Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2008., 18:21   #41
meni je je A uvijek plavo. ostalo nema neku specijalnu boju.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 10:50   #42
http://video.google.com/videosearch?...an&emb=0&aq=f#

Pogledajte V.S. Ramachandran-a koji se upravo bavi tim fenomenom.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 01:02   #43
zasto ja ne vidim boje u brojevimaa?
ali mene mirisi uvijek podsjecaju na neko razdoblje.al mislim da tako vecina ljudi...
shminkerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 04:32   #44
brojevi me asociraju na nekavu mrezu ali s tim da recimo izmedju brojeva 1 i 2 je jos neka dvostruka piramida brojeva i ta kao tijela izmedju brojeva su uvijek razlicitog oblika i u boji duge ali su i duge razlicite u svim dijelovima....
....u djetinjstvu i mladosti nisam nikada imala problem zapamtiti bilo koje brojeve....sada vec ta mreza blijedi i moram se koncentrirati da bih je dobila i upamtila.....a prije je to bilo automatski..... valjda zato sto se ne bavim matematikom vise....
Maria Callas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 04:39   #45
a i sa slovima mi je ponekad tako bilo ali su mi se mijasala neka slova pa sam pisala pogresno.....dok nisam shvatila da je to zbog te mreze ....smislila sam svoje pismo koje je bilo sklop slovnog i kombinacija slova a bila je i poneka rijec koja ne postoji u jeziku a ja poznajem osjecaj....misao....ili ako hoces pojam....
sad sam se skroz privikla na tu redukciju......... nije mi dugo bilo jasno zasto se ne upotrebljava u pisanju i matematici ta mreza.... jer mi ovo sto se radi nekako izgleda osakaceno.....poslije sam shvatila da to nije svima jasno..... nesto poput daltonizma je izgleda jako rasireno...
Maria Callas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 11:25   #46
ja sve doživljavam pomalo u bojama pogotovo brojeve i muziku(80% slučajeva- kao boja slike albuma)

0-narančasto
1-bilo
2-plavo
3-zeleno
4-crveno
5-crno
6-ljub
7-žuto
8-neodređeno(ka tamno)
9-neodređeno(ka tamno)
Yosh is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 12:33   #47
Quote:
ice-t kaže: Pogledaj post
dali vi to vidite samo u glavi,ili kada čitate npr slova ili brojeve,vidite i na papiru tu boju?
pozdrav
Vidim samo u glavi. Dok čitam, ne, ali kad razmišljam o brojevima, brojim u sebi ili nešto napamet računam, onda uvijek. Točno takve boje, točno takva atmosfera, položaj koji sam opisao i u istom rasporedu svjetla, sjene, mraka... uvijek isto.
Što se tiče boja na drugim predmetima, ne. Kao što pretpostavljam ako ti je 3 crven, ne pomisliš automatski na broj 3 ako vidiš crveni auto, motor, tanjur, cipelu...
__________________
Lone rider rides alone!
lone rider is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 13:33   #48
lone rider,a dali ako ti je br dva crven,dali vidiš normalno crveni auto,maicu,ili bilo što što je isto kao boja tog broja.
sorry što ovak pitam ali baš mi je zaniljivo to,volila bi da ja to mogu,a vidim da očito puno ljudi ima tu sposobnost.ja nemam nikakvih special sposobnosti,a baš bi voljela,jedna moja frendica,može pomicati rukama papir na stolu,onakda ga ne dira,kao telekineza,totalno super,tak da baš me znaimaju takve neke neobične stvari koje ljudi mogu
ice-t is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 14:13   #49
ljudi, dođite na podforum "baš razno", pokreće se humanitarna akcija za potrebite.
Melpina is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 20.12.2008., 16:01   #50
Quote:
ice-t kaže: Pogledaj post
lone rider,a dali ako ti je br dva crven,dali vidiš normalno crveni auto,maicu,ili bilo što što je isto kao boja tog broja.
sorry što ovak pitam ali baš mi je zaniljivo to,volila bi da ja to mogu,a vidim da očito puno ljudi ima tu sposobnost.ja nemam nikakvih special sposobnosti,a baš bi voljela,jedna moja frendica,može pomicati rukama papir na stolu,onakda ga ne dira,kao telekineza,totalno super,tak da baš me znaimaju takve neke neobične stvari koje ljudi mogu
Da. Vidim normalno sve predmete u bojama u kojima jesu, samo prilikom zamišljanja brojeva, oni su mi uvijek u boji. Slično i sa slovima ali ne toliko kao s brojevima.
Mislim da bi trebalo tražiti vezu između toga i nabrajanja. U smislu, da ako nešto ide 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 itd, to ima svoju liniju. kreće se po nekoj putanji (i zove se brojevni pravac jer se kreće beskonačno na + i - stranu. A što se boja tiče, zbilja ne znam kako to ide i zašto.
__________________
Lone rider rides alone!
lone rider is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 16:04   #51
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post

Pitanja za laike: događa li se to i vama? Sa slovima, muzikom, ili nečim trećim? Kako to tumačite?

I, naravno, koje su boje vaša slova?
Slova ne vizualiziram bojama, ali muziku da, i to otkako znam za sebe
Zamisli kako mi je tek nakon čašice alkohola makar, a kamoli tek neke droge

Ne znam kako bih to tumačila?
Razvijenijom percepcijom možda, ali onim dijelom percepcije povezanim s maštom i željama. Ništa posebno zapravo
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 19:17   #52
Ja muziku i ne vidim u bojama, često ju vidim kao neki film, u slikama, mada je mogu vizualizirati i u bojama pa se često igram s tim. slova uvijek vidim kao nekakvu dugu, u raznim bojama.
 
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 21:19   #53
Lightbulb Sinestezija (ujedinjenje osjetila)

Tek sam nedavno skužila da cijeli život imam tu osobinu! Sad mi je puno jasnije od kuda dojam da stvari doživljavam generalno drugačije i od kuda mi možda sklonost tako specifičnom, avangardnom umjetničkom izričaju!

Ovdje je ukratko o čemu se radi!

'Sinestezija' ili 'ujedinjenje osjetila' se odnosi na fenomen kojega doživljavaju određene osobe, sinestete, kod kojih dolazi do nečega sličnom povezivanju osjetila različitih modaliteta. Tako npr. uz zvukove, sinestete mogu percipirati vizualne podražaje poput boja ili oblika. Moguće je i obrnuto, vizualni podražaji izazivaju zvučne ili mirisne podražaje. Druge kombinacije su isto izražene. Na primjer, postoje osobe kod kojih svaka riječ ima određeni okus.
Jedan od najčešćih oblika sinestezije je tzv. grafem-boja sinestezija kod koje svako slovo ili znamenka ima određenu boju.
Jedan interesantan oblik sinestezije je ordinalna personifikacija pri čemu, najčešće, brojevi imaju karakteristike osoba. Tako npr. broj jedan može biti veseo a broj dva tužan. Broj tri pokušava oraspoložiti dvojku dok je četvorka sebična i misli samo na sebe. Petica može biti vođa, i tako dalje.

Sinestezija nije jednostavna asocijacija pojmova kao npr. crvena boja povezana sa pojmom srca ili žuta sa limunom. Sinesteti izjavljuju da vide sinestetke boje jednako realistično kao i prave boje, i slični visoki nivo realiteta važi za sve druge sinestetske modalitete. Pri tome sinesteti potpuno dobro razlikuju podražaje koji dolaze iz okoline i onih koji dolaze iz "njihove glave". Dakle, sinesteti nisu psihotični, t.j., mentalno su potpuno zdravi.

Puni tekst: http://hr.wikipedia.org/wiki/Sinestezija

Utvrđeno je da svaki 2.000. čovjek ima sinesteziju, da je nasljedna, da se češće javlja kod žena nego muškaraca te kod ljevaka. Neki znanstvenici smatraju da je mozak sinestetičara drugačije građe te da kod njih veze između inače odvojenih osjeta, koje se nakon rođenja postepeno gube, ostaju i tijekom daljnjeg života.
Tako je kod sinestetičara koji obojeno slušaju (kada glasovi, zvuci i glazba izazivaju nekontrolirano i subjektivno pojavljivanje određenih boja) potvrđeno da se prilikom slušanja glazbe u njihovom mozgu aktiviraju i područja zadužena za vid, što je kod 'običnih' ljudi nemoguće.

Iskustva sinestetičara su konstantna i ne mijenjaju se tijekom života. Zanimljiv je i podatak da sinestezija ostaje prisutna i nakon što neko od osjetila više ne funkcionira. Sinestetičar koji oslijepi u kasnijoj dobi svejedno će vidjeti boje koje kod njega izazivaju riječi kao i prije nego što je izgubio vid!

Ljudi koji imaju opisane sposobnosti vrlo su ponosni na njih i shvaćaju ih kao dar, bogatstvo za koje su uskraćeni ostali ljudi. Nemaju nikakvih negativnih posljedica iako, priznaju, ponekada se osjećaju osjetilno 'prepunjeni'. Također, imaju gotovo fotografsko pamćenje upravo zbog dodatnih osjetilnih asocijacija koje potom povezuju s imenima, brojkama, pinovima, svime onim što nam zna zadati muke u određenim situacijama.
Veliki broj sinestetičara upravo se zbog svojih posebnih doživljaja pronašlo u umjetničkom svijetu.

Još detaljnije: http://portal.ludbreg.hr/kolumne/show.asp?kol=36


Zanima me kakva iskustva forumaši imaju s navedenom pojavom!

Ta pojava se javlja u raznim varijantama. Neki mogu čuti, okusiti, namirisati ili osjetiti bol u bojama. Drugi imaju osjet okusa povezan s oblicima, treći povezuju boje uz napisane brojeve i slova. Neki vide apstraktne koncepte, kao što su matematičke operacije, kao oblike koji se projiciraju u njima ili izvan njih. Najčešća varijanta je kad čovjek vidi ili čuje rijeći u boji. No, mnogi sinestetičari doživljavaju više od jedne varijante tog stanja.

Zna li netko i za neke mogućnosti testiranja takvih osobina? Bilo na internetu, ili drugačije.
__________________
Seeing beyond the obvious!

Zadnje uređivanje vigilanty : 15.04.2009. at 21:43.
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 21:47   #54
Najprije, drago mi je da je znanost ovom fenomenu nasla ime, jer u proslosti su, a nerijetko i danas, ljude sa sinestezijom smatrali luđacima.
U djetinjstvu vec sam rijeci i zvukove "vizualizirala",a posebno imena. Pod vizualizirala mislim da sam ih vidjela ili u razlicitim bojama ili oblicima. Toj svojoj neobicnoj osobini, nisam znala ime do 21. godine! Najranije cega se sjecam, je da sam, kao dijete, uvijek mijesala Osijek i Sarajevo, jer su mi oba grada bila krugovi, ali razlicitih boja!
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 21:54   #55
za preporuku: rimbaud 'alkemija slova' i 'samoglasnici'; baudelaire 'suglasja' i općenito 'cvjetovi zla'.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 21:57   #56
"Utvrđeno je da svaki 2.000. čovjek ima sinesteziju, da je nasljedna, da se češće javlja kod žena nego muškaraca te kod ljevaka. Neki znanstvenici smatraju da je mozak sinestetičara drugačije građe te da kod njih veze između inače odvojenih osjeta, koje se nakon rođenja postepeno gube, ostaju i tijekom daljnjeg života.
Tako je kod sinestetičara koji obojeno slušaju (kada glasovi, zvuci i glazba izazivaju nekontrolirano i subjektivno pojavljivanje određenih boja) potvrđeno da se prilikom slušanja glazbe u njihovom mozgu aktiviraju i područja zadužena za vid, što je kod 'običnih' ljudi nemoguće."

Demantujem, jer znam da svaki covjek moze biti 'sinesteticar', dakle, da je kod 'obicnih' ljudi to (itekako) moguce. Dokazni materijal se moze naci u svakom opseznijem proucavanju dejstva cak i necega kao sto je THC, bensendin, LSD i sl. na 'obicne' ljude. Takvi izvjestaji zaista postoje, i znacajno govore protiv ovoga sto je rekla korisnica koja je autorka teme. Osim toga, za vreme flashback-ova od nekih droga svakako se dogadjaju takve stvari kao sto je i sinestezija, a da pri tom u organizmu (mozgu) ne moze stvarno biti govora o "dejstvu droge", jer flashback se i zove tako zato sto se ne dogadja onda kada droga (inace) jeste bas nesto "prisutna" u mozgu.
_-
sediporedmene is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:00   #57
Ja osobno vidim slova i brojeve u bojama, s različitim obrubom. Tako je od kada znam za sebe. Zna mi se dogoditi da se ne mogu sjetiti da li nečije ime počinje sa M ili sa A, jer su mi oba slične nijanse crvene!
Također, razne pojmove i značenja doživljavam u raznim bojama, oblicima, ili čak apstraktnim karakteristikama (poput personifikacija, teško je to objasniti).
Također se često osjećam osjetilno prepunjenom, ali to je zapravo predivno! Jedino što onda volim žmiriti u osami da smanjim input informacija i posvetim se doživljaju koji je beskrajno intenzivan. Čini mi se ponekad da mogu percipirati samo 'postojanje'.

Da li je netko doživio nešto slično? Ili netko zna još nešto o tom fenomenu?
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:01   #58
Quote:
sediporedmene kaže: Pogledaj post
"Utvrđeno je da svaki 2.000. čovjek ima sinesteziju, da je nasljedna, da se češće javlja kod žena nego muškaraca te kod ljevaka. Neki znanstvenici smatraju da je mozak sinestetičara drugačije građe te da kod njih veze između inače odvojenih osjeta, koje se nakon rođenja postepeno gube, ostaju i tijekom daljnjeg života.
Tako je kod sinestetičara koji obojeno slušaju (kada glasovi, zvuci i glazba izazivaju nekontrolirano i subjektivno pojavljivanje određenih boja) potvrđeno da se prilikom slušanja glazbe u njihovom mozgu aktiviraju i područja zadužena za vid, što je kod 'običnih' ljudi nemoguće."

Demantujem, jer znam da svaki covjek moze biti 'sinesteticar', dakle, da je kod 'obicnih' ljudi to (itekako) moguce. Dokazni materijal se moze naci u svakom opseznijem proucavanju dejstva cak i necega kao sto je THC, bensendin, LSD i sl. na 'obicne' ljude. Takvi izvjestaji zaista postoje, i znacajno govore protiv ovoga sto je rekla korisnica koja je autorka teme.
_-
Varam li se ja ili ti to govoris o drogama?! Pa valjda je jasno da ljudi "prirodni sinesteticeri", nisu na drogama. Odnosno, da kod njih te senzacije ne treba poticati na taj nacin.
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:04   #59
Quote:
sediporedmene kaže: Pogledaj post
Demantujem, jer znam da svaki covjek moze biti 'sinesteticar', dakle, da je kod 'obicnih' ljudi to (itekako) moguce. Dokazni materijal se moze naci u svakom opseznijem proucavanju dejstva cak i necega kao sto je THC, bensendin, LSD i sl. na 'obicne' ljude. Takvi izvjestaji zaista postoje, i znacajno govore protiv ovoga sto je rekla korisnica koja je autorka teme. Osim toga, za vreme flashback-ova od nekih droga svakako se dogadjaju takve stvari kao sto je i sinestezija, a da pri tom u organizmu (mozgu) ne moze stvarno biti govora o "dejstvu droge", jer flashback se i zove tako zato sto se ne dogadja onda kada droga (inace) jeste bas nesto "prisutna" u mozgu.
_-
Dio istraživača smatra da su svi potencijalni sinestete. Drugi se ne slažu. Još nema konsenzusa.
Istina je da LSD uzrokuje takva iskustva. Ali sinestete ne trebaju psihoaktivne supstance i imaju iskustva stabilna tijekom cijelog života. To je ipak razlika.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:04   #60
Ne govorim bas okolo da sam "sinesteticarka", jer ljudi obicno ne shvacaju o cemu se radi. Ali smatram to darom i ne bih ga se odrekla! Bila bih nesretna da ostanem bez toga. Cula sam o puno slucajeva, gdje su zene nakon sto su rodile, ostale bez te sposobnosti.
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:09.