Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2012., 19:25   #161
Quote:
leonarda26 kaže: Pogledaj post
dragi kolege molim za pomoć,
u poreznoj kartici od PU imam evidentiranu pretplatu poreza na dobit (uplaćeni predujmovi) za 40 lipa veću nego što je u mojoj bilanci, ta razlika se vuče već godinama (nasljeđe od bivše kolegice ) i sad imam problem kod ispunjavanja PD obrasca jer mi se cijela ta pretplata priznaje kao uplaćeni predujam. Znači u PD obrazac u kolonu 56 (uplaćeni predujmovi) bi trebala upisati stanje po evidenciji PU koje je veće za 0,40 od mog stanja. Kako ovo riješiti? Mogu li jednostavno tih 40 lipa staviti u prihod, protustavka konto potraživanje za plaćene predujmove poreza na dobit ili? pomoć pliz...
Upravo tako.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 08:50   #162
Da li kupnju zamjenskih modula stavljate na 0 ili u 4? Budući da se bez ovoga ne može raditi rekla bih da povećava vrijednost softwarea na 0 ili?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 12:20   #163
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Da li kupnju zamjenskih modula stavljate na 0 ili u 4? Budući da se bez ovoga ne može raditi rekla bih da povećava vrijednost softwarea na 0 ili?
Ja knjižim na 4686 Troškovi prava uporabe računalnih programa
tibo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 13:00   #164
Pozdrav...trebala bi pomoć...danas mi je plaćeno po ponudi iz prvog mjeseca ove godine....naravno PDV je tad bio 23%...kako da to sad fakturiram ...zbunjola sam totalno
Neytiri11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 13:31   #165
Na fakturi zaračunavaš 25% i trebaju ti uplatiti razliku
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 14:41   #166
Malo je ova situacija diskutabilna.. Ovisi što je dogovoreno sa kupcem.. ako kupac neće platiti razliku onda će veći pdv morati ići na teret vaših prihoda.. Kupac je potvrdio bruto iznos koji ste mu zaračunali.. bilo bi dobro da ste ograničili rok valjanosti navedene ponude do 29.02.12. jer ovako bi veći pdv koji ste obavezni obračunati nakon 01.03. mogao završiti na teret vaših prihoda. Najbitnija stavka jest da li je isporuka robe ili usluge također u periodu otkad je veći pdv? Ako je onda se probajte dogovoriti sa kupcem ali ako kupac ne bude htio platiti razliku nije on kriv.. na žalost..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 19:20   #167
U 2011. sam isplatila akontaciju dobiti za 2011 i knjižila sam na dugovnu stranu konta Dobit tekuće godine. Sada imam probelma kod popunjavnja GFI POD jer mi dobit u računu DG nije ista kao i bilanci. Što sam trebala napraviti, da li to knjižiti na konto zadržana dobit iz prošlih godina ili kako?
MARI S is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 21:13   #168
Quote:
MARI S kaže: Pogledaj post
U 2011. sam isplatila akontaciju dobiti za 2011 i knjižila sam na dugovnu stranu konta Dobit tekuće godine. Sada imam probelma kod popunjavnja GFI POD jer mi dobit u računu DG nije ista kao i bilanci. Što sam trebala napraviti, da li to knjižiti na konto zadržana dobit iz prošlih godina ili kako?
Akontacija dobiti (isplata sa žiro-računa ili na neki drugi način) evidentira se na klasi 1 u 2011. godini.
Tek u 2012. godini se zatvara s dobiti iz 2011.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 08:47   #169
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Malo je ova situacija diskutabilna.. Ovisi što je dogovoreno sa kupcem.. ako kupac neće platiti razliku onda će veći pdv morati ići na teret vaših prihoda.. Kupac je potvrdio bruto iznos koji ste mu zaračunali.. bilo bi dobro da ste ograničili rok valjanosti navedene ponude do 29.02.12. jer ovako bi veći pdv koji ste obavezni obračunati nakon 01.03. mogao završiti na teret vaših prihoda. Najbitnija stavka jest da li je isporuka robe ili usluge također u periodu otkad je veći pdv? Ako je onda se probajte dogovoriti sa kupcem ali ako kupac ne bude htio platiti razliku nije on kriv.. na žalost..


Ma ponuda je dana privatnoj osobi a ona je tražila od socijalnog "plaćanje " a kako kod nas sve sporo funkcionira, socijalno je to odobrilo nakon 2 mjeseca,nas nitko nije obavijestio i eto komplikacije.Samo vidimo uplatu na ŽR.Teška misija je dogovorit se sa njima pa ću fakturirat sa 25 %..i plaćanje i isporuka je poslije 01.03.....ionako je razlika nekih 18 kn....pa di puklo da puklo.
Neytiri11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 17:50   #170
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Akontacija dobiti (isplata sa žiro-računa ili na neki drugi način) evidentira se na klasi 1 u 2011. godini.
Tek u 2012. godini se zatvara s dobiti iz 2011.
hvala na informaciji, knjižila sam na 1330
MARI S is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 09:55   #171
Ako je u drugom mjesecu 2012. godine doneseno rješenje Trgovačkog suda o prijenosu poslovnog udjela, a d.o.o. je za 2011. godinu ostvario dobitak, da li se zadržani dobitak iz 2010. godine i dobitak 2011. godine moraju isplatiti starim članovima društva ili se sve može ostaviti kao zadržani dobitak koji će se poslije moći isplatiti novom članu društva?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 10:20   #172
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Ako je u drugom mjesecu 2012. godine doneseno rješenje Trgovačkog suda o prijenosu poslovnog udjela, a d.o.o. je za 2011. godinu ostvario dobitak, da li se zadržani dobitak iz 2010. godine i dobitak 2011. godine moraju isplatiti starim članovima društva ili se sve može ostaviti kao zadržani dobitak koji će se poslije moći isplatiti novom članu društva?
Tko je upisan u knjigu poslovnih udjela na dan isplate, njemu pripada dobit.
(Knjiga poslovnih udjela slična je zemljišnim knjigama gdje je bitan jedino zadnji upis).
Novog vlasnika udjela je to već vjerojatno koštalo prilikom kupnje udjela, samo što ne moramo znati koliko, budući da prodaja udjela nije izvor dohotka (nema oporezivanja).
Za pravnu osobu je bitan trenutak kada je prijenos poslovnog udjela počeo proizvoditi pravne učinke na društvo. Drugim riječima, kada je stjecatelj poslovnog udjela postao članom društva.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 21:13   #173
pozdrav svima, ako sam na krivoj temi, isprike...zanima me koliko je pogrešno ako u knjizi primitaka i izdataka ne upisujem ništa u kolonu temeljnica? kada imam ulazne račune koje knjižim onda mi program automatski knjiži broj pod "temeljnica" kada prebacujem račun u kpi. ali što je sa loko vožnjom koju vodim van programa? u opis stavom- obračun loko vožnje, ali što stavljam pod broj temeljnice? neki broj koji sama odredim, ili da pustim prazno? hvala puno.
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2012., 23:36   #174
Quote:
bubamara1205 kaže: Pogledaj post
pozdrav svima, ako sam na krivoj temi, isprike...zanima me koliko je pogrešno ako u knjizi primitaka i izdataka ne upisujem ništa u kolonu temeljnica? kada imam ulazne račune koje knjižim onda mi program automatski knjiži broj pod "temeljnica" kada prebacujem račun u kpi. ali što je sa loko vožnjom koju vodim van programa? u opis stavom- obračun loko vožnje, ali što stavljam pod broj temeljnice? neki broj koji sama odredim, ili da pustim prazno? hvala puno.
Napiši barem kome ili razdoblje (npr.loko 01/12-prezime) ili nešto slično.
Opis treba u pravilu pomoći da se prepozna o čemu se radi ili gdje je odloženo. Uglavnom nešto da ti pomogne brzo naći to što je proknjiženo u KPI.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 09:13   #175
hvala!
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 12:53   #176
imam glupasto pitanje, ako recimo imam u evidenciji dugotrajne imovine neku opremu koju sam odlučila prodati u ovoj godini,u sljedećoj godini tu opremu brišem iz evidencije i sva oprema (preostala) mi dobiva novi inventurni broj, jeli vi ovo ovako radite ili je i dalje nakon prodaje zadržavate u evidenciji (mislim u programu u kojem vodite knjige)?
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 13:27   #177
Quote:
leonarda26 kaže: Pogledaj post
imam glupasto pitanje, ako recimo imam u evidenciji dugotrajne imovine neku opremu koju sam odlučila prodati u ovoj godini,u sljedećoj godini tu opremu brišem iz evidencije i sva oprema (preostala) mi dobiva novi inventurni broj, jeli vi ovo ovako radite ili je i dalje nakon prodaje zadržavate u evidenciji (mislim u programu u kojem vodite knjige)?
Preostala oprema zadržava stare brojeve, a nova dobiva nove.
(Zamisli da si na svaku stvar sa popisa zakovala ili nalijepila pločicu s inventarskim brojem).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 10:40   #178
pozdrav!
treba mi pomoć vezano za knjiženje ugovora o ispunjenju duga (ne preuzimanju). naime, doo ne posluje već 2 god.,nema prihoda i trošak osiguranja plaća druga osoba, umjesto firme. znači, račun glasi na doo jer je vozilo na firmu, a plaća direktor. ja bi napravila ugovor o ispunjenju duga (radi se o 2 stranke, doo i fizička osoba) ali ne znam kako da to knjižim?
floraEM is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 11:06   #179
Quote:
floraEM kaže: Pogledaj post
pozdrav!
treba mi pomoć vezano za knjiženje ugovora o ispunjenju duga (ne preuzimanju). naime, doo ne posluje već 2 god.,nema prihoda i trošak osiguranja plaća druga osoba, umjesto firme. znači, račun glasi na doo jer je vozilo na firmu, a plaća direktor. ja bi napravila ugovor o ispunjenju duga (radi se o 2 stranke, doo i fizička osoba) ali ne znam kako da to knjižim?
Obvezu zatvori dugovno na osiguravajućoj kući i otvori novu obvezu (potražno).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 11:32   #180
ok, to sam i mislila. ali koju novu obvezu, na kontu 120 kupci ili? mislim, taj iznos nikad vjerojatno neće biti vraćen fizičkoj osobi (član društva) pa ne znam kako ću onda zatvoriti tu obvezu-konto?
već imam na kontu 213 pozajmicu od člana društva ali to ću pretvoriti u kapitalne pričuve kako bih pokrila gubitak od prošle godine.
floraEM is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:21.