Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2005., 19:46   #1
oporuka-kako iskljuciti nasljednika?

dakle.. radi se o polusestri koju zelimo iskljuciti iz oporuke ali na nacin da je otac vlasnik svega za zivota i da po njegovoj smrti sva imovina prelazi na majku i sina(omjer nebitan) te da polusestra naravno ne dobije nista
Pa sad.. ako ikome nije problem da mi otprilike napise kako bi jedna takva oporuka trebala izgledati i sto sve sadrzavati osim popisa imovine naravno...
unazad .. ovaj.. unaprijed hvala.
 
Old 21.01.2005., 21:45   #2
Nikako, ako je polusestra direktni nasljednik! Bez obzira na bilo kakvu oporuku, ima pravo na nužni dio nakon smrti ostavitelja!
Dunj@ is offline  
Old 21.01.2005., 23:12   #3
Quote:
Simona kaže:
Nikako, ako je polusestra direktni nasljednik! Bez obzira na bilo kakvu oporuku, ima pravo na nužni dio nakon smrti ostavitelja!
zašto onda opće postoji oporuka?
Aphex is offline  
Old 22.01.2005., 00:49   #4
Quote:
Aphex kaže:
zašto onda opće postoji oporuka?
Zato da bi se ostavitelju omogućilo da još za života odluči kako će se njegova imovina (raspo)dijeliti nakon njegove smrti.
Usput, nužni dio se ne dobiva automatski, nego, ako na njega imaš pravo, moraš ga zatražiti (zapravo, možeš pobijati oporuku ako želiš)
Precious is offline  
Old 22.01.2005., 01:50   #5
znači bez obzira na oporuku, ako po rođenju imaš pravo na dio imovine možeš ju zatražiti i dobiti?? još uvijek mi nije jasno..

na osnovu čega možeš pobiti oporuku?
Aphex is offline  
Old 22.01.2005., 02:31   #6
Pokušat ću objasniti što jednostavnije:
Ako se s ostaviteljem nalaziš u tako bliskoj obiteljskoj vezi da prema općem shvaćanju ne bi odgovaralo da te ostavitelj potpuno isključi iz oporuke, možeš (ako želiš) pobijati oporuku. Npr. Tvoj otac sve što ima ostavi svojem prijatelju. Zakon točno i striktno određuje tko ulazi u krug potencijalnih nužnih nasljednika (ti ulaziš), tako da se ne može dogoditi da tvoja strina/susjeda/krsna kuma i ostale egzotike traže za sebe dio imovine tvog pokojnog tate pod izlikom nužnog dijela. Samim time što te zakon stavio u spisak nužnih nasljednika možeš tražiti i dobiti svoj nužni dio, a to činiš tako da pobijaš oporuku svog oca kojom je on svu svoju imovinu ostavio svom prijatelju. Pri tom ćeš dobiti tek manji dio onoga što bi te pripadalo kada oporuke ne bi bilo. Ako oporuku pobijaš samo ti, nasljednici tvog oca bit ćete u manjem dijelu ti i u većem dijelu tatin prijatelj.

Pravila o nužnom dijelu štite osobe koje su u bliskoj obiteljskoj vezi s ostaviteljem (da ne kompliciram, uglavnom se radi o potomcima ostavitelja uključujući i usvojenike i bračnom drugu ostavitelja) od prekomjernog, neopravdanog ostaviteljeva raspolaganja na njihovu štetu, dakle samo kod oporučnog raspolaganja. Zašto samo kod oporuka-zato jer kad oporuke nema, nasljeđuje se na osnovi zakona, pa oni koji bi u gornjem slučaju bili potencijalni nužni nasljednici ionako nasljeđuju sve i to u puno većem opsegu.
Precious is offline  
Old 22.01.2005., 11:34   #7
Postoji i mogućnost isključenja iz nužnog dijela, pod Zakonom utvrđenim uvjetima:

Članak 85.

(1) Oporučitelj može isključiti iz nasljedstva nasljednika koji ima pravo na nužni dio:

1) ako se on povredom neke zakonske ili moralne obveze koja proizlazi iz njegova obiteljskog odnosa s ostaviteljem teže ogriješio prema ostavitelju,

2) ako je namjerno počinio neko teže kazneno djelo prema njemu ili njegovu bračnom drugu, djetetu ili roditelju,

3) ako je počinio kazneno djelo protiv Republike Hrvatske ili vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom,

4) ako se odao neradu ili nepoštenu životu.


Koga zanima detaljnije:
Zakon o nasljeđivanju
Vojky is offline  
Old 22.01.2005., 14:00   #8
Quote:
Vojky kaže:
4) ako se odao neradu ili nepoštenu životu.[/I]
Ovo mi je super stavak. Vrlo precizan i i eksplicitan, ne može se ništa prošvercati kroz njega
banderas is offline  
Old 22.01.2005., 15:24   #9
Quote:
banderas kaže:
Ovo mi je super stavak. Vrlo precizan i i eksplicitan, ne može se ništa prošvercati kroz njega
Eksplicitni stavak bi upravo omogućio da se "prošverca" nasljednik koji to ne zaslužuje.

Ovako se može izuzeti i nasljednik koji je stalno odbijao da se zaposli, makar ga zvali s biroa, koji je npr. kontinuirano vršio prekršaje protiv javnog reda i mira i sl. te time ukaljao ugled obitelji. Naime, kod nasljeđivanja uz pravne postoje i neke moralne norme, te ih pravni sustav mora uzeti u obzir.

Napominjem da se u oporuci razlozi za isključenje nužnog nasljednika moraju navesti, a u konačnici će odlučiti sud.

U anglosaksonskom pravu inače uopće nisu neobične odredbe ovakvog tipa - jer je puno bitnija sudska praksa.
Vojky is offline  
Old 22.01.2005., 16:19   #10
Znam da je u "otočnom" pravu tako, ali meni je ovaj stavak presmiješan a odluka o "nepoštenom životu" mi je superpodložna za manipuliranje. Svi su napravili neki prekršaj u životu i sad gdje je granica preko koje smo na strani nepoštenog života. Ako je netko ukrao 1 antenu s parkirališta, nije se odao nepoštenom životu, nije ni ako je ukrao 2, ali ako je ukrao 3, e onda je
(slučajno sam se sjetio onog topica s antenama na parkiralištu sa starog foruma )
banderas is offline  
Old 22.01.2005., 17:20   #11
Quote:
banderas kaže:
Znam da je u "otočnom" pravu tako, ali meni je ovaj stavak presmiješan a odluka o "nepoštenom životu" mi je superpodložna za manipuliranje. Svi su napravili neki prekršaj u životu i sad gdje je granica preko koje smo na strani nepoštenog života. Ako je netko ukrao 1 antenu s parkirališta, nije se odao nepoštenom životu, nije ni ako je ukrao 2, ali ako je ukrao 3, e onda je
(slučajno sam se sjetio onog topica s antenama na parkiralištu sa starog foruma )
To će odlučiti sud... Ne možeš život u cjelosti pretvoriti u paragrafe, zato sudovi i postoje...
Vojky is offline  
Old 22.01.2005., 17:25   #12
A zar se Ugovorom o dozivotnom uzdrzavanju ne iskljucuju svi drugi nasljednici?
uzbuna is offline  
Old 22.01.2005., 18:31   #13
Quote:
uzbuna kaže:
A zar se Ugovorom o dozivotnom uzdrzavanju ne iskljucuju svi drugi nasljednici?
Isljučuju se. Ako netko ne pobije ugovor...
Vojky is offline  
Old 31.01.2005., 01:19   #14
Postoje točno zakonom predviđeni uvjeti iskjučenja i nužnih nasljednika, pa je zgodno oporukom navesti točne razloge. Ako se raspolaže imovinom u cjelosti, a da među oporučnima nema zakonskog nasljednika podrazumeva se da je isključen. Mađutim on će se moži pozvati na nužni dio, alibi ostavitelj trebao navesti razloge isključenja.

IOsim toga postoje razlozi nedostojnosti.

Ne nagađajte pročitajte zakon:

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2003/0604.htm

ima i izmjene, brisan je članak 240.
__________________
Allons enfants de la Patrie,
Le jour de gloire est arrivé !
Contre nous de la tyrannie,
L'étendard sanglant est levé !
L'étendard sanglant est levé !
Entendez-vous dans les campagnes
Mugir ces féroces soldats ?
Ils viennent jusque dans nos bras
Egorger nos fils et nos compagnes !


Aux armes, citoyens !
Formez vos bataillons !
Marchons ! marchons !
Qu'un sang impur
Abreuve nos sillons !
France is offline  
Old 03.02.2005., 23:50   #15
Valjda Ugovorom o dozivotnom izdrzavanju one stvari i prava koje je ostavilac ustupio davaocu izdrzavanja ne mogu uci u zaostavstinu.Tuzavisi od ugovora ako ostavilac celkupnu imovinu ustupi ugovorom onda nema zaostavstine iz koje ce se namiriti nuzni naslednic. Ako je ustupio samo deo onda se ostatak deli naslednicim po opruci ili zakonu. Naravno mogu i naslednici pobijati ovaj ugovor. Izvinjavam se na srpskim izrazima ali tim jezikom se koristim.
Moca is offline  
Old 04.02.2005., 20:02   #16
Quote:
Pa sad.. ako ikome nije problem da mi otprilike napise kako bi jedna takva oporuka trebala izgledati i sto sve sadrzavati osim popisa imovine naravno...
takve stvari se ne rade oporukom, ima načina kako to napraviti, ali mislim da bi ti to u svakom slučaju morao raditi odvjetnik...
dr. Szmola is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:52.