Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija > Turske serije

Turske serije Bivši podforum Neprikazano-sapunice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2017., 13:21   #1
Nemanjići-rađanje kraljevine

Ako koga zanima , u Srbiji se trenutno snima jedan od najvećih televizijskih projekata o srpskoj srednjovekovnoj dinastiji Nemanjića.

Nemanjići trailer

IMDB

Ovo bi trebao biti prvi serijal o rađanju kraljevine , a posle bi trebalo biti još dve sezone o ostalim kraljevima do samog isčezavanja dinastije.

Inače priča o svima njima je jako zanimjliva , jer su bili sačuvaj bože prebrutalni tj.pravi srednjovekovni ludaci , i zaista ne fali "mesa" što bi se reklo za dobru i zanimljivu priču.

Serija će se prikazivati krajem godine jer se obeležava 800 godina od krunisanja prvog srpskog kralja Stefana Prvovenčanog.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 00:51   #2
Cao, pogledala sam trejler i izgleda jako zanimljivo. Zna li se na kojem kanalu ce se emitovati? Dobri su efekti, bas mi se svidja sto se ugledaju i na ostatak svijeta sto se tice trendova.
Mihriimah is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 21:15   #3
Quote:
Mihriimah kaže: Pogledaj post
Cao, pogledala sam trejler i izgleda jako zanimljivo. Zna li se na kojem kanalu ce se emitovati? Dobri su efekti, bas mi se svidja sto se ugledaju i na ostatak svijeta sto se tice trendova.
Prikazivaće RTS1 jer oni i snimaju...
Videli kako mogu Englezi i Turci pa hajde i mi Materijala imaju i više nego dovoljno, uzeli su sve moguće glumce, ali videćemo koliko će istrajati u svom planu pošto im ide od ruke da sve unište što počnu, takođe i koliko će novca imati
milky21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 21:35   #4
Najava mi nije loša, s obzirom na finansijska sredstva u odnosu na npr Engleze i Turke dobro je...Samo nekako bi voljela da govor prilagode koliko mogu tom vremenu a ne da govore tečnim književnim jezikom.
__________________
Zašto se korste #metle s malom drskom a ne one s velikom???
seeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 22:50   #5
Quote:
seeni kaže: Pogledaj post
Najava mi nije loša, s obzirom na finansijska sredstva u odnosu na npr Engleze i Turke dobro je...Samo nekako bi voljela da govor prilagode koliko mogu tom vremenu a ne da govore tečnim književnim jezikom.
E to je najveći izazov.

Jbg nemamo mp3 snimak od pre 800 godina da znamo kako su govorili , a staroslovenski spisi nisu reprezent govora ljudi jer to je pre svega crkveni i liturgijski jezik.

Jedino što mogu je da malo stilski uobliče jezik , prosto da mu daju već poetičnost , dok pokušaj rekonstrukcije tadašnjeg jezika bi bilao suludo i niko ne bi ništa razumeo jer je to osuđeno da ispadne veštački.

U traileru ima deo kad kaže lik:"Oca ne zanimaju titule" , čuj titule?!
Ali izgleda da je scenario predviđen za opšte razumevanje

Dakle ,samo više poetičnosti , i smanjiti turcizme i ostale nove tuđice na najmanju moguću meru , i to je to.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 23:09   #6
Inače srpski nacionalisti i pravoslavni talibani već po forumima i komentarima članaka bacaju kletve jer su "tadašnji Srbi" iz hebene 1200 i neke godine prikazani kao prljavi bezubi divljaci , a još im je teže palo što je rodonačelnik Nemanja imao drveni grad i utvrđenje.

Ako je scenarista hteo reći istinu i držao se istorijskih spisa , onda bogami moji sunarodnici nacionalisti neće spavati dobro , jer će im biti ubijena romantična slika koju su zamišljali o vladarima , a pogotovo će biti problem ako se istinski obradi lik sv.Save.
Jbg sv.Sava je svetac u SPC , a neka njegova određena dela su u najmanju ruku "unholly" , ali ipak je on najveći srpski diplomat brutalnog srednjeg veka i istinski tvorac uzdizanja srpske srednjovekovne države , i da se ja pitam to bi trebalo tako prikazati.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 12:59   #7
Kod Kulina

Snimanje se premestilo na kalamegdansku tvrđavu koja jednim delom glumi neku tvrđavu Kulina Bana čije je sestra bila udata za strica budućeg kralja Stefana koji je bio knez Humski Miroslav(današnja Hercegovina).
Nije navedeno ko glumi Kulina Bana , ali bi mi bilo drago da mu daju bar malo bosanski naglasak.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 20:07   #8
Evo drugog zvaničnog trailera:

https://www.youtube.com/watch?v=7pdP_-V2mmc

Obećava serija još više sa ovim drugim trailerom, tj.nije baš u potpunosti produkcija tipa "HBO-za siromašne".
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 20:27   #9
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Evo drugog zvaničnog trailera:

https://www.youtube.com/watch?v=7pdP_-V2mmc

Obećava serija još više sa ovim drugim trailerom, tj.nije baš u potpunosti produkcija tipa "HBO-za siromašne".
Dobro ovo stvarno...volim srednji vijek..
Nekako mi se u ovo malo ne sviđa gluma Slobode Mićalović iako mi je ona draga glumica.
__________________
Zašto se korste #metle s malom drskom a ne one s velikom???
seeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 20:46   #10
Quote:
seeni kaže: Pogledaj post
Dobro ovo stvarno...volim srednji vijek..
Nekako mi se u ovo malo ne sviđa gluma Slobode Mićalović iako mi je ona draga glumica.
I meni je tom kratkom delu Mićalovićka zapela za oko , u smislu njene glume kad kaže "Izvinite moram nahraniti dete" kao da se radnja dešava negde u prvoj polovini 20.veka , a ne 800 godina ranije.

Ali možda je to zbog njenog lika , tj.njen lik Ane Dandolo unuke venecijanskog dužda je kako sam čuo koncipiran kao jedna obrazovana,kulturna,...buduća kraljica koja se udaje za jednog baš i ne kulturnog i obrazovanog budućeg kralja. , pa je možda zbog toga njena gluma zapela za uho i oko.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 21:04   #11
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
I meni je tom kratkom delu Mićalovićka zapela za oko , u smislu njene glume kad kaže "Izvinite moram nahraniti dete" kao da se radnja dešava negde u prvoj polovini 20.veka , a ne 800 godina ranije.

Ali možda je to zbog njenog lika , tj.njen lik Ane Dandolo unuke venecijanskog dužda je kako sam čuo koncipiran kao jedna obrazovana,kulturna,...buduća kraljica koja se udaje za jednog baš i ne kulturnog i obrazovanog budućeg kralja. , pa je možda zbog toga njena gluma zapela za uho i oko.
Možda je zbog toga, ali ne trebaju pretjerivati s kulturom meni se nije svidjelo kao da recituje...I slobodno neka ih prikažu što zapuštenijim i prljavijim, ovo je srednji vijek Dobra je stvar što imaju sačuvane ili bar djelimično sačuvane neke građevine (dvori i sl) iz tog parioda, možda ne tih godina, ali svakako srednjeg vijeka pa mogu napraviti što vjerniji prikaz, za ostalo imaju šume i livade.
Sloboda kraljica a muž će joj glumiti kralja? neka porodična serija
__________________
Zašto se korste #metle s malom drskom a ne one s velikom???
seeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 21:16   #12
Je li to postoje neki podaci o obrazovanju i (ne)kulturi Stefana Prvovenčanog

Sloba ima problem sa dikcijom zato što je izveštačena, u Zoni Zamfirovoj je iskakala iz dijalekta, a jedna je od retkih koji su stvarno sa juga, Sloba je Leskovčanka i valjda su godine truda da se to "ubije" ostavile traga tako da ona sada može izgovarati samo takve rečenice kvazi-književne
__________________
La tristesse durera toujours
Red Coat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 21:18   #13
Quote:
seeni kaže: Pogledaj post
Možda je zbog toga, ali ne trebaju pretjerivati s kulturom meni se nije svidjelo kao da recituje...I slobodno neka ih prikažu što zapuštenijim i prljavijim, ovo je srednji vijek Dobra je stvar što imaju sačuvane ili bar djelimično sačuvane neke građevine (dvori i sl) iz tog parioda, možda ne tih godina, ali svakako srednjeg vijeka pa mogu napraviti što vjerniji prikaz, za ostalo imaju šume i livade.
Sloboda kraljica a muž će joj glumiti kralja? neka porodična serija
Poenta je u sudaru kultura , u smislu što je Ana Dandolo(Sloboda) unuka najmoćnijeg čoveka na svetu(doslovno) Enrika Dandola koji je upravo osvojio i opljačkao Carigrad sa krstašima koje je platio i iznajmio.

Dakle , politički odnosi i visoka politika toga doba je i sama potka serije , a u toj potki svakako Venecijanci su daleko ispred svih tzv.šumskih i divljih evropskih kraljeva iz unutrašanjosti našeg kontinenta , pa samim time i buduuća kraljica Sloboda.

Nije bilo problema za eksterijer i bilo kom smislu jer ima toga dosta sačuvanog a i animacije se pobrinula , uz naravno dosta šuma i livada.

Meni je drago što su kostimi potpuno istorijski pogođeni , jer sva sreća pa postoje sačuvane manastirske freske sa prikazima srpskih vladara , i još plus što su biblijski prikazi na freskama urađeni po tadašnjoj modi oblačenja vizantijskog carstva i naravno seljačka odeća koja je takođe prikazana na freskama.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 11:21   #14
Quote:
Red Coat kaže: Pogledaj post
Je li to postoje neki podaci o obrazovanju i (ne)kulturi Stefana Prvovenčanog
ako nema...biće, biće .

kad sam pre par meseci pročitala da Mićanović igra Rastka Nemanjića samo što se nisam onesvestila od sreće. nek mu je na zdravlje. nadam se najboljem, zna on sve, ali ipak malo strepim.

generalno, zanimaju me on, Vojin i Glogovac. i Nada Šargin. ostalo je više'manje...ne mogu svi blistati.

Vojin izgleda baš moćno.
Andreas Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 13:36   #15


PREMIJERA 31.12.2017 U 20h na RTS1,RTSHD
Ecio94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 17:54   #16
Ne gledam domaće serije i filmove, ali ova me zainteresovala. Već duže vreme RTS je najavljuje kao veliki projekat, čitam snimalo se na puno lokacija, dosta glumaca, statista, kostimi, ... i mislim se ovu bih pogledao baš da vidim to što toliko dugo najavljuju. Traileri obećavaju, pa tako večeras u 20 h gledam nešto na tv-u (nakon dužeg vremena).

Quote:
seeni kaže: Pogledaj post
Najava mi nije loša, s obzirom na finansijska sredstva u odnosu na npr Engleze i Turke dobro je...Samo nekako bi voljela da govor prilagode koliko mogu tom vremenu a ne da govore tečnim književnim jezikom.
I meni je govor pao na pamet, ali shvatam da bi prilagođavanje tom periodu bilo vrlo teško.

Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
E to je najveći izazov.

Jbg nemamo mp3 snimak od pre 800 godina da znamo kako su govorili , a staroslovenski spisi nisu reprezent govora ljudi jer to je pre svega crkveni i liturgijski jezik.

Jedino što mogu je da malo stilski uobliče jezik , prosto da mu daju već poetičnost , dok pokušaj rekonstrukcije tadašnjeg jezika bi bilao suludo i niko ne bi ništa razumeo jer je to osuđeno da ispadne veštački.

U traileru ima deo kad kaže lik:"Oca ne zanimaju titule" , čuj titule?!
Ali izgleda da je scenario predviđen za opšte razumevanje

Dakle ,samo više poetičnosti , i smanjiti turcizme i ostale nove tuđice na najmanju moguću meru , i to je to.
Hm, mislim baš suprotno, govor ne bi trebao da bude poetičan, ne znam zašto ljudi misle da se tada govorilo "pesnički" nadahnuto . Meni se čini verodostojnije da rečenice budu kratke, jednostavne (za današnje standarde "siromašne" rečima) ali to bi bilo glupo za slušanje.

Ovo za tuđice si dobro uočio, ako su njih izbegli onda su se koliko-toliko oko govora potrudili.
kec na n-ti is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 14:57   #17
Da li je neko gledao prvu epku? Utisci?
__________________
Zašto se korste #metle s malom drskom a ne one s velikom???
seeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 15:51   #18
Prva epizoda je bila prilično razočarenje. Čak ako izuzmem visoka očekivanja opet je to loše.

Seriji nedostaje drama, nema zapleta, ukratko nema radnju ili je veoma plitka. Samo su preslikani istorijski događaji i likovi kao u dokumentarcima (jedino fali narator). Dakle ne postoji tok određenog događaja, razrada, već su samo nabacani ti događaji koji se ređaju iz scene u scenu, tako da je serija dosadna (kad gledaš ovu prvu epizodu imaš sličan osećaj kao da čitaš neki kraći tekst o Stefanu Nemanji). Gluma od osrednje do loše, nisu dočarali srednji vek, oni većinom govore današnjim beogradskim naglaskom.

Scenografija i kostimi su ok. Mislim možda i tu ima nedostataka ali meni kao gledaocu to nije toliko bitno kao predhodno vezano za radnju.
kec na n-ti is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 17:29   #19
Ovde u Srbiji su nam mesecima najavljivali spektakl od serije.Ako je ovo spektakl ja onda ne znam...

Gluma očajna,Dubravku Mijatović(koju baš gotivim) kao da su je pištoljem naterali da glumi.

Scenario kao da je pisao neki klinac,koji je samo koristio činjenice iz udžbenika za istoriju.

Samo sam čekao da neko od glumaca kaže "Brate,keve mi"
Reditelj koji je ovo režirao neka promeni profesiju!
Ecio94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 20:03   #20
Quote:
Ecio94 kaže: Pogledaj post
Samo sam čekao da neko od glumaca kaže "Brate,keve mi"
Reditelj koji je ovo režirao neka promeni profesiju!
Kod mene je strepnja bila da će Dudi izleteti mislim Nemanja jeboteee

Bez preterivanja viđala sam školske i sl priredbe sa boljom dramaturgijom. Ako imaju malo osećaja za stid, vratiće u montažu, poskidaće zvuk, nalepiće u pozadini hor Divne Ljubojević, naćiće naratora i prebaciće u obrazovni program, jer ovo ne može biti igrana serija. Dok smo se mi brinuli kako će uklopiti jezik i na koji će se način izboriti sa tuđicama neko je odlučio da Nemanjići zvuče kao nuklearna porodica sa Vračara Budžet može biti opravdanje za scenografiju, set, ali za očajan scenario i glumu ne može. Nisam očekivala da će biti poput Vikinga, ali nešto poput Stubova zemlje i one slične World Without End jesam vala. Da uzmemo u obzir da Mihić&Co ne prate savremene trendove i nisu u mogućnosti da isprate iste zbog novca, ali pitam se jesu li ikada videli legendarnu BBC seriju I, Claudius iz 1976. ili Banović Strahinju Vatroslava Mimice ni oni nisu imali CGI.

Ovo sam napisala šta mislim o projektu, da sam pisla kako se osećam povodom njega koristila bih hapsi, proteruj, zabranjuj, spaljuj
__________________
La tristesse durera toujours
Red Coat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:20.