje iza takvih troškovnika koje bi i ja htjela da sam ja izvođač, s puno rupa i nedorečenosti na kojima se jako puno može zaraditi...sad ko je tu lud? )
brrrrranka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:51.