Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2017., 15:14   #4321
Quote:
exception kaže: Pogledaj post
Hvala vam na odgovorima, sad mi je jasno. Ne, trebao bi doci, pa se informiram
Pa ti ovog casa ne znas kakoces placati, ako tek dodjes, odna neces placati godisnje nego mjesecno..
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 13:26   #4322
Pozdrav svima,

Malo istrazujem i cijenio bih vase odgovore jer nisam uspio naci ljude iz prve ruke.

Situacija je sljedeca, trenutno zivimo u Njemackoj, a dobio sam ponudu raditi za svicarsku firmu. Posao nije direktno vezan da svaki dan budem u firmi nego je home office sa korisnicima u Austriji, juznoj Njemackoj i Švicarskoj.

Pitanje je da li je bolje preseliti u Svicarsku (Grad Baden) ili preseliti u regiju Bodensee na njemackoj strani?

Placa bi trebala biti cca 7500CHF. Ono sto neznam je li to dovoljno za kvalitetan zivot 3-clane obitelji buduci da mi u stanu/kuci treba jos i radna soba.
Sve sto citam su troskovi zivota 2-3 puta veci u odnosu na njemacku. Po nekim izracunima potrebno je 4200CHF sto bi znacilo 2000CHF slobodno. Koliko je to realno?
Ono sto bih svakako htio je kupiti nekretninu da nisam cijeli zivot podstanar. Neznam koliko je to moguce u svicarskoj.
Koje sve troskove imam u svicarskoj ako zivim u njemackoj kao Grenzgänger
U slucaju da zelim promjeniti firmu, moram li ponovo traziti novu radnu dozvolu?

Hvala unaprijed.
__________________
Kad te bace daleko od Save i Sljemena...
iberlauff is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 08:21   #4323
Quote:
iberlauff kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Malo istrazujem i cijenio bih vase odgovore jer nisam uspio naci ljude iz prve ruke.

Situacija je sljedeca, trenutno zivimo u Njemackoj, a dobio sam ponudu raditi za svicarsku firmu. Posao nije direktno vezan da svaki dan budem u firmi nego je home office sa korisnicima u Austriji, juznoj Njemackoj i Švicarskoj.

Pitanje je da li je bolje preseliti u Svicarsku (Grad Baden) ili preseliti u regiju Bodensee na njemackoj strani?

Placa bi trebala biti cca 7500CHF. Ono sto neznam je li to dovoljno za kvalitetan zivot 3-clane obitelji buduci da mi u stanu/kuci treba jos i radna soba.
Sve sto citam su troskovi zivota 2-3 puta veci u odnosu na njemacku. Po nekim izracunima potrebno je 4200CHF sto bi znacilo 2000CHF slobodno. Koliko je to realno?
Ono sto bih svakako htio je kupiti nekretninu da nisam cijeli zivot podstanar. Neznam koliko je to moguce u svicarskoj.
Koje sve troskove imam u svicarskoj ako zivim u njemackoj kao Grenzgänger
U slucaju da zelim promjeniti firmu, moram li ponovo traziti novu radnu dozvolu?

Hvala unaprijed.
Ima na netu dosta aplikacija za izracunavanje budgeta, cak je bio tu neki link nedavno, ali ga ne mogu trenutno naci.
7500 CHF je ok placa (pretpostavljam brutto). Za troclanu obitelj, ako je to jedini prihod, to je, recimo, dovoljno. Ne bi vam nista falilo, sigurno. Ali ne racunaj da ces se od toga obogatiti u vrlo kratkom vremenu, jer neces.
Zivjeti u Njemackoj, a raditi u Svicarskoj, je opcija koju mnogi koriste, i vrijedi o tome razmisliti. U Njemackoj su cijene dosta nize, ali su porezi visi, pa onda to treba malo odvagnuti. Mislim da se na kraju za vecinu isplati.
Regija Bodensee (ako mislis na Konstanz) je malo daleko od Badena (preko 1 sat u jednom smjeru), vise ima smisla ici u Waldshut ili prema Baselu s njemacke strane. Osim ako ne dolazis na posao svaki dan.
Za kupovinu nekretnine ti treba 20% pologa (dio moze iz 2. stupa) S obzirom da za ispod 500 000 CHF tesko da ces nesto naci, treba ti minimalno oko 100 000 CHF za start.
Mijenjati firmu mozes bez da ti treba nova radna dozvola.
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 19:26   #4324
Pozdrav, znam da je ovo pitanje već postavljano, ali opet - koju mobilnu mrežu preporučate, da s istom mogu zvati tu i tamo Hrvatsku, te imati barem pola gb interneta ovdje u Švici?
BramaFix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 20:36   #4325
Yallo.. Salt..

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk
srkzzzr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 20:17   #4326
Quote:
BramaFix kaže: Pogledaj post
Pozdrav, znam da je ovo pitanje već postavljano, ali opet - koju mobilnu mrežu preporučate, da s istom mogu zvati tu i tamo Hrvatsku, te imati barem pola gb interneta ovdje u Švici?
ja bih pogledala jel imas neku opciju sa doma internetom / televozijom ako ces i to uzeti. ovdje su pozivi / poruke unutar Svicarske besplatni tak da naplacuju samo internet i medjunarodne pozive.
ja sam prije nego sam dobila mobitel od firme, koristila wingo.ch jer su imali najbolju flatrate opciju interneta a to mije trebalo zbog viber/skype poziva....
__________________
What are you trying to do, destroy a man who seeks the truth, or destroy the truth so no man can seek it? Either way you lose.
zuzi666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 09:59   #4327
ja imam http://www.lycamobile.ch/de/bundle

koristim hello swiss s, 500 minuta prema nacionalnim mrežama te prema većini europskih država (HR uključena), 500 poruka, 3GB interneta (kasnije ga imaš, ali ti bude skroz usporen), isto tako ti je uključena opcija feel like home pa kad npr. otiđeš u njemačku, austriju onda opet možeš koristit tih 500 minuta za zvanje

jedino što je čudna malo mreža pa većinom kad zovem nekog u HR im ne piše moj broj nego neki drugi broj (svaki put drugačiji, iz druge EU zemlje)

ali je poprilično jeftina u odnosu na ostale, 19 CHF
funnel_cloud is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 18:28   #4328
Quote:
funnel_cloud kaže: Pogledaj post
ja imam http://www.lycamobile.ch/de/bundle

koristim hello swiss s, 500 minuta prema nacionalnim mrežama te prema većini europskih država (HR uključena), 500 poruka, 3GB interneta (kasnije ga imaš, ali ti bude skroz usporen), isto tako ti je uključena opcija feel like home pa kad npr. otiđeš u njemačku, austriju onda opet možeš koristit tih 500 minuta za zvanje

jedino što je čudna malo mreža pa većinom kad zovem nekog u HR im ne piše moj broj nego neki drugi broj (svaki put drugačiji, iz druge EU zemlje)

ali je poprilično jeftina u odnosu na ostale, 19 CHF
Kakva je kvaliteta signala kad se maknes van glavnih naselja?
Ove jeftinije mreze su nekad imale dosta problema s time
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 22:30   #4329
u većini slučajeva je dobro, ali može se primjetiti da kvaliteta razgovora nije uvijek najkvalitetnija...ali meni kojem služi većinom da imam net i da tu i tamo zovem prema HR mislim da je super

zadnji put kad nisam imao signal, nisu imala ni dvojica drugih prijatelja koji su na drugim mrežama...tj. tu i tamo se pojavio svakom od nas
funnel_cloud is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 00:15   #4330
Quote:
funnel_cloud kaže: Pogledaj post
u većini slučajeva je dobro, ali može se primjetiti da kvaliteta razgovora nije uvijek najkvalitetnija...ali meni kojem služi većinom da imam net i da tu i tamo zovem prema HR mislim da je super

zadnji put kad nisam imao signal, nisu imala ni dvojica drugih prijatelja koji su na drugim mrežama...tj. tu i tamo se pojavio svakom od nas
e zapravo ovo i meni treba, samo da zovem svoje tu i tamo u Hrvatsku te da unutar Zuricha imam ponešto interneta.

Unbegrenzte Unbegrenzte Daten (Erste 3 GB Daten mit 4G Geschwindigkeit, dann reduzierte Geschwindigkeit bei 120kb/s)

zvuči odlično, mislim je da spuste na jadne brzine ali čak je i to dovoljno tipa za fejs i slično.

ovo onda uzimam. gdje trebam odrediti tarifu? na sajtu ili na licu mjesta u prodavaonici?
BramaFix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 00:17   #4331
I da, ima li uspostave poziva, košta li išta moje u Hr primljeni poziv?
BramaFix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 08:10   #4332
Quote:
BramaFix kaže: Pogledaj post
e zapravo ovo i meni treba, samo da zovem svoje tu i tamo u Hrvatsku te da unutar Zuricha imam ponešto interneta.

Unbegrenzte Unbegrenzte Daten (Erste 3 GB Daten mit 4G Geschwindigkeit, dann reduzierte Geschwindigkeit bei 120kb/s)

zvuči odlično, mislim je da spuste na jadne brzine ali čak je i to dovoljno tipa za fejs i slično.

ovo onda uzimam. gdje trebam odrediti tarifu? na sajtu ili na licu mjesta u prodavaonici?
prvi mjesec nisam imao net doma pa sam onda potrošio ta 3GB i meni je bilo užasno sporo, nisam mogao ništa koristiti

ta tarifa koju ja koristim je prepaid, znači moraš kupiti bon svaki mjesec...aktiviraš je:
Quote:
Dial *139*1001# and follow the instructions on the screen Or Text EU19 to 3535
i onda će ti se aktivirati svakih 30 dana ponovno dok je ne ugasiš ili će ti se sama prekinut ako nemaš novaca na računu

nema uspostave poziva i ne košta ništa tvoje u RH...ja nadoplatim jedanput mjesečno 20 franaka i to je to
funnel_cloud is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 12:37   #4333
pitanje za poznavatelje stanja u CH i južnoj njemačkoj.
što bi ste preporučili koju opciju odabrati..prihvatiti posao u Konstanz,D malom gradu, ali u nadi kasnije pronalaska posla u Ch s vremenom, pa tamo raditi a živjeti u D.
ili otići u veliki Koln koji ipak nudi i više poslovnih mogućnosti, više društvenih sadržaja , stanova itd... trebalo bi uskoro neku odluku donesti pa eto malo da vas pitam inaće posao u zdravstvu je u pitanju.
Trumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 23:09   #4334
Quote:
funnel_cloud kaže: Pogledaj post
prvi mjesec nisam imao net doma pa sam onda potrošio ta 3GB i meni je bilo užasno sporo, nisam mogao ništa koristiti

ta tarifa koju ja koristim je prepaid, znači moraš kupiti bon svaki mjesec...aktiviraš je:


i onda će ti se aktivirati svakih 30 dana ponovno dok je ne ugasiš ili će ti se sama prekinut ako nemaš novaca na računu

nema uspostave poziva i ne košta ništa tvoje u RH...ja nadoplatim jedanput mjesečno 20 franaka i to je to
120 kb/s ti je 0,01 megabajt u sekundi skidanje, to je jako sporo za moderne telefone i one koji se misle možda spojiti na laptop... ali za portale, eventualno google mape, prolazno je. no da, jako sporo.

hvala na uputama, danas sam čak bio na kiosku upitao no ili ovaj nije znao za tarifu ili nije znao njemački, pa budem sutra znači, kupim sim, odmah na kiosku nadoplatim 20 franaka, aktiviram opciju i to je to. einfach!
BramaFix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 10:46   #4335
Quote:
BramaFix kaže: Pogledaj post
120 kb/s ti je 0,01 megabajt u sekundi skidanje, to je jako sporo za moderne telefone i one koji se misle možda spojiti na laptop... ali za portale, eventualno google mape, prolazno je. no da, jako sporo.

hvala na uputama, danas sam čak bio na kiosku upitao no ili ovaj nije znao za tarifu ili nije znao njemački, pa budem sutra znači, kupim sim, odmah na kiosku nadoplatim 20 franaka, aktiviram opciju i to je to. einfach!
znam da, ali tnx ma problem je što ne dobiješ toliku brzinu, meni poruke na whatsappu nisu prolazile koje su možda par KB

nisam probao, ali možda možeš ii besplatno proći: http://www.lycamobile.ch/en/free-sim-request
funnel_cloud is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 18:20   #4336
Quote:
funnel_cloud kaže: Pogledaj post
znam da, ali tnx ma problem je što ne dobiješ toliku brzinu, meni poruke na whatsappu nisu prolazile koje su možda par KB

nisam probao, ali možda možeš ii besplatno proći: http://www.lycamobile.ch/en/free-sim-request
Ma uzeo sam sim besplatno tu u kiosku. Zanimljivo, kada sam se išao raspitati u kiosk koji prodaje Lebara kartice, rekao mi je da je sim 10 franaka, i tek onda nadoplaćuješ... Znači ili je Lebara skuplja ili me pokušao preveslati... Ne znam.
BramaFix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 18:37   #4337
Quote:
Trumm kaže: Pogledaj post
pitanje za poznavatelje stanja u CH i južnoj njemačkoj.
što bi ste preporučili koju opciju odabrati..prihvatiti posao u Konstanz,D malom gradu, ali u nadi kasnije pronalaska posla u Ch s vremenom, pa tamo raditi a živjeti u D.
ili otići u veliki Koln koji ipak nudi i više poslovnih mogućnosti, više društvenih sadržaja , stanova itd... trebalo bi uskoro neku odluku donesti pa eto malo da vas pitam inaće posao u zdravstvu je u pitanju.
To je kao da ljude na forumu pitaš jel da u bircu uzmeš žuju ili karlovačko

Ne mogu ti nepoznati ljudi dati neku smislenu preporuku, ti znaš najbolje koji su ti prioriteti u životu.

Plaće u zdravstvu u CH su prilično dobre, vjerojatno dosta bolje nego u D, s obzirom na broj doktora iz Njemačke.

Ali, društveni aspekti, odnosno adaptacija na njih u CH, to je nešto drugo, to svatko mora sam za sebe odlučiti.
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 21:13   #4338
Quote:
funnel_cloud kaže: Pogledaj post
znam da, ali tnx ma problem je što ne dobiješ toliku brzinu, meni poruke na whatsappu nisu prolazile koje su možda par KB

nisam probao, ali možda možeš ii besplatno proći: http://www.lycamobile.ch/en/free-sim-request
nego ubacio sam ju, čak aktivirao tarifu, ali sada mi govori da sam i dalje u roamingu. ne znam kako da to izmjenim, sve sa resetima, odabirom mreže i slično... ima li netko da je imao sličan problem?
BramaFix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 00:40   #4339
Govori ti da si u roamingu jer Lycamobile nema svoju mreznu infrastrukturu nego unajmljuje kapacitete od mreze koja ima infrastrukturu, u Njemackoj je to Vodafone.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 20:19   #4340
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Govori ti da si u roamingu jer Lycamobile nema svoju mreznu infrastrukturu nego unajmljuje kapacitete od mreze koja ima infrastrukturu, u Njemackoj je to Vodafone.
da, čini se da je sada to ok

ako sa švicarskom lyca karticom putujem do Hrv, ima li nekog posebnog rominga ili je Lyca praktički kao njemačka tj EU sim kartica?
BramaFix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:47.