Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2017., 13:08   #1
Endogamne religije

endogamne religije su religije koje podržavaju sklapanje braka i spolne odnose isključivo unutar svoje religije.Primjeri takvih religija su židovi(iako se ne drže previše) toga , kršćanske skupine amiši , menoniti i huteriti , druzi iz libanona i sirije , i neke druge

ja podržavam takav stav , interesira me kakav je stav drugih prema takvoj praksi. u religijski mješanim brakovima dolazi do konflikta u čijoj će vjeri djeca biti odgajana , a kao posljedica često se dogodi da oboje partnera zanemare vjerske obaveze
samoodbrana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 14:12   #2
Ja ne, odnosno, religija/vjersko opredijeljenje supružnika mi ne bi bila bitna ukoliko bi s druge strane prevladavala tolerancija i nenametanje vlastitih vjerskih stavova, kao, uostalom, ni bilo kakvih drugih.

Po pitanju vjerske pripadnosti djece, mislim da se tu generalno zaboravlja da su ta djeca osobe za sebe. Kojoj će vjeri pripadati i da li će uopće pripadati nekoj bi trebala biti njihova slobodna odluka. U tom slučaju bi možda bilo više autentičnijih vjernika koji se neće deklarirati ovako ili onako samo zbog mira u kući.
CaptainProton is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 17:39   #3
Quote:
samoodbrana kaže: Pogledaj post
endogamne religije su religije koje podržavaju sklapanje braka i spolne odnose isključivo unutar svoje religije.Primjeri takvih religija su židovi(iako se ne drže previše) toga , kršćanske skupine amiši , menoniti i huteriti , druzi iz libanona i sirije , i neke druge

ja podržavam takav stav , interesira me kakav je stav drugih prema takvoj praksi. u religijski mješanim brakovima dolazi do konflikta u čijoj će vjeri djeca biti odgajana , a kao posljedica često se dogodi da oboje partnera zanemare vjerske obaveze
To se zove "bračne žbrke" pri kojima 'stradavaju' djeca a ne vjerske obaveze.

Uostalom, pa supružnici ni ne moraju biti oprečnih vjera, dovoljno je samo da jedan od njih bude ateista svojeg si uvjerenja, i eto odmah opet problema.



Možete li si zamisliti svijet bez problema, ovakvih onakvih svejedno kakvih? Teško, ha.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 21:22   #4
Quote:
samoodbrana kaže: Pogledaj post
endogamne religije su religije koje podržavaju sklapanje braka i spolne odnose isključivo unutar svoje religije.Primjeri takvih religija su židovi(iako se ne drže previše) toga , kršćanske skupine amiši , menoniti i huteriti , druzi iz libanona i sirije , i neke druge

ja podržavam takav stav , interesira me kakav je stav drugih prema takvoj praksi. u religijski mješanim brakovima dolazi do konflikta u čijoj će vjeri djeca biti odgajana , a kao posljedica često se dogodi da oboje partnera zanemare vjerske obaveze
Ako sam dobro shvatila, pripadnik si vjerske zajednice čije je članstvo vrlo malobrojno. Kako to misliš izvesti u praksi? Ajde, prva generacija još kak-tak, ali sklapanje brakova u sljedećima ne bi bilo skroz legalno.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 00:58   #5
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatila, pripadnik si vjerske zajednice čije je članstvo vrlo malobrojno. Kako to misliš izvesti u praksi? Ajde, prva generacija još kak-tak, ali sklapanje brakova u sljedećima ne bi bilo skroz legalno.
u americi danas živi oko 500 000 amiša , koji su svi potekli od oko samo 300 prvih doseljenika iz njemačke. nikad se nisu mješali s pripadnicima drugih vjera i nacionalnosti. postoje i neke druge zajednice sa sličnom historijom.
samoodbrana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 09:44   #6
Kod NE miješanja gena dolaze genetske bolesti recimo kao Tay-Sachova bolest koja se pronalazi kod aškenazi Židova.

Stoga se geni trebaju promješati prije upotrebe...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 14:36   #7
Je, ali isto tako to smatraju jednim od faktora sto su Askenazi drsutvena grupa sa najvisim prosjecnim IQ-om ( i najvise nobelovaca, znanstvenog autputa itd u odnosu na brojnost).

A to je ipak evolucijska prednost, pa je pitanje kad se sve zbroj i oduzme jel vise stete il koristi.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 14.08.2017. at 15:08.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 14:46   #8
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Je, ali isto tako to smatraju jednim od faktora sto su Askenazi drsutvena gruba sa najisim prosjenicm IQ-om ( i najvise nobelovaca, znanstvenog autputa itd u odnosu na brojnost).

A to je pak evolucijska prednos, pa je pitanje kad se sve zbroj i oduzme jel visestete il koristi.
I to što kažeš...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 21:23   #9
Quote:
samoodbrana kaže: Pogledaj post
u americi danas živi oko 500 000 amiša , koji su svi potekli od oko samo 300 prvih doseljenika iz njemačke. nikad se nisu mješali s pripadnicima drugih vjera i nacionalnosti. postoje i neke druge zajednice sa sličnom historijom.
Istina. Znam i ja jednu - riječ je o malom, preplašenom selu koje se nalazi par kilometara niže od mog skromnog doma. Mještani imaju vrlo zanimljive psihofizičke karakteristike, po kojima ih je moguće međusobno razlikovati. Prema imenima bi to bilo znatno teže, a po prezimenima gotovo neizvedivo.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:48.