Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2004., 12:43   #1
SAD priznao Makedoniju po tom imenom

Na politici ima interesantan topic:

https://www.forum.hr/showthread.php?threadid=70462

Posto znam, da ovdje ima izvrsnih znalaca grcko-makedonske povijesti i slavensko-makedonske etnografije postavio bi istim jednostavno pitanje, ko je u ovoj vajnsko-politickoj krizi grcke u pravu. Skopje ili Atina ? Dali F.Y.R.O.M. ima pravo da se naziva Makedonija ?
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 14:05   #2
Na njenom području je bio dio antičke Makedonije. Njen centar je bio u okolici Soluna tako da ih Grci svojataju te ne žele priznati Makedoniji pravo na ime i zastavu (zato je njen službeni naziv Bivša Jugoslavenska Republika Makedonija).


Možda netko koga to razdoblje više zanima i koji više zna o tome zna to malo bolje objasniti.
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 15:12   #3
napisao sam ovdje o Makedoniji, ni ja ne znam tko ima pravo na ime, pogledaj i o latinskom carstvu Carigradskom, baš sam to zbog imena išao tražiti
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2004., 21:47   #4
Hvala za link, ali malo mi je predugi tekst. Kad vec toliko znas o Makedoniji, napisi svoj stav o tome, po cemu mislis da je Skopje u pravu i po cemu mislis da je Atina u pravu, u kratkim recenicama, to bi mi vec bilo dosta.
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2004., 22:40   #5
Nisu u pravu niti jedni niti drugi jer stari Makedonci nisu bili ni Grci, a još manje Slaveni. S druge strane u pravu su i jedni i drugi jer su se antički Makedonci helenizirali, ali kasnije i dobrim dijelom slavizirali. Odnosno dobar dio i to vjerojatno većinski dio današnjih slavenskih Makedonca su direktni potomci ondašnjih Makedonaca. Na koncu konca današnji Makedonci žive na toj staroj Makedoniji pa se valjda mogu i zvati po njoj.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2004., 22:44   #6
Quote:
riki1512 kaže:
Hvala za link, ali malo mi je predugi tekst. Kad vec toliko znas o Makedoniji, napisi svoj stav o tome, po cemu mislis da je Skopje u pravu i po cemu mislis da je Atina u pravu, u kratkim recenicama, to bi mi vec bilo dosta.
moje mišljenje je da je ime jedne zemlje ili mjesta uvijek isto, bez obzira tko živi ili ga svojata
Afrika će uvijek biti Afrika, i kad je crnci napuste, a nasele Kinezi
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2004., 00:20   #7
Makedonija je i dalje za mene samo Makedonija.
Grkljani svoj dio neka zovu Pokrajina Makedonija
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2004., 08:01   #8
Quote:
Zavelim kaže:
Nisu u pravu niti jedni niti drugi jer stari Makedonci nisu bili ni Grci, a još manje Slaveni. S druge strane u pravu su i jedni i drugi jer su se antički Makedonci helenizirali, ali kasnije i dobrim dijelom slavizirali.
Slažem se. S ovim gore dijelom u potpunosti, a s ostatkom baš i ne.

Quote:
go2slep kaže:
moje mišljenje je da je ime jedne zemlje ili mjesta uvijek isto, bez obzira tko živi ili ga svojata
Afrika će uvijek biti Afrika, i kad je crnci napuste, a nasele Kinezi
go2slep,
Imaš pravo, ali krivo zaključuješ.
Problem Makedonaca nastaje zbog pitanja imena naroda (njegovih atributa i nasljeđa), a ne imena zemlje.
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2004., 10:23   #9
Quote:
Zavelim kaže:
Nisu u pravu niti jedni niti drugi jer stari Makedonci nisu bili ni Grci, a još manje Slaveni. S druge strane u pravu su i jedni i drugi jer su se antički Makedonci helenizirali, ali kasnije i dobrim dijelom slavizirali. Odnosno dobar dio i to vjerojatno većinski dio današnjih slavenskih Makedonca su direktni potomci ondašnjih Makedonaca. Na koncu konca današnji Makedonci žive na toj staroj Makedoniji pa se valjda mogu i zvati po njoj.
i ja mislim da su Makedonci oni koji žive u Makedoniji, ali bez veze mi o imenima

nego, što su bili stari Makedonci, ako nisu bili Grci, već smo imali temu o tome ovdje
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2004., 13:20   #10
Pa neko ovdje pisao da su ih Grci zvali Barbarima, ako je to istina onda nikako nisu bili Grci, onda su sada Grci i Slaveni, prema tome neka se FYROM slobodno zove Makedonija. To bi bilo ko da se Hrvatska zove Ilirija, jer su Ilirci veliko djelom jednostavno hrvatizirani. U tome nebi video problem, makar Albancima nebi pasalo.
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2004., 13:52   #11
Ja sam „outsider" u ovom pitanju.
Zato pitam, da li neko zna što danas je nacionalni identitet Makedonaca? Dakle što kažu Macedonci?
Ovo je - po mome - najvažnije. Slaveni, Makedonci, (zapadno)Bugari, helenizirani Iliri, Rumunji (Vlasi) itd.???
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2004., 14:05   #12
Ne radi se tu o tome tko ima pravo na ime, već o opravdanom strahu Grčke da bi jednog dana nekom mogla pasti na um ideja svi Makedonci u jednoj državi. E pa koja bi to onda bila država ako ne ona kojoj je ime Makedonija. Pa misle bolje sada spriječiti nego kad tad liječiti.

Ali u svakom slučaju bit će onako kako kaže sila (SAD), jer ona (sila) je kako god okrenete uvijek u pravu.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2004., 08:22   #13
Quote:
riki1512 kaže:
Pa neko ovdje pisao da su ih Grci zvali Barbarima, ako je to istina onda nikako nisu bili Grci, onda su sada Grci i Slaveni, prema tome neka se FYROM slobodno zove Makedonija. To bi bilo ko da se Hrvatska zove Ilirija, jer su Ilirci veliko djelom jednostavno hrvatizirani. U tome nebi video problem, makar Albancima nebi pasalo.
Na ovom topu ti je o tome pisano

Iliri su oduvijek bili samo barbarska plemena i kao takvi nisu zanimljivi današnjim političarima.

A Makedonci...
To je nešto drugo.
Aleksandar je već u antici bio smatran najvećim vojskovođom. Dok su Makedonci možda bili barbari u očima onih Grka koji su svjedočili njihovoj ekspanziji na "pravu" Heladu.

No s druge strane ti isti Makedonci su proširili grčku kulturu na istok, koji će će tako helenski ostati još stoljećima. Takvo što "pravi" Grci jednostavno nisu mogli postići samo svojim trgovačkim putevima i filozofijom.

I možda još važnija stvar Makedonci (čitaj Aco) su im uništili do tada najvećeg neprijatelja Perziju.

Stoga je razumljivo da su Grci, naravno s vremenom, prihvatili ove kao braću.

...

Onda se pojave neki Slaveni (Bugari, Srbi) nastane se na tom području, dobro se izmješaju sa svima u okolici.

Proglase se Makedoncima, pa još na zastavu natrkeljaju ono sunce i tako pomalo krenu prisvajati naslijeđe antičke Makedonije, s kojom nemaju blage veze.

Grke to smeta. Razumljivo.
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2004., 13:51   #14
Hmm, dobar komentar. Kad to ovako jednostavno opisujes i ja mislim, da Grci imaju vece pravo na identifikaciju sa antickim Makedoncima. U ostalom bi sigurno i Aleksandar veliki danas rekao, da na ime Makedonija imaju pravo samo grcki narodi.
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.