Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2003., 13:27   #61
Ja se divim sufijima i njihovoj hrabrosti jer da bi dosli na isto kao npr. krscanski mistici tj. da svladaju sve one barijere umjetne odvojenosti Boga i covjeka koje su stvorili vasi teolozi, treba im puno, puno veca hrabrost i odlucnost. Sve dok je Bog naspram tebe daleko si od njega.
Problem nastaje kad se stvari koje se ne mogu razumjeti odbacuju jer im njihov um kaze da ne moze biti sto se ne moze razumjeti.
Ali ta tajna se i ne moze razumjeti ali moze se shvatiti, a za to je potrebno dozivljeno iskustvo.

Quote:
Adura: Ono sto ti nazivash 'konvencijama' nisu nista drugo do granice unutar koji covjek ostaje covjek koji "Gospodinu, Bogu svom se klanja i Njemu jedinom služi!"
Sto da kazem o necemu sto je neizrecivo ?
Ako si s tim zadovoljan onda i dalje tako cini.
__________________
ovo nije stvarnost...druge stvarnosti nema !
klimakos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2003., 23:50   #62
zanimalo bi me da muslimani odgovore kako je doslo do strukturiranja pravila ramazanskog posta?

tj tko je odredio pravila ?
postoje li kroz povijest i danas varijante ?
da li na isti nacin poste suniti ,shiiti i sufiji ?
(nedavno sam procitao da su to 3 najvaznije struje u islamu tj ja sam uvijek mislio da su samo 2 ! vrlo zanimljivo- autor je sufije prikazao kao posebnu ,rijetku ali najkvalitetniju struju u islamu tj sufiji su dali najvece muslimanske mislioce i "realizatore"(tj one koju su postigli cilj tzv "fanna" )
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 05:44   #63
Quote:
heureka kaže:
nije mi jasno jesi li ti svjestan kakvu si glupost napisao?
kako ti znas sta Bogu sta znaci?,
a kako ti znas da bogu udovoljavas svojim postom? bas me zanima...

Quote:
kakva je korist Bogu od bilo cega ba sto mi radimo... pazi ba, ne mozes posmatrati Boga kroz neke ljudske prohtjeve... (kakve koristi ko ima???)
ne posmatram ja vec ti... vi muslimani mislite da se dodvoravate nesto specijalno bogu tako sto postite.

Quote:
sto je nelogicno postiti da bi se udvorilo Bogu? daj ti meni definiciju ovog tvog logicno sto svako malo upotrebljavas?
nije fer da odgovaras pitanjem na pitanje.

Quote:
ne kontas covjece: cilj posta nije gladovanje, nego ustezanje zbog Bozijeg zadovoljstva....
"ustezanje radi bozijeg zadovoljstva"?
hahaha...
gdje u kur'anu nalazite potporu za ovakvo razmisljanje.

Quote:
btw, ono sto ti definises ko post je strajk gladu
moguce
ipak to mislim da je jedini ispravni post. naravno nije za siroke narodne mase kao post sto praktikujete.
ovaj post sto praktikujete je samo ustezanje ne jesti tokom dana. znas ono, hajmo pojesti po jedan sendvic pa onda na "strajk gladju." kod vas je to jedi ujutro i onda ko fol se malo ustezas jela dok navecer ponovo ne ogladnis.

Quote:
al opet, salu na stranu.... da li ti mislis da bi ovakav post bio post kojim bi Bog bio zadovoljan, ako On nema koristi od naseg izgladnjivanja???
bilo kakav post moze da koristi samo covjeku. zato je post i propisan da se covjek ocisti. potrebno je samo utvrditi sta je ispravan post.
postiti da bi se udvorio bogu, mislim da je krajnje nelogicno jer time ne cinis dobro nikome drugome nego sebi. ako hoces da se udvoris bogu onda cinis dobro drugome.
mislim da je jasno naznaceno u kur'anu za sta bog nagradjuje.

Quote:
(btw, muslimani vjeruju da je post ibadet koji uzviseni Bog posebno nagraduje...
vjeruju? na osnovu cega? mislim da u kur'anu nije spomenuto da bog nagradjuje one koji poste. ljudi mogu biti jaci vjernici ako poste, klanjaju itd... ali ne vjerujem da takve stvari bog nagradjuje. jedino nagradjuje kad covjek pomaze drugima od srca.

Quote:
pa onda spominjes samopravednost... hoces i to definisati za nas koji ne vidimo nikakvu vezu sa postom i samopravednosti??
nema se tu sta definisati.

Quote:
ispraiv me ako grijesim, al meni se cini da ti nisi ni trun razmisljao kad si napisao prethodni post....
zaprepastila bi se kad bi znala samo koliko ja razmisljam o tim stvarima.



minam,
sto se tice moje izjave da su pravoslavni operisani od seksa te im tako ustezanje od seksa ionako ne smeta.
htio bi reci da taj moj stav ne vazi samo za pravoslavne nego i za sve druge pretjerano religiozne ljude. sigurno znam da je vecina religioznih operisana od seksa.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 09:58   #64

zagore hvala...


e sad cu da potkrijepim sahih hadisima one tvrdnje koje ti bas nisu bile jasne..
od ebu_hurejra r.a. prenosi se da jeMuhamed a.s. rekao : "uzviseni Allah je rekao: Svako covjekovo djelo pripada njemu,osim posta; on pripada Meni i ja za njega posebno nagradujem"
u drugom hadisu imamo ovaj dio " postac ostavlja hranu, pice i strast radi Mene, post je Moj i ja za njega nagradujem, za jedno dobro djelo nagradujem kao za deset"

pa onda imamo hadis u kojem se kaze sljedece: " u dzennetu imaju vrata koja se zovu rejjan, na njih ce uci postaci na sudnjem danu i vise niko osim njih"

pa onda imamo ovaj hadis :" ko isposti ramazan vjerujuci i nadajuci ce (nagradi), oprosteni su mu (mali) grijesi koje je do tada pocinio"


pazi, ja o tome "sta Bog od nas ocekuje, sta pise u Kur'anu i sta je rekao Muhamed a.s" nikad ne govorim napamet, i iza svega za sto kazem da muslimani to vjeruju mogu naci dokaze iz kurana ili iz hadisa...
hoces li mi sad reci odakle eto ti mozes napisati glupost kao "bog nema koristi od posta, il nesto slicno"? to ti sanj'o?, skont'o?... il eto kako si dosao do toga.... pise li to negdje???



ma sto se tice koristi covjekove od posta... kad hocu da smrsam, onda sam na dijeti il se bavim kakvim sportom, ali kad hocu da postim, onda mi nije vazno hocu li smrsati ili hocu li se udebljati.... cilj posta je samo i jedino Bozje zadovoljstvo.... cak sta vise, ne razumijem one koji poste iz neke trece pobude.... to sto je post zdrav (po mom misljenju) je zato sto je i u trenucima dok udovoljavamo Bogu, Bog ima hediju (poklon za nas) prije svih onih hedija na sudnjem danu.....
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 15:25   #65
ja sam rekao da mi nadjes potporu u kur'anu.
citiram svoje rijeci: "gdje u kur'anu nalazite potporu za ovakvo razmisljanje."

a ti mi donosis hadise - ljudska pisanja koja nemaju nikakve veze sa bozijom objavom kao sto je kur'an.
ja ljudska pisanja kao sto su "hadisi" ne priznajem.
a sumnjam da ih i bog priznaje. vec bi onda njih objavio a ne kur'an.

pa ti razmisli malo... samo zato sto svi tako vjeruju na osnovu nekakvih hadisa - ne znaci da je istina.
najvjerovatnije nije, jer toga istog nema u kur'anu.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 16:28   #66
Allah dz.s. u Kur'anu u 34toj suri kaze:

27. Reci: "Pokažite mi one koje smatrate Njemu ravnim" Nema ih; postoji samo Allah, silni i mudri!
28. Mi smo te (Muhamede) poslali svima ljudima da radosne vijesti donosiš i da opominješ, ali većina ljudi ne zna.


u Kur'anu je nareden post, a Muhamed a.s. je obradovao ljude rekavsi nam o nagradama koje nas kod Allaha cekaju, budemo li postili... Kur'an jeste bozija objava, al hadisi su nam pomoc da islam i kur'an bolje razumijemo i bolje praktikujemo...
sto se tice vjerodostojnosti hadisa, vjerujem da su svi sahih hadisi vjerodostojniji od pojedinih dijelova biblije.. jer, hadiska nauka je vrlo stroga i svaki se hadis provjeravo kroz puno puteva i sa puno strana....

ma ne znam zasto ja diskutujem s tobom o ovome uopce, uzme li su u obzir da ti sebi dajes za pravo da mislis sta se Bogu svida /ne svida etc...etc... sta Bog priznaje a sta ne...

ne razumijem nesto... da li ti vjerujes da je Kur'an bozija rijec?.. ako vjerujes, kako sebi mozes dopustiti ovo svoje razmisljanje uopce? ako ne vjerujes, kakva je razlika za tebe izmedu hadisa i kur'ana?
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 19:09   #67
Quote:
heureka kaže:
Allah dz.s. u Kur'anu u 34toj suri kaze:

27. Reci: "Pokažite mi one koje smatrate Njemu ravnim" Nema ih; postoji samo Allah, silni i mudri!
28. Mi smo te (Muhamede) poslali svima ljudima da radosne vijesti donosiš i da opominješ, ali većina ljudi ne zna.
ovo se jasno odnosi na ku'ran.
je li muhamedova zadaca prenos objave kur'ana ili hadisa?

Quote:
u Kur'anu je nareden post, a Muhamed a.s. je obradovao ljude rekavsi nam o nagradama koje nas kod Allaha cekaju, budemo li postili...
da je muhamed to rekao - sigurno bi bilo u kur'anu.

Quote:
Kur'an jeste bozija objava, al hadisi su nam pomoc da islam i kur'an bolje razumijemo i bolje praktikujemo...
hadisi nisu bozija objava. slijedite ono sto bog nije objavio, jer da jeste to bi vec bilo u kur'anu.

Quote:
sto se tice vjerodostojnosti hadisa, vjerujem da su svi sahih hadisi vjerodostojniji od pojedinih dijelova biblije.. jer, hadiska nauka je vrlo stroga i svaki se hadis provjeravo kroz puno puteva i sa puno strana....
mozes ti vjerovati ali to ne pije vode.
sva bozija objava koja je upucena preko muhameda - nalazi se u jedino i samo kur'anu.

Quote:
ma ne znam zasto ja diskutujem s tobom o ovome uopce, uzme li su u obzir da ti sebi dajes za pravo da mislis sta se Bogu svida /ne svida etc...etc... sta Bog priznaje a sta ne...
nemoj mi stavljati u usta ono sto nisam rekao.
ja mogu znati sta bog priznaje jer to jasno pise u kur'anu. bog je jasno objavio i ponovio gomilu puta za sta nagradjuje.

bas naprotiv, ti mislis da znas sta bog nagradjuje i kako da mu se dodvoris. iako to nije receno u kur'anu - bozijoj objavi.

Quote:
ne razumijem nesto... da li ti vjerujes da je Kur'an bozija rijec?.. ako vjerujes, kako sebi mozes dopustiti ovo svoje razmisljanje uopce? ako ne vjerujes, kakva je razlika za tebe izmedu hadisa i kur'ana?
kur'an jeste dok hadisi nisu.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 20:03   #68
Quote:
zagor kaže:
ovo se jasno odnosi na ku'ran.
je li muhamedova zadaca prenos objave kur'ana ili hadisa?

oboje.. zato je on oboje i ucinio.. prenio kur'an boziju rijec, i svojim dijelima i rijecima nam pokazao kako da zivimo islam...

Quote:
da je muhamed to rekao - sigurno bi bilo u kur'anu.
kur'an nije govor muhamedov nego Allahov.....

Quote:
hadisi nisu bozija objava. slijedite ono sto bog nije objavio, jer da jeste to bi vec bilo u kur'anu.
muhammed a.s. ne govori po svom nahodenju... o tome se govori u kur'anu al nisam uspjela naci brzinski taj ajet... on objasnjava islam zvojim nacinom zivota i svojim rijecima...



Quote:
sva bozija objava koja je upucena preko muhameda - nalazi se u jedino i samo kur'anu.
imas li dokaz za to??? daj mi ga

Quote:
nemoj mi stavljati u usta ono sto nisam rekao.
nisi rekao?.. vidi ovo
Quote:
a sumnjam da ih i bog priznaje. vec bi onda njih objavio a ne kur'an.
Quote:
ako mislite da bogu nesto znace vasi postovi grdno se varate. post je tu da se covjek ocisti a bog od toga nema koristi vec samo covjek. postiti da bi se bogu udvorio je nelogicno. sta bog ima od toga sto covjek ne jede i izgladjuje se?
Quote:
bas naprotiv, ti mislis da znas sta bog nagradjuje i kako da mu se dodvoris. iako to nije receno u kur'anu - bozijoj objavi.
da, znam, jer nas je poslanik Muhamed a.s naucio kako mozemo da se priblizimo bogu i kako treba da sticemo Njegovo zadovoljstvo....
hoces li reci da ti bolje od Poslanika znas kako da se dodvorimo Bogu? ma daaaaj....

i da, eto, drago mi je da smatras da je kur'an Bozija rijec... e sad me zanima bojis li se Bozije srdzbe za neizvrsavanje obaveza naredenih u kur'anu?
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 20:09   #69
Post u Kur'anu

O vi koji vjerujete! Propisuje vam se post, kao što je propisan onima prije vas, da biste se vi zaštitili,
Određen broj dana. Pa ko od vas bude bolestan ili na putovanju, tad (isti) broj drugih dana. A koji ga (jedva) podnose, fidja je(u zamjenu je ) hranjenje siromaha. Pa ko dobrovoljno učini dobro - pa to je bolje za njega. A da postite - bolje je za vas, kad biste znali!
Mjesec ramadan je taj u kojem je spušten Kur’an, Uputa ljudima i jasni dokazi Upute i Furkan. Pa ko bude prisutan od vas (u tom) mjesecu, tad neka ga posti. A ko bude bolestan ili na putovanju, tad (isti) broj drugih dana. Allah vam želi lahkoću, a ne želi vam teškoću, i da ispunite broj, i da veličate Allaha što vas je uputio, i da biste vi zahvaljivali.

(2:183-185)

Samo nekoliko ajeta na tu temu(ima josh nekolicina ovakvih i ovome slicnih),sasvim dovoljno.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 20:16   #70
Smile S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

es-selamu'alejkum & pozdrav

heureka rece zagoru:
u Kur'anu je nareden post, a Muhamed a.s. je obradovao ljude rekavsi nam o nagradama koje nas kod Allaha cekaju, budemo li postili...

--------------------------------------------------------------------------------

a zagor uzvraca:
da je muhamed to rekao - sigurno bi bilo u kur'anu.


Kako nema, moj zagore, Allah je rekao u Kur'anu:

<<O vjernici! Propisuje vam se post, kao shto je propisan onima prije vas, da biste se grijaha klonili,>> (El-Beqare - Krava, 183)

lijep pozdra
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 21:38   #71
Quote:
heureka kaže:
oboje.. zato je on oboje i ucinio.. prenio kur'an boziju rijec, i svojim dijelima i rijecima nam pokazao kako da zivimo islam...
jasno mi je da je proslijedio objavu "kur'an".

sto se tice usmenih predanja, hoces reci da je i to bozija objava?

ti smatras ravnim sa kur'anom nesto sto bog nije objavio, jer da jeste, to bi se vec nalazilo u kur'anu.


Quote:
kur'an nije govor muhamedov nego Allahov.....
igras se rijecima.
kur'an je nastao ako se ne varam tako sto je muhamedu melek donosio objavu a muhamed svojim govorom diktirao onima sto su znali pisati. ili hoces reci da je muhamed bio nijem pa osim sto nije znao pisati nije znao ni govoriti?

Quote:
muhammed a.s. ne govori po svom nahodenju... o tome se govori u kur'anu al nisam uspjela naci brzinski taj ajet...
bas tako... sto znaci da je bog htio hadise, oni bi se vec sada nalazili u kur'anu.
ali ih nema.




Quote:
imas li dokaz za to??? daj mi ga

nisi rekao?.. vidi ovo
kao prvo ja sam se usprotivio vasoj doktrini u kojoj vi govorite da znate da bog nesto posebno nagradjuje post.
a toga nema u kur'anu.

ja znam i ponavljam: znam sta bog nagradjuje jer to pise u kur'anu.
to ne znaci da ja znam sta bog vecera, bas naprotiv ti se pravis da znas citirajuci neka ljudska pisanja stavljajuci ih u istu ravan s bozijom objavom.


Quote:
da, znam, jer nas je poslanik Muhamed a.s naucio kako mozemo da se priblizimo bogu i kako treba da sticemo Njegovo zadovoljstvo....
hoces li reci da ti bolje od Poslanika znas kako da se dodvorimo Bogu? ma daaaaj....
meni je bitno sta je bog objavio. a hadisi nisu bozija objava.
to je valjda jasno,
jer ponavljam, da je bog htio hadise oni bi vec bili u kur'anu.
ali nisu jer nisu bozija objava.

Quote:
i da, eto, drago mi je da smatras da je kur'an Bozija rijec... e sad me zanima bojis li se Bozije srdzbe za neizvrsavanje obaveza naredenih u kur'anu?
a bojis li se ti sto bozijoj objavi smatras ravnim nesto sto on nije objavio?
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 22:43   #72
Quote:
kao prvo ja sam se usprotivio vasoj doktrini u kojoj vi govorite da znate da bog nesto posebno nagradjuje post.
a toga nema u kur'anu.
O vjernici! Propisuje vam se post, kao što je propisan onima prije vas, da biste se grijaha klonili(da bi ste se zastitili),(2:183)


....Jedite i pijte sve dok ne budete mogli razlikovati bijelu nit od crne niti zore; od tada postite sve do noći. Sa ženama ne smijete imati snošaja dok ste u i’tikafu u džamijama. To su Allahove granice, i ne približujte im se! Eto tako Allah objašnjava ljudima propise Svoje da bi se onoga što im je zabranjeno klonili.(2:187)

39:61Allah će spasiti one koji su njegova naređenja izvršavali, a Njegovih se zabrana klonili, i oni će postići ono što su željeli; zlo ih se neće doticati i oni neće tugovati. (3:61)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 23:23   #73
Quote:
zagor kaže:
jasno mi je da je proslijedio objavu "kur'an".

sto se tice usmenih predanja, hoces reci da je i to bozija objava?

ti smatras ravnim sa kur'anom nesto sto bog nije objavio, jer da jeste, to bi se vec nalazilo u kur'anu.



igras se rijecima.
kur'an je nastao ako se ne varam tako sto je muhamedu melek donosio objavu a muhamed svojim govorom diktirao onima sto su znali pisati. ili hoces reci da je muhamed bio nijem pa osim sto nije znao pisati nije znao ni govoriti?


bas tako... sto znaci da je bog htio hadise, oni bi se vec sada nalazili u kur'anu.
ali ih nema.





kao prvo ja sam se usprotivio vasoj doktrini u kojoj vi govorite da znate da bog nesto posebno nagradjuje post.
a toga nema u kur'anu.

ja znam i ponavljam: znam sta bog nagradjuje jer to pise u kur'anu.
to ne znaci da ja znam sta bog vecera, bas naprotiv ti se pravis da znas citirajuci neka ljudska pisanja stavljajuci ih u istu ravan s bozijom objavom.



meni je bitno sta je bog objavio. a hadisi nisu bozija objava.
to je valjda jasno,
jer ponavljam, da je bog htio hadise oni bi vec bili u kur'anu.
ali nisu jer nisu bozija objava.


a bojis li se ti sto bozijoj objavi smatras ravnim nesto sto on nije objavio?
jel ti fakat ne kontas il se pravis da ne kontas?..

kur'an je bozija rijec.. od rijeci do rijeci.. svako slovo.... sve...
sunet je ono sto je muhamed a.s. uradio, preporucio da se uradi ili sutnjom odobrio
kur'an i hadis ne iskljucuju jedno drugo, nego se nadopunjuju... odakle ti ideja da neko ovdje izjednacava hadise i kur'an... zato nema ni potrebe.. a i samo je to besmisleno... mogao bi govoriti o tome "sta je jace" tek kad bi imao hadis koji je u suprotnosti sa kur'anom pa da onda neko razmislja kako da postopi.. al toga nema... hadis je pomoc da se kur'an razumije i da se islam nauci zivjeti.. (aj sama sam sebi dosadna vise... al fakat mi nije jasno kako ti nije jasno)
kur'an jeste knjiga u kojoj se nalaze odgovori na sva pitanja, al ne mogu svi ljudi doci do tih odgovora.. postoje ajeti koji su jasni, i oni koji su manje jasni... i te manje jasne Poslanik objasnjava u hadisima... da li je moguce staviti zivot poslanika u jednu knjigu??? dakle hadisi nisu objava, nego objasnjenje objave i putokaz muslimanima...
sta je Allahov govor, sta je poslanikov govor... heh, ova provokacija "da li je muhamed bio nijem" pravo nema smisla... al sasvim je drugo kad muhamed a.s. prenese od rijeci do rijeci Allahove recenice, a drugo je kad odgovara na pitanje koje ga direktno pitaju..
osim toga, jesi li ti ikad procitao kur'an.. kako ne znas da nam post jeste nareden?..
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 02:04   #74
...

Zadnje uređivanje zagor : 01.12.2003. at 06:09.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 02:10   #75
Quote:
Adura kaže:
O vjernici! Propisuje vam se post, kao što je propisan onima prije vas, da biste se grijaha klonili(da bi ste se zastitili),(2:183)
da propisan je a ne naredjen.

Quote:
39:61Allah će spasiti one koji su njegova naređenja izvršavali, a Njegovih se zabrana klonili, i oni će postići ono što su željeli; zlo ih se neće doticati i oni neće tugovati. (3:61)
kakve ovo ima veze sa propisom o postu. znas li sta je propis, a sta je naredba a sta je zabrana?

niti ovdje pise da ce post biti specijalno nagradjen kao u nekim hadisima.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 02:25   #76
Zagore,

Post je propisan svim muslimanima.Da u tom propisu nema naredbe, onda ljudi ne bi trebali napostiti propustene dane u Ramazanu.Ok post nije ni mucenje,pa su izuzeci u postu oni koji su bolesni i onemoguceni da to iz zdravstvenih ,ili drugih razloga urade.Pa cak i tada bolesni nisu potpuno 'oslobodjeni' vec u zamjenu za post(ukoliko ne mogu ispostiti ramazanske dane posta) trebaju da nahrane siromaha.Vidis kako se post tretira jednako kao dobro djelo(nahraniti siromaha) , cak sto vise u zadnjim danima posta neophodno je dati zekat(ramazanski zekat) koji ide siromasima.

Quote:
kakve ovo ima veze sa propisom o postu. znas li sta je propis, a sta je naredba a sta je zabrana?

niti ovdje pise da ce post biti specijalno nagradjen kao u nekim hadisima.
Post je propisan , a nije naredjen jer u sebi ima izuzetke(samo je apsolutan hukm-naredba, kako je to u slucaju alkohola npr).Medjutim kada se posti , pa i kada si bolestan, zabranjeno je imati intimne odnose sa zenema za vrijeme posta.Ajet to jasno kaze.

Znaci itekako u postu ima zabrana, drugim rijecima onaj ko se drzi propisa vezanih za post cini dobro djelo, tako sto se kloni onoga sto je zabranjeno u samom postu.

Samim tim sto se covjek kloni onoga sto je zabranjeno, on cini dobro djelo za koje ce biti nagradjen.

Sustina Kur'anskog ucenja i jeste u tome da dobro djelo nije samo 'jednosmjerno' vec je dobro djelo i ono sto covjeka odvlaci od loseg.Kloniti se zabranjenog(u ovom slucaju onoga sto je zabranjeno u propisanom postu) jeste dobro djelo i ima nagrada za to kod Allaha , jer se posti u ime Allaha- u suprotnom post bi bio lisen bilo koje duhovnosti (drugim rijecima bio bi puko izgladnjivanje u tjelesnom smislu)
Da ponovim:

To su Allahove granice, i ne približujte im se! Eto tako Allah objašnjava ljudima propise Svoje da bi se onoga što im je zabranjeno klonili.(2:187)

Vidis da se ovim ajetom post stavlja na nivo naredbe(To su Allahove granice, i ne približujte im se)

Ako se predju te granice(a to su ne jedi, ne pij, ne imaj intimne odnose sa bracnim sudrugom itd u odredjenom djelu dana, i za odredjen broj dana) namjerno,bez da se ima ikakva opravdanja za to onda se cini zabranjeno(djelo) u postu.Drugim rijecima, islamski, to vise i nije post.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 04:00   #77
Quote:
niti ovdje pise da ce post biti specijalno nagradjen kao u nekim hadisima.
Ako ti ova gonja pojasnjenja nisu bila dovoljna mozda ti ovaj Kur'anski ajet razbistri to da se za post dobija nagrada.

33:35. Uistinu, muslimani i muslimanke, i vjernici i vjernice, i poslušni i poslušne, i istiniti i istiniti, i strpljivi i strpljive, i ponizni i ponizne, i davaoci sadake i davateljke sadake, i postači i postačice, i čuvari furudža svojih i čuvarke, i koji spominju Allaha mnogo i koje spominju - pripremio je Allah njima oprost i nagradu veličanstvenu
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 04:28   #78
dobro, pobijedio si.
dovoljno sam covjek da to priznam.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 04:33   #79
Ok ok, ti me vazda (svojim skepticizmom) prosto natjerash da ponovo proispitam svoju vjeru.Trazeci ajete o postu naletio sam josh na nekolicinu drugih zanimljivih stvari Tako i tebi pripada dio zasluge.


Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 06:09   #80
mozes li sa mnom podijeliti te ostale zanimljive stvari?
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:38.