Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2018., 11:48   #7701
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
@zivadin: naravno da nije dozvoljeno
kontejner nema veze s legalizacijom jer nije fiksna građevina.

uostalom tko si ti ili netko drugi da govoriš što ne netko raditi na svom posjedu?
__________________
IGNORE LISTA: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, CelMar, miki1988, SusFerox
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 12:41   #7702
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Nema uporabnu. I to idete kupit? Nadam se da je jako jeftino.
ON
Prema tada važećem zakonu o gradnji, građenje se prijavljivalo i tijelu graditeljstva i građevinskoj inspekciji i inspekciji rada.
Ali ako se nije prijavilo, to nije bio razlog da se ne može izdati uporabna dozvola niti po tada važećem zakonu niti po kasnije važećim zakonima, već kad ti je došao građevinski inspektor, onda je investitor platio kaznu i to je to.
Na vašem mjestu ja bi išao na uporabnu dozvolu prema sada važećem zakonu (ako je zgrada izvedena prema građevinskoj dozvoli ) i priložio tu uporabnu u gruntovnu da se briše upis da uporabna nije priložena.
Za postupak izdavanja uporabne za zgrade izgrađene temeljem dozvole izdane do 01.10.2007. prilaže se građevinska, a referent(cica) utvrđuje da je zgrada izgrađena prema dozvoli u pogledu namjene i gabarita te smještaja na čestici, a ne gleda se da li je prijavljeno gradilište tamo prije 10 ili 20 godina .
Odnosno, vezano uz prethodni post, mislim da vam se referentica ustala na krivu nogu (blago rečeno). I ako bi odbila da izda uporabnu dozvolu, ja bi se žalio službeno na drugi stupanj, odnosno kako se radi u e-dozvoli, sve je vidljivo u ZG odmah od početka, tako da bi pritiskao odmah od predaje zahtjeva.
I prijavio referenticu gradonačelniku ili županu zbog samovolje, odnosno zatražio novčanu naknadu za njezinu samovolju. Čisto za balans živaca.
Je si li siguran u ovo? Moja kuća ima građevinsku izdanu 2003., upisana je uz opasku da nema uporabne, kad sam pitao lani za uporabnu, rekli su mi da je potrebno izvješće nadzornog arhitekta da je kuća sagrađena prema projektu, energetski certifikat i zahtjev...

2005. kad sam htio riješiti uporabnu, trebalo je izvješće i čini mi se nešto od izvođača radova, a izvođač je onda otišao u stečaj...
ferengic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 14:42   #7703
Treba ti "Uporabna dozvola za građevine sagrađene na temelju akta izdanog do 1.10.2007.", a ne "prava" Uporabna dozvola.
Za ovu prvu ne trebaju izvješća, za drugu trebaju.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 15:17   #7704
Puno hvala!

Al' mi još uvijek nije jasno, zašto su me onda 2005. tražili ta izvješća, a sad i energetski. To se u međuvremenu promijenilo i, za mene, pukom srećom, pojednostavnilo?
ferengic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 19:10   #7705
Quote:
ferengic kaže: Pogledaj post
Puno hvala!

Al' mi još uvijek nije jasno, zašto su me onda 2005. tražili ta izvješća, a sad i energetski. To se u međuvremenu promijenilo i, za mene, pukom srećom, pojednostavnilo?
Da, od 2014. godine.
elander is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 21:26   #7706
Molila bih savjet i/ili informaciju...

Radi se o maloj, kamenoj kucici (prizemlje + kat, oboje po 20-ak m2), napravljenoj jako davno (mozda 30-ih godina cak). Krov je jako dotrajao, treba ga zamijeniti. No usput bi ga trebalo i podignuti za nekih 1,10 m kako bi se dobila jos jedna prostorija. Znam da bi trebao glavni projekt, dozvole... Ali me zanima kolika bi bila kazna ako se to napravi bez toga?

Ili da li bi se onda mogla napraviti legalizacija?

Kuca je u jednom malom selu, sve okolo je urbanizirano, ljudi prave sve i svasta, ali mene zanima sto ako...

Cisto informativno...
tipica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 21:46   #7707
Kazna u smislu da dođe građevinska inspekcija? 30-45k kn je prema Zakonu.

E sad, ovo sve drugo može završiti svakako. Za legalizaciju su mjerodavne aviosnimke iz 2011. i ono što se na njima vidi. Ako dođe do legalizacije, a referent bude skeptičan, znaju se poslužiti i Google Street Viewom za pomoć. Ako je prošao taj Google auto tamo (a prošao je nakon snimanja 2011.) i kuća ti je vidljiva, gotovo sigurno ti legalizacija neće proći.

Sve drugo je na tebi, moraš sam(a) odlučiti želiš li se igrati s time jer samo ti poznaješ lokalne običaje, susjedstvo i sl.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 00:47   #7708
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Kazna u smislu da dođe građevinska inspekcija? 30-45k kn je prema Zakonu.
Za tako malu kucicu?

Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
E sad, ovo sve drugo može završiti svakako. Za legalizaciju su mjerodavne aviosnimke iz 2011. i ono što se na njima vidi. Ako dođe do legalizacije, a referent bude skeptičan, znaju se poslužiti i Google Street Viewom za pomoć. Ako je prošao taj Google auto tamo (a prošao je nakon snimanja 2011.) i kuća ti je vidljiva, gotovo sigurno ti legalizacija neće proći.

Sve drugo je na tebi, moraš sam(a) odlučiti želiš li se igrati s time jer samo ti poznaješ lokalne običaje, susjedstvo i sl.
tesko da je tuda proslo to vozilo od Googla... Referent na Google street view moze samo vidjeti krov, koji zbog azbestnih ploca i treba promijeniti. Vec su se susjedi bunili zbog toga krova, kvari izgled okolnim, turistickim objektima, mislim da bi susjedstvo bilo sretno.

Vrijeme je ono cega nedostaje... glavni projekt, mjerenja, razvlacenja, pa opet... ovako bi bilo brze!
tipica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 22:43   #7709
na legaliziranom objektu može se promijeniti krov sa nadozidom do 1.2m, navodno.
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 23:00   #7710
0.60m uz glavni projekt, prijavu gradnje, legalnog izvođača i nadzor i ishođenje uporabne dozvole nakon svega.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 18:15   #7711
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Pitanjce? Kako se evidentiraju legalizirane građevine u katastru i zemljišnoj knjizi i da li se mogu evidentirati nezavršene građevine? Nešto čitam vezano za to pa mi nije baš najjasnije? Usput ta ista građevina bi trebala biti darovana, pa kakva je procedura evidentiranja vlasništva nakon toga i što je sve potrebno osim ovjerenog darovnog ugovora?

Unaprijed zahvalna na odgovorima.
mogu se evidentirati nezavršene građevine u katastru. građevina se daruje darovnim ugovorom a u njega se upisuje opis građevine. sve se evidentira geodetskim elaboratom. radio sam hrpu takvih upisa.
ZGNikola is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 18:21   #7712
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
koliko je najdulje trajalo za objekte u zadarskoj zupaniji?
meni oko dva mjeseca. pozdrav
ZGNikola is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 18:49   #7713
Al čekaj, sad sam gledao na što uopće odgovaraš, zašto su tražili parcelaciju i tko je tražio parcelaciju kad je upis više stambenih objekata na jednoj čestici? Jel to katastar u Zagrebu odbio upis ili što? Imam sličan slučaj sad u ZG, raspitao se kod referenata i nitko nije rekao da upis ne može proći, kad je već legalizirano takvo kakvo je?

Da ne spominjem da se za neke legalizirane (ili prije 1968.) kuće ni ne može utvrditi ikakva smislena čestica, a još kad u tu jednadžbu dodamo zagrebačke urbaniste dobijemo zaista dobitnu kombinaciju
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 15:51   #7714
Sorry ako je već bilo pitanje, ali mene zanima koji je sljedeći postupak nakon što dobijem Rješenje o izvedenom stanju.

Kako sad to rješenje provodim u katastru i zemljišnim knjigama, što moram napraviti?

Napominjem da je građevina je upisana u gruntovnici ali postoji zabilježba da je izgrađena protivno dozvoli nadležnog tijela.

Unaprijed hvala
blaz83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 20:21   #7715
Ako je građevina ucrtana u katastru i upisana u z.k. s povšinom (tlocrtnom) koja odgovara stvarnosti, onda samo trebaš odnijeti original ili ovjerenu presliku rješenja u gruntovnicu i tražiti upis pozitivne zabilježbe (mislim da je 100kn biljega).

Ako nije, treba izraditi geodetski elaborat.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 10:23   #7716
Nekuzim, jer ovo sto je ocigledno moguce u Hrvatskoj, izgleda vise nije niti moguce u jednoj Poljskoj ili Ceskoj a ne npr. Svedskoj, Danskoj, Njemackoj itd.

Po kojem osnovu moze bespravna gradnja naknadno biti legalizovana ako se uzima u obzir da bi imao pravo graditi, nije samo dovoljno odobrenje da gradis vec da i sam projekat odnsono to sto gradis je izgradjeno odnosno da ispunjava te neke uvjete za gradnju kako ista gradjevina nebi isla na stetu drugima itd.

Kad pogledam koji sve predpise i zakone imamo ovdje gdje zivim, ispadne da je Hrvatska tako reci neka znj drzava u kojoj moze svatko da radi sto zeli.

Ovdje netko da uradi ovaj 'umjetnicki' potez tj brespavrna gradnja, ne samo sto bi vlasti objekat u roku pola dana sravnile s zemljom, nego sto bi citav taj postupak morao platiti, plus druge kazne, pa nato sve bi te na sudu tuzili, pa cak i zatvora bi lagano mogao dobiti.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 10:48   #7717
Quote:
blaz83 kaže: Pogledaj post
Sorry ako je već bilo pitanje, ali mene zanima koji je sljedeći postupak nakon što dobijem Rješenje o izvedenom stanju.

Kako sad to rješenje provodim u katastru i zemljišnim knjigama, što moram napraviti?

Napominjem da je građevina je upisana u gruntovnici ali postoji zabilježba da je izgrađena protivno dozvoli nadležnog tijela.

Unaprijed hvala
geodetski elaborat i ako je sve čisto katastarski i gruntovno (ti vlasnik i posjednik) onda tako sve rješavaš. Ako nisi vlasnik onda moraš i pravnika angažirati.
ZGNikola is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 10:50   #7718
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Al čekaj, sad sam gledao na što uopće odgovaraš, zašto su tražili parcelaciju i tko je tražio parcelaciju kad je upis više stambenih objekata na jednoj čestici? Jel to katastar u Zagrebu odbio upis ili što? Imam sličan slučaj sad u ZG, raspitao se kod referenata i nitko nije rekao da upis ne može proći, kad je već legalizirano takvo kakvo je?

Da ne spominjem da se za neke legalizirane (ili prije 1968.) kuće ni ne može utvrditi ikakva smislena čestica, a još kad u tu jednadžbu dodamo zagrebačke urbaniste dobijemo zaista dobitnu kombinaciju
to meni pišeš ili?
ZGNikola is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 10:52   #7719
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Nekuzim, jer ovo sto je ocigledno moguce u Hrvatskoj, izgleda vise nije niti moguce u jednoj Poljskoj ili Ceskoj a ne npr. Svedskoj, Danskoj, Njemackoj itd.

Po kojem osnovu moze bespravna gradnja naknadno biti legalizovana ako se uzima u obzir da bi imao pravo graditi, nije samo dovoljno odobrenje da gradis vec da i sam projekat odnsono to sto gradis je izgradjeno odnosno da ispunjava te neke uvjete za gradnju kako ista gradjevina nebi isla na stetu drugima itd.

Kad pogledam koji sve predpise i zakone imamo ovdje gdje zivim, ispadne da je Hrvatska tako reci neka znj drzava u kojoj moze svatko da radi sto zeli.

Ovdje netko da uradi ovaj 'umjetnicki' potez tj brespavrna gradnja, ne samo sto bi vlasti objekat u roku pola dana sravnile s zemljom, nego sto bi citav taj postupak morao platiti, plus druge kazne, pa nato sve bi te na sudu tuzili, pa cak i zatvora bi lagano mogao dobiti.
sada je to i kod nas. samo što da su to napravili bez ovog Zakona, pola Hrvatske bi živjelo u šatorima
sada ako ideš graditi bez dozvole, bez brige, leti sve dole, dobiješ i kaznu i račun za uklanjanje objekta i zbrinjavanje otpada.
ZGNikola is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 14:55   #7720
Quote:
ZGNikola kaže: Pogledaj post
to meni pišeš ili?
Da, tebi, ne razumijem zašto su tražili tu parcelaciju.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:52.