Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2012., 14:54   #41
ja sam sve manje na fejsu, ali upravo zbog ovih tvojih problema koje si navela, ne želim ga deaktivirati, jer ima koristi za mene

bivši je imao fejs, ali ga je deaktivirao kao i ti, samo što nisam primjetila da je on s frendovima izgubio kontakt


Quote:
ottsep kaže: Pogledaj post
Naravno, ima i frendova koji uopće nisu primjetili da im više nisam na fejsu jer se čujemo i vidimo live, s fejsom ili bez.
vidiš da i ti nemaš s tim velikih problema
0rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 14:54   #42
Da, ljudi stvarno na fejsu žive neke lažne živote, odličan je ovaj primjer s "ne čitam domaće pisce", ali ja sam htjela naglasiti taj jedan drugi aspekt fejsa - povezivanje s ljudima i druženje u živo....možda bi bilo dobro da se jave ljudi koji JESU korisnici fejsa i koji su ga povremeno gasili, da li su zamijetili kakve promjene?

Recimo, frendica koju sam spomenula mi je bila jako dobra frendica, znamo se više od 10 godina, i vidjale smo se redovito, a onda kako se ona počela navlačiti na fejs, sve manje i manje...jer ona očito zadovoljava svoju potrebu za socijalizacijom samo virtualnim druženjem.....Kako ja više nisam u virtualnom svijetu, onda me nije u stanju više potražiti u STVARNOM svijetu, jer se nakačila samo na VIRTUALNI svijet...NIsmo se mi ni posvdjale niti smo manje frendice, ali ona jednostavno više ne može iskoračiti u REAL LIFE i 95 posto njezinog druženja, osim s mužem, je on-line...Čak mislim da pada u kroničnu asocijalnost i depresiju, a da toga nije svjesna...Pokušala sam joj ukazati na to dok smo se još povremeno viđale, ali nisam doprla do nje...Ona na fejsu ima "bogat život, stalno komentira nešto i linka i dopisuje se", ali realno ona sjedi doma i ne izlazi među ljude....a nije prije bila takva...Ona jednostavno više ne doživljava ljude ako NEMAJU FEJSBUK PROFIL...jer je to njoj kao neka proteza....što li?

Osobno nemam problema s time da sam "ostala bez prijatelja" jer nemam fejsbuk, jer ulažem u odnose s ljudima, bez obzira jel oni imaju ili nemaju fejsbuk profil. Samo sam primjetila da neki to ne rade i dijele na ljude koji imaju profil i one koji nemaju.

Najčudiniji primjer je bivša kolegica koja sad radi u drugoj firmi i s kojom sam, kako je otišla, komunicirala najprije mailom povremeno, a onda ju dodala i na fejs. To se razvilo do toga da smo se družile u privatno vrijeme, znala je doć do mene na kavu, otići na neki izlet i slično. Uglavnom, od kad me nema na fejsu nema više poziva za kavu, izlet ili išta slično, jer očito je "mail" ili telefon korak unazad za njezinu komunikaciju. Nije da ću umrijet od tuge, ali je šokantno Da sad aktiviram fejs, sigurna sam da bi se ona prva javila....

Zadnje uređivanje ottsep : 26.09.2012. at 14:59.
ottsep is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 15:23   #43
Poznanik, nekada dobar prijatelj, mi je objasnio da je fb profil njemu veoma važan jer se više ne zna koristiti mobitelom.
Rijetko se čujemo.

Osobno više naginjem direktnoj, neokrnjenoj interakciji sa ljudima, bez tog vela tajnovitosti i elitizma što virtualni prostor daje (time rečeno, društvene stranice, ako ništa drugo, možeš barem iskoristiti da provjeritš jel' se k'o udebljao ).
octopus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 15:31   #44
Lako što ne znaju koristiti mobitel, nego više ne znaju koristiti ni govor :-)
ottsep is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 15:55   #45
Nemam fejs, u braku je još sve ok
Sad ozbiljno, nemam niti ču ga valjda ikad(nikad ne reci nikad) imati. Jedan od razloga su debili koje autorica spominje. Znam znam mogu ih ignorirati.
Ma zapravo nemam vremena za ta sranja, imam ih dovoljno, zanimacija mislim
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 19:09   #46
Autorice zasto svu krivnju zbog nekomunikacije s frendicom svaljujes na nju? Ni ti se njoj nisi javila

Ja imam face i nimalo me to nije otudilo od dragih ljudi, cak mi pomaze da ostanem u kontaktu s ljudima koji zive 100-1000-2000 km daleko, i da nam se komunikacija ne svede na 160znakova sms-a. Volim se osjecati ukljuceno, cuti sta ima novo, vidjeti tu i tamo koju sliku itd. I znam da se sve moze preko maila, ali ovako mi je prakticnije.

Stavi ego na stranu i javi joj se
__________________
What's goin' on?

Zadnje uređivanje Spejs : 26.09.2012. at 19:22.
Spejs is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 19:29   #47
Carice, govorim o osobama koje nisu 300 km od mene nego u istom gradu a ni kavu ne mogu popiti s ljudima, nego samo fejsaju s njima. Nadam se da to nije i tvoj slučaj

Nisam se javila njima dvjema baš s ciljem da testiram stvar, jer za njih dvije mislim da nisu u stanju komunicirati van fejsa. A to se i pokazuje takvim.

Dakle, drugi ljudi, koji nisu toliko navučeni na fejs su i dalje nastavili komunicirati, manje ili više, drugim kanalima. Njih dvije ne, iako sam do tad s njima imala intenzivniju komunikaciju nego s ovima koji su mi se javili.

Osim što se pokazuje da je moja procjena njihove dijagnoze točna, počinjem shvaćati da je sve više ljudi koji tako razmišljaju i funkcioniraju i da ako ne postojiš u virutalnom svijetu, kao da ne postojiš.

Recimo moja kadrovska provjerava da li ljudi imaju on-line profile, koji traže posao i one koji nemaju ne zovu na razgovor. A ja znam odlične informatičare koji nemaju on-line profile i nisu bili pozvani na razgovor za posao jer je logika kadrovske bila da "kakav je to informatičar ako nema on-line profil".

Dakle, postojanje on-line je postalo "must" ne samo u poslu nego i privatno. Ekipa više ne zna koristiti ni telefon, ni mail ni mobitel, neki umjesto mozga imaju fejs.

Iskreno, ja se s takvima možda i ne želim družiti

Zadnje uređivanje ottsep : 26.09.2012. at 19:51.
ottsep is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 20:40   #48
I ja sam se iskljucila iz FB prosto iz razloga sto nemam vremena. Mislim imam ja vremena ali prioritiram druge stvari. Recimo kada mi je dosadno 3 minuta dodem na ovaj forum i nadem neku temu da procitam. Ali to isto sa FB nije moguce jer udes na 3 minuta a ostanes 3 sata.

Onda sve one gluposti sa dijeljenjem informacija te ko ima pristup istima...

Kada sam otisla sa FB izgubila sam kontakt sa jedno 90% ljudi. U sustini to i nije bio neki jak kontakt pa mi ne fali. Recimo svi oni iz osnovne/srednje/fakulteta sa kojima jedva da sam i tada progovarala 3-4 rijeci. Koji vrag sada ja trebam da gledam njihov djevni boravak sta su jeli za rucak i koja je najdraza igracka njihovog djeteta ili oni mog. Ali me je iznenadilo da ljudi sa kojima sam se prije redovno cula i prije FB da uopste nisu pokusali javiti se ni na mail... ni nista. Sto kazes pa mogla sam umrijeti... Ljudi sa kojima najvise komuniciram i nemaju FB pa prema tome sa njima je sve po starom.

Vec nekoliko puta sam razmisljala da se ponovo vratim jer mi nekada dode pa fino bi bilo imati ga. Ali kada vidim koliko su ljudi fake dode mi da . Recimo jedna koja ponekad unajmi profesionalnog fotografa samo da bi stavila slike na fejs ili iznajmljivanje limuzine za svaku glupost isto tako da bi svijet vidio. A pravi zivot = bijeda. Sto zaradi kao frizerka (znaci nije direktor Google) to potrosi prvih 15 dana u mjesecu a na FB bi se reklo zivi jet set zivotom smijesno... jadno sta ja znam
Svjetska is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 22:42   #49
Quote:
ottsep kaže: Pogledaj post
Uglavnom, ja da hoću, naravno da bi ih nazvala i uspostavila LIVE kontakt, ali puštam da vidim do kud će stvari ići.
Drugim riječima niti je tebi baš nešto pretjerano stalo do njih, pa je lako moguće da ni njima nije baš stalo do tebe.

Gašenje fejsa nije uzrok propadanju vašeg odnosa nego je prvo odnos otišao kvragu i potrošio se, a onda si ugasila fejs. I skinula potrošene odnose s aparata.

Slično bi bilo da ste živjeli u istoj zgradi i stalno se sretali, pa da se onda netko preselio. Gašenje fejsa, preseljenje i slične akcije su između ostalog i divan alibi za prekidanje odnosa koje želiš prekinuti, a ne želiš pritom objašnjavati kako i zašto jer nitko ništa nije kriv.
darkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 22:59   #50
neimanje fejsa ukazuje na možebitne psihičke poremećaje

http://www.dnevno.hr/ekalendar/miste...ca/959233.html

'Psiholog Christopher Möller je izjavio njemačkim novinama da je korištenje Facebooka znak zdrave socijalne mreže dok James Holmes (ubio 12 ljudi i ranio 58 u SAD) te Brevik (ubio 77 ljudi u Norveškoj) nisu koristili Facebook. To dijele s nekoliko masovnih ubojica kojima je zajednički manjak pravih prijatelja.'

čak su i profesori na fakultetu govorili da je fejs 'zdrav',vidi se kolko je ko društven da nije neki psihopata,u kolko širokom krugu prijatelja i poznanika se kreće,whereabouts osobe itd

Zadnje uređivanje instruktorxp : 26.09.2012. at 23:04.
instruktorxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 23:00   #51
Quote:
ottsep kaže: Pogledaj post
Recimo moja kadrovska provjerava da li ljudi imaju on-line profile, koji traže posao i one koji nemaju ne zovu na razgovor. A ja znam odlične informatičare koji nemaju on-line profile i nisu bili pozvani na razgovor za posao jer je logika kadrovske bila da "kakav je to informatičar ako nema on-line profil".
Nije samo fejs on-line profil, pretpostavljam da je kadrovska tražila i na LinkedIn-u jer se i tamo također ljudi prijavljivaju sa pravim imenima i prezimenima.

Što se tiče teme... dobro si postupila
Ne zamaraj se time, samo ga nemoj ponovo aktivirati.
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 23:45   #52
Quote:
instruktorxp kaže: Pogledaj post
...
Sve ih poslat na promatranje!

Zadnje uređivanje octopus : 26.09.2012. at 23:50.
octopus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 06:24   #53
Quote:
Svjetska kaže: Pogledaj post
Recimo jedna koja ponekad unajmi profesionalnog fotografa samo da bi stavila slike na fejs ili iznajmljivanje limuzine za svaku glupost isto tako da bi svijet vidio. A pravi zivot = bijeda. Sto zaradi kao frizerka (znaci nije direktor Google) to potrosi prvih 15 dana u mjesecu a na FB bi se reklo zivi jet set zivotom smijesno... jadno sta ja znam
Kakve veze ima ovo tvoje virenje preko tuđeg plota i tračersko pretresanje tuđih života s fejsom? Imaš potrebu razobličavati tuđe fejk-živote da bi - što? Pokazala da si bolja?
Quote:
instruktorxp kaže: Pogledaj post
James Holmes (ubio 12 ljudi i ranio 58 u SAD) te Brevik (ubio 77 ljudi u Norveškoj) nisu koristili Facebook. To dijele s nekoliko masovnih ubojica kojima je zajednički manjak pravih prijatelja.'
Imaš link na bilo kakvo istraživanje koje govori o korelaciji fejsa i broja pravih prijatelja?
Quote:
čak su i profesori na fakultetu govorili da je fejs 'zdrav',vidi se kolko je ko društven da nije neki psihopata,u kolko širokom krugu prijatelja i poznanika se kreće,whereabouts osobe itd
Ovo što si spomenuo nije nikakva "zdravost" fejsa, nego najobičnija mogućnost društva da nadzire pojedinca i upada u njegovu privatnost.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 09:27   #54
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima ovo tvoje virenje preko tuđeg plota i tračersko pretresanje tuđih života s fejsom? Imaš potrebu razobličavati tuđe fejk-živote da bi - što? Pokazala da si bolja?
Izgleda nisi citao temu od pocetka to je bio odgovor (primjer) na komentar o tome kako se ljudi drugacije predstavljaju na fejsu nego u stvarnom zivotu

Quote:
venera_veritas kaže: Pogledaj post

ljudi žive lažni život na fejsu, predstavljaju se za nešto što nisu i zato ga ne smatram imalo bitnim nacinom komunikacije. a ako ej netko tako glup da me otpili jer se ne družimo preko fejsa, sretno mu bilo.
Quote:
instruktorxp kaže: Pogledaj post
neimanje fejsa ukazuje na možebitne psihičke poremećaje

http://www.dnevno.hr/ekalendar/miste...ca/959233.html

'Psiholog Christopher Möller je izjavio njemačkim novinama da je korištenje Facebooka znak zdrave socijalne mreže dok James Holmes (ubio 12 ljudi i ranio 58 u SAD) te Brevik (ubio 77 ljudi u Norveškoj) nisu koristili Facebook. To dijele s nekoliko masovnih ubojica kojima je zajednički manjak pravih prijatelja.'

čak su i profesori na fakultetu govorili da je fejs 'zdrav',vidi se kolko je ko društven da nije neki psihopata,u kolko širokom krugu prijatelja i poznanika se kreće,whereabouts osobe itd
Kao sto neko rece nema istrazivanja na ovu temu a Breivik je imao FB profil i bio je jako aktivan na internetu i soc mrezama
Svjetska is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 10:24   #55
Quote:
Svjetska kaže: Pogledaj post
Kada sam otisla sa FB izgubila sam kontakt sa jedno 90% ljudi. U sustini to i nije bio neki jak kontakt pa mi ne fali. Recimo svi oni iz osnovne/srednje/fakulteta sa kojima jedva da sam i tada progovarala 3-4 rijeci. Koji vrag sada ja trebam da gledam njihov djevni boravak sta su jeli za rucak i koja je najdraza igracka njihovog djeteta ili oni mog. Ali me je iznenadilo da ljudi sa kojima sam se prije redovno cula i prije FB da uopste nisu pokusali javiti se ni na mail... ni nista. Sto kazes pa mogla sam umrijeti... Ljudi sa kojima najvise komuniciram i nemaju FB pa prema tome sa njima je sve po starom.
Točno o tome sam i govorila. Recimo, meni na fejsu nisu bili poznanici iz osnovne i srednje škole, bilo je malo ljudi, ali stvarno onih s kojima se jesam družila i bila u kontaktu prije fejsbuka. Zato me i jest iznenadilo što nakon gašenja fejsa više nisu pokušavali uspostaviti nikakav kontakt, iako smo se prije fejsbuka normalno družili i socijalizirali. Počinjem shvaćati da je riječ o osobama "nakačenima" na fejs koji jednostavno ne znaju više komunicirati drugačijim kanalom tj. ne rade to jer im je fejs najjednostavniji pa ako nisi tamo - sorry, nema te.

Vidim da neki pokušavaju prezentirati da je problem u meni i mom ponašanju te da imam preveliki ego, da mi nije stalo do tih ljudi i sl.,što je totalno fulavanje i nerazumijevanje pokrenute teme. To je samo još jedan dokaz da ljudi više ne znaju ni tekst pročitati s razumijevanjem, ako je duži od statusa na fejsu

A što se tiče ovoga kako neki na fejsu žive JET SET LIFE, a u stvarnosti im je život bijeda,se slažem, ali to je isto neka druga tema pa se neću referencirati...

Što se tiče kadrovske oni su gledali prije svega Fejs, a tek onda Linkedin i dr. ;-) Ja osobno nemam profil nigdje i nemam potrebu prostituirati sebe po internetu, čak ni po Linkedinu, a znam i točno zašto. I svejedno nisam bez posla :-) niti sam čula da je itko dobio posao zato što jest na Linkedinu?
ottsep is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 11:37   #56
Ovisi kako se koristi FB i ostale društvene mreže - ja bez FB imala bih kontakt sa 2-3 prijatelja jer su mi se svi dragi prijatelji odselili u daleke zemlje, a oni sa studija su ostali u gradu studija, a ja vratila doma. I sad što? Meni su svi ti ljudi i dalje dragi i sa svakim popričam malo na FB, malo na Skype, kad imamo priliku vidjeti se - to nam je super, uvijek smo u tijeku događaja jer nam je preko FB lako "uhvatit trenutak da pročavrljamo", ne moramo se ograničiti na par porukica godišnje (jer tko bi se čuo telefonski sa 50-100-200 ljudi s kojima inače može komunicirati na FB). E sad, koliko prijatelja želite imati na FB, da li ćete dodavati samo drage ljude i koje bolje poznajete ili neke susjede i poznanike - ovisi o vama, kao i što ćete objavljivati, što ćete pregledati kod drugih.
Ja, recimo, volim vidjeti dječicu svojih prijatelja. Slatki su mi, volim ih vidjeti na slikicama i srce mi je puno kad vidim kako rastu, a ovako bih imala priliku možda 1x godišnje ili jednom u tri godine vidjeti dijete od prijateljice koja je odselila u SAD. Da, može mi poslati na mail, ali ljudi se više odlučuju na FB nego na mail. Samo jedna prijateljica mi maila slike sebe i svog djeteta.
Drago mi je vidjeti da su kolege diplomirale, našle posao, uselili u novi stan (obično to stave na status). Inače, tko bi javio svima s faksa (e sad, nije u pitanju samo jedna generacija, već smo se družili i međugeneracijski) da je uselio u stan ili da se zaposlio tu i tu?!

Me na FB nervira jedino što se ljudi javno dopisuju o nekim osobnim stvarima (ljubavni par stavlja slike jedno drugog i onda si piše ljubavne izjave javno, kao da je sve samo predstava, a ne iskrena emocija, a imam osjećaj da ljudi ne mogu na kavu otić, a da slike ne stave na FB! Kao da nisu ni bili na kavi ako nisu stavili slike na FB. To mi je bezveze. Da bar te slike imaju neku umjetničku vrijednost ili su to stare slike razreda, proslave N.G. od prije 10 godina, pa ono da se svi sjete i nasmiju, ali ne - slika jedna slika druga slika treća osoba na kavi, sve iste slike i onda stave na FB i taggiraju se ?!

Ali opet, netko ode na Tenerife ili u Kinu, u južnu Ameriku ili u Rusiju - voljela bih pogledati slike, da vidim kako mu je bilo, šta je vidio...
Ja sam bila npr. u jednoj zemlji i par mojih prija prije i poslije mene - svi imamo drukčije slike, kao da smo bile na totalno različitom mjestu... svaka je nešto drugo vidjela, nešto drugo doživjela... to mi je super.
__________________
Kad nešto uistinu želiš, cijeli svijet se uroti da to i dobiješ!
LaraFabian is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 11:42   #57
Imam facebook i na njemu imam nadodane ljude s kojima actually uživo se nađem i družim. Nemam dvjesto tisuća "prijatelja" i onda oni stoje bezveze a da niti se vidim s njima uživo a online niti ne čujem. Imam jednu sliku sa licem i ne objavljujem nikakve super privatne stvari na facebooku. : D

Facebook je zgodan za dogovaranje za van i takve stvari, dijeljenje nekih glazbenih linkova i za neki news feed ali ne visim na njemu deset sati na dan.

Mislim da je na žalost nužan, ali ga ne abjuzam. I tako.
__________________
Mysterious Skin
MatthewDear is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 11:58   #58
Autorice logika u kojoj ti imas pravo drugima zamjerati sto se ponasaju JEDNAKO kao sto se ti ponasas je toliko pogresna da bi se o tom dao napisati esej, a ne status.

Plus, bilo kakva "testiranja na ljudima" su puno puno gora od fejk fb zivota.

I ne vidim smisao otvaranja tebe ako si planirala za svakog tko se ne slozi s tobom ustvrditi da mu mozak ne moze procesuirati tekstove dulje od fb statusa. Ali vjerujem da tvoj mozak nema problema s razumijevanjem procitanog jer si na vrijeme pobjegla od tog zla naguranog izmedu "www" i ".com" pa ces shvatiti gdje grijesis.

BTW je li onda i forum zlo? Ovdje cak nemam ni osoba koje poznajen uzivo, neminovno cu postat usamljena baba s mackama
__________________
What's goin' on?
Spejs is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 11:58   #59
ispisala sam se .
ne fali mi.
previše informacija je tamo.
ne trebam.
prijatelji i prijateljstva nisu ugrožena odlaskom s fejsa.
imam više vremena bez FB-a
bijelatama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 12:03   #60
ja sam pak doživjela da me kolegica na faksu gledala ko tele u šarena vrata kad sam joj rekla da nemam fejs te tako nećemo moć pisati referat. Haloooo,kaj fejs jedini način gdje se mi možemo dogovarati i komunicirati u vezi seminara,faksa,itd... Onak,ne!
S ljudim s faksa komuniciram prek mejla i to mi je čist ok.
A s pravim prijateljima se vidim često,čujem prek moba i sve super!
Lei0081 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.