Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2005., 13:59   #1
Film: King Arthur: Barbari

Gledao sam Film King Arthur, jako me interesirao jer me interesira doba raspada rimskog carstva (mada znam da Film sve moguce okrece, ali ipak je zabava veca gledat Film nego citati).

Kad tamo Saksoni (ili Saksi ? Kako se kod nas kaze Saxons ?) iskrcaju na Britaniju, ko Huni, sve ruse, pale i ubijaju pred sobom, i tako Kelte tjeraju na sve strane.

Sad me bi interesiralo, dali su ti Saksoni stvarno bili toliko grozni ? Ili su mozda svi Barbarski narodi (vecinom germanski) bili tako grozni, kako su Rimljani opisali ? Ima li dokaze za to, ili su to bile price i mitovi u civiliziranim gradovima sirom carstva, koje su se tako i zapisale i odrzale do danas ?
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 15:33   #2
Re: Film: King Arthur: Barbari

Quote:
riki1512 kaže:
Gledao sam Film King Arthur, jako me interesirao jer me interesira doba raspada rimskog carstva (mada znam da Film sve moguce okrece, ali ipak je zabava veca gledat Film nego citati).

Kad tamo Saksoni (ili Saksi ? Kako se kod nas kaze Saxons ?) iskrcaju na Britaniju, ko Huni, sve ruse, pale i ubijaju pred sobom, i tako Kelte tjeraju na sve strane.

Sad me bi interesiralo, dali su ti Saksoni stvarno bili toliko grozni ? Ili su mozda svi Barbarski narodi (vecinom germanski) bili tako grozni, kako su Rimljani opisali ? Ima li dokaze za to, ili su to bile price i mitovi u civiliziranim gradovima sirom carstva, koje su se tako i zapisale i odrzale do danas ?
Saxons su po naškim Sasi.

Ovo sa klanjem je vjerovatno istina. Pa i Cezar je u osvajanju Galije pobio milijune.
 
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 17:52   #3
Quote:
Ovo sa klanjem je vjerovatno istina. Pa i Cezar je u osvajanju Galije pobio milijune.
Milujune ? Ne vjerujem. Neznam jer je Galija tada opce imala kojih 2-3 milijona stanovnika.
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 19:12   #4
Quote:
riki1512 kaže:
Milujune ? Ne vjerujem. Neznam jer je Galija tada opce imala kojih 2-3 milijona stanovnika.
Pobio je oko milijun i 200 tisuća. Skrolaj malo dolje, ima tema o njemu...
 
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 09:46   #5
Skrolao sam, napisao je to Ante, neznam odakle mu - opet ne vjerujem.
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 11:12   #6
Quote:
riki1512 kaže:
Skrolao sam, napisao je to Ante, neznam odakle mu - opet ne vjerujem.
Plutarh "Usporedni životopisi" - Cezar.

Cezarova bilanca u Galiji u 10 godina:
- zauzeo više od 800 gradova, pokorio 300 naroda, i od 3.000.000 ljudi s kojima se sukobio u različitim bitkama, jedan 1.000.000 je pobio, a drugi porobio.

Tako kaže gore spomenuti, a tebi opet ostaje da vjeruješ ili ne.
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 14:18   #7
Tesko je tehnicki realizirati ubijstvo 1.000.000 ili vise ljudi od strane jedne invazijske i okupatorske armije, naoruzane samo macevima i (kako se ono zove: koplje ?) na podrucju velicine vecog od danasnje Francuske, gdje ukupno ne zive vise od par milijuna ljudi - jos kad svi o tome znaju i mogu bjezati od te vojske. Razmisljajte malo sami.

No, i ako su ti brojevi jako napuhnjeni, izgleda, da je genocida ipak bilo.

Hmm, zasto se danas imena velikih ratnih zlocinaca smiju koristiti u sasvim pozitivnom kontekstu ?

Dali ce se Njemci za 2000 godina sjecati "velikog Hitlera", koji je osvojio cijelu Europu ?
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 18:04   #8
Re: Film: King Arthur: Barbari

Quote:
riki1512 kaže:
Sad me bi interesiralo, dali su ti Saksoni stvarno bili toliko grozni ? Ili su mozda svi Barbarski narodi (vecinom germanski) bili tako grozni, kako su Rimljani opisali ? Ima li dokaze za to, ili su to bile price i mitovi u civiliziranim gradovima sirom carstva, koje su se tako i zapisale i odrzale do danas ?
Rimljani i Grci nisu bili ništa manje grozni i okrutni
Grci su bili ipak najciviliziraniji
Rimljani su naprimjer pobili sve stanovnike Korčule, i to je bilo groznije, jer su bili efikasniji, i njima se nije moglo tako lako pobjeći
A nisu bili samo prema drugima tako okrutni, nego i prema svojima, npr, kad je Getu ubio brat, usput je pobio i još 20 000 Rimljana koji su imali veze s njim
gotuslip is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2005., 03:48   #9
Quote:
riki1512 kaže:
Skrolao sam, napisao je to Ante, neznam odakle mu - opet ne vjerujem.
ABC je imao odlican dokumentarac o Cezaru. I ja sam bio zaprepascen brojevima ali je navodno trecina Galije bila pobijena.
Meni su englezi zanimljivi. U svim knjigama a sada i filmovima prikazuju Saxonce u negativnom smislu kao barbare i divljake sve do Normana. Kad je Viljem Osvajac zauzeo englesku koga je porazio nego bas Saxonce? Od tada ih prikazuju u pozitivnom smislu.
__________________
Nije da se ne slazem sa tobom ali nisi u pravu.
Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2005., 04:16   #10
Bernard Cornwell i njegovu triologiju o Kralju Arturu bi trebalo procitati:

The Winter King
Enemy of God
Excalibur

Interesantno je postavio legendu o Arturu u vrijeme i obicaje tadasnje engleske, nacina vodjenja bitki, dvoboja, druidskih obicaja.....
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2005., 08:56   #11
Quote:
riki1512 kaže:
Tesko je tehnicki realizirati ubijstvo 1.000.000 ili vise ljudi od strane jedne invazijske i okupatorske armije, naoruzane samo macevima i (kako se ono zove: koplje ?) na podrucju velicine vecog od danasnje Francuske, gdje ukupno ne zive vise od par milijuna ljudi - jos kad svi o tome znaju i mogu bjezati od te vojske. Razmisljajte malo sami.
Antički izvori često preuveličavaju brojeve, kako bi događaji dobili na težini, a vjerojatno nisu mislili da će netko nakon toliko godina moralizirati nad njima. No ovdje se radi o 10 godina, pa ti vidi...

Quote:
riki1512 kaže:
No, i ako su ti brojevi jako napuhnjeni, izgleda, da je genocida ipak bilo...
Genocid
Ti iz perspektive dvadesetog stoljeća procjenjuješ koji je događaj iz davne prošlosti bio genocid, a koji nije.
Pa čitava povijest čovječanstva je povijest klanja.

Naravno da su barbarska plemena klala, kao što su to, uostalom, prije njih radili Rimljani, ili kao što su to poslije radili "kršćanski" vladari.

Quote:
riki1512 kaže:
Hmm, zasto se danas imena velikih ratnih zlocinaca smiju koristiti u sasvim pozitivnom kontekstu ?
Dali ce se Njemci za 2000 godina sjecati "velikog Hitlera", koji je osvojio cijelu Europu ?
Ovo ti još primjera, iz ne tako bliske prošlosti, pa ti nastavi razmišljati kako je to nepravedno

- Aleksandar - u 8 godina samo na bojnom polju
pobio 200.000, od kojih su više od 40.000 bili Grci.
(čiji ga potomci danas prisvajaju i veličaju. )

- Richard the Lionheard - krenuo u križare i ondje dao pobiti 3.000 zarobljenih muslimana.
(spomenik mu stoji ispred engleskog parlamenta)
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 17:44   #12
Skoro svi veliki osvajači su veliki ubojice.
 
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 18:41   #13
Quote:
Xerex kaže:
Skoro svi veliki osvajači su veliki ubojice.
Koji nisu??
__________________
Nije da se ne slazem sa tobom ali nisi u pravu.
Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 19:30   #14
Quote:
Ante kaže:
Koji nisu??
oni koji osvajaju ženske
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 22:02   #15
"Onaj" Arthur iz najnovijeg filma je pokopan pogodite gdje? U Stobreču kraj Splita!

One of the contenders for the historical King Arthur is a virtually unknown Roman soldier by the name of Lucius Artorius Castus.1 First advanced as a candidate for this illustrious role by Kemp Malone (1924-1925),2 Castus has gained in popularity over the years as more has been deduced about him and the period in which he lived. The primary evidence that Castus even existed is slim: one, extremely extensive, autobiographical resume on three fragments from a sarcophagus, which were found in a fence/wall near Epetium (modern Strobrez in Podstrana) and one corroborating memorial plaque found near the chapel of St. Martin (Sveti Martin) of Podstrana on the Adriatic Highway.3 The reconstruction of the main inscription can be translated as:


To the spirits of the departed: Lucius Artorius Castus, centurion of the III legion Gallica, also centurion of the VI legion Ferrata, also centurion of the II legion Adiutrix, also centurion of the V legion Macedonica, also primus pilus of the same [the V legion Macedonica], praepositus of the classis Misenatium (the fleet on the Bay of Naples), praefectus of the VI legion Victrix, dux of the legions of cohorts of cavalry from Britain against the Armoricans, procurator centenarius of the province of Liburnia, with the power to issue death sentences. In his lifetime he himself [possibly: "fecit," "had this made"] for himself and his family . . . ["possibly H. s. est," "lies buried here".
 
Odgovori s citatom
Old 06.02.2005., 05:55   #16
Quote:
go2slep kaže:
oni koji osvajaju ženske


Ti ubijaju srca!
__________________
Nije da se ne slazem sa tobom ali nisi u pravu.
Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 13:28   #17
Interesantno Basta - odakle ti to ?
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 15:41   #18
Evo link:

http://www.mun.ca/mst/heroicage/issues/1/halac.htm
 
Odgovori s citatom
Old 09.02.2005., 09:26   #19
Re: Film: King Arthur: Barbari

Quote:
riki1512 kaže:
Gledao sam Film King Arthur, jako me interesirao jer me interesira doba raspada rimskog carstva (mada znam da Film sve moguce okrece, ali ipak je zabava veca gledat Film nego citati).

Kad tamo Saksoni (ili Saksi ? Kako se kod nas kaze Saxons ?) iskrcaju na Britaniju, ko Huni, sve ruse, pale i ubijaju pred sobom, i tako Kelte tjeraju na sve strane.

Sad me bi interesiralo, dali su ti Saksoni stvarno bili toliko grozni ? Ili su mozda svi Barbarski narodi (vecinom germanski) bili tako grozni, kako su Rimljani opisali ? Ima li dokaze za to, ili su to bile price i mitovi u civiliziranim gradovima sirom carstva, koje su se tako i zapisale i odrzale do danas ?
ne radi se o keltima vec o piktima koji su starosjedioci britanskog otoka!
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2005., 13:09   #20
Pikti ? Ja sam mislio, da je to grupa Kelta - dali nisu Kelti vec puno ranije od raspada carstva bili na Britaniji ?
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:13.