Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2017., 14:35   #1
LOV T2 ( 4x4) TORPEDO.

Pokrećem temu a istoj dajem naziv LOV TV (4x4) TORPEDO.
Jutros sam popio kavu po hladnom ali sunčanom i vedrom vremenu s našim uvaženim kolegom i moji profesorom pp5d6. U Zadru prije najavljene Sibirske ciklone koja nam se približava glavna tema bio je natječaj za održavanje vozila obitelji TORPEDO.


U svojoj arhivi što domicijalnoj što onoj iz studenskih dana iz mojih zabilješki malo da se prisjetimo da je Republika Hrvatska prije 20 godina 1997 proizvela poboljšanu verziju lakog oklopnog vozila LOV T2 Torpedo.

I kao što kaže moj profesor pp5d6 šteta što mi više volimo kupiti nego razvijati.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 15:06   #2
Iz moje arhive 1997 godina:

__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 15:14   #3
S objavom iz 2016:

__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 15:18   #4
Preventivno i korektivno održavanje vozila iz obitelji TORPEDO LOV 4*4.

__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 15:20   #5
Osnova je bio kamion Torpedo 130 T7 4×4 raden u tvornici "Torpedo" za potrebe HV u ratu i poracu.
Test kamiona iz 1995 sam stavio na forum "Teretna vozila" pa koga interesira neka se informira.
Jos je jedna stvar interesantna...to je bilo prvo i jedino vozilo koje se serijski proizvodilo u nasoj zemlji.


Poslano sa mog X5 koristeći Tapatalk
__________________
U boj, u boj! Mač iz toka braćo! Za narod svoj Umriet ćemo mi!
Studengora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 16:53   #6
I moj mali doprinos temi...u vrijeme odricanje od svega,svačega i svakoga kao vojnik skrbio o jednom primjerku one prve verzije
ovo na fotkama je LOV 2... lako moguće taj isti iz članka


slike su ako se ne varam uzete ove godine prilikom obilaska jedne naše vojarne a di je pohranjena tehnika za pričuvu
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 18:40   #7


pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 20:25   #8
Da,taj kamion je bio u ekspediciji u africi...ne znam kako je zavrsila,nisam nikad cuo nikakvu informaciju?

Poslano sa mog X5 koristeći Tapatalk
__________________
U boj, u boj! Mač iz toka braćo! Za narod svoj Umriet ćemo mi!
Studengora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 21:07   #9
Definitivno svake pohvale vrijedna inicijativa na kojoj je tribalo nastavit gradit kako civilnu tako naravno i vojnu verziju.

Protupješaćki naoružan, protuoklopno, protuzračno pa čak i lakši minobacaći u određenim prepravkama, polagači mina itd ...
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 22:19   #10
A što je uopće reći da se pored doslovno stotina novih Patrija, HMMWV-a i MRAP-ova raspisuju natječaji za remont/održavanje LOV-ova i BOV VP-ova???
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 22:25   #11
Sprema se burna zima pa da budu spremni upaliti.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 22:31   #12
Od 01.01.2017 na snazi su nove trošarine za motorna vozila.

Tendencija rasta i pomodarstva je CO2.

Manja emisija CO2 u atmosferu je kod TORPEDO vozila kojima ne smeta ni Eurodisel clas INA -a još da je nismo prodali Mađarima nebi sada trebali prodvat HEP pa onda za 10 godina Hrvatske vode da bi kupilo opet HEP.

Da proces izgaranja kod našeg Hrvatskog TORPEDA LOV T2



Je sa svojih 130 KS manji potrošać goriva od uvoznih sredstava.

A i jeftiniji su mu nabavni rezervni dijelovi.
A i jeftinije ga je ispjeskariti ima čiste linije uz to i bolju aerodinamičnost.

Manja potrošnja goriva + manja emisija CO2 u atmosferu = zadovoljniji zeleni!
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 00:06   #13
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
A što je uopće reći da se pored doslovno stotina novih Patrija, HMMWV-a i MRAP-ova raspisuju natječaji za remont/održavanje LOV-ova i BOV VP-ova???
Ne radi se o nikakavom remontu nego o tehničkom održavanju vozila operativnih u OSRH. Obzirom na vrijednost ugovora koji je gotovo jednak cijeni jednog MAN LKW Kat1 4x4 možeš si misliti o kojem broju vozila/kvaliteti radova se radi...
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 02:34   #14
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Pokrećem temu a istoj dajem naziv LOV TV (4x4) TORPEDO.
Jutros sam popio kavu po hladnom ali sunčanom i vedrom vremenu s našim uvaženim kolegom i moji profesorom pp5d6. U Zadru prije najavljene Sibirske ciklone koja nam se približava glavna tema bio je natječaj za održavanje vozila obitelji TORPEDO.


U svojoj arhivi što domicijalnoj što onoj iz studenskih dana iz mojih zabilješki malo da se prisjetimo da je Republika Hrvatska prije 20 godina 1997 proizvela poboljšanu verziju lakog oklopnog vozila LOV T2 Torpedo.

I kao što kaže moj profesor pp5d6 šteta što mi više volimo kupiti nego razvijati.
Koliko je različit LOV iz riječkog Torpeda od BOV-3 koji se proizvodio za vrijeme Jugoslavije?

U Domovinskom ratu su se trocjevci M55 i BOV-3 pokazali itekako sposobni za obaranje zrakoplova u niskom letu, djeluje kao perspektivno oružje čak i danas. S novijim i kompaktnijim naoružanjem 20mm i 30mm LOV bi mogao biti ne samo domaći nego i sjajan izvozni adut.

Ako su se Praga i BOV-3 pokazali dobrim oružjem po zemaljskim i zračnim ciljevima u DR, zar se ne bi LOV s dvocjevcem 30mm ili trocjevcem 20mm mogao prodavati od Afrike do Bliskog istoka masovno?
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 08:16   #15
Za tako nesto moras imati trziste...ako imas trziste onda imas i poticaj za proizvodnju.
Medutim,Torpedo je vec odavno propao i to vise ne bi bilo domace vozilo vec bi trebali kupovati gotove sasije zapadnih proizvodaca.

Poslano sa mog X5 koristeći Tapatalk
__________________
U boj, u boj! Mač iz toka braćo! Za narod svoj Umriet ćemo mi!
Studengora is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 08:59   #16
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Od 01.01.2017 na snazi su nove trošarine za motorna vozila.

Tendencija rasta i pomodarstva je CO2.

Manja emisija CO2 u atmosferu je kod TORPEDO vozila kojima ne smeta ni Eurodisel clas INA -a još da je nismo prodali Mađarima nebi sada trebali prodvat HEP pa onda za 10 godina Hrvatske vode da bi kupilo opet HEP.

Da proces izgaranja kod našeg Hrvatskog TORPEDA LOV T2



Je sa svojih 130 KS manji potrošać goriva od uvoznih sredstava.

A i jeftiniji su mu nabavni rezervni dijelovi.
A i jeftinije ga je ispjeskariti ima čiste linije uz to i bolju aerodinamičnost.

Manja potrošnja goriva + manja emisija CO2 u atmosferu = zadovoljniji zeleni!

Hm ... ako drzava nemoze ucinit tvornicu za izbacivanje makar ovakvih jednostavnih stvarcica i ako to nemoze ucinit jedna drzava 21st ukljucujuci i razvoj motora onda sve u k....

Hrv bi se tribala orijentirat na proizvodnju svega i svacega u domeni moguceg a nabavljat iskljucivo stvari za koje nam je kapacitet nedostizan u blizoj buducnosti.
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 09:57   #17
U RH su sve političke strukture duboko premrežene uvoznim lobijem. zbog toga se nama "ne isplati" proizvoditi ništa - od paradajza do oklopnjaka.
Mi smo valjda jedna od rijetkih država koja potiče i štiti uvoz svega i svačega nauštrb domaće proizvodnje.
Sjećam se još onih javno proklamiranih političkih slogana kako proizvodnje u EU nema, kako je to prošlost i fuj a uslužne djelatnosti i tercijarni sektor su svetinja a mi moramo bit prilagođeni EU.

Rezultate vidimo danas. Radnih mjesta nema, iseljavanje na maksimumu.
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 10:00   #18
Slažem se Konev.

Niže težište vozila LOV 4x4 TORPEDO u odnosu na nedavne donacije u našim krajevima a na terenima: Dinara, Svilja, Velebit, Plješevica itd. te niža silueta vozila daje da isti ima bolja manevarska svojstva primjera radi u ovakvim uvjetima:

__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 10:21   #19
Bas je niska silueta kamiona Torpedo prednost u odnosu na druge proizvodace koji iz svojih serijskih inacica proizvode primjerke za vojnu upotrebu.
Usporedite samo jedan Torpedo sa Iveco Eurocargo kojeg imamo u HV...
A za proizvodnju kamiona i inacice LOV treba imati vecu seriju,inace je proizvodnja neisplativa i svodi se na rucnu izradu koja je preskupa sa ekonomskog stajalista.

Poslano sa mog X5 koristeći Tapatalk
__________________
U boj, u boj! Mač iz toka braćo! Za narod svoj Umriet ćemo mi!
Studengora is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 10:37   #20
Žao mi je što se nije išlo dalje sa razvojem ali da...LOV ima konstrukcijku falingu a to je da mu vozač sidi iznad prednje osovine. Zna se što bude kad naleti na minu. Ali oklopni kamion...kao takav za malu, mobilnu, a jaku vojsku kao što je naša očito još uvjek ima mista i svrhu.
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:32.