Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2008., 14:07   #1
Udomljavanje biljaka

Pozdrav svima!
U vrtu imam viška nekoliko (5-6) odraslih grmova rabarbare, pa ako ih netko želi udomiti, neka mi se javi na p.m. Nalazim se u Zagrebu.
MamaMira is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 21:08   #2
jel zahtijevna?
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2008., 09:42   #3
Nije previše. Treba joj dobra vrtna zemlja, u proljeće je okopati i staviti malo gnoja. Bolje je da nije na prejakom suncu, ali kod mene dobro raste i na suncu. Paše joj vlaga u zraku. Zimi nadzemni dio propadne i u proljeće iz podanka ponovo baci mlado lišće.
MamaMira is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2008., 10:52   #4
niš onda, kod mene je jako suho (i zrak) preko ljeta, ne bi preživjela
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 10:57   #5
Podižem temu. Još dvije biljke čekaju novi vrt.
MamaMira is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 19:56   #6
Moja baka je imala davno i rebarbaru i šećernu trsku u vrtu, ali su se zatrle
Predaleko mi tvoje biljke, ali si me sjetila da potražim negdje u susjedstvu
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 18:12   #7
Zeleni list - udomljavanje biljaka

Pregledala sam na brzinu ali nisam vidjela sličnu temu...
ispricavam se ako sam otvorila novu temu a ona vec postoji....

Dakle ovim ovdje predlažem novu temu (top temu možda čak) za udomljavanje biljaka.
Pošto ovi na ljubimcima imaju plavu šapu za udomljavanje, ovo može biti zeleni list

No počnimo iz početka. Ja sam jedna od onih čudakinja koja stvarno voli biljke. I obožavam ih uzgajati i nažalost sve jako dobro uspjeva kod mene...

I u tome je problem. Sto god posadim, sve raste i super je.....a ja taaaaako nemam prostora za sve njih
S druge strane nemam srca ne znam baciti jednostavno, a osušiti se neće ili dobiti neku neizljecivu bolest...a neee. To nikako.

Dakle odlučila sam pronaći novi dom nekim svojim ljubimcima.
Naravno dala bi ih samo u dobre ruke koji ih žele i znaju što bi s njima.
Ne bi htjela da završe negdje bez svjetla ili vode u nekom kutu nečijeg boravka jer su stvarno sve biljke mažene i pažene, redovito zaljevane i držane u najboljim mogućim uvjetima (koliko mi moj stan dopušta naravno)

Za sada su samo kaktusi na usvajanju jer ostale biljkice su tek došle kod mene na oporavak i nisu reprezentativne pa ih neću ni pokušati udomljavati. Na njih će doći red kad malo ojačaju...

Dakle
Kaktus 1 - 45 cm sa teglicom.
To su ustvari 4 u 1 kaktusi. Iste vrste. Dobila sam ih od nekoga za nešto negdje usput kao male biljkice od 5 cm. No narasli su. Trebaju novu posudicu i prostora. Prvenstveno u visinu
Vole puno svjetla ( jug ili istok je ok) i ne previše vode...
Nisu još cvjetali. Postoji neka teorija da ta vrsta ne cvjeta na niskoj nadmorskoj visini. Nisam dalje proučavala to detaljno.

Kaktus 2
..je isto došao kao beba od godine dana kod mene i onda je u nekom trenutku odlučio izrasti u dvije glave i sad tako raste. Možda je bio oštećen u sredini pa je odlučio ovako nastaviti rasti
Kao i svi kaktusi puno svjetla i manje vode.
O eventualnim navikama cvjetanja ne znam ništa.

Kaktus 3 -70 cm sa teg.
... je samo za one koji stvarno imaju mjesta za njega jer raste u visinu.
Ja sam ga svake godine obrezivala tj. kidala izdanke da ne raste previše u "grm" tako da mi zauzme manje prostora, no sada je prerastao svoj položaj i nema kamo više rasti. Kako imam još dosta visokih biljaka jednostavno ga nemam gdje drugdje staviti.
Puno svjetla opet ali ne previše. Kod mene mu je je bio na nekom jugo-zapadu i bio je jako sretan s time.

Kaktus 4 - 55 cm sa teg.
On je problem u nastanku. Super mu je i raste, a opet moj problem s visinom.
Dakle opet se traži netko tko ima mjesta u visinu i to dosta jer ovaj zločko obećava dosta visine.

Kaktus 5 - 35 cm sa teg.
On je još relativno mali i ustvari imam dva takva. Jednog bi zadržala jer mi se sviđa njegova površina, a ovog bi udomila. Ostalo sve otprilike isto kao kaktus 4.

Kaktus 6 - trenutno 40 cm očekivano 60+
Ovaj kaktus je zapljenjen jednoj curi koja se nije brinula za njega uopće, sad kada je došao malo k sebi, dobio vode i svjetla počeo je rasti,
No kako nije još razvio drvenastu stabljiku (zbog naglog rasta ove godine) malo se je savinuo. To će se ispraviti kroz godinu dana i očvrsnuti će se.
Ja imam njegovog starijeg brata i kada ima neki normalni tijek rasta onda nije toliko mlohavi

Eto to je to što imam za sada....
Slike su tu:
http://www.flickr.com/photos/39642464@N05/3647134552/
Dam ih naravno potpuno free uz dostavu na području zagreba gdje trenutno obitavaju.
Osim kaktusa 7 i 8 koje ne mogu dostaviti jer nemam u čemu

Kaktusi 7 i 8 - 250 cm +
Oni su jaaaaaako visoki. Poput kaktusa 4 ili 5. Žao mi je dati ih jer su već 30 ak god. s nama. Sumnjam da bi ih itko kupio.
Oba su visoki preko 2 m i ono što je moj problem je da preko ljeta uživaju na balkonu, a preko zime ih nemam više gdje staviti jer mi plafon nije dovoljno visok.
U osnovi potreban je dom sa vrlo visokim zimovalištem jer imaju potencijala još puno rasti.
Ako netko ima ideju gdje bi ih mogla udomiti - slušam prijedloge.
Nihove slike nemam jos....

I da, nemojte me slati u botanički vrt. Oni ih nece jer nisu neke posebne vrste...
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 19:30   #8
Odakle si?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 20:44   #9
Zagreb
Ali za potrebe rasprave mogu biti i iz Bjelovara
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 22:31   #10
LOL... odlično

Uselio sam se u kuću u okolici Zagreba nedavno i taman skupljam kolekciju kaktusa.

Dakle...
kaktus 1 mi se čini da bi uživao na prozorskoj dasci u sobi koja gleda na istok. Preko zime bi bio na istom mjestu samo sa suprotne strane stakla.
Kaktus 2 mi je presladak. Čini mi se da bi također uživao na jutarnjem suncu.
Za 7 i 8 me zanima, je li 2.80 dovoljna visina stropa? I koliko ih je teško prenijeti kroz vrata 2 m visine?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 23:12   #11
PS. što se šestice tiće... znaš li možda koliko on kani narasti, i bi li mu direktno sunce do podneva škodilo?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 01:41   #12
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
LOL... odlično

Uselio sam se u kuću u okolici Zagreba nedavno i taman skupljam kolekciju kaktusa.

Dakle...
kaktus 1 mi se čini da bi uživao na prozorskoj dasci u sobi koja gleda na istok. Preko zime bi bio na istom mjestu samo sa suprotne strane stakla.
Kaktus 2 mi je presladak. Čini mi se da bi također uživao na jutarnjem suncu.
Za 7 i 8 me zanima, je li 2.80 dovoljna visina stropa? I koliko ih je teško prenijeti kroz vrata 2 m visine?
jedinica se pokazao kao vrlo otporan.. vjerujem da bi mu istok bio ok.
K2 je osjetljiv na sunce doduse.. ja sam ga drzala na zapadu i to mu je bilo ok. Istok vjerojatno da ali ako se sunce makne iza 10/11...

A K7 i K8 su zapravo više za neki poslovni prostor ili staklenik
Mislim sad su u prostoru od 3 m i jedan od njih je već došao do vrha.
Ali opce mi ne pada na pamet kome bi ih mogla uvaliti.
A koliko ih je tesko prenjeti... beskonacno. Zadnji puta su bili vani prošle godine i trebalo nas je 3 da ih unesemo nazad na zimovanje.
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 02:27   #13
ovo je baš simpatično!
biti ću iskrena, kaktuse nikada nisam voljela..ali i ja svoje biljke mazim i pazim..
kako ne volim kaktuse, došla sam ovdje samo pozdraviti tvoju zamisao..slatko!
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 14:39   #14
Pozdravljam temu,dobra je ideja, slutim da će biti vrlo aktivna.
One visoke kaktuse mogla bi smjestiti u neku školu ili crkvu.
Rudolfa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 18:27   #15
Quote:
BlackBerry kaže: Pogledaj post
jedinica se pokazao kao vrlo otporan.. vjerujem da bi mu istok bio ok.
K2 je osjetljiv na sunce doduse.. ja sam ga drzala na zapadu i to mu je bilo ok. Istok vjerojatno da ali ako se sunce makne iza 10/11...

A K7 i K8 su zapravo više za neki poslovni prostor ili staklenik
Mislim sad su u prostoru od 3 m i jedan od njih je već došao do vrha.
Ali opce mi ne pada na pamet kome bi ih mogla uvaliti.
A koliko ih je tesko prenjeti... beskonacno. Zadnji puta su bili vani prošle godine i trebalo nas je 3 da ih unesemo nazad na zimovanje.
Eh... onda su preveliki za mene nažalost. Nego... jesu trojka i šestica ista vrsta? Jel bi njima škodilo direktno sunce?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 22:10   #16
Quote:
Rudolfa kaže: Pogledaj post
Pozdravljam temu,dobra je ideja, slutim da će biti vrlo aktivna.
One visoke kaktuse mogla bi smjestiti u neku školu ili crkvu.
Za školu sumnjam, ipak to su "kaktusi" a oni pikaju...a sve puno djece...
Budem probala preko nekih poznanika koji rade u školama pitati... možda ima neka dovoljno visoki i osvjetljeni prostor...

U crkvi baš nemam veza, ne znam ni od kuda bi počela

@Ego moja šestica je oko metra visoka i ne izgleda kao da joj je dosta...mislim ti taj kaktus možeš ograničavati u visinu tako da nove "listice" odkidaš kako rastu, ali onda ide u širinu....
Nisam probavala ga ograničavati i u visinu i u širinu. Zaključila sam da mu barem u jednom smjeru moram dopustiti da raste. A i vesele me nove grančice svakog proljeca...

3 i 6 su recimo iste podvrste, no nisu isti.
3 raste u duguljastim granama koje su mesnatije i mramorne površine ( bijelo zeleno)
6 raste u okruglastim zelenim granama osim te glavne grane koja se s vremenom izduži i preraste u drvenasti oslonac biljke.
U osnovi novi list je okrugli no ako ga ostaviš da raste izdužiti će se.
Kod 6 su listovi odmah duguljasti.

Ali ono što sam primjetila je da je 3 puno osjetljiviji na sunce i da se prije pojave "opekline"
6 sam držala na čistom jugu jedno ljeto i bio je ok ali uz poveće (za pojmove kaktusa) kolicine vode. Jer jako brzo reagira na njen nedostatak.

I da i od jednog i od drugog se mogu posaditi "listovi" koji vrlo brzo puste korjen i jako su zahvalni za oblikovanje jer jako puno grana raste na različitim stranama.

E da i najvaznije sto sam zaboravila spomenuti. Jako su pikavi i jako lako otpadaju bodljike s njih tako da je dovoljno samo lagano okrznuti ih rukom i vec imate 20 pikica...
1,2,4 i 5 su bezopasni po tom pitanju ali ova dva su bas agresivni. Valjda ih zato ljudi i ne vole.
Što naravno nije ništa naprema Cylindropuntiiji koju pogledam i vec je ostavila 150 pikica po nekom dijelu mene.
Ona mi je isto uzasni problem jer je stvarno pikava a isto je jako velika pa nema previse mjesta gdje ju mogu staviti a da nije na prolazu.

No nju necu ni pokusati udomiti jer bi bilo kome vec odavno dopizdila i završila u smecu.
No pošto je to moj prvi kaktus - prirasla mi je srcu koliko god da me napada svaki dan otprilike.
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 17:42   #17

Odlična tema! Baš nam je to trebalo ovdje!
Ja sad nema ništa, ali na proljeće...razno-raznih flanaca koje sam već djelila tu po forumu ...a do tada
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 10:31   #18
evo i ja sam flower-ovisnica... pa lijepo molim, ako netko ima pelcere raznih sobnih biljaka, sjemenke, i ostalo viška, da udijeli....

može na pp, da ne uzurpiram temu...

hvala
__________________
Locco
bobby-j is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 09:34   #19
Mene zanima da li netko ima sjemenke razno raznih tikvi za prodati ili pokloniti.
arvveen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 14:58   #20
savršena ideja za temu
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:57.