Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2012., 00:33   #21
kad si špricao protiv ušiju? krenula je 2. vegetacija. uši napadaju mlade listove. poslikaj molim te da vidim pa bumo našli rješenje. ne brini, ako je unutrašnjost debla promjenila boju, malac je unutra. nadam s eda si provjerio jaja. i maknuo ih ako ih je bilo.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 10:52   #22
Evo fotki:

http://i.imgur.com/3uWPQ.jpg?1 http://i.imgur.com/QcgEY.jpg?1

Lp.
Smokvinlist is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 14:14   #23
imam par pitanja;

- koliko si ju puta nahranio ove godine?
- čime i koliko
- zašto ima korova oko stabla
- jesi li se sjetio proljetos koji puta zalijati možda? kad su bile one suše?
- da li si se sjetio baciti sada, po ovim vrućinama koju litru vode?


komentar;

kruškica ti je prekrasna. list pokazuje da je gladna i žedna. kritika zbog slabog prirasta.

slušaj me. prvo i osnovno okopaj oko stabla travurinu. u njoj se kriju svakakvi nametnici i boleštine, otima kruški hranu i vodu. motika i udri, pazi da ne oštetiš korjen ili deblo. ili uzmi neki herbicid, bastu recimo i poprskaj travu u krugu metar oko biljke. kad riješiš korov, svakoj kruškici dodaj 3-5 grama kan-a. to ti je jedna manja šaka. ne bacati kan na jedno mjesto kod stable, već ga raširi. zašto? zato da ti ne sprži korjen. kad dodaš kan, obavezno zalijati. suše su prestrašne, kan ti se neće otopiti a voćka je žedna i treba vode baš kao i čovjek.

i još nešto. od zemlje pa do visine nekih 60 cm na stablu pokidaj sve listove. crpe biljku bez veze a tako niske grane ti ne trebaju. nadalje, ako je iz korjena istjerao kakav izboj, obavezno ga odrezati škarama. izboji su također divote koje otimaju voćki hranu i vodu a ne služe ničemu.

i dezinfekcija škara obavezna. piše ti sve na prethodnoj temi, neću ih spajati jer je SAS novi forumaš i ne vjerujem da se bu od prve snašao.

ajd naprabi to kaj sam ti rekla, može? i ne pretjeruj s kan-om.

i provjeriti imaš li u zemlji koju ne vidiš jer imaš korova rupa od voluharica. voluharice obožavaju papati korjenje voćaka.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 14:29   #24
Evo odgovora na pitanja

1. Jednom.
2. Kan. Šaku. Razbacao oko kruškice u krug (onako kako sam jamu iskopao jer se jos vide obrisi pošto sam je ovo proljeće zasadio)
3. Nije korov, trava je Kosim trimerov, ovo je trava tjedan dana stara. Jbg, zbog kiše raste ko luda pa ne stignem pokositi toliko.
4. Jesam. Na proljeće sam je i zasadio i zalijevo uvijek do ovih kiša.
5. Ne, nisam. Budem večeras obvezno.

Izboja iz korijena nema, a ove listove ću počupati ako ima. Provjerim.

Hvala na svim informacijama i pomoci!

Lp.
Smokvinlist is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 16:05   #25
jezušmarija

krivo.

u proljeće si prvo trebao baciti šaku npk 7-20-30. to se radi početkom ožujka.

ona pričekaš 3 tjedna pa baciš šaku kan-a, pa pričekaš početak svibnja i baciš još malo kan-a, šaku. ja ne bacam šake već šibam traktorskim rastepačem.

i nije korov nego trava. genije . daj ti rješi tu travi i ne prčkaj puno s trimerom oko voćki da se ne bi poslije plakal dok ti sajla presječe koru drveta i kruškica se počne sušiti.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 16:35   #26
Jel mi može ko reći koja je ovo sorta kruške ?

Plodovi su počeli pomalo padati s drveta početkom prošlog tijedna, stim da je ta kruška odlične kvalitete sočna, slatka i ugodna za zagristi kad je žute boje, no ako je zelene onda je tvrda i slatkokisela no isto tako je sočna.

Kruška je neka stara i nikad nije bila dosada tretirana s ikakvim preparatima skroz eko. Naziv te sorte kruške neznam zato bih molio vašu pomoć ako znate koja je to sorta zato što bih želio posaditi novu sadnicu te kruške.

Nadam se da nisam prekršio pravile veličine fotke 640x480.


http://www.pohrani.com/f/46/pS/3UjF0VY/1.jpg
http://www.pohrani.com/f/3z/Iw/1jQnb132/2.jpg
http://www.pohrani.com/f/3l/kN/3F3uqah5/6.jpg
http://www.pohrani.com/f/17/lm/1lbbFvZG/4.jpg
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 19:53   #27
ništ nisi prekršio. to je starinska kruška. ovu na zadnjoj slici ti je piknul stršljen pa je počela truliti. ja bih ih poskidala poluzrele da dulje stoje. okus poznam, kruška je mljac. ( peci rakiju odma ). kruška je fakat dobra i lijepo ju nacijepi, čim više tim bolje. nekaj se bu osušilo, nekaj se bu primilo, samo cijepi i sadi. joj, i ja bi jednu mladicu i da me ubiješ nemrem se sjetiti imena kruške a kao dijete sam ju podbirala kod bakine sestre. dolazi taman u ovo doba i nosili smo ih na mariju bistricu. fina, prefina.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 20:11   #28
Jel ima ko preporuku gdje da nabavim divljake da mogu cijepiti ?
Nisam siiguran mislim da je ova koju imam cijepljena na dunju il tak nešto jer nije deblo debelo svega 15cm niti viša od 4m sa šibama, a ima dobrih 30god.
Moj pokojni dijed i otac nemaju pojma orezivati i onda su ju bezveze forsirali u nebo pod oblake dok nije reko jedan čovijek da je to patuljasta kruška, zbog čega inače nikad nije deblo bilo debelo niti visoka. Tak da me pomalo strah da s nebude sama od sebe s korijenom se srušila.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.

Zadnje uređivanje SAS : 09.08.2012. at 20:16.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 21:49   #29
upravo mi muž kaže da je to prezrela kruška vilijamovka. a ja je imala čitav hektar i nisam ju prepoznala jer sam ju, kao što se ona i bere zelena. tvoja je prezrela zbog vrućina. imaš ih za kupiti, javim ti gdje, sadnice nisu skupe. nemaš se potrebe zezati s cijepljenjem e baš sam blesača. ( sorry, misli mi uopće nisu na forumu).
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 23:38   #30
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
upravo mi muž kaže da je to prezrela kruška vilijamovka. a ja je imala čitav hektar i nisam ju prepoznala jer sam ju, kao što se ona i bere zelena. tvoja je prezrela zbog vrućina. imaš ih za kupiti, javim ti gdje, sadnice nisu skupe. nemaš se potrebe zezati s cijepljenjem e baš sam blesača. ( sorry, misli mi uopće nisu na forumu).
ah bio sam neš posumnjao da se možda radi o vilijamovki onako bezveze jer se takva sorta kruške vodi kao slatka sočna idealna za rakiju, a upravo je takva slatka sočna iznutra bijela, samo me mučio termin dozrijevanja jer svugdije po netu piše da vilijamovka dozrijeva poslije polovice 8mj. al očito da to nema veze s stim terminom već je samo od oka

bio sam posadio mladu vilijamovku samo neznam jel to crvena ili žuta sorta i cijepljena je na pyrus communs što znači da je vijerojatno na divljaka, ove godine je bila procvala u punom sijaju i krenuli su prvi plodovi koji su dotada svi otpali već u 6mj., no nije žurba jer sam ju posadio tek prije godinu dana, no kako god nekako mi se čudno drži jer su listovi čudne šarene boje unatoč tomu kaj zalijevam svaka dva tri dana po tri litre vode
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 13:32   #31
ha, tu smo. cura abortirala. ( kruška). daj joj iduće godine već u veljači dovoljno vode. prije toga šaku npk 7-20-30 po stablu. to ponovi za 2 tjedna. nakon toga sredinom travnja šaka kan.a po stablu. gnojiva raširiti u promjeru 30 cm oko stabla da ti ne sprže korjen. bez korova oko kruške molim. davati dovoljno vode. paziti ju kao ljubavnicu još i više.

inače je abortiranje kruške ( bacanje plodova u 6 mjesecu) bio razlog krčenja plantaže kod mene.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 18:17   #32
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ha, tu smo. cura abortirala. ( kruška). daj joj iduće godine već u veljači dovoljno vode. prije toga šaku npk 7-20-30 po stablu. to ponovi za 2 tjedna. nakon toga sredinom travnja šaka kan.a po stablu. gnojiva raširiti u promjeru 30 cm oko stabla da ti ne sprže korjen. bez korova oko kruške molim. davati dovoljno vode. paziti ju kao ljubavnicu još i više.

inače je abortiranje kruške ( bacanje plodova u 6 mjesecu) bio razlog krčenja plantaže kod mene.
hm, a da nije možda razlog tomu što možda ima alternativnu rodnost ?
problem je kaj trenutno neznam koja je to sorta osim da joj plodovi opadaju u 10mj. i to joj je već 3 put što je rodila, stim da je prije dotada vrlo malo dala plodova. No sad ove godine od nekih 20 komada ostalo ih je svega 2 komada, pa ak izdrže do 10mj. mogao bih okačiti sliku možda bude netko prepoznao o kojoj je sorti riječ.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 23:44   #33
niti slova o alternativnoj rodnosti. prof božena barić mi je rekla doslovce ovak; vilijamovka ti je ko kurva. il ti da il ti ne da. tebi ova tvoja ne da, zato ju krči i bacaj van. odrađeno. nebu mene prcala kruška, makar sam je imala 1 ha.

nakelji sliku da vidimo kaj ti to otpada u 10 mjesecu.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 09:34   #34
Ok, budem okačio plodove te kruške to će biti negdije u 10mj.



Jel mi možete reći šta se dešava na ovim kruškama vidite sliku, imam fetelovu, vilijamovku i lipanjska ljepotica.


Fetelova

http://www.pohrani.com/f/7/PL/4xZfxSL2/dscf2869.jpg
http://www.pohrani.com/f/3X/yW/3lglbazV/dscf2870.jpg


Vilijamovka
http://www.pohrani.com/f/2E/75/aYEbs4k/dscf2871.jpg


Lipanjska ljepotica

http://www.pohrani.com/f/b/F1/ogtW1cx/dscf2873.jpg
http://www.pohrani.com/f/41/xH/3C3HyDy3/dscf2872.jpg



Što mi je činiti svaki drugi dan ih zaljevam po 3-4litre na svaku od tih malih voćkica i još sam radio i onaj štos s flašom vode od 2l okrenuto naopačke i zabijena u zemlju koja se iscijedila nakon dan do dan i pol i tako pored svake voćke.
No ispada ko da je sve to uzalud, jel bude šta od njih ?
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 10:01   #35
kruškama se dešava suša...i vrućina. 3 do 4 litre vode nije im dovoljno, trebale bi barem 30 do 40 litara ali s obzirom na vrućinu ni to im nebi puno pomoglo.
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 14:34   #36
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
kruškama se dešava suša...i vrućina. 3 do 4 litre vode nije im dovoljno, trebale bi barem 30 do 40 litara ali s obzirom na vrućinu ni to im nebi puno pomoglo.
hm kak tako treba puno vode u litrama, pa još uvijek su te dvije mlade sadnice prošlu godinu posađene na proljeće mislim da nije ispustila korijen dublje od 35-40cm, a ova fetelova ima tek na 20cm dubine ove godine posađena na proljeće i kad zaljevam onda zaljevam postupno da zemlja upija vodu unutar promjera 30cm i tak svaki drugi dan

ili ipak griješim, jer neznam što mi je činiti da ih spasim ?
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 16:04   #37
nema veze koliko su voćke stare i na kojoj dubini imaju korijen. pogledaj koliko imaju lišća i kolika je ukupna površina lista. biljka gubi vodu preko lista transpiracijom a taj gubitak je sigurno veći od količine koju dobiju.
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 23:35   #38
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
nema veze koliko su voćke stare i na kojoj dubini imaju korijen. pogledaj koliko imaju lišća i kolika je ukupna površina lista. biljka gubi vodu preko lista transpiracijom a taj gubitak je sigurno veći od količine koju dobiju.
Zalio danas 20 litri na svaku mladu voćkicu u krugu od 35-40cm nisam imao više vode, nisam jedino breskvi i marelicama njima su listovi zeleni bezijednog žutog lista ko da je proljeće očito da ih se ova vručina netiće.


Naime nisam znao da je danas toliko komplicirano posaditi neku željenu sortu voćke i da ti naraste i da ti da u konačnici plodove. Ja svake godine posadim 4 novih sadnica voća za obiteljski voćnjak da bi mi onda u tijeku godine posušila jedna nova i jedna iz prethodne godine i tako iz godine u godinu. Plus još moram se zajebavati s špricanjem svako proljeće. Nije mi jasno kak su onda ljudi prije sadili i raslo im je bez ikakvih špricanja i bez da su morali stalno iz godine u godinu vaditi van i saditi drugu jer se posušila.


Evo samo ove godine sam bio izvadio van onu krušku Trevušku koju sam posadio ove godine i negdije u 5mj. je išla van jer je navodno imala ervinu, i sad budem morao iščupati jabuku Merlose posađenu prošle godine jer su apsolutno svi listovi se posušili i na gužvanje se raspadaju u komadiće.
A prošle godine mi se bila posušila neka jabuka stara 5-6 godina i tek novoposađena trešnja.
Nevijerojatno mi je da svake godine ista priča !


Ma dojde mi da to sve počupam van i napravim bazen za kupanje i plivanje jer toliko u principu potrošim vode na zalijevanje voćkica od kojih nema koristi.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 18:29   #39
je, najlakše je popukati i reći ja više neću. kruška inače baca prva list. prošeći po plantažama. nemam previše vremena, došla sam na sekundu. poslije ću ti razjasniti sve. i ne paničari zaboga. stoj ti vani na tom suncu pa te bumo vidli na kaj buš ličil. normalno da mlada voćka baca list.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 22:46   #40
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
je, najlakše je popukati i reći ja više neću. kruška inače baca prva list. prošeći po plantažama. nemam previše vremena, došla sam na sekundu. poslije ću ti razjasniti sve. i ne paničari zaboga. stoj ti vani na tom suncu pa te bumo vidli na kaj buš ličil. normalno da mlada voćka baca list.
Ma malo živčanim zato kaj imam mali voćnjak i onda nema tu baš puno prostora da si priuštim gubitke jer imam samo mlade sadnice koje nikak da napreduju kada svake godine moram čupati i saditi nove i tak iz godine u godinu zbog toga kaj na proljeće više nelistaju.
I sada kako imam u ovome slučaju tri mlade kruškice koje bi trebale u budućnosti u različito vrijeme dati plodove nek mi se jedna posuši, odmah sam opet narednih dvije tri godine ili koliko su već stare u zaostatku jer nemam dovoljno zemljišta da mogu te iste sorte posaditi u nekoliko komada već samo pojedinačno.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:57.