Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2017., 14:07   #181
Sve što ste napisali su izuzetno antropocentrični modeli ponašanja i opisivanja života. Život na zemlji funkcionira na principu borbe za resurse (ponajprije hranu), bilo to kroz lov kako to obično biva u divljini ili pak kroz uzgoj kao što je to slučaj kod ljudi. Ukratko - kompleksni život na zemlji opstaje samo ako jede druga živa bića. Pošto se mnoge druge vrste opiru željama drugih da ih pojedu onda nastaje evolucijska utrka.

Na drugim planetima to možda nije tako. Među tisućama ili milijardama ili nebrojenim -ardama ili -ijunima oblika života u svemiru možda postoje i oni čija kemija i biologija ne zahtijevaju lov/utrku za potrebu preživljavanja. Isto tako nastajanje konkretne inteligencije uopće ne mora biti ultimativni cilj svake evolucije. Ni na Zemlji nije tako, neke biljke i životinje su sasvim "zadovoljne" time što ih je evolucija učinila velikima, malima ili brzima. Imate borove u Kaliforniji koji su živi po 5 tisuća godina. Možda ne znaju rješavati križaljke, ali nadživjet će svakoga tko zna. Ljudi imaju antropocentričan pristup gdje misle kako je razvoj mozga i inteligencije jedini cilj evolucije, a nije. Priroda na Zemlji je bila u puno zdravijem stanju dok takve inteligencije nije bilo.
Grupa Queen is offline  
Old 03.05.2017., 16:14   #182
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Imate borove u Kaliforniji koji su živi po 5 tisuća godina. Možda ne znaju rješavati križaljke, ali nadživjet će svakoga tko zna. Ljudi imaju antropocentričan pristup gdje misle kako je razvoj mozga i inteligencije jedini cilj evolucije, a nije. Priroda na Zemlji je bila u puno zdravijem stanju dok takve inteligencije nije bilo.
svaka čast

što se tiče teme, ima ili nema, vjerujem da nikad sa sigurnošću nećemo saznati
romb is offline  
Old 03.05.2017., 19:56   #183
Nadam se, a i prilicno sam uvjeren da nismo sami.
deboto po bota is offline  
Old 04.05.2017., 12:50   #184
Quote:
deboto po bota kaže: Pogledaj post
Nadam se, a i prilicno sam uvjeren da nismo sami.
Problem i jest u tome što mi možemo samo biti uvjereni, vjerovati, misliti da ih ima, nema, ali znanstvenih dokaza o postojanju izvanzemaljaca NEMA.

Ova tema se na znanosti može lako zatvoriti ako se gleda po znanstvenim dokazima.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Old 04.05.2017., 13:51   #185
Quote:
crodiler kaže: Pogledaj post
Postojanje izvanzemaljaca ? Koje je vaše mišljenje u vezi toga, dali smo sami u svemiru ili ne
Ljudi su većim dijelom porijeklom vanzemaljci. oko 3/4. Prvi su ljudi bili vanzemaljci. Ispod zemljine površine žive brojne različite "vanzemaljske" civilizacije na višem stupnju razvoja od nas, od kojih neke Zemlju smatraju svojim domom. Prostor na Mjesecu, uglavnom ispod površine, je isparceliran i zauzet. Mars je isparceliran i zauzet. Venera je zauzeta. Još su nam dostupne informacije o nekim drugim planetima i mjesecima. Sunce je zauzeto. Sam planet Neptun još nije, ali ima potencijal proći punu razvojnu oktavu.
Zemlju trenutno nastanjuje više od 300 milijuna vanzemaljaca na višem stupnju razvoja, u ljudskim tijelima. Gotovo sva dječja tijela koja se danas rađaju zauzimaju vanzemaljci na višem stupnju razvoja. Sunčev sustav je trgovačka destinacija za oko 900 vrsta vanzemaljaca. Sunčev sustav je prepun života. Cijeli svemir je prepun života.
Koliko je od toga poznato znanstvenom dijelu ljudske civilizacije? To ne možemo znati. Ne možemo znati što se sve skriva u tajnim dokumentima. Ali zato imamo informacije iz prve ruke, a ostala je velika piramida u Egiptu i još neki drugi objekti čiji su graditelji bili vanzemaljci.
LLSkylights is offline  
Old 04.05.2017., 15:18   #186
Quote:
normall kaže: Pogledaj post
Problem i jest u tome što mi možemo samo biti uvjereni, vjerovati, misliti da ih ima, nema, ali znanstvenih dokaza o postojanju izvanzemaljaca NEMA.

Ova tema se na znanosti može lako zatvoriti ako se gleda po znanstvenim dokazima.
lijepo sam napisao vec prije "Tema za Filozofiju"
Simunonuno is offline  
Old 04.05.2017., 19:19   #187
Kako ste krenuli, prije će bit da je tema za Kutak za banirane.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Old 04.05.2017., 20:50   #188
Cek, to ti ovaj forum stvarno shvacas kao portal za ozbiljne diskusije.

Gesendet von meinem ALE-L21 mit Tapatalk
Simunonuno is offline  
Received Infraction
Old 04.05.2017., 21:28   #189
Ako ti je do neozbijnih diskusija, prebaci se na Filozofiju kad ju već priželjkuješ. Ako ti je do pisanja gluposti, imaš Alternativu. Za trolanje imaš KzB.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Old 04.05.2017., 22:59   #190
Posto jos uvek nema nekih opipljivih naucnih dokaza, stvar je samo vere...

Verujem da nismo sami, da u mnogo jos galaksija obitavaju neka ziva bica. Gledajuci velicinu i raznolikost svemira, steta bi bilo da smo mi sami... a nije mi ni uverljivo...

Niti je ovo posebna galaksija, niti je Sunce posebna zvezda... nalazimo se na periferiji spirale, kruzimo oko jedne sasvim obicne zvezde... Kreacionizam pred ovim cinjenicima ostaje bez uverljivih argumenata, jer citav geocentricni sistem u kome je Zemlja srediste svega je stolecima dobijao sve vise karikaturalnu formu... danas se i oni hvataju Big Banga kao bozanske zamisli...

Prvi problem je sto mi kao civilizacija postojimo samo par hiljada godina... to je u kosmickim relacijama trun vremena... neko silno zainteresovan da nas obidje i predstavi nam se morao bi da pogodi bas ovaj period... to je kao da nekome kazes - dodji da se upoznamo u 12 casova, 31 minut, 45 sekundi, 3 stotinke... ako promasis, neces nista naci, tek neke primitivne organizme...

Druga stvar... civilizacija koja ima tehnologiju da prejebe sva ogranicenja koja danas nas sputavaju, da prelazi ogromna rastojanja sa lakocom... zasto bi ovde bas dosli... mozda ako slucajno nalete, mogu da nas ispitaju kao sto mi ispitujemo mrave npr, cisto iz radoznalosti... mi sa ovim znanjem i mogucnostima bi za njih bili bas primitivni, ne vredni paznje...

I tako razvijene civilizacije, ko moze tvrditi da nisu sklone samodestrukciji... kao i mi... mozda su postojale nekad u proslosti, ali su vremenom nestale... mozda su obisli Zemlju pre 40 miliona godina...

U osnovi ovog pitanja je koliko mi intimno verujemo da smo nesto bas posebno... ja ne mislim da smo ista posebno, "bozija stvorenja"... jesmo u odnosu na druge zivuljke na Zemlji napredniji, ali pitanje je veliko koliko ce to potrajati... tu sam vrlo skeptican... mislim da smo duhovno jos jako nisko, i da ce nas to pre ili kasnije unistiti... voleo bi da gresim ali za sada to ne obecava...

Sve ove vesti, NASA, nove planete... to je jos jako daleko od resenja problema kako pobediti ogromna rastojanja, kako putovati za pocetak van solarnog sistema... a dok to ne resimo, zasto bi iko bio zainteresovan da se sa nama upoznaje... iako nas vidi, dodjemo mu kao neki insekti... zasto bi se sa nama zamlacivao... utoliko mi smesne deluju sve one SF price kako ce doci ovde, upoznati se, dozvoliti nam da dokucimo tajne koje oni znaju... to moze da proda holivudski film, ali u realnosti... detinjasta prica...
DzonziBG is offline  
Old 08.05.2017., 11:53   #191
S druge strane postoji i mogućnost da je svemir prepun života, ali samo na Zemlji postoji ovako inteligentna vrsta. Ili je takva inteligencija iznimno statistički rijetka. Da li je ta mogućnost velika ili mala je kao i ostalo po pitanju ove teme stvar naklapanja. Ono što su promatranja do sada uspjela potvrditi je da planeta s idiličnim uvjetima za život u svemiru ima jako malo. Trenutno su jedine grube mjere koje istraživači koriste one o "nastanjivoj zoni" i veličini planeta po kojoj se može planet svrstati u "Earth-like" planet ili sve one koji tu nisu. Htio to netko priznati ili ne, mi kompletno istraživanje svih planeta u svemiru temeljimo na usporedbama sa Sunčevim sustavom i Zemljom. Ako 100% ne pronađemo čvrsti planet u nastanjivoj zoni s obilnom količinom tekuće vode i složenom stabilnom atmosferom mi zapravo nemamo ništa što bi znali prepoznati kao mjesto za život. Do sada je broj potvrđenih takvih planeta (osim Zemlje) ravno nula. Statistika bi tu mogla biti vrlo okrutna. Života će statistički negdje biti, složenog će također negdje biti, ali Drakeova jednadžba bi mogla davati toliko mizerne brojke da bi to nama moglo biti razočaravajuće. Za ono što mi tražimo, razvijenu civilizaciju sličnu našoj, šansa bi zapravo mogla biti toliko niska da teži nuli.
Grupa Queen is offline  
Old 08.05.2017., 19:44   #192
Bilo bi jaako dosadno da smo sami, al ipak možda kroz koje desetljeće otkriju egzoplanet sa životom.
Kayser_Soze is offline  
Old 08.05.2017., 22:56   #193
stotine milijardi galaksija
svaka galaksija ima stotine milijardi zvijezda
oko svake zvijezde kruzi,vjerojatno njekoliko planeta

stotine i stotine i stotine i stotine milijardi planeta

"jesmo li sami u svemiru"
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Old 12.05.2017., 10:44   #194
Iskreno ne znam da li bih volio da pronađemo neki oblik života igdje u svemiru, jer smo pokazali da se kao čovječanstvo ne znamo ophoditi sa životom niti tu na Zemlji.
Templarski red is offline  
Old 30.06.2017., 14:23   #195
serijal je dao za svakoga po nešto

https://www.youtube.com/watch?v=V2I7cwpjM-Y
Mihail Suslov is offline  
Old 08.07.2017., 13:08   #196
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
stotine milijardi galaksija
svaka galaksija ima stotine milijardi zvijezda
oko svake zvijezde kruzi,vjerojatno njekoliko planeta

stotine i stotine i stotine i stotine milijardi planeta

"jesmo li sami u svemiru"
Evo i tebi pitanje. Postoje li jedinstvene pojave u svemiru?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Old 10.07.2017., 22:44   #197
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
stotine milijardi galaksija
svaka galaksija ima stotine milijardi zvijezda
oko svake zvijezde kruzi,vjerojatno njekoliko planeta

stotine i stotine i stotine i stotine milijardi planeta

"jesmo li sami u svemiru"
da, najlakše je tako reć...

to je reko i Drake pa što smo pronašli u tih 50tak godina? frišku figu...

za nastajanje života potrebno je ipak više faktora koji se MORAJU posložiti točno odr. redom i trajanjem kako bi se uopće razvio život makar približan jednostaničnim životinjama...
za život u rangu naše inteligencije, eto iz vlastitog primjera, 4,5 mlrd godina, s tim da još nismo 100% sigurni jel ta naša inteligencija došla po Darwinovoj teoriji il ipak nekih križanjem "majmuna" sa Zemlje i vanzemaljaca.
al opet, ima ona rečenica iz filma Contact (J.Foster) gdje Tom Skerrit jasno govori: "prvo, nema vazemlajskog života u Svemiru, drugo - intelignetni život postoji ali je previše udaljen od nas"...
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Old 25.02.2018., 18:36   #198
Ja osobno mislim da nismo sami..
PalmaImaKokos is offline  
Old 28.02.2018., 11:23   #199
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Evo i tebi pitanje. Postoje li jedinstvene pojave u svemiru?
Vrlo dobro pitanje, možda i pitanje svih pitanja u vezi ove teme. Sve vodeće teorije o nastanku svemira i distribuciji materije idu kontra te teze - ako je materija jednoliko distribuirana po svemiru svaka pojava se na nekom mjestu može opet pojaviti. Posebice ako svemir nema granice.
Grupa Queen is offline  
Old 28.02.2018., 12:32   #200
Bilo bi poprilično uvrnuto ako zbilja jesmo sami.
astor pec is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:17.